235 55 R18 Vw Tiguan Kış Lastiği Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
İstanbul da ciddi şekilde kışları zor geçiyor mu? Kış lastiğine ciddi anlamda kaç gün ihtiyaç oluyor? Aynı şekilde bizde wintercontact aldık lastik baya iyi tutuş,konforu ile ama sırf 1 hafta karda kullanacağım diye geri kalan sürede boşuna hem arabayı yoruyor hemde lastik boşuna yıpranıyor onun yerine mevsimlik almak mantıklı olabilir.

Kış lastiğine çok ciddi ihtiyaç oluyor. Şimdi doğru/yanlış bilinenlere biraz değineyim:

1. İstanbul'da kışlar çok çok ağır geçmiyor. Genellikle kış ayları kar yağışsız oluyor, yılda maksimum 5-6 gün kardan dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu kısım doğru.
2. Kış lastiği, kış koşullarında kullanılması gereken lastik demektir. Kış koşulları ise hep karlı olmak zorunda değildir. 7 derecenin altında herhangi bir 4 mevsim veya yaz lastiği çalışma aralığından çıkar ve çok sertleşir. Bu sertleşme sonucu tutuş kaybolur, kanallar suları tahliye etmekte zorlanır ve güvenlik riske girer(Aquaplaning). 7 derecenin altında kış lastiği kullanmak güvenlik için bir zorunluluktur.
3. Otomobiller istediği kadar güçlü olsun, frenleri karbon seramik olsun yine de lastik üzerinde yol ile temas eder. Bu temas yüzeyi 4 tane avucunuzdan biraz daha büyük bir bölge. Yani otomobilinizin kayması için, 4 avuç içi kadar bölgenin bir tanesinin tutuşunun kaybolması yeterli.
4. Kış lastiği arabayı yoruyor kısmı var bir de. Bu da çok yanlış. Yakıt sarfiyatı biraz daha fazla, maaaksimum 1 litre farkeder. O da Süpersporlarda falan. 7 derecenin altındaki kış lastiği yıpranmaz. Nasıl yaz lastiğiniz çalışma aralığında yıpranmıyor ise kış lastiği de çalışma aralığında o kadar yıpranmaz.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Bi arkadaşımın ailesi lastikçi bizim ölçüler için Hankook'un tanesine 700 dedi bana biraz pahalı geldi ama piyasayı bilmiyorum birde Matador diye bir marka söyledi oda 560TL :(. Ucuz yollu ve kaliteli bir lastik öneriniz var mı?

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Bi arkadaşımın ailesi lastikçi bizim ölçüler için Hankook'un tanesine 700 dedi bana biraz pahalı geldi ama piyasayı bilmiyorum birde Matador diye bir marka söyledi oda 560TL :(. Ucuz yollu ve kaliteli bir lastik öneriniz var mı?
General Tire var öneririm. Continental'in alt markası.
Matador ve Barum da öyleler. Barum'u da öneririm. Asla ama asla saçma sapan markalara girişmeyin.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Valla 18 jant olmayınca araba baya havada kalıyor ya özellikle Tiguan'da 18 jant bile ucu ucuna yetiyor arabaya :(.
E o zaman daha fazla bütçe ayırmaya mecbursunuz... Hankook için de 700 TL gayet iyi fiyat. Conti ve Michelin 1000 TL seviyelerinde olması lazım. 700X4=2800 TL. Tiguanın ikinci el fiyatının %2'sine bile denk gelmiyor.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Haftasonu bakayım duruma göre yapcak bişey yok ama bence almasak da olur yani günde 15km yol yapıyor araba kar yağınca da çeker sağa bırakırız yani o_Oo_O. Şaka bir yana hamama giren terler bakacaz artik bir şekilde bide benim korkum yazın veya kışın lastikler saklanırken bozulması ya bozulursa :(.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Basit bir hesaplama yapalım:
Lastik dediğin 40 bin kilometre gidiyor. 2800/40000 =0.07. Yani Km başına sadece 7 kuruş vereceksiniz lastiğe. Sadece kışları kullanılacak, en az 4 yıl demek.
1500/40.000= 0.375 TL bu da saçma sapan bir marka alındığı zaman vereceğiniz para.
Her kilometre can güvenliğiniz için 4 kuruş daha fazla para vermeniz gerekecek. Tiguan 8 litre, yani 40 kuruş yakıyor. Yani benzinin 5te 1i. bir yatırımdan bahsediyoruz. Gaza biraz daha az basın, 6 litre yaktırın. Lastik parasını çıkartmış oluyoruz. Hem de güvenli lastik kullanmış oluyorsunuz. Daha saçma sapan markaların lastik gürültüsü ve yakıt tüketimine olumsuz etkisinden bahsetmedim bile.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Haftasonu bakayım duruma göre yapcak bişey yok ama bence almasak da olur yani günde 15km yol yapıyor araba kar yağınca da çeker sağa bırakırız yani o_Oo_O. Şaka bir yana hamama giren terler bakacaz artik bir şekilde bide benim korkum yazın veya kışın lastikler saklanırken bozulması ya bozulursa :(.
Bir şey olmuyor, avrupada herkes lastiğini bahçesine, açık garajının içine atıyor. Büyük markalar zaten lastiklerinizi depolama hizmeti de veriyor

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
Ucuz lastik istiyorsan petlas al geç , performans olarak memnun eder, kaliteli kış kastiği istiyorsan continental.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım