Opel Corsa c 1.4

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Bir güncelleme vaktidir, @motorsinann ile cumartesi buluştuğumuzda egr ve ateşleme bobinimi yenilemiştik, o gün farlarımın iyice bittiğinin farkına vardım ve sol farım da yanmıyordu, önceki sahibi zenon farı söktürürken mahvetmiş far yuvasını sonrada toplamak için japon , tutkal ,sıcak silikon ne varsa sıkmış anlıyacağınız çöptü bende çıkma yuva aradım ilk, sorduğum tüm çıkmacılar yuva için 60 tl civarlarında bir meblağ istiyorlardı bende son çare babamı aradım,
ben : baba benim sol far yuvası tamamen çöp olmuş sağ da gidici bana cıkmacı bulsana arkadaşlarından ucuza satsın.
babam: kaç para istiyorlar cıkma yuvaya ?
ben:60 -70 gibi baba
babam: yuh sıfırı ne kadar bu farın ?
ben: 140 tl idi en son
babam : ne arıyorsun cıkma parça, defol git sıfırını al 280 tl yollarım ben sana kapat hadi!
Böyle bir konuşma ve bilimum fırçalar eşliğinde babamdan izni koparınca hemen far arayışına girdim, corsa c sahibi arkadaşlar amanın farlarınıza iyi bakın farlar karaborsaya düşmüş kimsede yok depo ve valeo dj auto diye bir marka var o da pek iyi değil. ondan sonra nerdeyse 2 saat ben bir yandan depo marka far aradım bulduklarmız ise 185-200 tl arsı fiyat verdiler ki bu fiyat cidden cok fazladır depo fara babam bir yandan @kerpetenemir bir yandan bu arada babam oto yedek parça işi yapar tüm toptancıları tanır o bile bulamadı far en son ben melül melül ümraniyede bir cıkmacıda far yuvası sordum o sırada adamla konusurken elinde bir set depo far oldğunu öğrendim ve hemen çiftini 280 tl ye el sıkışıp aldım çocuklar gibi mutlu oldum o an :D

WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (9).jpeg

farları alıp eve döndüm ve hemen giriştim
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (1).jpeg
ilk dodik sökülüyor
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46.jpeg
sonra panjur kısmındaki üç vida
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (2).jpeg
sonra davlumbazın içteki bir vida birde alttaki bir vida dha var
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (6).jpeg
sonra hafifce cekip tamponu cıkartıyoruz ve aynı işlemleri sol taraf icinde yapıyoruz

WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (8).jpeg
farlardan biri yeni biri eski, ve bundan sonra ise tam bir facia yolcu tarafı farı taktığımda calısmadı herşeyi kontrol ettikten sonra amerikan park yapıldığını eskiden ve söküldükten sonra tesisatın kesilip alelade toplandığını farkettim ve hava tam kararmak üzereydi, kafa lambamı takıp giriştim tesisata
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.46 (4).jpeg
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.30.30.jpeg
hiç bir kablo lehimlenmemiş sadce bantlanmıştı ve kablolar oksit icindeyidi hepsini temizledim lehimledim, zamanında allahtan gazlı havya almışım cok işime yaradı.
WhatsApp Image 2017-02-07 at 00.27.58.jpeg
En son halim böyleydi annem cekmiş bu resmi bana bakmaya indiğinde :D sitenin bugun ki konusu ben oldum çunki sabah 12 de başlayan maceram saat 8 di hala devam ediyordu :D en sonunda saat 8.30 gibi bitirdim tesisatı toplamayı ve aracı topladım ve sonuç mükemmel kısalara osram nıgthbreaker taktım cidden ben önümü görmüyormuşum eskiden yarın farları ayarlatıp yeni hallerini eklicem, biraz uzun oldu ama çuan çok mutluyum yazdıkça yazasım geldi valla:D herkese iyi akşamlar

Son düzenleme:

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Bir güncelleme vaktidir, @motorsinann ile cumartesi buluştuğumuzda egr ve ateşleme bobinimi yenilemiştik, o gün farlarımın iyice bittiğinin farkına vardım ve sol farım da yanmıyordu, önceki sahibi zenon farı söktürürken mahvetmiş far yuvasını sonrada toplamak için japon , tutkal ,sıcak silikon ne varsa sıkmış anlıyacağınız çöptü bende çıkma yuva aradım ilk, sorduğum tüm çıkmacılar yuva için 60 tl civarlarında bir meblağ istiyorlardı bende son çare babamı aradım,
ben : baba benim sol far yuvası tamamen çöp olmuş sağ da gidici bana cıkmacı bulsana arkadaşlarından ucuza satsın.
babam: kaç para istiyorlar cıkma yuvaya ?
ben:60 -70 gibi baba
babam: yuh sıfırı ne kadar bu farın ?
ben: 140 tl idi en son
babam : ne arıyorsun cıkma parça, defol git sıfırını al 280 tl yollarım ben sana kapat hadi!
Böyle bir konuşma ve bilimum fırçalar eşliğinde babamdan izni koparınca hemen far arayışına girdim, corsa c sahibi arkadaşlar amanın farlarınıza iyi bakın farlar karaborsaya düşmüş kimsede yok depo ve valeo dj auto diye bir marka var o da pek iyi değil. ondan sonra nerdeyse 2 saat ben bir yandan depo marka far aradım bulduklarmız ise 185-200 tl arsı fiyat verdiler ki bu fiyat cidden cok fazladır depo fara babam bir yandan @kerpetenemir bir yandan bu arada babam oto yedek parça işi yapar tüm toptancıları tanır o bile bulamadı far en son ben melül melül ümraniyede bir cıkmacıda far yuvası sordum o sırada adamla konusurken elinde bir set depo far oldğunu öğrendim ve hemen çiftini 280 tl ye el sıkışıp aldım çocuklar gibi mutlu oldum o an :D

Ekli dosyayı görüntüle 4097

farları alıp eve döndüm ve hemen giriştim
Ekli dosyayı görüntüle 4098
ilk dodik sökülüyor
Ekli dosyayı görüntüle 4099
sonra panjur kısmındaki üç vida
Ekli dosyayı görüntüle 4101
sonra davlumbazın içteki bir vida birde alttaki bir vida dha var
Ekli dosyayı görüntüle 4102
sonra hafifce cekip tamponu cıkartıyoruz ve aynı işlemleri sol taraf icinde yapıyoruz

Ekli dosyayı görüntüle 4104
farlardan biri yeni biri eski, ve bundan sonra ise tam bir facia yolcu tarafı farı taktığımda calısmadı herşeyi kontrol ettikten sonra amerikan park yapıldığını eskiden ve söküldükten sonra tesisatın kesilip alelade toplandığını farkettim ve hava tam kararmak üzereydi, kafa lambamı takıp giriştim tesisata
Ekli dosyayı görüntüle 4105
Ekli dosyayı görüntüle 4106
hiç bir kablo lehimlenmemiş sadce bantlanmıştı ve kablolar oksit icindeyidi hepsini temizledim lehimledim, zamanında allahtan gazlı havya almışım cok işime yaradı.
Ekli dosyayı görüntüle 4107
En son halim böyleydi annem cekmiş bu resmi bana bakmaya indiğinde :D sitenin bugun ki konusu ben oldum çunki sabah 12 de başlayan maceram saat 8 di hala devam ediyordu :D en sonunda saat 8.30 gibi bitirdim tesisatı toplamayı ve aracı topladım ve sonuç mükemmel kısalara osram nıgthbreaker taktım cidden ben önümü görmüyormuşum eskiden yarın farları ayarlatıp yeni hallerini eklicem, biraz uzun oldu ama çuan çok mutluyum yazdıkça yazasım geldi valla:D herkese iyi akşamlar
ooo güzel kanka maşallah, keşke işim olmayaydı da beraber değişseydik

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,108
7
51,529
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kardeş Depo farlar nasıl karaborsaya düşmüş ya. Bir da o fiyat ne :/ 2 sene önce 90 liraya burun kıvırarak almıştım. :(
Ellerine sağlık bayağı uğraştıran iş. Açıkçası benim arabanın ön tarafta benden önceki kazalarından bir acaiplik olduğu için tamponu sökmeye cesaret edemiyorum, geriye takarken çok uğraştırıyor. Gözü iyi karartmışsın, tebrik ederim :)
Bu arada tampondaki termometreyi koparmamışsındır umarım =) Sanayide kaç kere ustaları uyarıp o termometreyi kurtardığımı ben bilirim.
Nightbreaker'ların bendeki performansı = Babamın Fiesta'sının mercekli kısaları + sis farları. Hakikaten dünyası değişiyor insanın.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
hahahah geçmiş olsun hacım, keyifli gezmeler diliyorum :D :D emeğine koluna sağlık :)))
Kardeş Depo farlar nasıl karaborsaya düşmüş ya. Bir da o fiyat ne :/ 2 sene önce 90 liraya burun kıvırarak almıştım. :(
Ellerine sağlık bayağı uğraştıran iş. Açıkçası benim arabanın ön tarafta benden önceki kazalarından bir acaiplik olduğu için tamponu sökmeye cesaret edemiyorum, geriye takarken çok uğraştırıyor. Gözü iyi karartmışsın, tebrik ederim :)
Bu arada tampondaki termometreyi koparmamışsındır umarım =) Sanayide kaç kere ustaları uyarıp o termometreyi kurtardığımı ben bilirim.
Nightbreaker'ların bendeki performansı = Babamın Fiesta'sının mercekli kısaları + sis farları. Hakikaten dünyası değişiyor insanın.
yok abi kopartmadım ona dikkat ettim ilk söküşümde olmadığı için öprendim onu :D abi bulunmuyor depo far en az 20 parakendeci/cıkmacı aradım 4 du var dedi onlarda en ucuzu 180 istedi , babamda 7-8 büyük ithalatcı firmada sormuş hiç birinde yokmuş dolar yüzünden gelmiyormuş suan depo ve valeo sanırsam, ya tamponu sökmek en kolayı bence far tesisatı cok yordu beni :(

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
Night breaker bende alcam yaa

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,108
7
51,529
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
alayına fik fik vurcam sellektörü acımıcam uleyynnn, yetti zenonların zulmu yaşasın tam bağımsız halojen birliğii nihahahaaa :D
Bugün sol arka sinyal ve fren ampullerini değiştirdim. Ona bile sevindim, sen koca farları yenileyince nasıl ferahlamışsındır :)

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Bir güncel çekmenin vakti gelmiş :D daha öncede bahsettiğim gibi arabanın tüm alt takımını yenilemek istiyordum bu yüzden tüm parçaları temin ettim ve 14 şubat günü kız arkadaşımı ekip sanayiye gittim (bunun acısı fena cıkarttı kız arkadaşım o ayrı :( )

parçaları ve arabayı ustaya teslim ederken

hemen minnağım lifte alındı ve başlandı :D

ön sol salıncak,
sol motor kulağı,
viraj demir lastikleri,
amortisör kuleleri,
amortisör kule lastikleri,
bujiler,
arka yaylar,
fren hidroliği değişimi yapıldı sonra arabayla teste cıktık ve beynimden vurulmuşa döndüm, arabadaki tüm şikayetlerim aynı şekilde duruyo hatta frenler dahada berbat olmuş sonra hemen usta tekrar lifte aldı herşeyi baştan kontrol ettik ve farkettikki sağ salıncakta tamamen bitmiş onuda ordan alıp değiştirdim ve tekrar cıktık araba pamuk gibi oldu, tabi kronik direksiyon kutusu tıkırtısı bendede var onu yaptırmadım memnunum böyle

14 şubat olunca bir usta latifesi :D
sonra cıktım kartala hemen babamın firmasının anlaşmalı olduğu rot balanscıya, usta orda rot kollarıda değişse iyi olur dedi bende hemen delphi marka aldım 40 tl ye ustama gittim, orada sökünce değişmesine gerek olmadığını gördük , boşluk direksiyon kutusundanmış onuda ayarladık düzelttik ama sökmüşken kollarıda değiştirdim 17 yıllık parça değişsin bişi olmaz :D sonra doğru ayara ve araba mis gibi oldu.
resim çekmeyi unutmuşum kusura bakmayın :D

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,662
1
64,574
6,820
35
Denizli
Marka
Mercedes
Haydi gözün aydın direksiyon kutusundaki kronik sıkıntıyı da çözebilirsen araba elindeki çiçek gibi olacak :D :D KAzasız belasız sürüşler diliyorum, kız arkadaşının gönlünü alabilmişsindir umarım :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım