Marka üçüncü “devam otomobili” olan Jaguar D-Type’ı tanıttı.

Altı silindirli roadster, Jaguar Lightweight E-Type ve Jaguar XKSS’ten sonra markanın üçüncü devam otomobili olarak tanıtıldı. İngiliz marka tarafından 2014 yılında ortaya çıkarılan bu program kapsamında markanın efsanevi modelleri yeniden üretiliyor.

Jaguar D-Type orijinaliyle tamamen aynı olacak

Son otomobil ise, bu yıl üretilmesine karşın, orijinaliyle tamamen aynı görüntüye sahip olacak. Orijinal D-Type 1955-1957 yılları arasında üç kez Le Mans 24 Saat Yarışı’nı kazanmıştı.

Jaguar Land Rover Classic direktörü Tim Hannig, otomobil için “hayatta bir defa gerçekleştirilecek bir proje” diyor. Önceki devam otomobilleri bize gösteriyor ki D-Type muhtemelen 1 milyon İngiliz Sterlini’nden biraz daha pahalı olacak.

2 milyon Dolar, ama kelepir!

Formula 1 eski başkanı Bernie Ecclestone’un bir dönem sahibi olduğu eski bir D-Type geçtiğimiz ay Arizona’da bir müzayedede 12 milyon Dolarlık bir etiketle açık arttırmaya çıkmıştı.

Bernie’nin otomobili açık arttırmada satılamadı, ancak Sotheby’s 2016 senesinde bir D-Type’ı 22 milyon Dolara satmayı başarmıştı. Bu fiyatları düşününce 2 milyon Dolardan daha ucuza satılacak yeni D-Type, kelepir gibi duruyor!

Otomobil ender olmasından, yarış galibiyetlerinden ve gövde tasarımından dolayı oldukça özel bir otomobil. Otomobilin gövdesi zamanının en üst düzey havacılık tasarımlarından etkilenilerek tasarlanmıştı. Monokok kabini ise alüminyum alaşımdan üretilmişti. Dönemin tasarımcıları o zamanlar havacıların yaptığı gibi yakıt tankını otomobilin kuyruğuna entegre etmişlerdi.

Otomobilin kaputu, geniş açılı silindir kapakları, kolay değiştirilebilen fren kaliperleri ve tabii ki arkadaki “kuyruk” tasarımı, orijinal modelle tamamen aynı olacak.

İç mekan da orijinaline sadık kalınacak şekilde büyük ve yuvarlak hız göstergesine, ahşap ve metal (ve sağda bulunan) direksiyona ve dört ileri manuel şanzımana sahip olacak. Dışarıda kullanılan metal malzeme de orijinalindeki gibi alaşım olacak. D-Type piyasaya ilk çıktığında 250 beygirlik bir motora sahipti ve saatte 269 kilometrelik bir son sürate ulaşabiliyordu.

Müşteriler yeni D-Type’ı isterlerse 1955 model gibi kısa burunlu, isterlerse 1956’daki gibi uzun burunlu şekilde alabilecekler.

Yeni D-Type’tan yirmi beş adet üretilecek. Bu rakam 2014’te 6 adet üretilen E-Type’tan ve 2017’de 9 adet üretilen XKSS’ten önemli ölçüde yüksek bir üretim adedi.

Üretim adedinin bir anlamı var

Jaguar sözcüsünün söylediğine göre bu üretim rakamının bir sebebi var. 1955’te otomobil ilk tanıtıldığında 100 adet üretilmesi planlanmış ancak 75 tane üretilebilmişti. Yeni modelden ise 25 adet üretilerek ilk etapta planlanan 100 rakamına ulaşılması hedefleniyor.

Tata’nın sahibi olduğu Jaguar Land Rover, benzer bir programı daha önceden Land Rover modelleri için yapmıştı. Otomobillerin klasik Jaguar’lardan çok daha ucuza satıldığı program büyük bir başarıya ulaşmıştı. Örneğin Range Rover Restorasyon Programı, 1970’lerin Range Rover’larından yaklaşık bir düzinesini yeniden üretmiş, klasik otomobil pazarında bu otomobillere gösterilen yoğun ilgiden para kazanabilmeyi başarmıştı.

Yeni D-Type Paris’te düzenlenen Salon Retromobile fuarında görücüye çıktı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir