'22 Megane 1.33 TCe-EDC Joy Comfort

kapadok

Uğur Gökçe
Senkromeççi
16 Ağu 2021
3
5
95
36
ankara
Marka
Mazda
Gördüğüm ne performanslı motorlar bir tanesidir. Yolda basınca gitmem demiyor. otobanda rahatlıkla 200 vuruyor.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Bu aracın üretimi Karsan'a kaydırıldıktan sonraki fiyat listesinden düz vitesli modeli kaldırılmış. Sanırım Renault böyle bir araç satmak istemiyor.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
@HaniBanaDemiş Bildiğim kadarıyla manuel megane fiyat listesinden kalkali 1-1.5 ay oluyor. Karsan da henüz üretime başlamadı, o nedenle manueli kaldirmalarinin nedenini pazarın otomatiğe dönmesi olarak yorumluyorum ben.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Evet yeni bir güncelleme vakti.

Aldığım 70mai D07 ayna ve 70mai rc05 gece görüşlü kamerayı taktırdım bugün.

İşlem yaklaşık 3 saat sürdü. Açıkçası bu kadar uzun sürmesini beklemiyordum fakat arka tamponu indirmeden düzgünce kabloları geçirmek bizi biraz uğraştırdı.

İşlem sırasında renault servisin park sensörü taktıktan sonra döşemenin altına atıp bıraktığı sensör kablolarını da sabitledik.

70q3glo.jpeg

Ayna yansıması güzel, düz bir aynadan bir tık daha koyu. Biraz da büyüterek gösteriyor gibi ama rahatsız etmiyor.

Aynada dahili kamera mevcut, ben arka kamerayı da bağlandığım icin araçtan elektrik almaya başladığı andan itibaren ön ve arka kameradan kayıt almaya başlıyor.

Arka kameranın görüntüsünü çok başarılı buldum. Gece karanlığında bile cok net görüntü veriyor. Ayni zamanda yazılımsal olarak iki farkli aci sunuyor gibi. Geri vitese takıldığında daha yere doğru bir acıya geçiyor. Ama Geri vites seçili degilse kayıt aldığı açı daha yol odaklı bir açı.

Düşünenlere tavsiye edebilirim bu ikiliyi.

yrodop

Yağız RODOP
Düz Yol Gazcısı
4 Mar 2023
17
22
145
19
Tekirdağ
Marka
Renault
Selamlar dostlar, öncelikle 40 yıl düşünsem kendime Megane alıp onun konusunu foruma açacağım aklıma gelmezdi. Benim gibi spor sürüşten keyif alıp virajlı yol görünce yüzü gülen birinin yapabilceği bir tercih değil gibi. Ama bu ara nedense mantığım kalbimin önüne geçmeye başladı. Neyse lafı çok uzatmadan neden bu aracı seçtim ondan bahsedeyim.

Aslında araç değiştirme düşüncem çok anlık gelişti. 17 Eylülde evlilik sonrası eşimin de daha rahat kullanabileceği bir otomatik aracım olsa daha iyi olabilir diye düşündüm. Artı olarak tatile gidip gelirkende çok sevdiğim Fiesta'mın 290 litrelik bagajı 1 büyük 1 orta boy bavuldan fazlasını alamaz hale geldiği için bu düşüncem biraz daha körüklendi. Velhasıl kelam geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi çıkıp eşimle birlikte bütün 0 araç bayilerini dolaşıp bütçemiz (500-650bin tl) dahilinde neler var görmek istedik.

Kriterlerimiz çok detaylı değildi. İlk kriter otomatik olması - ikinci kriter ise bagajı büyük olmasıydı. Tabi otomatik şanzımanlarda bile isteye sorunlu bilinen şanzımanlardan istemiyordum. Daha çok tork konvertörü - cvt gibi şanzımanlara daha sıcaktım. Bir de aracı uzun süre elimde tutmayı istemiyordum açıkçası 2-3 sene sonra hızlıca elden de çıkarabilirim yurtdışı vs gibi durumlarda. Bu kriterlerle çıkıp gezmeye başladık.

İlk durak Honda oldu. Bu fiyatlarda verebildikleri tek araç City 1.5 Executive aracıydı. Araç şaşırtıcı derecede iç mekan ve bagaj genişliği sunuyordu ama ben nedense City yi tip olarak arada derede sıkışmış bir araç gibi görüyorum. Bir türlü ısınamıyorum araca dışarıdan baktığımda. Ayrıca 1.5 atmosferik motorun ara hızlanmaları beni yıllarca turbo dizel kullandıktan sonra biraz da olsa üzdü o nedenle bu seçeneği eredim.

Sonra Toyota da Corolla 1.5 FlamePack bulduk 647bin tl fiyat verdiler. Tamam olabilir hem C segmenti hem daha konforlu gözüküyor içi dedik ama deneyimleyemedik test sürüşleri yokmuş. Bilgileri alıp yolumuza devam ettik.

Skoda küçük araç istemiyorum dememe rağmen Fabia 1.0 gösterdi. İlgilenmedim başka da bu fiyatlarda araç yokmuş devam ettik.

Hyundai da Bayon yokmuş gelecekmiş 1.4mpi için 550k dediler. Elantra vardı 1.6 cvt boş oğlu boş paket 630bin dediler. Biraz inceledik. Test sürüşü, pandemi falan dediler onu da deneyemedik. Hem ikinci elde beni yoracağını da düşündüğüm için çok sıcak bakmadım bu Elantraya da. Belki 1.4 Bayon beklerim dedim ama 1.5 City nin bile gidişi beni tatmin etmemişken anlık hızlanmalarda 1.4 mpi nasıl olurdu şüphe düştü içime.

Fiata gittim Egea bakayım diye. Led far yok elimizde o nedenle orta ve üst paket üretemiyoruz. Boş paketleri opsiyonlarla orta paket seviyesine çıkarıyoruz dediler. 650k fiyat verdiler 1.6 multijet dct cross için. Dizel fiyatının benzin fiyatını aşması beni biraz daha benzinli araçlara yönlendirdiği için tamam dedik bilgi alıp devam ettik.

Ford zaten sağolsun 668 e Ecosport 1.0 Style paket verebilirim. Focus isterseniz 725 lere çıkmak lazım dedi. Eyvallah diyip devam ettik.

Son olarak Renault kalmıştı. Renaulta gidip 1.3tce edc Joy Comfort sordum. Ellerinde olmadığını ama ilerleyen yakın dönemde gelecek 3 tane aracının olduğunu ve beyaz rengi 606 bin den verebileceğini söyledi. Araç boş Joy paketin üzerine Comfort diye bir eklenti ile Yağmur sensörü, far sensörü, çift bölge dijital klima, arka yolcular için hava menfezi, karartılmış arka camlar, park sensörü ve yedek lastik opsiyonu eklenmiş hali oluyordu. Aracın içi hoşumuza gitti. Deneme sürüşüne çıktık. 1.3tce motor gerçekten çok güzel yürüyor. Kullanılan EDC şanzımanı Getrag 7 ileri ıslak çift kavramalı şanzıman. Sport modu yok fakat manuel modu koymuş en azından. Araç kısacası hoşumuza gitti. Takas için aracımın bilgilerini söyledim 310 bin tl verebileceklerini söylediler. Tabi ben kısa bir sürede bunun daha fazlasına kendim satabileceğimi bildiğim için pazar akşamı ilanı oluşturup aracımı satışa koydum.

Zam yememek ve gelen araçları kaçırıpta araç yok durumuna düşmemek için de normalde 380 bin tl lere satabilecekken 350 yazdım. Aracım için ilanı açtıktan 2 saat sonra biri kapora gönderip salı günü sabahta erkenden alıp gitti aracı. Tabi bende hemen renaultu arıyıp bu akşam geliyorum kapora falan halledelim fiyat sabitlemesi yapalim dedim. Bir de ne duyayım. Pazartesi akşam renault araçlara 25bin tl zam yapmış. 606 bin işi yalan oldu tabi. Biraz uğraşarak konuşarak falan 626 ya Yoğun kırmızı metalik renkli araca ok verdim.

Gelelim kısaca araca. Araç Megane 4 Faz 2 olarak geçiyor. Hafif makyaj var açıkçası ben arka difüzor dışında çok farklı bir şey göremedim. Yalıtım konusunda da ufak iyileştirmeler var diyorlar tam bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 40652

Araçta mercekli ama halojen farlar mevcut. Gündüz farları bu pakette C şeklinde komple sarmıyor sadece alttaki çıkıntı şeklinde yanıyor. Ayrıca dönüşe duyarlı sis farları mevcut araçta.

Aracın iç kadranı Faz 2 ile birlikte değişmiş. Cliolarda da kullanılan kadran gelmiş.

Ekli dosyayı görüntüle 40653
Ortadaki ekranda çok olmasada bazı bilgiler var. Tork ve Beygir % gibi ilginç şeylerde mevcut. Ama genel olarak hep tüketim üzerine ekranlar var.

Ekli dosyayı görüntüle 40657
Multimedya namına çok birşey yok, açıkçası beklentimde yoktu. Bluetooth benim Fiestada en çok hissettiğim eksiklikti bu araçta en azından mevcut. Ayrıca ses kalitesi konusunda beklentimi o kadar düşürmüştüm ki Megane için, satın aldıktan sonra telefonumu bağlayıp ilk açtığım şarkıda beni şaşırttı. Beklediğimden çok daha iyi. Yine de benim Fiesta gibi dolu bir ses veremiyor ama orta üzeri diyebilirim.

Kırmızı renk acaba arka stop gruplarınında ağırlıklı olarak kırmızı olmasından dolayı boğabilir mi diye düşünüyordum görüntüyü ama beklediğimden daha güzel duruyor renk.

Ekli dosyayı görüntüle 40654

Bagajı zaten beklediğim gibi kocaman. Yanlış hatırlamıyorsam 500 litreydi. Sağdaki soldaki metal kolların kaplamanın içine girmesi güzel bir detay.
Ekli dosyayı görüntüle 40655

Gelelim beni en çok şaşırtan özelliğine: amortisörlü kaput 😄 .Gerçekten beklemiyordum.İlk gördüğümde en çok şaşırdığım şey bu olmuştu.
Ekli dosyayı görüntüle 40656

Motorumuz 1332cc 4 silindir. 4 Silindir olduğu için sarsıntısı yok gayet stabil ve sessiz bir motor. 140 beygir güç ve 240nm tork sunuyor. 0-100 9.7 diyorlar henüz kendim deneyimlemedim. Rodaj döneminde olabildiğince sakin kullanıyorum. İlginçtir Renault servisi aracın rodaj bakımının olmadığını ve 1000km sonra değil 20bin km sonra beklediklerini söylediler beni. Bu gerçekten doğru mu başka bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 40658

Ekli dosyayı görüntüle 40659

Anahtarımız kart olsa daha şekil olabilirmiş ama yinede üstündeki beyaz kısım ayrı bir hava katmış. Kullandığım Ford araçların anahtarlarından sonra daha şık durduğunu itiraf edebilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 40660
Ekli dosyayı görüntüle 40661

Kış-yağmur-çamur 3lüsü artık geldiği için acilen havuz paspaslarımı sipariş ettim. Yoksa bu halı paspasları temiz tutamayacağım.

Araç hakkında daha net bir görüşüm yok. 30Km deki izlenimlerimi aktarabilirim. Konfor olarak benim beklentimi karşıladı. Hem aracın yumuşak yapısı hem motorun sessiz ve titreşimsiz oluşu buna katkıda bulunuyor. Direksiyon hissiz tabi, size ön takımda neler olup bittiğini çok söylemiyor. Ama bu aracı kullanırken böyle bir amaçla kullanacağımıda düşünmüyorum. Yakıt olarak dün aldıktan sonra fulledim şu anlık ortalamam 8.1 gözüküyor ama tabi ilerleyen dönemde daha net ve detaylı bilgiler paylaşabilirim bu konu ile alakalı.

Araca yapacağım bazı şeyler var aslında şu an aklımda. İlki üstündeki yaz lastiklerini satmak. Turanza T005 ile birlikte geldi. Ama ben yazlık için 17 inç jant alıp muhtemelen Ventus Prime 4 gibi bi 205 50 R17 bir jant-lastik kombinasyonuna geçeceğim. Kışlık olarak Continental TS870 almıştım zaten 1-2 güne onları üzerinde gelen jant kapaklı saç jantlara taktırırım.

Tavana siyah folyo yapasım var. Kontrast oluşturup kırmızı ile çok güzel durduğu düşünüyorum. Belki bir de kaliteli bir tesla ekran bulursam çin işi durmayan bir tesla ekran da düşünebilirim. Zaman neler gösterir göreceğiz.

Çok uzun olduysa kusura bakmayın lütfen. Burayı araç ile ilgili tüketim-bakım-kullanım gibi tecrübelerle yeşillendirmeye çalışacağım.
Aracınız hayırlı olsun bende de 2018 1.5 icon edc var sizin 1.3 çok güzel kesinlilkle 1000 2000 km çok sıkıştırmayınız bu motoru 17 jant alacaksanız 205 50 17 yerine 225 45 17 tercih edebilirsiniz araç destekliyo hem daha sportif hem de daha güzel görünüm elde edersiniz hemde 225 45 17 ile 205 50 17 arasında çok fiyat farkı var lastik olarak pilot sport 5 bu ebatın en iyisidir

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
@yrodop İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Şu an 4700km ye falan geldik zaten çoğunlukla yakıt tüketiminden dolayı sakin kullanıyorum 😄 Eskişehirde bile şehir içinde 9.5'un altına inmiyor arkadaş. Eco mode + gaz pedalı ile sakin ve romantik bir ilişkiye rağmen daha da düşüremiyorum. Benim beklentim 8.5 falandı ama biraz iyimser yaklaşmışım sanırım.

Jant konusunda 17" Icon jantı aldım araca jantla birlikte 225*45*R17 Hankook Ventus Prime 4 leri de alıp depoya koydum aslında. Bu bir kaç gün içinde 4 tane basınç sensörlü Mais sibop alıp yazlıklara geçeceğim. Pilot Sport 5 biraz abartı olabilir bu araç için çünkü çok viraj kasabileceğim bir yapısı yok, daha çok düz yol gazcısı ve konfor odaklı hissiyat verdi bana.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
@yrodop İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Şu an 4700km ye falan geldik zaten çoğunlukla yakıt tüketiminden dolayı sakin kullanıyorum 😄 Eskişehirde bile şehir içinde 9.5'un altına inmiyor arkadaş. Eco mode + gaz pedalı ile sakin ve romantik bir ilişkiye rağmen daha da düşüremiyorum. Benim beklentim 8.5 falandı ama biraz iyimser yaklaşmışım sanırım.

Jant konusunda 17" Icon jantı aldım araca jantla birlikte 225*45*R17 Hankook Ventus Prime 4 leri de alıp depoya koydum aslında. Bu bir kaç gün içinde 4 tane basınç sensörlü Mais sibop alıp yazlıklara geçeceğim. Pilot Sport 5 biraz abartı olabilir bu araç için çünkü çok viraj kasabileceğim bir yapısı yok, daha çok düz yol gazcısı ve konfor odaklı hissiyat verdi bana.
Çok fazla değil mi ? Bizim araçta BlueDci'dan TCe olarak değiştirildi geçenlerde,şehir içi ortalama tüketim 7-8 litreyi geçmiyor 10 bin km'de.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,821
2,093
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet

Tüketim biraz fazla geldi bana.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Bana da fazla geliyor açıkçası. Ama Eskişehirde güzergahları düşününce genelde soğuk motorla ısınamadan 2-3km yapıp duruyorum. O nedenle bir tık fazla oluyor olabilir diye düşünüyorum. Şehirler arası 5.5 civarlarında geziyorum çünkü o normal gibi.

yrodop

Yağız RODOP
Düz Yol Gazcısı
4 Mar 2023
17
22
145
19
Tekirdağ
Marka
Renault
Bana da fazla geliyor açıkçası. Ama Eskişehirde güzergahları düşününce genelde soğuk motorla ısınamadan 2-3km yapıp duruyorum. O nedenle bir tık fazla oluyor olabilir diye düşünüyorum. Şehirler arası 5.5 civarlarında geziyorum çünkü o normal gibi.
Hatta tam 94 -100 arasına sabit giderseniz uzun yol 3.4 leri görebilirsiniz devir bandı en optimum aralığı tam müsait

• Wow

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Yaz gelmesiyle 6 bin km ye dayanmışken boyayı ve ön parçaları korumak adına her zaman tercih ettiğim detay merkezine bıraktım aracı. 5 günlük sürecin sonunda yine çok içime sinerek teslim aldım aracımı.

-Seramik yapıldı (Fireball Dok-Do)
-Ön 4 parçaya (Kaput-Çamurluklar-Tampon ve Farlar) PPF kaplandı
-Arka camlar karartmalı geliyor fabrikadan, önlere de Monza film yapıldı

WhatsApp Image 2023-04-28 at 16.47.56 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-04-28 at 16.47.58.jpeg

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım