İstanbul’da kullanılan otomobiller için dizel yasağı mı geliyor?

13
trafik

Dünya metropollerindeki dizel yasaklamalarının git gide arttığı şu yıllarda akıllara yeni bir soru geldi. Gelecekte İstanbul da aynı kaderi paylaşacak mı?

Kendi alanında yerkürenin en önemli birliği olan Dünya Elektrikli Araçlar Birliği’nin Avrupa koluna bağlı olarak Türkiye’de faaliyet geçen AVERE’nin Genel Koordinatörü Haluk Sayar’a göre özellikle İstanbul’daki Büyükşehir Belediyesi başkan adaylarının şehrin havasına ne kazandıracakları konusu önümüzdeki 5 yılı doğrudan etkileyecek.

Dünyada ikinci sıradayız

İstanbul’un trafik sıkışıklığında Moskova’dan sonra dünyanın ikinci şehri konumunda olduğunu anlatan Sayar, “Avrupa çevre ajansı EEA tarafından yayınlan 2018 hava kalitesi raporuna göre trafik kaynaklı gaz konsantrasyonu yoğunluğunda İstanbul’un Avrupa birincisi olması bunun bir sonucu” şeklinde konuştu.

Dizel motorla şehir merkezine girmek hayal olacak

“Elektrikli araçları şarj etmek için kullandığımız elektriğin yüzde 100’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesini sağlayabilsek, trafikte sıfır emisyona ulaşmak mümkün” diyen Sayar, şöyle devam etti:

“Dünya da birçok şehir, elektrikli araç, taksi ve toplu taşıma araçları dışında özellikle dizel motorlu araçların şehir merkezine girmesini yasaklamaya başladı. Stuttgart’ta bu durum mevcut. Aynı yasak Kopenhag’da bu yıl başlayacak. Bu yaklaşım, Atina, Madrid, Meksiko City, Paris, Roma gibi metropollerde de kademeli olarak 2025 yılına kadar uygulanacak. Yasaklar bununla sınırlı kalmayacak, takip edecek 5 yıl içerisinde de benzin, LPG ve benzer tüm petrol türevli yakıt kullanan araçların şehir merkezine girmelerine izin verilmeyecek.”

Yasakları bakanlıklar değil belediyeler alıyor

Dünya metropollerindeki bu yasaklamaların tamamen yerel yönetimler tarafından alındığına dikkati çeken Sayar, “Türkiye’de Nisan başında göreve başlayacak başkanlar 2024 yılına kadar görevde kalacak. AVERE olarak yeni dönemde özellikle büyükşehirleri kazanacak başkanların, yukarıda örneklerini anlattığımız diğer dünya şehirlerindeki gibi önemli sorumluluk almalarını bekliyoruz” dedi.


İlginizi çekebilir

Tesla son teknolojisi ile şaşırttı; Köpek Modu

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
11 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
zondaPatrimt-akinabyilmazcarking58 Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Patri
Üye
Patri

Daha vergi sistemi (MTV) bile emisyona göre değil ki. Düşük emisyonlu araçları almaya teşvik edecek bir yasa yok ortada. Bu durumdayken İstanbul'da dizel araçların trafiğe çıkışına engel koyulması komik olur.

zonda
Üye
zonda

tamam işte hiç bir altyapı yokken çaaat diye yasak gelmesi tam da ülkemizden beklenen bir durum değil midir? 🙂

mt-akina
Üye
mt-akina

Bu yapılsa da birden yapılmaz arkadaşlar, önce 2000 model Turbo-dizellerin emisyon standartlarına(Euro kaç bilmiyorum), sonra diğer emisyon standartlarını yasaklaya yasaklaya aşamalı olarak geçer.Ayrıca emisyon üzerinden vergi vermediğimiz için bu durum çok da olası bir seçenek değil.o_O

byilmaz
Üye
byilmaz

Yayalarin yol hakkinin, yaya gecidinde gecis ustunlugunun 2019 yilinda konusulmaya basladigi bir ulkeden bahsediyoruz. Beklentinizi cok yuksek tutuyorsunuz 😀

carking58
Üye
carking58

Uzun vadede kaçınılmaz son, ama ülkemizde bu geçişi sağlayacak plan proje altyapısı var mı? Bence yok, asla da olamayacak. Bir gün elbet gerçek olacak ama o zamanda emrivakiden öteye gitmeyecek.

atilgan
Üye
atilgan

Yasaklansın hele ki wv in dizelleri..