195/55/R16 - Opel Corsa Lastik Tavsiyesi

Riemann

Senkromeççi
30 May 2021
10
2
70
24
Türkiye
Marka
Opel
Merhaba,
2013 model Opel Corsa 1.2 Essentia araca sahibim. Başlıkta belirttiğim üzere, Ankara şehir içi kullanım için 195/55/r16 ebadında 4 mevsim lastik arayışındayım. Uzun vadede sıkıntı çıkarmamasını istiyorum.
Lastik başına ayırabileceğim bütçe 650-750 TL

Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum, iyi forumlar.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
İzmir sıcağında özellikle yazın hiç yol tutmuyor. Fren mesafesi de çok uzuyor. Ek olarak 1.5 tondan fazla olan 105 beygirlik araba sürekli sarıyor.

Sıcakta Michelin'lerde bir salma durumu var,benim Primacy 4 te de aynı şekilde oluyor sıcakta.Özellikle asfalt çok seçiyor.Ama her ikisi de ılık iklimler için daha uygun.

Riemann

Senkromeççi
30 May 2021
10
2
70
24
Türkiye
Marka
Opel
Sıcakta Michelin'lerde bir salma durumu var,benim Primacy 4 te de aynı şekilde oluyor sıcakta.Özellikle asfalt çok seçiyor.Ama her ikisi de ılık iklimler için daha uygun.
Ankara için herhangi bir sorun teşkil eder mi? Bildiğim kadarıyla kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarla sıklıkla karşılaşan yerler için üretilmiş. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ait internet sitesine baktığımda Ankara'ya ait yıllık ortalama sıcaklık 12.6 derece olarak kaydedilmiş. Ankara için kış lastiğinin gerekli olmadığını ama tedbiri elden bırakmamak adına 4 mevsim lastiğe geçmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Ben CC ilk çıktığında kullandım ki Türkiyenin cehennemdeki toprağı olan ADANA da bulunuyorum ve sürekli uzun yol yapan birisiyim dediklerini yaşamadım acaba bu "+" etiketini alınca mı oldu...

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Ankara için herhangi bir sorun teşkil eder mi? Bildiğim kadarıyla kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarla sıklıkla karşılaşan yerler için üretilmiş. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ait internet sitesine baktığımda Ankara'ya ait yıllık ortalama sıcaklık 12.6 derece olarak kaydedilmiş. Ankara için kış lastiğinin gerekli olmadığını ama tedbiri elden bırakmamak adına 4 mevsim lastiğe geçmeyi düşünüyorum.

Hocam Crossclimate ve Primacy 4 özellikle ıslakta çok başarılı lastikler,güven veriyor.Ankarada hem öyle bir sıcak olmadığı için hem de kışın karlı ve yağışlı olduğu için bence sizin için bu bir sorun teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum.Ama en iyisi bir yazlık bir de kışlık takım almaktır,çünkü 4 mevsimler ne tam bir yaz lastiği gibi performans gösterebilir ne de tam bir kış lastiği gibi karda gitmenizi sağlayabilir.

Riemann

Senkromeççi
30 May 2021
10
2
70
24
Türkiye
Marka
Opel
Hocam Crossclimate ve Primacy 4 özellikle ıslakta çok başarılı lastikler,güven veriyor.Ankarada hem öyle bir sıcak olmadığı için hem de kışın karlı ve yağışlı olduğu için bence sizin için bu bir sorun teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum.Ama en iyisi bir yazlık bir de kışlık takım almaktır,çünkü 4 mevsimler ne tam bir yaz lastiği gibi performans gösterebilir ne de tam bir kış lastiği gibi karda gitmenizi sağlayabilir.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aracı sürekli kendim kullanıyor olsaydım, ben de elbette yazlığı ve kışlığı ayrı olarak satın almak isterim. Fakat aracı genellikle annem kullanıyor. Kendisinin de lastik değiştirmesi veya lastik değiştirtmesi pek mümkün değil. Bu yüzden elimde olan en iyi seçenek 4 mevsimlere yönelmek gibi gözüküyor.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aracı sürekli kendim kullanıyor olsaydım, ben de elbette yazlığı ve kışlığı ayrı olarak satın almak isterim. Fakat aracı genellikle annem kullanıyor. Kendisinin de lastik değiştirmesi veya lastik değiştirtmesi pek mümkün değil. Bu yüzden elimde olan en iyi seçenek 4 mevsimlere yönelmek gibi gözüküyor.
Yüksek ihtimalle sakin kullanılan bir araç o yüzden ben 3-5 öneri yapacağım bütçenize en uygun olanı seçip devam edersiniz ,(Premium Öneriler İçin) tüm hava şartlarında iyi olan lastikler dersek yalan söylemiş olmayız , 4Season lastiklerin genel ortalama ömürleri 40.000 Km civarlarındadır , düzgün kullanım , sık hava kontrolü ve rotasyonla bu km uzar diye de eklemeden geçmeyeyim.

Premium Seçenekler ;
Bridgestone A005
Nokian Seasonproof
Continental AllSeasonContact

Ekonomik Seçenekler ;
Falken EuroAllSeason A210
Taurus AllSeason
Laufenn GFit 4S

Riemann

Senkromeççi
30 May 2021
10
2
70
24
Türkiye
Marka
Opel
Yüksek ihtimalle sakin kullanılan bir araç o yüzden ben 3-5 öneri yapacağım bütçenize en uygun olanı seçip devam edersiniz ,(Premium Öneriler İçin) tüm hava şartlarında iyi olan lastikler dersek yalan söylemiş olmayız , 4Season lastiklerin genel ortalama ömürleri 40.000 Km civarlarındadır , düzgün kullanım , sık hava kontrolü ve rotasyonla bu km uzar diye de eklemeden geçmeyeyim.

Premium Seçenekler ;
Bridgestone A005
Nokian Seasonproof
Continental AllSeasonContact

Ekonomik Seçenekler ;
Falken EuroAllSeason A210
Taurus AllSeason
Laufenn GFit 4S
Cevabınız için teşekkür ederim. İnternetten alacağım lastiğin orijinalliğinden nasıl emin olabilirim? Bunu teyit etmenin herhangi bir yolu var mıdır? İyi günler dilerim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Cevabınız için teşekkür ederim. İnternetten alacağım lastiğin orijinalliğinden nasıl emin olabilirim? Bunu teyit etmenin herhangi bir yolu var mıdır? İyi günler dilerim.
Satıcıları araştırabilirsiniz , lastiklerde zaten sahtekarlık olması pekte mümkün olan bir durum değildir :) Rica ederim.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Michelin CrossClimate+.

Bir kış bir yaz kullandım (sonra arabayı sattım), çok memnundum. Sıcaklarda lastiğin dağılmasıyla ilgili sorunlar CrossClimate'da kalmış, CC+ kullananlar genelde çok memnun. 4 mevsim denince akla gelen ilk ve muhtemelen en iyi seçenek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bildiğim kadarıyla Ankara, böyle bayırlarda filan karlı günlerde uzebilen bir şehir. O yüzden kış lastiği yeteneklerinden feragat etmemek gerek diye düşünüyorum. Biraz pahalı bir seçenektir ama Goodyear vector4seasons gen2 kullanmıştım, 40000km boyunca çok memnun kalmıştım. Hatta @sinan ın clio'da da vardı. Şu anda kullandığım kış lastiklerinden kış koşullarında hiçbir eksik tarafı yoktu. Tavsiye ederim Detaylı incelememe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Riemann

Senkromeççi
30 May 2021
10
2
70
24
Türkiye
Marka
Opel
Çok iyi bir lastik ama @bt abimin de bahsettiği gibi ağır kış şartlarına pek geleceğini sanmıyorum ve bana kalırsa şahsi görüşüm çok pahalı olduğu yönünde , bunun yerine ben kesinlikle 1 adet CC fiyatına 2 adet alabileceğim 005 Bridgestoneyi tercih ederdim...
9ktpfm6.png

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şimdi bu tablodan işin açığı pekte bir sonuç çıkarmak mantıklı değil ki orada teste tabi tutulan lastik 195/65 R15 ebadında olan bir lastik ve test zamanı 2018 , sizin ebada yakın düşecek lastik ise benim gözümde 205 55 R16 şimdi 2020 testlerine bakarsak 005 testlerden çok iyi başarılarla ayrılan bir lastik oluyor , hatta öyle ki kuru zemin yol tutuş ve ıslak zemin frenleme performansında başarısı kayda değer şekilde , karlı zeminlere geçtiğimizde ise ortalama bir kış performansı sunuyor , yani bir çok testi karşılaştırmak ve ideal sonuçlar çıkarmak gerekiyor , gerçekçi yaklaşımda ise Michelin ve Bridgestoneyi karşılaştırmamız gerekirse büyük bir çoğunluğunun sonucunda F/P ye bakmamız gerekiyor :) Tercih sizin biz sadece yorumcuyuz burada :)

Youtubeden testlere videolara bakabilir hatta kullanıcıların çektikleri videoları da izleyip fikir edinebilirsiniz.
Benim şahsen görüşüm yineliyorum 1000 TL adet başında CC ye vermek yerine 1100-1200 TL 2 adet olarak şekilde 005 almak olur ve eklemeden geçmeyeyim normal şartlarda brigestone hater birisiyimdir ve bu ve diğer markalarla hiç bir bağım bağlantım yoktur . :D

@Cenk abi müsaitsen küçük bir yorumda senden alalım mı ? Teşekkür ederim :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Cenk abi müsaitsen küçük bir yorumda senden alalım mı ? Teşekkür ederim
Birebir fiyatlari arastirmadim ama tahminimce belirtilen butce dahilinda fiyat asilamayacaksa hankook kinergy 4s2 ve bridgestone a005 ideal iki secenek. Aralarindan hankook secerim.

Butce illa asilacaksa kesinlikle Goodyear vector 4 season gen 3 bulmaya calisirim. Bulamazsam gen 2 modeline yonelirim. Crossclimate plus bu iki goodyear modeline gore son sirada tercihim olur.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,705
2
9,636
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Birebir fiyatlari arastirmadim ama tahminimce belirtilen butce dahilinda fiyat asilamayacaksa hankook kinergy 4s2 ve bridgestone a005 ideal iki secenek. Aralarindan hankook secerim.

Butce illa asilacaksa kesinlikle Goodyear vector 4 season gen 3 bulmaya calisirim. Bulamazsam gen 2 modeline yonelirim. Crossclimate plus bu uc modele gore son sirada tercihim olur.
Teşekkür ederim abi kırmayıp geldin :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım