2018 TUV Muayneye giriş/geçiş hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Herkese merhaba arkadaşlar... Malum, bazılarımızın her sene bazılarımızın da 2 senede bir kez yaptırmış olduğu muaynede; günümü doldurmadan gidip, geçme niyetim vardı. Bugün, TUV Bursa/Gemlik istasyonunda muayneye gittim, elbette merak ettiğiniz, geçtiğim ya da kaldığım mutlaka ama benim bu konuda temas etmek istediğim şey, nelerin muaynede kaldığı ya da geçirildiği...Bu yüzden kalacağımı düşünerek gittiğim muaynede sorun yaşamadan geçtiğimi paylaşayım. Fakat 3-4 temmuzda plaka ile çıkan kararda, ''plakaların standartlaştırılması'' gettosuyla bize devletçe giydirilen ama apaçık haraç olarak vatandaşa dayatılan yeni bir ödeme daha çıkarıldı. Hatta prosedürlere uygun olmayan plakalı araçlar ağır kusurlu sayılacak deniyordu.
-Açıkçası bende, plakanın içine gömülü olan bir plakalık kullanıyordum. Fakat sorun yaşanmadı. Yine aracımda standart halinde olmayan Opel Motorsport yan şeritleri de hafif kusur olarak dahi değerlendirilmedi. -Gündüz ledleri, kısa hüzmelerin açılmasıyla kapanır şekilde risk alarak girdim,sökmeden, ondan da geçtim, sorun olmadı. Kısacası kalacağımı düşünerek gittim geçtim. Fakat beni sinir eden şey, aracımda LPG olduğu için, önceki muayenelerde hafif kusur olarak ''sıvı yakıt etiketi'' yok demişlerdi, bu muayenede ön-arka cama da koydum, yine aynı şekilde etiket yok diye hafif kusur yazdılar.
-Kısa hüzmeler ayarsız yazıldı, hafif kusur olarak..
-Bu sefer camlarda film hafif kusuru yazılmadı.
Belki pek çoğumuz bunlara aldırış etmez ama girişte, yangın tüpünü, ilk yardım çantası içeriğini, emniyet kemerlerini delice kontrol etti.Zaten ben bagaja sergi açtım her bir öğeyi..Mesela 2 reflektör olması lazımmış ki biliyordum zaten birisi ilk yardım çantası içinde diğeri bagaj kapağına entegre idi ama denetleme yaparken sordu... Sizler neler yaşadınız? Sistem çürük, o açık...

Son düzenleme:

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Valla dediginiz gibi hocam sistem karmakarışık. Bir istasyonun dedigini öbür istasyon farklı söylüyor. Sonuçta bugüne kadar bizim de arabamız hafif kusurlu olacak şekilde geçti muayenelerden hiçbir eksigi olmamasına ragmen o yüzden ben pek dert etmiyorum.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,289
1
9,443
4,970
kocaeli
Far ayarı kâğıtta standart zaten :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Belirli bir kuralın olmaması veya olan kuralın herkes ve her kurumca uygulanmaması bütün karışıklığın nedeni. Ben bilmeliyim ki bunu yaparsam sonucu bu olur. Türkiye'de ama öyle değil, şunu yaparsam rahat birine denk gelirsem şöyle olur, katı-kuralcı birine denk gelirsem bu olur, en kötü şu olur diye düşünüyoruz.

Mesela plaka konusu. Son çıkan kurala göre tüm plakalar (araba, minibüs, kamyon, kayonet vs.) 11cmx52cm olmalı. Ama o kural başladıktan sonra (3 Temmuz) emniyete gidip kare plaka alan olmuş, kare plakayla gidip muayeneden geçen olmuş. Sokakta polis tarafından ceza yiyen oldu mu bilmiyorum. Eğer kare plaka yasaksa (ki kimi arabaların plakalık yeri öyle, yasak olmamalı) herkes o kuralı uygulamalı. Biri ceza yerken diğeri gidip başkasının ceza yediği şeyi emniyetten temin edememeli. Diğer konuda okuduğum için aklımda kalmış App plaka konusu mesela, polislerin inisiyatifi olmamalı. İnisiyatif kullanmaları adaletsizlik yaratıyor, biri ceza yerken diğeri yemiyor. Ceza yiyenin günahı ne? Yasaksa herkese yasak.
Tabii plakaya gelene kadar o kadar çok yerde, konuda oluyor ki bu...

... ''plakaların standartlaştırılması'' gettosuyla bize ...
*Motto. )

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Far ayarı kâğıtta standart zaten :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben de onu diyorum, heralde baktılar gelen tüm araçların far ayarları tutarsız, ağır kusurdan hafife geçirdiler.. Ayrıca söylediğinize kesinlikle katılıyorum, madem farlar ayarsız notu farz ise neden far muaynesi yapıyorsun? Rengine bak geç ya da led mi, gazlı mı vs... önceki muayneden de mesela debriyaj pedalı üst lastiği yoktu, onu bile yazmışlardı.. Kısaca tutarsızlık Türkiye nin her yerinde.. Tutarlı olduğumuz tek şey tutarsızlığımız malesef....

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Belirli bir kuralın olmaması veya olan kuralın herkes ve her kurumca uygulanmaması bütün karışıklığın nedeni. Ben bilmeliyim ki bunu yaparsam sonucu bu olur. Türkiye'de ama öyle değil, şunu yaparsam rahat birine denk gelirsem şöyle olur, katı-kuralcı birine denk gelirsem bu olur, en kötü şu olur diye düşünüyoruz.

Mesela plaka konusu. Son çıkan kurala göre tüm plakalar (araba, minibüs, kamyon, kayonet vs.) 11cmx52cm olmalı. Ama o kural başladıktan sonra (3 Temmuz) emniyete gidip kare plaka alan olmuş, kare plakayla gidip muayeneden geçen olmuş. Sokakta polis tarafından ceza yiyen oldu mu bilmiyorum. Eğer kare plaka yasaksa (ki kimi arabaların plakalık yeri öyle, yasak olmamalı) herkes o kuralı uygulamalı. Biri ceza yerken diğeri gidip başkasının ceza yediği şeyi emniyetten temin edememeli. Diğer konuda okuduğum için aklımda kalmış App plaka konusu mesela, polislerin inisiyatifi olmamalı. İnisiyatif kullanmaları adaletsizlik yaratıyor, biri ceza yerken diğeri yemiyor. Ceza yiyenin günahı ne? Yasaksa herkese yasak.

*Motto. )
Yazdıklarınıza katılıyorum, doğru dediniz. Üniversitede iken, şehir dışından hastahaneye gelenler oluyordu, malum, çocuğu olan yaşlısı hastası, eşyası Vs olan oluyordu ve otoparkı da biraz uzaktı, yol üzerindeki ceplere ve yer yer kaldırım boşluklarına araçlarını park edenler oluyordu.. Trafik polisinin biri, gözümün önünde sıra ile bir aracın ön camına park cezası yazarken bir önündeki es geçiyordu, sonra yine yazıp yine onun önündeki aracı atlıyordu.. Açıkçası üzüyor böyle şeyler.. Yukarıda da söyledim, ben kalacağımı düşünerek gittim, eğer yanlış uygunsuz bir şeyden kalsa idim kabullenirdim ama burası Türkiye..

Bu arada düzeltme yapmışsınız, telefondan yazınca farketmedim :D

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford

*Motto. )
Kare plaka yasak mı :( Benim arabada kare plaka var :s

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Bizim araçta geçti ama dediğiniz gibi saçma sapan şeylere takıldılar. Mesela 3. sıra koltukların boyunlukları kapalı ve orta sıra koltukta emniyet kemeri tokasını gördüm ama zor ulaştığım için kusur yazdım deyip kusur olsun diye kusur yazdılar.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kare plaka yasak mı :( Benim arabada kare plaka var :s

Net olarak yasak diyen yok. Ama son çıkan kurala göre tüm araçların (motosiklet vb. hariç) plakalarının 11cmx52cm olması gerekiyor (yani dikdörtgen). Ancak kural çıktıktan sonra üstte yazıldığı gibi emniyetten kare plaka alan olmuş. Yeni kuraldan önce araçtaki bir plaka kare olabiliyordu. Ancak bazı arabaların plakalık yeri gereği iki plakanın dikdörtgen olma olanağı yok. Bu yasak mı sorusunun cevabını çoğu trafik polisi, TÜV çalışanı bile bilmiyordur herhalde.

toyota-corona_1298317.png

Örneğin bu arabanın arka plakasının dikdörtgen olma imkanı yok. Bu kasa Coronaların önlerinde de çoğunlukla kare plaka var (aslında dikdörtgen takılabiliyor). Kare plaka denince aklıma ilk bu geldi, güncel arabalarda da vardır herhalde böyle.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Valla ben anlamadım bu işi. Şimdi gidip plakamı değiştirmem mi lazım :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Zamaninda sis far yuksekligimin yanlis oldugunu kusur olarak belirtmislerdi.(yukseklik ayari da yok ustelik bir modifiyede yok daha once kusursuz gecmistim batti herhalde)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Arkadaşlar benim de merak ettiğim bir konu var.
Aracımda 3.5 cm TUV onaylı (belgesi de var torpidoda saklıyorum çevirmede bir şey derlerse diye) spor yay var, acaba bu haliyle muayeneden geçer mi ? Çevremdekiler geçer hiçbir şey olmaz diyor ama yine de kafama takıldı.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Valla ben anlamadım bu işi. Şimdi gidip plakamı değiştirmem mi lazım :)

Üstte dediğim gibi net bir şey yok. Yasak veya yasak değil diyen yok. Yeni kurala göre uygunsuz duruyor, ama uygunsuz olduğunu belirten başlı başına bir yazı yok bildiğim kadarıyla. Emniyetin hâlâ kare plaka vermesi de yasak olmadığı düşüncesi yaratıyor. Ancak yeni kuralda tarif edilen plaka dikdörtgeni işaret ediyor.

Plakanız app (veya başka bir font) veya soldaki çizgisi kırmızı vs. ise yapışkanı çıkarmanız veya trafiğin verdiği orijinali takmanız yararınıza olur.
Benim iki plakamda orijinal biri dikdörtgen biri kare diyorsanız istediğinizi yapın. Şu durumda bunu yapın diyecek biri olacağını zannetmiyorum.
Yeni plaka alırsanız 31 lira gideriniz olur. Kare plaka yasak diye bir polis ceza yazarsa, ya 92 lira ceza lira ceza ödersiniz (ilk 15 günde %25 indirim var) yada cezaya itiraz edersiniz. Benim diyeceklerim bu kadar.

Düzenleme: Başta 92 lira ceza yersiniz dedim ama yanlışmış. 92 lira cezayı plakanın doğru yere takılmamasına veriyorlarmış. Plakanın fontuyla vs. oynamanın cezası 412 liraymış. Tabi kare plakaya ceza yazacak bir polis varsa onu ne olarak değerlendirecek onu bilemem. "Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı" sanırım ona da 412 lira ceza verirler eğer bir ceza verme durumu oluşursa.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU
Madde 23 - (Değişik: 3/10/2016-KHK-676/20 md.)
...Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmaya ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir....

Son düzenleme:

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Üstte dediğim gibi net bir şey yok. Yasak veya yasak değil diyen yok. Yeni kurala göre uygunsuz duruyor, ama uygunsuz olduğunu belirten başlı başına bir yazı yok bildiğim kadarıyla. Emniyetin hâlâ kare plaka vermesi de yasak olmadığı düşüncesi yaratıyor. Ancak yeni kuralda tarif edilen plaka dikdörtgeni işaret ediyor.

Plakanız app (veya başka bir font) veya soldaki çizgisi kırmızı vs. ise yapışkanı çıkarmanız veya trafiğin verdiği orijinali takmanız yararınıza olur.
Benim iki plakamda orijinal biri dikdörtgen biri kare diyorsanız istediğinizi yapın. Şu durumda bunu yapın diyecek biri olacağını zannetmiyorum.
Yeni plaka alırsanız 31 lira gideriniz olur. Kare plaka yasak diye bir polis ceza yazarsa, ya 92 lira ceza lira ceza ödersiniz (ilk 15 günde %25 indirim var) yada cezaya itiraz edersiniz. Benim diyeceklerim bu kadar.

Düzenleme: Başta 92 lira ceza yersiniz dedim ama yanlışmış. 92 lira cezayı plakanın doğru yere takılmamasına veriyorlarmış. Plakanın fontuyla vs. oynamanın cezası 412 liraymış. Tabi kare plakaya ceza yazacak bir polis varsa onu ne olarak değerlendirecek onu bilemem. "Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı" sanırım ona da 412 lira ceza verirler eğer bir ceza verme durumu oluşursa.
Muhtemelen belirttiğiniz gibi bir durum var. Benim plakam orijinal, app lik vs bir durumu yok ama yönetmelik değiştiyse bende gidip değiştireyim. 412 TL para cezası yemekten iyidir. Çokta severdim kendilerini :(

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Arkadaşlar benim de merak ettiğim bir konu var.
Aracımda 3.5 cm TUV onaylı (belgesi de var torpidoda saklıyorum çevirmede bir şey derlerse diye) spor yay var, acaba bu haliyle muayeneden geçer mi ? Çevremdekiler geçer hiçbir şey olmaz diyor ama yine de kafama takıldı.
Birkaç arkadaşımın spor yay ile muayeneden geçtiğini (yakın zamanda) gördüm. Hafif kusur olarak belirtiliyordu. Tuvturk onaylı yay nasıl oluyor onu tam anlamadım aydınlatırsan sevinirim :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Birkaç arkadaşımın spor yay ile muayeneden geçtiğini (yakın zamanda) gördüm. Hafif kusur olarak belirtiliyordu. Tuvturk onaylı yay nasıl oluyor onu tam anlamadım aydınlatırsan sevinirim :)
Yani güvenilir bir ürün. TUVTURK değil TUV onaylı yani yaylar dünyadaki bütün kalite standartlarını karşılıyor :)
Araştırdım da bazılar hafif ksuurla bazıları hiç bişey olmadan geçmiş :D

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Yani güvenilir bir ürün. TUVTURK değil TUV onaylı yani yaylar dünyadaki bütün kalite standartlarını karşılıyor :)
Araştırdım da bazılar hafif ksuurla bazıları hiç bişey olmadan geçmiş :D
Anladım, evet hafif kusur geçer diye düşünüyorum bende.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım