1300 TL Bütçe için Yazıcı Tavsiyesi

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,652
2,916
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Merhaba forum ahalisi konu dışına çıkıyorum ama 1300 lira bütçe ile iş yerine yazıcı bakıyoruz günde ortalama 15 sayfa çıkartılacak sorunsuz kartuş-toner pek anlamam doldurması rahat ve mürekkebi çok pahalı olmayacak bir yazıcı (fotokopide çıkarsın tabi) önerilerinizi bekliyorum

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Mürekkep püskürtmeli: Epson
Lazerli: Brother

Mürekkepli kullanılmayınca donma olur. Epsonların kartuş maliyeti düşük, doldurma yapılabiliyor.
Lazerlilerde "drum" diye ek bir parça var, zamanla o ek maliyet olarak karşınıza çıkıyor. Muadil drum ve muadil toner (hatta doldurma toner) kullanılabiliyor ve sorun çıkarmıyor.
Tabii bunları önermiyoruz. Daima orijinal epson kartuşu, orijinal brother toneri ve drumı kullanılmasını öneriyor ve destekliyoruz. : )

@Kim? detay bilgiye sahipti, belki yardımcı olabilir. Güncel fiyatlar hk. bilgim yok, o nedenle genel olarak marka önerisi verebilirim, model bazında önerim yok.

Son düzenleme:

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,652
2,916
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Mürekkep püskürtmeli: Epson
Lazerli: Brother

Mürekkepli kullanılmayınca donma olur. Epsonların kartuş maliyeti düşük, doldurma yapılabiliyor.
Lazerlilerde "drum" diye ek bir parça var, zamanla o ek maliyet olarak karşınıza çıkıyor. Muadil drum ve muadil toner (hatta doldurma toner) kullanılabiliyor ve sorun çıkarmıyor.
Tabii bunları önermiyoruz. Daima orijinal epson kartuşu, orijinal brother toneri ve drumı kullanılmasını öneriyor ve destekliyoruz. : )

@Kim? detay bilgiye sahipti, belki yardımcı olabilir. Güncel fiyatlar hk. bilgim yok, o nedenle genel olarak marka önerisi verebilirim, model bazında önerim yok.
peki lazer ve mürekkep püskürtmelinin arasındaki fark nedir bu konuda hiç bilgim yok ek olarak tanklı yazıcı var o ne oluyor ?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
peki lazer ve mürekkep püskürtmelinin arasındaki fark nedir bu konuda hiç bilgim yok ek olarak tanklı yazıcı var o ne oluyor ?

Tanklı dediği mürekkepli oluyor.

Farklı çalışma prensipleri var.
Makinelerin içlerini gösteren detay çizimleri akşam ekleyebilirim. Lazer yazıcıların içi çok yüksek derecelere çıkıyor, toner taneleri kağıda yapışarak çıkıyor. Mürekkepli yazıcılar öyle değil, makine içinde bir ısınma olmuyor. Kısaca anlatmaya çalışayım, mürekkepli yazıcılar yazdırma işlemi başladığı an ses çıkarmaya başlar ve kağıdı akıcı şekilde değil kademe kademe dışarı çıkarır (yazdırma hızı makineye göre değişir ancak yapı itibariyle lazerlerden yavaştır). Lazer yazıcılarda, yazdırma işlemini başlatmaya basınca 2 saniye kadar ses gelir, makinenin hazırlanma sesidir o, ardından kağıtları çekip akıcı şekilde baskı alabilirsiniz (çok fazla baskıda -yüzlerce sayfa- aşırı ısınma nedeniyle koruma moduna alıp biraz yavaşlatabilir, ev tipi makinelerde görülür). Tek veya çoklu olsun farketmez, lazer daha hızlıdır, belirli süre kullanmayıp sonra kullanabilirsiniz ama zamanla mürekkepli de olmayan ek masrafı vardır (drum).

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,066
3
15,348
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Çok çıktı alınacaksa Epson'un mürekkep püskürtmeli tanklı modellerini tavsiye edebilirim. Birçok modeli var ve bütçenize uygun olanı alabilirsiniz. Tanklı yazıcılarda çok iyiler. Mürekkepleri çok pahalı değil, uygun fiyata bol çıktı alınabiliyor (normal mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla, lazer ile maliyet farkını bilmiyorum).

Öte yandan sık çıktı alınmazsa tanklı modellerin baskılarında zamanla kesikler oluşabiliyor, bilgisayar üzerinden mürekkep ve kafa temizleme işlemi yaptırmanız gerekiyor ama günde 15 çıktı alacağınıza göre böyle bir problem sizde olmayacaktır. Bu yüzden orijinal mürekkep kullanımı da önemli. Orijinal de bile kesikler tıkanmalar oluşuyor iken sahte mürekkeplerde ne olur hayal edemiyorum.

Tabi modele göre değişir ancak tanklı modellerden (genel olarak mürekkep püskürtmelilerden) yüksek çıktı hızı ve baskı kalitesi aramamalısınız. Hız ve kalite lazer yazıcılarda var.

Son düzenleme:

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Epson L3150 Eco Tank alabilirsiniz. Ben eve aldım. Fotoğraf da basıyorum. Renkli baskısı da var. Yalnızca kağıt sıkışırsa zor çıkıyor (1 kere başıma geldi.)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,071
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
gunde ortalama 15 sayfa icin lazer pahaliya gelecektir, murekkep puskurtmeli tavsiye ederim, ben de evde epson kullaniyorum bazen aylarca kullanmiyorum bazen birgunde 100 sayfa cikti aliyorum, kartuslari yan sanayi aliyorum baya ucuza geliyor ayrica kartusu doldurtabiliyorsunuz yada bidonla murekkep + doldurma aparati alip kendiniz doldurabiliyorsunuz, tavsiye ederim.

kullandigim model hayli eski ondan guncel model ismi veremeyecem. yillardir kullaniyorum bendeki ilk wifi kullanan modellerden bendeki, wifi karti yandi degistiremedim usb uzerinden hala kullaniyorum, banamisin demedi :)

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Berkin hangi model olursa olsun lazerin işletme maliyeti biraz daha yüksek olur diye düşünüyorum. Epson'da doldurma mürekkeple kullanan çok duydum (@inzfatih'te konu da yazmış hatta), sorun yaşanmıyor genelde, modele göre değişen bir durumdur belki de.

Bütçeme uygun brother lazer yazıcı sadece siyah baskı çıkartanlar var o yüzden iptal samsungun var ama nasıldır bilemiyorum
mürekkep püskürtmeli olarak canon nasıldır?

Direkt olarak marka sormak pek sağlıklı sonuç vermez. Bu zamana kadar canon'un 2 farklı makinesini kullandım, ikisi de ucuz modellerdi ve idare eder denecek seviyede makinelerdi. Hatta son kullandığım Pixma e414'ün baskı kalitesi, hızı az kullanan için yeterli seviyedeyken fotokopi çekmeye çalışınca kağıdın alt kısmında bir yeri görmüyordu (kağıdın 10/9'unu görüp, o kadarını kopyalıyor gibi düşünebilirsiniz, araştırdığım kadarıyla genel sorun, kullandığım makineye özgü değil), kopyalamak yerine taratıp yazdırıyordum. Ve tabii kartuş fiyatları makineye yakındı ve muadil kabul etmiyordu, o da ayrı bir sorun o fiyat seviyesinde bir makine için.

Genel olarak bakınca Canon kötü bir marka değil ancak hangi modeliyle ilgileniyorsunuz, o makine nasıldır bir araştırmanız gerekir. Brother ve Epson'da memnuniyet oranı yüksek olduğu için ilk mesajımda genelleyerek yazmıştım. Araştırmadan markaya göre alacağım diyorsanız aynı fiyat seviyesinde canon yerine epson adı daha güvenli geliyor.

Son düzenleme:

Raniyah

Raniyah Dagher
Taklacı Güvercin
9 Ara 2020
11
15
295
29
India
Marka
Audi
Epson EcoTank L130 Tek Fonksiyonlu Mürekkep Tanklı Yazıcı, harcamayı beklediğiniz fiyat için ideal olacaktır

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım