Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere’de yasaklandı!

14

Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere’de yasaklandı!

Alman otomotiv devi Volkswagen’in kompakt hatchback modeli Volkswagen Polo için yayınlanan reklam İngiltere’nin reklam düzenleyicisi olan Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

Model, 1975 yılından beri Alman otomotiv devinin kompakt hatchbacksegmentinde tutulan bir model oldu. Yenilenen Polo altıncı nesil modeli ile geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yola çıktı. Çıktığı günden bu yana satışları oldukça iyi giden Polo, halen birçok ülkede televizyon reklamlarına konu oluyor. Ancak marka geçtiğimiz günlerde İngiltere’den gelen reklam şoku ile neye uğradığın şaşırdı.

İngiletere televizyonlarındaki reklamları denetlemekle sorumlu olan Reklam Standartları Kurumu (ASA), yeni Volkswagen Polo reklamını yayından kaldırdı ve yasakladı. Çünkü yeni Polo’nun güvenlik sistemlerini konu alan reklam, ülke genelinde gelen altı kişi tarafından şikayet edildi. Şikayetlerin temel sebebi ise reklamın sorumsuz sürüşü teşvik etmesi olarak açıklandı.

ASA reklamın yasaklanmasında birden fazla etkenin rol oynadığını açıkladı. Öte yandan gelişmiş güvenlik sistemlerine olan bağımlılığın ve aracın güvenlik özelliklerinin abartıldığını ve reklamın genel olarak sorumsuz bir sürüşü teşvik ettiğini belirtti.

Reklamın kaldırılmasından sonra konu ile ilgili açıklamada bulunan Volkswagen ise ASA’nın reklamın tehlikeli, rekabetçi, düşüncesiz ve sorumsuz sürüşü teşvik ettiği iddialarını kesin olarak reddetti. Alman üretici reklamdaki Volkswagen Polo sürücüsünün abartılı davranışlarını komik, sürücüyü beceriksiz ve şansız, durumu ise kazalara açık olarak nitelendirdi

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Emrefksarallali_tremontisputnikahmet-kocak Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
furkankaya585597
Üye
furkankaya585597

Bu tarz sistemlere güvenen çok var. Bence de reklamlarda kullanılmaması gerekiyor.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Madem bu reklamı yasaklıyorsunuz o zaman bu reklamıda yasaklamanız lazımdı. Onu yasaklamıyorsunuz da bunu neden yasaklıyorsunuz. Yaptıkları Volkswagen, düşmanlığından başka hiçbir şeyden ibaret değil. Bizdeki RTÜK herşeyden toz kapar.. https://www.youtube.com/watch?v=CyK63f0I1P0

fksarall
Üye
fksarall

ahmet.kocak demiş ki:

Aslında öyle ama zaten tüm bu güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatsiz olma ihtimali üzerine kurulu değil mi? Ön çarpışma asistanı ne zaman devreye girer sürücü zamanında bir harekette bulunmazsa girer. Bu reklam da bunu gösteriyor ve tabi ki reklam olduğu için insanların dikkatini çekmek amacıyla senaryolaştırılmış. Bu açıdan karar ağır geldi bana.Hepsini görüntüle…

Aynadaki kör nokta sisteminin adı harbiden kör noktadaki arabaları belli etmekten geliyor. Aynı şekilde şehir içindeki otomatik fren sistemi standart sürücü refleksinin yetmeyeceği anlarda mal/hayat kurtarmak için var. Hiçbiri siz dikkatsiz kullanınca sizi kurtarsın diye yok aslen.

ali_tremonti
Üye
ali_tremonti

makyaş yapan kadın olmalıydı reklamdaki karakter 😀 eheheheh 1.6dct egea aldırdığımız bi ablamızın hayatını kurtarmasına şahit oldum 😀 ruju taştı diye arabaya sövmüştü 😀

sputnik
Üye
sputnik

ahmet.kocak demiş ki:

Yasaklama ağır bir karar gibi geldi bana da. Reklama konu özelliği başka nasıl tanıtabilirlerdi ki, örnekle göstermişler işte.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiHepsini görüntüle…

Bunun gibi sanırım.