2023 Seat Ateca

driver37

M.AYDIN
Senkromeççi
5 Ocak 2023
19
18
70
Ankara
Marka
Seat
Herkese merhabalar, daha öncesinde 2017 model focusumu satıp 2018-2020 aralığında a3 alma düşüncesindeydim ancak ülkemizdeki malüm ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçlardan fazla olmasından kaynaklı hedefimi sıfır araçlara yönelttim amacım C segment Suv, sedan veya Hb (aşırı kararsız olduğumdan hepsine bakıyodum :D) bir araç almaktı hem dış görünüş olarak beni tatmin etsin hemde teknoloji olarak mümkün oldukça dolu olmasıydı ancak 1m bandında okadar çok araç çeşitliliği varki ne almam gerektiğine hangisini almam gerektiğine bir türlü karar veremedim
En mantıklı düşüncenin hepsini gidip test etmek kullanıcılarına, ustalarına sormak ve test videolarını izlemek olduğunu düşündüm ve sırayla hepsini yaptım.
Aklıma gelenlerden Peugeot Vw Seat Kia Citroen Skoda Honda gibi markaların pek çok aracını test ettim uzun araştırmalar ve bayilerde bulunan araçları test etmeler sonucunda ve ülkemizde bayilerden araba bulmanın çok olmasından kaynaklı 3 ay bekledikten sonra Seat Ateca 1.5 FR+ aldım. Bu kararımda etkili olan etkenler ise Seat ın klasiği haline gelen sportif tasarımı özellikler bir suv a göre bana çok hoş geldi tasarımı... ikinci etken ise fiyatıydı 1.2m a bu dolulukta bir başka araç bulamadım ACC, Lane asist, Front asist, Direksiyon ısıtma, Hafızalı koltuk ve aynalar, elektrikli bagaj kapağı gibi öne çıkan özelliklerinin yanında son olarakta vag grubunun performanslı ve yakıt olarak emsallerine göre nispeten ekonomik denilen 1.5 Act motoru oldu açıkçası...
Atecayı alalı 1 ay oldu daha 550 km gibi şehir içi kullanım yapabildim merakla ve heyecanla uzun yol bekliyorum :D
ilk izlenimlerimde parça kalitesi olarak kesinlikle bu gruba göre oldukça yeterli multimedya dokunmatik hassasiyeti temassız kontrolü vs sorunsuz ve gerçekten güzel çalışıyo, rodajını daha bitirmediğimden kaynaklı performans olarak test etme şansım olmadı yakıt tüketimi ise Ankara trafiğinde ve günlük işe git gel (8 km yani kısa mesafe) ortalaması 8,9lt olarak göstermekte.
Aracın kullandığım kadarıyla artıları kesinlikle teknolojik güvenlik donanımları multimedya ekranının büyüklüğü hassasiyeti, almamda büyük etken olan hafızalı koltukları ve Fr pakette gelen spor yaylara göre konforlu oluşu bana göre artıları
Eksilerine gelecek olursak bu donanımda bir aracın kesinlikle kapı ceplerinde ve torpidosunda kaplama olmalıydı ceplere birşeyler konduğundan çok ses yapıyor malesef... en dolu paket olmasına rağmen ses sistemi opsiyonla bile şuan için alınamadığı ve üzerinde gelen ses sisteminin aman aman kaliteli olmayışı şuan için kullanıp gördüğüm ve bana göre eksileri.

Ateca benim ilk sıfır aracım ve çevremde sıfır araba alan kullananda olmadığından size sormak istedim forumda okuduklarıma göre sıfır araçlarda ilk 1000-2000 km den sonra ve ilk 15.000 km bakımından sonra değişmeler olduğunu okudum yakıt tüketiminde azalma gibi performansta artış gibi bu konularda bilgisi olan var ise beni aydınlatmasını çok isterim. Sorularınız merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz, tavsiye ve önerilerinize açığım her konuda herkese iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
412
999
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Güle güle, kazasız belasız kullanın hocam. Şık bir araç gerçekten, biraz küçük kalsa da emsal rakiplerine göre. Şöyle rengi iyi olan bir Ateca her zaman ben burdayım diyor. VAG grubunun multimedya üniteleri de hep iyi oluyor zaten

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Hayırlı olsun, tekeriniz taşa değmesin 😊 Birkaç fotoğraf da atın bence 😉 Ateca içeride de dışarıda da çok yakışıklı bir araç bence de. Yıllar geçmesine rağmen hala güzel görünüyor olması da tasarımın iyiliğini gösteriyor. İnsanın park edince dönüp baktığı araçlardan 😃 İç mekandaki kaplamalar, yalıtımlar, yumuşak plastik azlığı vs. gayet normal ve sınıfından beklenilen şeyler bence. Çok takılmayın. Ben bunları eksiden saymazdım.

Ben 3-4 gün kadar kiralık bir araçla deneme şansım olmuştu Ateca’yı. Yine sınıfından ötürü 130-140km/h sonrası bana biraz keyifsiz gelmişti. Yol tutuş olarak da kabin sesi olarak da konfor olarak da limitler buralarda bana kalırsa. Bence en büyük eksi buydu, onun dışında gayet güzel araç. Bu limitler daha yüksek olsa çok daha güzel olabilirdi ancak o zaman da üst sınıflara pay kalmıyor :)

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Kazasız belasız kullanın.
Bir dönem eşim ve çocuklarla bayide gidip inceledik ve alma noktasına kadar gelmiştik ancak dar olduğunu düşünerek vazgeçmiştik.
Keşke 3ün 5in lafını etmeseymişiz. :(

driver37

M.AYDIN
Senkromeççi
5 Ocak 2023
19
18
70
Ankara
Marka
Seat
Güle güle, kazasız belasız kullanın hocam. Şık bir araç gerçekten, biraz küçük kalsa da emsal rakiplerine göre. Şöyle rengi iyi olan bir Ateca her zaman ben burdayım diyor. VAG grubunun multimedya üniteleri de hep iyi oluyor zaten
teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, ilk defa vag grubuyla tanışmış biri olarak gerçekten abartılmayan bir grup olduğunu anladım
Hayırlı olsun, tekeriniz taşa değmesin 😊 Birkaç fotoğraf da atın bence 😉 Ateca içeride de dışarıda da çok yakışıklı bir araç bence de. Yıllar geçmesine rağmen hala güzel görünüyor olması da tasarımın iyiliğini gösteriyor. İnsanın park edince dönüp baktığı araçlardan 😃 İç mekandaki kaplamalar, yalıtımlar, yumuşak plastik azlığı vs. gayet normal ve sınıfından beklenilen şeyler bence. Çok takılmayın. Ben bunları eksiden saymazdım.

Ben 3-4 gün kadar kiralık bir araçla deneme şansım olmuştu Ateca’yı. Yine sınıfından ötürü 130-140km/h sonrası bana biraz keyifsiz gelmişti. Yol tutuş olarak da kabin sesi olarak da konfor olarak da limitler buralarda bana kalırsa. Bence en büyük eksi buydu, onun dışında gayet güzel araç. Bu limitler daha yüksek olsa çok daha güzel olabilirdi ancak o zaman da üst sınıflara pay kalmıyor :)
teşekkür ederim hocam fotoğraf çekemedim daha doğru düzgün gelicek onlarda cam filmi vs yaptırmayı düşünüyorum detailing dükkanına onlarıda atarım yaptırınca :D kullandığınız ateca makyajsız kasaysa eğer onlar ile makyajlı kasa arasında ciddi fark var bence ikisinide kullanmış bir kullanıcı olarak makyajlılarda yalıtım ve konfor bence yukarda makyajsızına göre tabiki :D
Kazasız belasız kullanın.
Bir dönem eşim ve çocuklarla bayide gidip inceledik ve alma noktasına kadar gelmiştik ancak dar olduğunu düşünerek vazgeçmiştik.
Keşke 3ün 5in lafını etmeseymişiz. :(
teşekkür ederim hocam focustan sonra bana oldukça geniş ve büyük geldi açıkçası aracın içi bagaj emsallere göre dar gerçekten

UCY

Profesör
29 Kas 2019
268
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Aracınız hayırlı olsun. Güzel seçim olmuş.
Bizim de atecamız oldu bir dönem, 1.6 dizel otomatik a3 ten geçiş yapmıştık.
Atecayıda kuzenlere sattık hala ara ara kullanıyorum.
A3 ü arayacağınız 2 nokta var biri konfor diğeri yakıt tüketimi.
Atecanın süspansiyonları oldukça sert bir yapıya sahip, bunda ince yanaklı lastiklerinde etkisi vardır.
Yakıtı ise istanbulda ortalama 9-10 litreden aşağı pek düşmüyordu (1.4 TSİ)

Son düzenleme:

driver37

M.AYDIN
Senkromeççi
5 Ocak 2023
19
18
70
Ankara
Marka
Seat
Aracınız hayırlı olsun. Güzel seçim olmuş.
Bizim de atecamız oldu bir dönem, 1.6 dizel otomatik a3 ten geçiş yapmıştık.
Atecayıda kuzenlere sattık hala ara ara kullanıyorum.
A3 ü arayacağınız 2 nokta var biri konfor diğeri yakıt tüketimi.
Atecanın süspansiyonları oldukça sert bir yapıya sahip, bunda ince yanaklı lastiklerinde etkisi vardır.
Yakıtı ise istanbulda ortalama 9-10 litreden aşağı pek düşmüyordu (1.4 TSİ)
Teşekkür ederim öncelikle konfor olarak kesinlikle a3 ile kıyaslanmaz tabiki... Ateca seçmemde ikinciel 2020 a3 parasına 2023 sıfır ateca alabiliyo olmak daha mantıklı geldi açıkçası yoksa sıfır a3 alabilseydim kesinlikle a3 ü tercih ederdim diye düşünüyorum :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım