keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba.
2021 model Fiat Egea 1.3 Multijet aracım için disk ve balata arıyorum. Aracım ortalama 100.000KM'de.
Sürekli uzun yol kullanıyorum ve performanslı kullanmayı seviyorum. 25.000KM'de orijinal Opar marka disk balata aldım ancak ısınmadan kaynaklı eğilme oldu. 50.000KM'de tekrar aynı sorun oldu ve yine Opar aldım. 90.000KM'de yine aynı problemden sebep disk değiştirdim ama bu sefer Instagram'da satılan soğutma kanallı Spor Fren Disk aldım.
Şimdi yine ısınma sorunu var. Disk çok yüksek ısılara ulaşıyor.
Hangi marka disk ve balata almamı önerirsiniz?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Disk dediğiniz zımbırtı zaten ısınacaktır , nasıl bir kullanımınız var bilmiyorum ama o disk ısınacak yani , bence diskten önce siz bir fren hidroliği , fren hortumları ve balata bakın , disk için delikli tercih edin bu avantaj olur ama öncelik güzel bir balata ve o hidroliği değişin.

Ben walburg marka disk kullanıyorum delikli olanlardan , balatam ise akron çokta memnunum ama işin özü bence hidrolikte onda ise Valvoline 5.1 kullanıyorum.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Merhaba.Yukarıdaki iletiye katılıyorum.Bence de önce balata ve hidrolik elden geçirilmeli.Orijinal Opar Diskiniz Bosch marka olmalı.Disk ve balata rodajını yapmamış veya iyi yapamamış olabilirsiniz.Walburg delikli disk + TRW balata + Motul 5.1 kombinasyonunu öneriyorum ben de.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Soğutma kanallı spor diskten kastınız nedir? Modern araçların hepsinde hava soğutmalı disk bulunmaktadır. Eğer temas yüzeyi delikli olan disklerden bahsediyorsanız, bilindik disk markaları dışındaki tüm örnekleri para tuzağıdır bilginiz olsun. Para tuzağını geçtim, dayanımı filan da daha düşüktür ve özellikle performanslı kullanımda kırılma riski taşır. Bu da hayati tehlike demektir. Umarım diskiniz sonradan delmeli yerli sanayi işi ürünlerden değildir.

Isınmadan kaynaklı disk eğilmesi Egea seviyesinde bir araçta olmaz. Ancak sıcakken su birikintisine filan girdiyse veya disklere su tutulduysa o şekilde yamulma yaşanır. Fren ısınmasını en iyi Dot 5.1 fren hidroliği ve aşağıda linkini bıraktığıma benzer bir soğutma çalışmasıyla çözebilirsiniz.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Diskin ısınması normal bir durumdur yeter ki fazla ısınıp performansı etkilemesin ya da sıcakken su değmesin.Orijinal disklerinden memnun kalmadıysanız Hella Pagid,Brembo,Valeo,Zimmermann ya da Ferodo gibi üreticileri tercih edebilirsiniz.

Balata da aynı markalara ek olarak ATE’nin Ceramic ürünü bu işin tap noktasında olan ürünlerin başında gelir.Instagram’da o satılan disklere ben de çok denk geldim ancak hiç güven vermiyor.Hangi marka diskler,nasıl üretiliyor ?

Bir önemli konu da tabii ki fren hidroliği güncellemek olacaktır,mutlaka en fazla 60 binde bir olacak şekilde(kullanım kılavuzunu kontrol edin) hidroliğinizin değişmesi gerekiyor,buna ek olarak standart yarış tipi olmayan Dot 4 hidroliğiniz yerine onun daha dayanıklı hali olan 5.1 ‘e geçiş yapabilirsiniz.Hidrolikte de ATE,Liqui Moly,Motul,Ferodo ve Mobil güvenilir markalardır.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Sürekli uzun yol yapıyorum demişsiniz, dinlenme tesislerinde aracı sıcakken yıkamaya mı bırakıyorsunuz acaba?

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Disk dediğiniz zımbırtı zaten ısınacaktır , nasıl bir kullanımınız var bilmiyorum ama o disk ısınacak yani , bence diskten önce siz bir fren hidroliği , fren hortumları ve balata bakın , disk için delikli tercih edin bu avantaj olur ama öncelik güzel bir balata ve o hidroliği değişin.

Ben walburg marka disk kullanıyorum delikli olanlardan , balatam ise akron çokta memnunum ama işin özü bence hidrolikte onda ise Valvoline 5.1 kullanıyorum.
Merhaba.Yukarıdaki iletiye katılıyorum.Bence de önce balata ve hidrolik elden geçirilmeli.Orijinal Opar Diskiniz Bosch marka olmalı.Disk ve balata rodajını yapmamış veya iyi yapamamış olabilirsiniz.Walburg delikli disk + TRW balata + Motul 5.1 kombinasyonunu öneriyorum ben de.
Diskin ısınması normal bir durumdur yeter ki fazla ısınıp performansı etkilemesin ya da sıcakken su değmesin.Orijinal disklerinden memnun kalmadıysanız Hella Pagid,Brembo,Valeo,Zimmermann ya da Ferodo gibi üreticileri tercih edebilirsiniz.

Balata da aynı markalara ek olarak ATE’nin Ceramic ürünü bu işin tap noktasında olan ürünlerin başında gelir.Instagram’da o satılan disklere ben de çok denk geldim ancak hiç güven vermiyor.Hangi marka diskler,nasıl üretiliyor ?

Bir önemli konu da tabii ki fren hidroliği güncellemek olacaktır,mutlaka en fazla 60 binde bir olacak şekilde(kullanım kılavuzunu kontrol edin) hidroliğinizin değişmesi gerekiyor,buna ek olarak standart yarış tipi olmayan Dot 4 hidroliğiniz yerine onun daha dayanıklı hali olan 5.1 ‘e geçiş yapabilirsiniz.Hidrolikte de ATE,Liqui Moly,Motul,Ferodo ve Mobil güvenilir markalardır.

Fren hidroliğinde her hangi bir kaçak yok ve servis gerekli ürünü dolduruyor.
Instagram'dan satın aldığım disk delikli. https://www.instagram.com/sporfrendisk/ Bu sayfadan satın almıştım. Memnun kalmadım. Anladığım kadarıyla büyük çaplı ikinci el çıkma diskleri tornada araca göre işleyip satıyorlar. Çünkü diskin üzerinde markası cartı, curtu hiçbir kimliği bulunmuyor.

Sürekli uzun yol yapıyorum demişsiniz, dinlenme tesislerinde aracı sıcakken yıkamaya mı bırakıyorsunuz acaba?
Hocam hiç diskler sıcakken su dahi dokundurmadım. Balans konforu çok etkiliyor ve olmaması için özen gösteriyorum ama yine de oluyor. :(

Hiç bu zamana kadar fren bakımı ve hidrolik değişim olmadı. Önümüzdeki bakımda 5.1 Motul veya Valvoline olmasına ve detaylı fren bakımına ekstra özen göstereceğim.
Ayrıca anladığım kadarıyla;
Disk: Hella, Pagid, Brembo, Valeo, Zimmermann, Ferodo, Walburg;
Balata: Trw, Akron, Ate Seramik
Ürünlerine bakacağım. Umarım Egea 1.3 için tedarik edebilirim.

Bosch Car Services hakkında bilginiz var mı? Fiyat ve kalite olarak nasıldır?
İstanbul'da ikamet ediyorum. İkitelli Organize Sanayi bölgesinde çalışıyorum, üreticiyim. Haliyle bana en yakın olan sanayide yıllardır çalıştığım servisim var, bakıma oraya götürüyorum araçları. Ancak artık kafa ve mantık olarak çok cahil kalmaya başladı. Servisi de ilk fırsatta değiştireceğim.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bence hiç uğraşmayın yetkilide bir kere değiştirin yine kısa vadede böyle bir sorun olursa zaten garanti dahilinde çözülecektir.

Yukarıda instagramını paylaştığınız spor fren disk zaten tamamen komedi kesinlikle önermiyorum ben, adam bildiğin tornada delip yolluyor.

Ben onun yerine matkap ile delmeyi tercih ediyorum.

1704349829679.png

İşin şakası bir yana 288mm disk çapını 312mm olarak büyüttüm, büyütürkende önüme böyle bir şey denk gelince tercih etmiştim. TRW balatalar ile epey memnun ediyor beni.

Şahsi fikrim sizin çözümünüz yetkili servis olacaktır, fiatta boscha ürettiyor olsa bile her zaman maalesef aynı kalitede olmuyor dışarıdakiler.
Yetkili serviste değiştiğinizde orijinalliğinden emin olduğunuz, garantisi olan, bir şey olduğunda muhatap bulabileceğiniz bir servis olması sebebi ile bence sizin çözümünüz olacaktır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Fren hidroliğinde her hangi bir kaçak yok ve servis gerekli ürünü dolduruyor.
Instagram'dan satın aldığım disk delikli. https://www.instagram.com/sporfrendisk/ Bu sayfadan satın almıştım. Memnun kalmadım. Anladığım kadarıyla büyük çaplı ikinci el çıkma diskleri tornada araca göre işleyip satıyorlar. Çünkü diskin üzerinde markası cartı, curtu hiçbir kimliği bulunmuyor.

Hocam hiç diskler sıcakken su dahi dokundurmadım. Balans konforu çok etkiliyor ve olmaması için özen gösteriyorum ama yine de oluyor. :(

Hiç bu zamana kadar fren bakımı ve hidrolik değişim olmadı. Önümüzdeki bakımda 5.1 Motul veya Valvoline olmasına ve detaylı fren bakımına ekstra özen göstereceğim.
Ayrıca anladığım kadarıyla;
Disk: Hella, Pagid, Brembo, Valeo, Zimmermann, Ferodo, Walburg;
Balata: Trw, Akron, Ate Seramik
Ürünlerine bakacağım. Umarım Egea 1.3 için tedarik edebilirim.

Bosch Car Services hakkında bilginiz var mı? Fiyat ve kalite olarak nasıldır?
İstanbul'da ikamet ediyorum. İkitelli Organize Sanayi bölgesinde çalışıyorum, üreticiyim. Haliyle bana en yakın olan sanayide yıllardır çalıştığım servisim var, bakıma oraya götürüyorum araçları. Ancak artık kafa ve mantık olarak çok cahil kalmaya başladı. Servisi de ilk fırsatta değiştireceğim.
Tam olarak bahsettiğim cinayete teşebbüs ürünler bunlar. Acilen kurtulmaya bakın.

Fren hidrolik upgrade'i önermemizin sebebi ısıya dayanımını arttırmak. Kaçak olmasa bile yoğun ısıya maruz kaldığında belli bir sıcaklıktan sonra fren hidroliği kaynama yapabiliyor. Bu olay sonrasında da özelliğini yitirmeye başlıyor ve çalışma performansı düşüyor.

Bu arada yapabileceğiniz son nokta upgrade de şu olur: Jantınızın içine sığabilecek seviyede disk büyütme, buna bağlı olarak kaliperi ve balataları da büyütmek, gerekirse fren merkezi ve hortumları da buna göre güncellemek olur. Bu kapsamda Egea'nın 1.6mjet ve 1.4t-jet motorlarındaki frenleri bir araştırın derim. Eğer 1.3'tekinden daha büyük disk kullanılıyorsa işiniz bu konuda çok daha kolay olacaktır. Hazır setup'ı uygularsınız.

Bosch Car Service'lerin en büyük handikapı sadece Bosch kullanıyor olmaları :) Parçayı kendiniz götürürseniz sorun çıkarıp çıkarmayacaklarını bilemiyorum. Ama kötü veya sahtekar bir özel servise nazaran her zaman daha güvenilir bir alternatiftir.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Tam olarak bahsettiğim cinayete teşebbüs ürünler bunlar. Acilen kurtulmaya bakın.

Fren hidrolik upgrade'i önermemizin sebebi ısıya dayanımını arttırmak. Kaçak olmasa bile yoğun ısıya maruz kaldığında belli bir sıcaklıktan sonra fren hidroliği kaynama yapabiliyor. Bu olay sonrasında da özelliğini yitirmeye başlıyor ve çalışma performansı düşüyor.

Bu arada yapabileceğiniz son nokta upgrade de şu olur: Jantınızın içine sığabilecek seviyede disk büyütme, buna bağlı olarak kaliperi ve balataları da büyütmek, gerekirse fren merkezi ve hortumları da buna göre güncellemek olur. Bu kapsamda Egea'nın 1.6mjet ve 1.4t-jet motorlarındaki frenleri bir araştırın derim. Eğer 1.3'tekinden daha büyük disk kullanılıyorsa işiniz bu konuda çok daha kolay olacaktır. Hazır setup'ı uygularsınız.

Bosch Car Service'lerin en büyük handikapı sadece Bosch kullanıyor olmaları :) Parçayı kendiniz götürürseniz sorun çıkarıp çıkarmayacaklarını bilemiyorum. Ama kötü veya sahtekar bir özel servise nazaran her zaman daha güvenilir bir alternatiftir.
+ olarak zaten fren hidrolikleri durdukça nemlenebiliyor ve özelliğini bu yüzden yitiriyor. Her ne kadar 2-3 yaşında araçta olsa istanbul gibi bir yerde yaşıyoruz ve 100k kmde olduğu için değişmesi iyi olabilir.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Bence hiç uğraşmayın yetkilide bir kere değiştirin yine kısa vadede böyle bir sorun olursa zaten garanti dahilinde çözülecektir.

Yukarıda instagramını paylaştığınız spor fren disk zaten tamamen komedi kesinlikle önermiyorum ben, adam bildiğin tornada delip yolluyor.

Ben onun yerine matkap ile delmeyi tercih ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 44782

İşin şakası bir yana 288mm disk çapını 312mm olarak büyüttüm, büyütürkende önüme böyle bir şey denk gelince tercih etmiştim. TRW balatalar ile epey memnun ediyor beni.

Şahsi fikrim sizin çözümünüz yetkili servis olacaktır, fiatta boscha ürettiyor olsa bile her zaman maalesef aynı kalitede olmuyor dışarıdakiler.
Yetkili serviste değiştiğinizde orijinalliğinden emin olduğunuz, garantisi olan, bir şey olduğunda muhatap bulabileceğiniz bir servis olması sebebi ile bence sizin çözümünüz olacaktır.

Disk büyütmeyle ilgili servisle görüşmüştüm ancak mümkün olmadığını söylemişlerdi.
Ben de disk büyütmeden yanayım çünkü diskler Euro 5 motora göre yapılmış. Euro 6 motor, Euro 5'ten daha kuvvetli. Performansı ciddi farklı.
@bt hocamın dediği gibi 1.6 dizellerin diski daha büyük. Kaliperi değiştirebilirsem bu diski almayı düşünüyorum.
+ olarak zaten fren hidrolikleri durdukça nemlenebiliyor ve özelliğini bu yüzden yitiriyor. Her ne kadar 2-3 yaşında araçta olsa istanbul gibi bir yerde yaşıyoruz ve 100k kmde olduğu için değişmesi iyi olabilir.

Haklısınız.
Aracım 100bin km oldu. Mecbur değiştireceğim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Disk büyütmeyle ilgili servisle görüşmüştüm ancak mümkün olmadığını söylemişlerdi.
Ben de disk büyütmeden yanayım çünkü diskler Euro 5 motora göre yapılmış. Euro 6 motor, Euro 5'ten daha kuvvetli. Performansı ciddi farklı.
@bt hocamın dediği gibi 1.6 dizellerin diski daha büyük. Kaliperi değiştirebilirsem bu diski almayı düşünüyorum.

Haklısınız.
Aracım 100bin km oldu. Mecbur değiştireceğim.
Eğer 16" jantlariniz varsa mutlaka diskler sigacaktir. Servis uğraşmak istememiştir. Özel bir Fiat servisinde fren sistemini isterseniz baştan yaratırsınız. Mümkün değil diye bir şey yok, Egea bu ya 😄

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Aslında hazır diskleri büyütme işlemine girişmişken arkadaki kampanaları da disklerle değiştirmek faydalı olacaktır.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Eğer 16" jantlariniz varsa mutlaka diskler sigacaktir. Servis uğraşmak istememiştir. Özel bir Fiat servisinde fren sistemini isterseniz baştan yaratırsınız. Mümkün değil diye bir şey yok, Egea bu ya 😄
İstanbul'da bildiğiniz güzel bir Fiat servisi var mı?
İş yerim İkitelli'de olduğu için Dolapdere Sanayi Sitesinde Fırat Otomotiv'e götürüyorum. Uzmanlık alanları Opel üzerine olduğu için pek başarılı değiller.
Aslında hazır diskleri büyütme işlemine girişmişken arkadaki kampanaları da disklerle değiştirmek faydalı olacaktır.
Hocam maliyet çok artıyor bu seferde.
Egea için bu yüke girmeyi mantıklı bulmuyorum.
Ön diskleri büyütünce haliyle kaliperleri de değiştirmem gerekecek. 4 balata, 2 disk, 2 kampana ve kampana seti aşağı yukarı 25.000-30.000'i bulur. Arka tarafa da girişirsem bu rakam 60.000'lere çıkar.
Zaten arabanın değeri 800.000-850.000 civarı. Az daha koyup Megane 1.3TCe'ye geçerim. hatatat

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Bundan banada lazım ya parçaları aldım yaptıracak usta lazım. Özellikle fiat ile ilgilenen olsun istiyorum ki eksik varsa görsün, daha iyi yapabilsin işi.
Anladığım kadarıyla ve araştırmalarım sonucu edindiğim bilgiye göre piyasadaki Fiat ustaları eski kasa araçlarla ilgili daha bilgili.
Güncel Fiat modellerinden anlayan maalesef yetişmiş personel yok.
Koskoca İkitelli sanayisinde bir tane usta bulamadım.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Anladığım kadarıyla ve araştırmalarım sonucu edindiğim bilgiye göre piyasadaki Fiat ustaları eski kasa araçlarla ilgili daha bilgili.
Güncel Fiat modellerinden anlayan maalesef yetişmiş personel yok.
Koskoca İkitelli sanayisinde bir tane usta bulamadım.
güncel fiat araçları da pek güncel değil aslında ya kaç yıllık motorlar çok farkı yoktur aynı motorun eskileriyle

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
güncel fiat araçları da pek güncel değil aslında ya kaç yıllık motorlar çok farkı yoktur aynı motorun eskileriyle
Motor aynı değil maalesef.
Euro 6 motorlardan hiçbir usta anlamıyor. Fiat bazlı değil, genel anlamda Euro 6 motorları bilmiyorlar.
En basiti servislerin ellerindeki bilgisayarlar araca tam erişim sağlayamıyor. Servis/bakım uyarısını dahi silemiyorlar. Gerisini siz düşünün.
Sanayide olduğum için hep dikkatimi çekiyor. Servislere her seferinde Euro 5 motor araçlar geliyor. Euro 6 araçlar pek sanayiye uğramıyor.

• Üzgün
Tepkiler: bt
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım