Seat Ateca ile boş park yeri bulmak çok kolay olacak

Arabalar da iyice akıllanıyor!

0

Olay sadece boş park yeri bulmak mı dersiniz? Üstelik bu bilgileri diğer otomobillerle de paylaşacak. Detaylar haberimizde…

Barselona merkezli CARNET sistemiyle kurulan bir ortaklık sonucu Seat, Ateca adını verdiği SUV segment otomobiline eklenen takip sensörleri aracılığıyla otomobilin boş park yeri bulmasına yardımcı oluyor. Bu sistem Ateca Smart City Car olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonların uygulama marketlerinde yer alan Parkfinder isimli uygulama aracılığıyla bulunulan boş park yerleri diğer otomobillerle de paylaşılıyor.

Avrupa’nın en büyük kablosuz telekomünikasyon sağlayıcısı Cellnex Telecom, projeye ev sahipliği yapıyor. Ateca Smart City Car, Barselona’nın iCity platformu ile birlikte çalışıyor ve uygun park yeri verilerini paylaşıyor.

Kullanıcılar için çeşitli ücretlendirmelere tabi tutulan üç farklı park bulma seçeneği sunulacak. Bunlar: eve yakın, işe yakın ve kişisel seçenekleri. Bunun yanı sıra, aracımı bul seçeneği sayesinde müşteriler, otomobillerini akıllı telefonlarının ekranından takip edebilecek. Bu sistem sadece otomobili bulmaklar kalmıyor, kaç km mesafede olduğunuzu da söylüyor.

Ateca Smart City Car, perşembe gününe kadar Barselona’da düzenlenen Akıllı Şehir Fuar ve Dünya Kongresi etkinliğinde konsept olarak sergilenecek; ancak firmanın Şef Dijital Yöneticisi Fabian Simmer Avrupa’nın en önemli şehirlerinde oluşan trafiğin %30’unun park teri arayan sürücüler yüzünden oluştuğunu söylüyor. Doğal olarak da bu projeyi gelecek tüm araçlarda yaygınlaşacak olan bir proje olarak düşündüğünü belirtiyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir