Fiat 124 Spider Yılbaşında Türkiye’de!

Fiat’ın Spider’ı Paris’te Göz Kamaştırdı!

11
1857

Bundan tam 50 yıl önce, yollara çıktığı andan itibaren kısa sürede efsane haline gelen 124 Spider modelinin yeni jenerasyonu Fiat 124 Spider, Paris Otomobil Fuarı’nda ilgi odağı oldu. Gelecek yılbaşından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak olan Fiat 124 Spider, hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneğine sahip olarak 1.4 litre 140 HP benzinli motorla müşterilerinin beğenisine sunulacak. Arkadan itişli yeni Fiat 124 Spider, gerek göz alıcı İtalyan “roadster” tasarımı gerekse güçlü teknik altyapısıyla ilk neslin başarısını daha da yukarılara taşıyor.

Fiat 124 Spider’ın klasik tasarım ve performansı yarım asır sonra yeniden canlandı. Fiat’ın 21. yüzyıl için geliştirdiği ve ilk nesil modelden izler taşıyan yeni jenerasyon ‘roadster’ modelini Paris Otomobil Fuarı’nda sergilendi. İtalya-Torino’daki Fiat Tasarım Merkezi’nde (Centro Stile) tasarlanan yeni Fiat 124 Spider, otomotiv tarihinin tartışmasız bir efsanesinin modern uyarlaması olarak Avrupa’nın en çok ziyaret edilen otomobil fuarında ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 2017 yılının başından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak olan yeni Fiat 124 Spider, sürüş keyfi, teknoloji ve güvenliğini, ikonik İtalyan ‘roadster’ tasarımıyla bir araya getiriyor. Hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneğiyle tercih edilebilecek olan Fiat 124 Spider’ın güçlü kaputu altında ise 1.4 litre MultiAir teknolojili 140 HP’lik benzinli motor görev yapacak.

Paris Otomobil Fuarı’nda Fiat standı, efsane modelin 50’nci yılına özel limitli sayıdaki Fiat 124 America’nın yanı sıra siyah iç döşemesi ile ‘kutup beyazı’ rengindeki Fiat 124’ün “Luxury” versiyonuna da ev sahipliği yaptı.

Köklerden gelen güçlü tasarım
Fiat 124 Spider petek tasarımlı altıgen üst ızgarası, motor kaputu üzerindeki güçlü çizgileri ve yatay şekilde tasarlanan arka farları gibi özellikleriyle ilk nesil Spider modelinin güncel bir uyarlaması olduğunu ilk bakışta belli ediyor. LED teknolojili ön ve arka aydınlatma gruplarının tasarımları ise aracın güçlü profiline ve dinamik görünümüne katkıda bulunuyor. Yeni Fiat 124 Spider, çift çıkışlı egzoz sistemi, aluminyum gri rengindeki takla barları ve ön cam çerçevesi, marşpiyelleri ve kapı kollarıyla da fark yaratan bir tasarım yapısına sahip. Versiyona göre 16 ya da 17 inç olarak sunulan alaşım jantlar ve LED üçüncü stop lambaları ise genel dış tasarıma etki eden diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

Fiat 124 Spider’ın kabini yolcuların konforuna odaklanarak yüksek kaliteli ve yumuşak dokunuşlu malzemelerle bezendi. Deri ve özel parlak siyah malzemelerle kaplanan şık tasarımlı kabin içi ve ön konsol, yeni Fiat 124 Spider’ın iddiasını başarıyla taçlandırıyor. Direksiyon, pedallar ve vites topuzunun sürüş sırasında kolay kullanımı ve sürüş deneyimine odaklı ergonomisi ön plana çıkıyor. Konfor ve ergonomiye ek olarak minimum seviyede tutulmaya çalışan toplam ağırlığı da desteklemek amacıyla, Fiat 124 Spider’ın koltuk sırtlığı ve koltuk minderinde hafif ve gelişmiş bir kompozit malzeme kullanılmıştır.

Kolay kullanılabilir kumaş tavan
Sürücünün, tavanı açıp kaparken elinin izlediği yol incelenerek ve sürücünün gereken kuvveti kolayca uygulayabilmesi için tavanın çalıştırılma sistemi ideal düzeye çıkarılmıştır. Tavanı tam açık konumundan yükseltirken devreye girerek sürücünün hareketini destekleyen yardımcı bir yay, gereken kuvvetin asgari düzeyde olmasını sağlar. Böylece elektrikli bir destek sistemi ihtiyacı ortadan kaldırılarak ağırlıktan da tasarruf edilmiş olur.

Fiat 124 Spider’ın koltuk yapısı da oturur durumdayken yumuşak tavanın kullanımını basitleştirir. Koltuk; uyluklardan, arkadan, kalçalardan ve göğüs kafesinin yanlarından sürekli şekilde destek sağlarken, yan minderler de omuz seviyesinde daha az dar olup, bu özellikleriyle sürücünün üst bedeninin daha rahat hareket etmesine izin verir.

Dinamik süspansiyon ve direksiyon sistemi
Fiat 124 Spider’da yol tutuşu odaklı olarak tasarlanan önde çift salıncaklı arkada ise çoklu bağlantılı bir süspansiyon sistemi sunulmaktadır. Süspansiyonlar, viraj alırken oluşan yüksek G kuvvetleri altında dahi toe açısını (tekerleklerin ön taraflarının arka taraflarına oranla kapalılık miktarı) korumak amacıyla lastiklerden gelen yanal kuvvetten yararlanacak şekilde tasarlanmış olup, bunun sonucunda her türlü virajda standart bir otomobile oranla çok daha yüksek bir denge elde edilmiştir. Süspansiyon sistemine ek olarak direksiyon sistemi de özel olarak tasarlanarak otomobilin yönlendirme kabiliyeti en üst düzeye çıkarılmıştır. Hem hafif, hem de hassas tepkilere sahip çift pinyonlu elektrik destekli direksiyon sistemi ile 124 Spider tüm yol tutuş hissini tam ve doğru şekilde sürücüye aktararak performanslı kullanımlarda dahi spor bir otomobilden beklenen direksiyon hissini kesintisiz olarak sürücüsüne sunmaktadır..

Konforlu ve teknolojik roadster
Yeni Fiat 124, kullanımı kolay bilgi-eğlence sistemine sahiptir. 7 inç dokunmatik ekrana sahip olan bu sistem; AM/FM radyo, MP3 çalar, iki USB portu, Aux girişi, altı hoparlör, multimedya kontrolü, Bluetooth bağlantısı, geri görüş kamerası ve 3 boyutlu navigasyon sistemini içerir. Sistemde standart olarak sunulan sesli tanıma sistemi, sürücülerin, cep telefonlarını, müzik ve navigasyon sistemini eller serbest şekilde kullanmalarına olanak vererek sürüşe odaklanmaya devam etmelerini sağlar. Sesli metin mesajı yanıt işlevi de sürücülerin, uygun bir cep telefonuyla, önceden tanımlanmış yanıtları kullanarak bir metin mesajına cevap vermelerini temin eder. Üst versiyonda sunulan ve her koltukta baş dayamalara yerleştirilmiş ikili hoparlörleri ve bir subwoofer’ı da kapsayan dokuz hoparlörlü Bose premium ses sistemi ile de tavan açıkken dahi üstün bir ses kalitesi elde edilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

11 Yorum "Fiat 124 Spider Yılbaşında Türkiye’de!"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
Kim?
Üye

ibougur demiş ki:

Bir de gümrük vergisi var aradaHepsini görüntüle…

Haklısında bu fabrika çıkışı satış fiyatı değil amerikada da o 50 küsür bine gümrük vergisi dahil olsa gerek

ibougur
Üye

cemh99 demiş ki:

Tabiki 4c çok daha güzel ama yurt dıyındaki satış fiyatına nazaran burda olması gerekenden pahalı olduğunu düşünüyorum Abd de 53900 $ dan başlıyo 1usd=3tl alıyorum ve motor 1.7 olmasına rağmen 1.999 gibi hesaplıyorum kdv %18 ötv %90 olarak hesaplıycam 53900*3=161700 (161700/100)*118=190806 (190806/100)*190=362531₺ oluyor arabanın italyada birleştirildiğini ve türkiye fiyatınıda 429000 olduğunu da göz önüne bulundurursak şu an ki fiyatı oldukça pahalı benceHepsini görüntüle…

Bir de gümrük vergisi var arada

ibougur
Üye

spor araba yapıyosun 170lik motorun var ama sen 140hpliğini koyuyosun ya Mazda ile öyle anlaştılar ya da saçma bir strateji bu.

TMRT
Üye

Her şey iyi de şu 1.4 Mair 140'lık olmasaydı keşke ya. 500X ve Giu'da ki 170 Mair'i koysalar çok daha iyi olurdu. Zira bu illet motora yazılım falanda atılamıyor, yükleyemiyorsun. Türkiye'de isim yapmış hiç bir yazılımcı firma memnuniyet garantisi vermiyor ve modlamak neredeyse imkansız öyle illet bir motor bu Mair. Yazılım yapsan da yazılımlı gibi gitmiyor yani. Düşman başına.

ali_tremonti
Üye

gelsede testine gitsek 🙂

wpDiscuz