SYNC 3 and AAA

Santa Clara merkezli şirket Telenav, bir “araç içi reklam platformu” üzerinde çalışıyor. Şirket şimdiden Ford, General Motors, Lexus ve Toyota gibi devlerle anlaşmış durumda.

Araç içi reklam platformu güvenliği yabana atmayacak

Bu platform dijital reklamları internet bağlantısı olan otomobillerin direkt olarak bilgi ve eğlence ekranlarına getiriyor. Otomobillerinde reklam görmek istemeyen sürücüler bir ücret ödemek zorundalar. Sürüş güvenliği dolayısıyla bu reklamlar sadece otomobil ilk çalıştırıldığında ya da durağan haldeyken gösterilecek. Tam otonom sürüş teknolojisi yaygınlaştığındaysa bu problem tamamen ortadan kalkacak.

Şirketin sözcülerinden biri “Bu, otomobil üreticilerinin sunduğu internet kullanan hizmetlerin maliyetlerini düşürecek bir sistem. Ayrıca reklam görmeyi kabul eden sürücüler de markaların internet hizmetlerine bedava erişim imkanına sahip olacak” diyor.

Yol üzerindeki fırsatlar gösterilecek

Telenav’ın basın bülteninde göze çarpan bir ifadede de şunlar belirtiliyor: “Kupon ve öneri gibi reklamlar, otomobillerden alınan verilere göre müşterilere sunulacak. Günün saati, otomobilin sıklıkla geçtiği rotalar ya da gidilen yerlerle ilgili reklamlar görüntülenecek.”

“Örneğin, sürücüler evlerine dönerken yol üzerindeki bir pizzacıdan indirimli pizza alabilecekler. Ya da navigasyon sistemine girdikleri varış yerindeki bir mağazanın indirimleri hakkında bilgilendirilecekler. Dahası, otomobilin yakıtı azsa ekranda yakındaki bir benzin istasyonu ve bu istasyondaki olası bir indirim fırsatı görüntülenecek.”

Şirketin açıklamasına göre sistemde gösterilecek reklamların çoğu statik olacak. Az sayıdaki animasyonlu reklamda ise ses olmayacak.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
inzfatihMehmet1964 Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
inzfatih
Üye
inzfatih

Bu sayede arabalar ucuzlasa tamam diyecem de, kendi kar oranlarini artiracaklar gene ayni fiyatlardan araba alacaz, ustune reklamlar sinirimizi bozacak…

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

Saçmalık. Bazı markalar var örneğin Tesla kullanıcı ve dünya lehine değişim yapıyor bazıları da var derdi nasıl sinir bozarız