HABER Yerli otomobili üretecek şirketler belli oldu!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Merakla beklenen yerli otomobili kimlerin üreteceği nihayet belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen imza töreni ile konsorsiyumda bulunan şirketler açıklandı.

5 şirket yerli otomobili üretmek için anlaştı!

Yerli otomobil ile ilgili olarak “Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni” bugün gerçekleştirildi. 5 firmadan oluşan grupta Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding yer alıyor.

Törende konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 100’e yakın toplantının ardından bugün nihai imza aşamasına gelindiğini belirtti. Alanının en iyisi olan 5 şirket, 2018’in başında ortak bir marka oluşturacak ve çalışmalara başlanacak. Projeye TÜBİTAK’ın bu zamana kadar yaptığı çalışmalar da eklenecek ve ilk model en geç 2019 yılında tanıtılacak. 2021’de de seri üretime geçiş aşamaları tamamlanarak ilk otomobil bantlardan inecek.

Read the whole post here.

Son düzenleme:

YaSo61

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
37
10
595
İnşaAllah çok kullanışlı Türk halkının beğeneceği araba olur. ilk sıraya girenlerden olacağım. Hatta tesla gibi ön rezervasyon bile alsın. para akacağına eminim. yeterki kullanışlı uygun fiyatlı bir araba olmasını bekliyorum. inşaAllah bunu başarırlar. önümüzde 3 yıl var bakalım ne olur. Biz türkler istersek yaparız. kendimize güvenmeyi öğrenmeliyiz.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
İnşaAllah çok kullanışlı Türk halkının beğeneceği araba olur. ilk sıraya girenlerden olacağım. Hatta tesla gibi ön rezervasyon bile alsın. para akacağına eminim. yeterki kullanışlı uygun fiyatlı bir araba olmasını bekliyorum. inşaAllah bunu başarırlar. önümüzde 3 yıl var bakalım ne olur. Biz türkler istersek yaparız. kendimize güvenmeyi öğrenmeliyiz.
Tesla'dan bile daha iyi olacaktır. Yüce Türk milletinin istese neler başarabileceğini hepimiz biliyoruz. Silahlarda dışa bağımlılıktan kurtulduk Allah'ın izniyle. Kendi insansız hava aracımızı da yaptık. F-35'ler de geliyor. Her bir yanımız fetö'cülerle, hainlerle, pkk'lılarla, daeş'liler, işid'lilerle kaplanmış durumda. Her yerden saldırıyorlar. Eğer Allah c.c bizim ile olmasaydı; Şimdiye kadar Afrika gibi dışa bağımlı bir sömürge ülkesi olarak kalacaktık.

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Kazanan Babayiğit firmalara bakınca başarılacağına inancım iki kat arttı. Eskilerde olduğu gibi "türk İşi" yerine itibarlı sağlam TÜRK MALI imajı her alanda olacak inşallah.

YaSo61

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
37
10
595
reyiz dediğin... sizin cumhurbaşkanınız... yerli araç tabiki almalısınız. vatandaşlık görevi gibi bişey olacaktır çünkü..

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
Akaryakıt zamlarının nedeni belli oldu...

Ayrıca Turkcell ne alaka anlamadım. Onun yerine Tofaş veya Otosan gibi tecrübeli firmalarla çalışmak daha iyi olurdu.

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Kötüde olsa bir araç üretileceğini umuyorum -nasıl emeklemeden koşulamayacaksa- ancak bu aracı nasıl pazarlayacaklar sektörde nasıl konumlandıracaklar oda önemli. Herhalde Turkcell'den paket fiyatına ek veya Vestel mağazasından beyaz eşya yerinin yanından seçmeyeceğiz bu arabayı. Önemli olan altyapıyı iyi kurup ona göre milleti teşvik etmeleri. Elektrikli otomobil yapıp şarj istasyonu koymadan bu işe girişirlerse içten yanmalı motorlara devam etmek zorunda kalırız. Gidip binanın 5. katından uzatma kablosuyla araca elektrik verecek değiliz.

Akaryakıt zamlarının nedeni belli oldu...

Ayrıca Turkcell ne alaka anlamadım. Onun yerine Tofaş veya Otosan gibi tecrübeli firmalarla çalışmak daha iyi olurdu.

Bizde isterdik yıllardır tecrübe sahibi olanlar bu işi yapsın ancak en doğrusu onlara verilmemesi oldu. Yıllardır kıllarını kıpırdatmayanlara şimdi böyle bir işi vermek abes kaçardı. Turkcell Vestel'in kuracağı teknolojik altyapı için gerekli yardımı sağlayabileceği için (4.5G-GPS gibi) bir firma olduğu için çok saçma durmuyor arada. Tofaş-Otosan olmasada 5 firmada oldukça iyi firmalar ancak binek otomobil işini ne kadar iyi yapabilirler işte orası muamma.

keşke dünyaca tanınan bir firmayı satın alsalardı.
Öyle olsa araç Türk değil sonradan satın alındı gibi laflarla hiç satmazdı. Zaten teknolojinin tamamı bizim değilken, olamazda zaten Alman dediğimiz araçlar nasıl %100 Alman değil vs. vs., toptan başka firmayı satın almak çok saçma olurdu. Önemli olan tasarımın -illa özgün olması gerekmez artık piyasada her araç birbirine benziyor- ve motor kısmının büyük çoğunluğunu bize ait olmasıdır.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
reyiz dediğin... sizin cumhurbaşkanınız... yerli araç tabiki almalısınız. vatandaşlık görevi gibi bişey olacaktır çünkü..
ben vatandaşlık görevimi kuruş kuruş verdiğim vergilerle yerine getiriyorum. fazlasına ihtiyacım yok. kendisi getirsin o görevi yerine alman arabalarını bağışlayarak. ayrıca benim başkanım falan değil. hiçbir şeyim değil.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bunların yapacağı araba Bizim Egeadan ucuz olursa bende alırım.. Böyle egea gibi verginin en düşük olduğu 1300 cc motoru, geniş bagajı üstüne 100 kmde 4,5 litre dizel yakacak, fiyatında 1,3 egeadan ucuz olacak alayım..

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,810
1
4,133
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Dizel - benzinli otomobil işine girerlerse en saçma hareket olur bu. O tren çoktan kaçtı gitti.
Dizel motorlar yasaklanmaya bile başladı. Ancak elektrikli otomobil olursa mantıklı olur onda da firmalar nerelere geldi, ortaya çıkmayan ne teknolojiler var daha. Çok geride kaldık bu işin çok. Yakalamak için karoserci ve toplama tv üreten firmalar yerine adam akıllı otomobil üretimi yapan firmalar olmalıydı. Koç'un bu işte olmaması en büyük hata. Büyük ihtimalle onlar da fiyasko çıkacağını bildiği için ve tabi başka çıkarlar da örtüşmediği için Koç'a vermediler

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Kötüde olsa bir araç üretileceğini umuyorum -nasıl emeklemeden koşulamayacaksa- ancak bu aracı nasıl pazarlayacaklar sektörde nasıl konumlandıracaklar oda önemli. Herhalde Turkcell'den paket fiyatına ek veya Vestel mağazasından beyaz eşya yerinin yanından seçmeyeceğiz bu arabayı. Önemli olan altyapıyı iyi kurup ona göre milleti teşvik etmeleri. Elektrikli otomobil yapıp şarj istasyonu koymadan bu işe girişirlerse içten yanmalı motorlara devam etmek zorunda kalırız. Gidip binanın 5. katından uzatma kablosuyla araca elektrik verecek değiliz.

Bizde isterdik yıllardır tecrübe sahibi olanlar bu işi yapsın ancak en doğrusu onlara verilmemesi oldu. Yıllardır kıllarını kıpırdatmayanlara şimdi böyle bir işi vermek abes kaçardı. Turkcell Vestel'in kuracağı teknolojik altyapı için gerekli yardımı sağlayabileceği için (4.5G-GPS gibi) bir firma olduğu için çok saçma durmuyor arada. Tofaş-Otosan olmasada 5 firmada oldukça iyi firmalar ancak binek otomobil işini ne kadar iyi yapabilirler işte orası muamma.

Öyle olsa araç Türk değil sonradan satın alındı gibi laflarla hiç satmazdı. Zaten teknolojinin tamamı bizim değilken, olamazda zaten Alman dediğimiz araçlar nasıl %100 Alman değil vims. vs., toptan başka firmayı satın almak çok saçma olurdu. Önemli olan tasarımın -illa özgün olması gerekmez artık piyasada her araç birbirine benziyor- ve motor kısmının büyük çoğunluğunu bize ait olmasıdır.
Emeklemeden yürümeye geçilmez. İşin özü yıllar alır, sorunsuza yakın bir araç yapımı. Bu kadar büyük bir pazarda kendimiz sıfırdan araç üretirsek ihracat yapamayızzz. Yerli müşteriler ise sorunlu diye almaz :D Ne kadar aramızda babayiğitler, vatanperverler olsa da almazlaarr. :) Devlet dairelerinde passat mı çekeyim yanlarına diyen valilerimiz, kaymakamlarımız var. Bu iş yaş gibi gözüküyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Önce o makam araçları satılacak, yerine yerli otomobiller geçecek. Ondan sonra ben de her vatandaş gibi yerli üretimi desteklemek için sıraya gireceğim. Çünkü ithal maldan bu kadar vergi alan devletimiz, başlık altındaki yorumların bazılarından da anlaşılacağı üzre halkın nabzının bu kısmından tutarak "yerli malı destekleyin yüce milletimiz" diyip eşi benzeri görülmemiş vergileri itekleyecektir.

Ben o kadar vergi vererek -muhtemelen- ortalamanın altında bir otomobile bineceğim, makam sahibi beyefendiler Almanlardan Alman beğenecek he mi? Yok öyle. Yaptıkları her icraati ölüm kalım meselesi gibi lanse etmeye bayılıyorlar. Madem memleket meselesi, onlar da bu arabaya binecek. Rusya'da Lada ne ise, burada da o olacak.

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Emeklemeden yürümeye geçilmez. İşin özü yıllar alır, sorunsuza yakın bir araç yapımı. Bu kadar büyük bir pazarda kendimiz sıfırdan araç üretirsek ihracat yapamayızzz. Yerli müşteriler ise sorunlu diye almaz :D Ne kadar aramızda babayiğitler, vatanperverler olsa da almazlaarr. :) Devlet dairelerinde passat mı çekeyim yanlarına diyen valilerimiz, kaymakamlarımız var. Bu iş yaş gibi gözüküyor.
Das Auto:D
Kolay kolay vazgeçilmez...

Son düzenleme:

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Hükümet Koç gibi bir devi küstürmeseydi Anadol efsanesi çoktan canlanmış olabilirdi. Bu grubun yapacağı araba yerine Koç grubunun tasarlayıp ürettiği Egea'yı almak daha mantıklı. Çünkü piyasaya ilk başta Symbol'den daha kaliteli bir araba çıkacağını sanmıyorum. Fakir müslüman ülkelere satılacak bir şeyler çıkar ortaya. Pat diye Avrupa'da satacak bir markayı daha Çin bile çıkaramadı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım