Turizmcilerin tepkisi üzerine, turizm yolcu taşıma belgeli taksilere getirilen 7 yolcu sınırı ve 12 saat önceden bildirme şartı kaldırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) internet üzerinden taşımacılık hizmeti veren UBER’i engellemek için aldığı son karardan geri adım attı.

UKOME son dönemde taksilerle yaşanan gerginlikle gündemden düşmeyen UBER’e ilişkin mayıs ayı sonunda bir dizi karar almıştı. UBER araçlarının kullandığı “Turizm Servis Aracı Güzergâh Kullanım İzin Belgesi” ile korsan taşımacılık yapılmasının önüne geçmek amacıyla alınan kararlardan biri de araçlara getirilen ‘en az 7 yolcu’ sınırlaması olmuştu. Karar, turizm seyahat acenteleri tarafından yanlış bulunup eleştirilmişti. Tartışmaların ardından İBB, 7 yolcu şartı kararından geri adım attı. İBB Meclisi’nin dünkü toplantısında turizmcilerin şikâyetleri gündeme geldi. Toplantıda gündem dışı bir konuşma yapan CHP’li Turizm Komisyonu üyesi Erdal Tüfekçi, turizm belgeli taksiler için getirilen sınırlamaları eleştirerek bu kararların turizmcileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Tüfekçi’nin eleştirileri üzerine söz alan AK Partili Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter, UKOME’nin aldığı yeni kararı açıkladı. “Geçen gün yaptığımız gözden geçirme toplantısında, turizm acentelerini rahatlatacak iki kıstası iptal ettik” diyen Yeter, UKOME’nin yeni aldığı bir kararla turizm yolcu taşıma belgeli araçlar için getirilen 7 yolcu şartı ve 12 saat önceden bildirme şartının kaldırıldığını söyledi.


İlgilinizi çektiyse BU haberlere de bakmayı unutmayın!

27
Kimler Neler Demiş?

avatar
27 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
dthhasansputnikClive CusslerÖzgür Güneşcag Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
dthhasan
Üye
dthhasan

Ya uber vergi vermiyor da sarı taksiler vergi veriyormu?ayda 20 bin net kazanan taksi 20 bin tl etmiyor geçen bindiğim taksi tamamen kusmuk kokuyordu bagaj kapanmıyordu.birde havalimanından taksiye binip kavga etmişliğim var 25 lira tutmuş neymiş az paraymış cidden sıkıntı ya sarı taksi yerine normal taksileride uber yapsınlar o zaman onlarıda entegre etsinler koysunlar programı.arkadaşla bindik şirkete çağırdılar taksi çevirdik fiş kesiyormjsun dedik evet dedi 160 lira tuttu ben fiş kesmem dedi .uber vergi vermiyor ama hizmet veriyor

sputnik
Üye
sputnik

Dün gece otogarda bir tanıdığı kaç tane taksici geri çevirmiş. Oradan gitmem, buradan giderim demiş vs. Sonra ubere laf edip dursunlar. İş ahlâkı olmayan kişiler bunlar (bir çoğu). Ubere ben hiç binmedim ama çevremde binen çok var. Buralarda telefonla çalışan korsan taksiler çok yaygın. Araçlar sıradan oluyor, temizi de var pek temiz olmayanı da var ona bir şey diyemem ama sürücüler yine düzgün adamlar, nereden giderse gitsin fiyat değişmiyor. Rekabet olmadığı için ticari taksiler çok şımarık.

Clive Cussler
Üye
Clive Cussler

Ozgur Gunes demiş ki: ↑ Ulan ülkede milyon tane vergi vermeyen şirket, yabancı menşeili şirket var, herkes über in yurt dışına götürdüğü paraya takmış, şu lanet taksiciler silinse de piyasadan giden paramız yurt dışına gitse. Hacı Şakir dediğin yerli sandığın sabun markamız komple ingiliz, Petrol ofisi Türk sanarsın, o da ingiliz, daha nice örnekler verilir. Ama Uber, aaa vergi kaçırıyo, aaa yabancı sermaye, devlet uberin verdiği vergiyle ilgilenmiyor, sadece taksici oylarını toplamak için seçim öncesi yapılmış bi olay, seçimden sonra yine serbest bırakırlar. Daha şimdiden ilk geri atılmış.Hepsini görüntüle… Bu karardaki ana sebeplerden birinin bazı siyasilerin yüzlerce taksi plakası olduğunu… Read more »

Özgür Güneş
Üye

Ulan ülkede milyon tane vergi vermeyen şirket, yabancı menşeili şirket var, herkes über in yurt dışına götürdüğü paraya takmış, şu lanet taksiciler silinse de piyasadan giden paramız yurt dışına gitse. Hacı Şakir dediğin yerli sandığın sabun markamız komple ingiliz, Petrol ofisi Türk sanarsın, o da ingiliz, daha nice örnekler verilir. Ama Uber, aaa vergi kaçırıyo, aaa yabancı sermaye, devlet uberin verdiği vergiyle ilgilenmiyor, sadece taksici oylarını toplamak için seçim öncesi yapılmış bi olay, seçimden sonra yine serbest bırakırlar. Daha şimdiden ilk geri atılmış.

cag
Ziyaretçi
cag

Taksi plakası avantacıları ortalığı ayağa kaldırıyor da, o takside çalışan ve plaka sahibi olmayan şoför arkadaş neden Uber ‘e karşı çıkıyor anlamıyorum. Demiyor ki şu kanımı emen mal sahibine havadan para ödeyeceğime ben de Uber ile kendi aracımı alır mis gibi paramı kazanırım. Sadece kısa vadede işleri biraz törpülendi diye 1-2 sene ilerisini düşünmeden namlarına yaraşır şekilde terör estiriyorlar. İstisnalar hariç tüm milletin topyekün sövdüğü böyle bir meslek grubu da yoktur herhalde.