HABER 2019 Dünya'da Yılın Otomobili aday adayları belli oldu

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Her yıl düzenlenen Dünya’da Yılın Otomobili (World Car of the Year) ödüllerinde aday adayları belli oldu. Gelecek yılın ödüllerini kazanmaya çalışacak otomobiller ve ödül kategorileri haberimizde!

“Dünya’da Yılın Otomobili” ödülünün aday adayları açıklandı

2019’da ödüller Yılın Otomobili, Lüks Otomobili, Performans Otomobili, Şehir Aracı ve Çevreci Otomobili şeklinde 5 kategori altında toplanmış. En iyi tasarım ödülü ise tüm aday adayları arasından seçilecek. Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak lansmanın ardından yarı finalistler 5 Ocak 2019’da duyurulacak. Mart ayında her kategoriden en iyi 3 aracın açıklanacağı ödüllere hak kazanan araçlar ise Nisan 2019’da açıklanacak.

2019 yılının otomobili olmak için seçilen aday adayları şu şekilde sıralanıyor.

2019 Dünya’da Yılın Otomobili Aday Adayı

Acura RDX
Audi e-tron
Audi A1
Audi A6
Audi Q3
BMW 3 Serisi
BMW i8 Roadster
BMW X2
Cadillac XT4
Citroen C5 Aircross
Dacia Duster
Ford Focus
Honda Clarity
Hyundai Santa Fe
Hyundai Nexo
Infiniti QX50
Jaguar E-Pace
Jaguar I-Pace
Jeep Cherokee
Jeep Wrangler
Kia Ceed
Kia Niro EV
Kia Soul
Lexus ES
Lexus UX
Nissan Altima
Nissan Kicks
SEAT Arona
Subaru Forester
Suzuki Jimny
Toyota Avalon
Toyota Corolla
Toyota RAV4
Volvo S60 / V60
Volvo XC40

Yılın Lüks Otomobili Aday Adayı

Audi A7
Audi S8
BMW 8 Serisi
Mercedes-Benz GLE
Volkswagen Touareg

Yılın Performans Otomobili Aday Adayı

Aston Martin Vantage
BMW M2 Competition
Hyundai Veloster N
Kia Ceed GT
McLaren 720S

Yılın Çevreci Otomobili Aday Adayı

Audi e-tron
BMW i8 Roadster
Honda Clarity
Honda Insight
Hyundai Nexo
Jaguar I-PACE
Kia Niro EV
Lexus ES Hibrid
Lexus UX Hibrid
Toyota Avalon Hybrid
Toyota RAV4 Hybrid

Yılın Şehir Otomobili Aday Adayı

Audi A1
BMW X2
Kia Soul
SEAT Arona
Suzuki Jimny

1 arasında 15

Read the whole post here.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Audi S8
McLaren 720S
Jaguar I-PACE
Audi A1

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Audi S8
McLaren 720S
Jaguar I-PACE
Audi A1
I-Pace bence olmaz araba verimli değil, küçük ve üretim yapamıyorlar. E-Tron a rez al derim abi :).

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
2019 Dünya’da Yılın Otomobili Aday Adayı
Ford Focus (Belki de Corolla)
Audi S8
McLaren 720S
Audi e-tron
Suzuki Jimny (Bunda hiç emin değilim)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,290
1
9,443
4,970
kocaeli
Focus alır , hakeder mi bilmem ...

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Google'da biraz araştırdım ama dişe dokunur pek bir şey bulamadım. Yılın otomobili konusunun büyük oranda lobi meselesi olduğuna inansam da bu organizasyonun elbet kriterleri vardır diye düşünüyorum. Fiyat uygunluğu hususunun kriterlerden biri olduğunu biliyorum ama diğer kriterler konusunda pek fikrim yok. Yani, madde madde sıralamak gerekirse bir otomobilin, yılın otomobili seçilebilmesi için sahip olması gerek özellikleri nelerdir ? Jüriler neye göre bu otomobilleri eliyor ? Bunları bilen yahut bunun yazdığı bir kaynağı paylaşabilecek olan var mı acaba ?

Bunu bilmeden aralarından şu olur, bu olur diyemiyorum. Baktığında 3 serisi, S60, XC40 ve A6 gibi oldukça iyi otomobiller de mevcut bu listede. Elimde bir ölçü olmadan araç seçmek çok zor geliyor.

Son düzenleme:

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Google'da biraz araştırdım ama dişe dokunur pek bir şey bulamadım. Yılın otomobili konusunun büyük oranda lobi meselesi olduğuna inansam da bu organizasyonun elbet kriterleri vardır diye düşünüyorum. Fiyat uygunluğu hususunun kriterlerden biri olduğunu biliyorum ama diğer kriterler konusunda pek fikrim yok. Yani, madde madde sıralamak gerekirse bir otomobilin, yılın otomobili seçilebilmesi için sahip olması gerek özellikleri nelerdir ? Jüriler neye göre bu otomobilleri eliyor ? Bunları bilen yahut bunun yazdığı bir kaynağı paylaşabilecek olan var mı acaba ?

Bunu bilmeden aralarından şu olur, bu olur diyemiyorum. Baktığında 3 serisi, S60, XC40 ve A6 gibi oldukça iyi otomobiller de mevcut bu listede. Elimde bir ölçü olmadan araç seçmek çok zor geliyor.
20-25 ülkedeki otomotiv basınından her yıl çoğu değişen bir jüri ekibi seçiliyor. Hatta geçen yıl Okan Altan da jüri kadrosundaydı ve yanılmıyorsam Türkiye'yi 3 jüri temsil ediyordu. Jüri ekibi yaklaşık 1 hafta boyunca Los Angeles'ta organizasyonun temin ettiği ödül adayı araçları detaylıca test ediyor. Daha sonra internet üzerinden oylama yaparak önce 10 araca, sonra da 3 araca düşürüyorlar. Böylece ödüle hak kazanan araçlar belirlenmiş oluyor.

Bana kalırsa çürük elma olmama durumu mümkün değil, lakin jüri üyelerinin çoğu bağımsız şekilde oylama yapıyor ve pek çok ülkeden random olarak seçildiği için güvensizlik durumu olmuyor. Zaten bu jüri belirleme olayından dolayı World Car of the Year dünyadaki en prestijli otomotiv ödülü olarak geçiyor :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
20-25 ülkedeki otomotiv basınından her yıl çoğu değişen bir jüri ekibi seçiliyor. Hatta geçen yıl Okan Altan da jüri kadrosundaydı ve yanılmıyorsam Türkiye'yi 3 jüri temsil ediyordu. Jüri ekibi yaklaşık 1 hafta boyunca Los Angeles'ta organizasyonun temin ettiği ödül adayı araçları detaylıca test ediyor. Daha sonra internet üzerinden oylama yaparak önce 10 araca, sonra da 3 araca düşürüyorlar. Böylece ödüle hak kazanan araçlar belirlenmiş oluyor.

Bana kalırsa çürük elma olmama durumu mümkün değil, lakin jüri üyelerinin çoğu bağımsız şekilde oylama yapıyor ve pek çok ülkeden random olarak seçildiği için güvensizlik durumu olmuyor. Zaten bu jüri belirleme olayından dolayı World Car of the Year dünyadaki en prestijli otomotiv ödülü olarak geçiyor :)
Teşekkür ettim hocam açıklama için :) Peki bu jüriler araçları dediğiniz gibi test ederken, misal Sinan'ın veya diğer test kanallarının yaptığı gibi kriterler üzerinden mi değerlendiriyor yoksa yılın otomobilinin seçimi için organizasyona özel ve farklı kriterler de var mı ?

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Teşekkür ettim hocam açıklama için :) Peki bu jüriler araçları dediğiniz gibi test ederken, misal Sinan'ın veya diğer test kanallarının yaptığı gibi kriterler üzerinden mi değerlendiriyor yoksa yılın otomobilinin seçimi için organizasyona özel ve farklı kriterler de var mı ?
İç mekan, performans, fiyat, güvenlik, çevrecilik, pazar konumu ve etkileyicilik diye 7 ana başlık altında puanlama yapılıyor. Puanlamayı yaparken organizasyonun ödüllere göre belirlediği kritik noktalar vardır elbet, atıyorum şehir aracı kategorisinde diz baş mesafesine ekstra dikkat edin diyorlardır yani :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İç mekan, performans, fiyat, güvenlik, çevrecilik, pazar konumu ve etkileyicilik diye 7 ana başlık altında puanlama yapılıyor. Puanlamayı yaparken organizasyonun ödüllere göre belirlediği kritik noktalar vardır elbet, atıyorum şehir aracı kategorisinde diz baş mesafesine ekstra dikkat edin diyorlardır yani :)
Tamam hocam şimdi anladım. Tekrar teşekkür ettim açıklama için :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım