Ehliyet Sınavı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
572
Selamun Aleykum.
Ehliyet kursları ne kadar sürüyor? Sınavdan ne kadar önce bir kursa kayıt olmam gerekiyor? 14 Martta doğdum, 21 Nisanda ehliyet sınavı var ona yetişebilir miyim? :)

boris-M5

Profesör
Beğeni puanı
1,219
Ülkemizde kırtasiyecilik anlayışı olduğu için her alanda olduğu gibi bunda da 5-6 ayda ehliyet anca elinde oluyor.
15 martta hemen yazılırsan yetişebilirsin büyük ihtimal.2 hafta ders veriliyor sadece zorunlu değil.

At

Takipçi
Beta Programı
Beğeni puanı
16,238
Kurs en iyi bilgiyi verir gidip konuşun

RYAN7R

Özg
Panpa
Beğeni puanı
8,086
Zaten ömrün boyunca araba süreceksin, heyecanını anlıyorum, ben bile bu kadar araba delisiyken 19 yaşımı doldurmama 2 ay kala ehliyet alabilmiştim diyeyim. Yaş 22 yi geçti, daha şimdiden araba sürmekten ciddi anlamda sıkıldım, sabahları biri beni bıraksın da akşamları eve servisle döneyim diyorum kafamda.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
572
Zaten ömrün boyunca araba süreceksin, heyecanını anlıyorum, ben bile bu kadar araba delisiyken 19 yaşımı doldurmama 2 ay kala ehliyet alabilmiştim diyeyim. Yaş 22 yi geçti, daha şimdiden araba sürmekten ciddi anlamda sıkıldım, sabahları biri beni bıraksın da akşamları eve servisle döneyim diyorum kafamda.
Abi daha fazla sabredemem :)

mecagil

Profesör
Beğeni puanı
1,139
Kursla konuşman daha sağlıklı. Benim aldığım zamanlarda kurs kayıt yaptığında gitmen zorunlu değildi fakat sonradan zorunlu oldu gibi duymuştum

emert20

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
6,788
Bilmiyorum başka illerde de varmı ama burdaki sürücü kurslarının kimisinde 30 günde ehliyet veriyoruz yazıyor. Oda şöyle oluyormuş yapılan yazılı sınavı her ay elektronik olarak yapılıyormuş o yapıldıktan sonrada direksiyon sınavı yapılıp kısa sürede ehliyet alabiliyormuşsun. Gidip konuştuğun kurslara bunuda sorabilirsin var mı diye.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
3,278
Doğum günümde yazıldım ehliyet kursuna. :D
5 gün teorik ders oldu bizim. 2 gününe müfettiş geliyor sadece, haber veriyorlardı gidiyorduk. Müfettiş yoklamasında 2 gün yok yazılırsan kayıt siliyorlar ama.
Teorik bitince bir hafta sonra direksiyon dersleri başlıyor. Ben haftada bir gidiyorum, maksat araba sürmek.

Kronolojik olarak ele alırsak:
8 Aralık 2017 : Kursa yazıldım. Bu arada 18' e girdiğim doğum günüm olur kendileri. :D
11-15 Aralık : Teorik ders. 5 gün. Ben 2 gün gittim, çok sıkıcı gitme. Kitap verecekler otur onu oku.
17 Ocak 2018 : E- sınava gireceğim. Bir lisenin bilgisayar sınıfında olacak. Biter bitmez sonuç elimde.
27 Ocak 2018 : Direksiyon sınavı.
Sonrasında trafik şubeden randevu falan alınıyor o süreç sancılı biraz. Kısaca iki ay içinde alırsın ehliyeti. Belki daha kısa sürede de alınır, benim vakit tam sene sonuna geldi.

Masraf ortalama 1500-2000 Tl arası. 1000 kurs, 500 küsür emniyet cukkası, 170' de sınav harcı sanırım. He kurs ücreti yerine göre değişir, bilemem.

Bu anlattıklarım; kursa, hocaya, yaşadığın yere göre değişebilir. Benim sürecim böyle sadece. Sonra niye bende böyle değil demeyin.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
Beğeni puanı
15,356
21 yaşındayım halen ehliyetim yok. Bu sene alacağım ama. Oda araba alma planlarım olduğu için, bahane maksat. Benim arkadaşlarımda 18'ine basar basmaz almak için çıldırmışlardı, ben metrobüsümden memnun olduğum için sanırım hiç yeltenmedim.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
3,278
21 yaşındayım halen ehliyetim yok. Bu sene alacağım ama. Oda araba alma planlarım olduğu için, bahane maksat. Benim arkadaşlarımda 18'ine basar basmaz almak için çıldırmışlardı, ben metrobüsümden memnun olduğum için sanırım hiç yeltenmedim.
İstanbul' da araç kullanmak mazoşist bir eğlence olabilir bence. Hiç gitmedim İstanbul' a fakat oradaki çileyi hissedebiliyorum, Allah düşürmesin.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
Beğeni puanı
3,278
Onlar yazılı sınavlar. Bildiğimiz optik kağıtlı falan. Tercih eden için. Onun haricinde bilgisayarlı e-sınav oluyor sürekli, belirlenen bir okulun bilgisayar sınıfında. Tık tık işaretliyorsun, kalem kağıt yok. 2018' den sonra yazılı tamamen kalkacak e-sınav olacak hep deniliyor ama bilemiyorum.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
572
Onlar yazılı sınavlar. Bildiğimiz optik kağıtlı falan. Tercih eden için. Onun haricinde bilgisayarlı e-sınav oluyor sürekli, belirlenen bir okulun bilgisayar sınıfında. Tık tık işaretliyorsun, kalem kağıt yok. 2018' den sonra yazılı tamamen kalkacak e-sınav olacak hep deniliyor ama bilemiyorum.
Anladım:)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
Beğeni puanı
51,462
Ben de sizin gibi aynı şekilde hevesliydim. 18 yaşımı doldurmadan kursa kayıt yapmıyorlardı o zamanlar. Yalnız ben 2002 yılında aldım ehliyeti, o yüzden bilgilerim pek güncel değil.:)

hondapower

Profesör
Beğeni puanı
1,058
fiyatlar o kadar artmış mı ya 2 katı resmen. ben 750TL ye almıştım ehliyeti. 2000 lira olsa ehliyetsiz kullanırdım herhalde :D

hondapower

Profesör
Beğeni puanı
1,058
1763 lira cezası var. Benim kursta yakalanıp ceza yedikten sonra ehliyet almaya karar veren kekolar doluydu. :D
1 sene muayenesiz, sigortasız, egzozlu, tesisatlı, heryerı macunlu broadwayla gezdik. Boğazın ortasında yolda kaldık da polis geldi vurdurmaya yardım etti devam ettik :D bir allahın kulu bana 2000TL ye ehliyet aldıramazdı :D

yybulut

Asfalt Kurutucu
Beğeni puanı
32
Yanlış hatırlamıyorsam yazılı sınavdan en az 1 ay önce sınav için kayıt yaptırmak gerekiyordu bu son dönemde.Ben de ehliyeti alalı 1 sene oldu prosedür değişmediyse durum aynıdır.İyi biliyorum çünkü sınava 25 gün kaldığı için kayıt yaptıramamış ve o sınavdan 3 ay sonraki sınavı beklemek zorunda kalmıştım.
Bence sabırsızlık sorunun varsa öncelikle o konuyla ilgilen çünkü ehliyetin birkaç gün yüzünden en az 3 ay ertelenince hiç hoş olmuyor :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım