195 lastik yerine 205 lastik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Öncelikle herkese merhabalar. 2 hafta önce 2. el corsa aldık. Arabamızın lastiklerini değiştireceğiz. Kafamızdaki lastik modelleri de continental goodyear pirelli'nin ebatlara uyan iyi lastikleri. Lakin aracın lastik ebatları biraz değişik 195/55/r16 . Bu ölçüdeki lastik fiyatları çok yüksek. 205/55/r16 lastik ebatlarının fiyatları ise baya uygun.
195/55r16 goodyear efficientgrip 342tl http://www.lastikcim.com.tr/Goodyear-Efficientgrip-Performance-19555R16-87H,PR-12438.html
205/55r16 goodyear efficientgrip 195tl http://www.lastikcim.com.tr/Goodyear-Efficientgrip-Performance-20555R16-91V-FP-FI,PR-16731.html
205 taban ölçüsüne geçtiğimizde ne gibi dezavantajlar oluşur? 205 taban ölçüsüne geçtiğimizde lastik basınçlarını neye göre ayarlayacağız?

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=195-55r16-205-55r16
Lastik çapı 1.1 cm artacak. Benim kış lastiklerim yaz lastiklerime göre yaklaşık 3 cm daha büyük. Hava basarken 2-3 psi daha fazla basıyorum. Bir de km farkı çıkıyor tabi ortaya. Lastik büyüttüğünüzde kadranın okuduğundan daha hızlı gidiyor olacaksınız. Fakat zaten kadran ve gps hızı farklı olur. Benim kış lastiklerinde kadran hızı ile gps hızı eşitleniyor gibi oluyor. Ek olarak tekerler km başına daha az tur yapacağı için araba sayaçta gösterdiğinden daha fazla yol gitmiş olacak. Tabi bunlar öyle ahım şahım farklar değil.
Bana sorarsanız bir problem olmaz. 205-55-16 alın derim.
Benim de bir büyük almamın sebebi tane başına yaklaşık 200 lira fiyat farkı olmasıydı

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu ebatta ki en iyi lastik efficientgrip duruyor gibi. Deneyimleyen varsa tavsiye eder mi?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu ebatta ki en iyi lastik efficientgrip duruyor gibi. Deneyimleyen varsa tavsiye eder mi?
Focus'ta deneyimledim. Hamuru uzun ömürlü ve tutuşu gayet iyi. Konfor ve ses konusunda da fena değil. Tavsiye ederim.

Yalnız ebatı mümkünse orijinal tutun derim. Corsa'nın lastik ebatı zaten arabaya göre biraz büyük kalıyor. Bir de hem tabanı, hem yanağı genişletip daha büyük lastik alırsanız yaklaşık 1200kg'lık ağır kasada tüketim ve performansı iyice baltalar. Vereceğiniz fiyat farkını tüketim farkında 10000km'de filan amorti edebilirsiniz.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
değişiklik oranı çok fazla değil, teknik olarak sorun yaratmaz ama arabada tuhaf gelebilir gözünüze şimdiden söylemiş olayım

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Focus'ta deneyimledim. Hamuru uzun ömürlü ve tutuşu gayet iyi. Konfor ve ses konusunda da fena değil. Tavsiye ederim.

Yalnız ebatı mümkünse orijinal tutun derim. Corsa'nın lastik ebatı zaten arabaya göre biraz büyük kalıyor. Bir de hem tabanı, hem yanağı genişletip daha büyük lastik alırsanız yaklaşık 1200kg'lık ağır kasada tüketim ve performansı iyice baltalar. Vereceğiniz fiyat farkını tüketim farkında 10000km'de filan amorti edebilirsiniz.
Aracın üzerinde şu an önlerde radial diye bir lastik arkada da fabrika çıkışı olan lastikler duruyor. Şuan ki lastik kombinasyonu ile ortalama tüketimimiz 4.8l. 205 e geçince oluşan farkı efg in ab etiketindeki a sınıf olmasına dayanarak çok fark olmaz diye tahmin ediyorum ancak dediğiniz gibi performans konusunda kafam karışık. Cevabınız için teşekkür ederim.

brkygnc

Taklacı Güvercin
30 Nis 2018
9
6
295
Bursa
Marka
Renault
Aracın üzerinde şu an önlerde radial diye bir lastik arkada da fabrika çıkışı olan lastikler duruyor. Şuan ki lastik kombinasyonu ile ortalama tüketimimiz 4.8l. 205 e geçince oluşan farkı efg in ab etiketindeki a sınıf olmasına dayanarak çok fark olmaz diye tahmin ediyorum ancak dediğiniz gibi performans konusunda kafam karışık. Cevabınız için teşekkür ederim.

Ben bu dediğiniz değişik kullanımı Clio 4’te yapıyorum. Eski lastiklerim Michelin Crossclimate 195 55 r16 idi şuan araçta Bridgestone Turanza 205 55 r16 lastikler var. Görüntü olarak gözüme batan bir nokta benim hiç olmadı fakat yakıt tüketimi konusundaki fark şu şekilde. Ben genelde baya sakin kullanıyorum ki yakıt indeksi iyi olan yazlık lastiklerde şehiriçi tüketimim 4,6 lt civarında geziniyor. Crossclimate ile bu değerden biraz daha fazla yaktım yaklaşık 4,8 lt civarına çıktı ortalamam ama lastikler hoşuma gitmişti ne yalan söyliyim :) Bridgestone Turanza 205 55 r16 lastikler ile de yakıt tüketimim 4,8 lt civarlarından 5,2 lt gibi bir değere çıktı. 195 55 r16 Michelin Crossclimate ya da Energy Saver gibi lastikler 4 adette ortalama 2000₺ gibi bir tutara geldiği için ben taban genişliği büyük Bridgestone Turanza lastikleri alıp kaderime razı oldum :)

Siz kendi yakıt tüketim ve yol yapma oranınıza göre bir hesap yapıp bu değerlerden yola çıkarak bir karar verebilirsiniz belki. Ben 1 depo ile 1 ay idare ettiğimden beni aradaki fark çok üzmedi. Şuan ayın son 1-2 gününe yetmiyor sadece tam dolu depom :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Ben bu dediğiniz değişik kullanımı Clio 4’te yapıyorum. Eski lastiklerim Michelin Crossclimate 195 55 r16 idi şuan araçta Bridgestone Turanza 205 55 r16 lastikler var. Görüntü olarak gözüme batan bir nokta benim hiç olmadı fakat yakıt tüketimi konusundaki fark şu şekilde. Ben genelde baya sakin kullanıyorum ki yakıt indeksi iyi olan yazlık lastiklerde şehiriçi tüketimim 4,6 lt civarında geziniyor. Crossclimate ile bu değerden biraz daha fazla yaktım yaklaşık 4,8 lt civarına çıktı ortalamam ama lastikler hoşuma gitmişti ne yalan söyliyim :) Bridgestone Turanza 205 55 r16 lastikler ile de yakıt tüketimim 4,8 lt civarlarından 5,2 lt gibi bir değere çıktı. 195 55 r16 Michelin Crossclimate ya da Energy Saver gibi lastikler 4 adette ortalama 2000₺ gibi bir tutara geldiği için ben taban genişliği büyük Bridgestone Turanza lastikleri alıp kaderime razı oldum :)

Siz kendi yakıt tüketim ve yol yapma oranınıza göre bir hesap yapıp bu değerlerden yola çıkarak bir karar verebilirsiniz belki. Ben 1 depo ile 1 ay idare ettiğimden beni aradaki fark çok üzmedi. Şuan ayın son 1-2 gününe yetmiyor sadece tam dolu depom :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bende de 4.8 lik değere göre 5.1 e çıktı ortalama ama varsın çıksın çünkü konfor gerçekten fark edilir şekilde arttı ve yol gürültüsü baya azaldı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım