KAPALI 30-40 Bin TL Arası Acemiye Otomatik Araç Tavsiyesi

Umut92

Asfalt Kurutucu
5 Mar 2019
7
10
595
Merhaba arkadaşlar. Forumu inceleyip öneri konularına verilen cevapların seviyesi ve yaklaşımlarını gördükten sonra aranıza katıldım.

Ben araba sürmeyi maalesef babamın paranoyaklık derecesinde korku ve endişeleri yüzünden 23 yaşımda ehliyet kursunda 2015 yılında öğrendim. 2015 yılından beridir de belki 3 belki 4 kere düz yolda yarım saat araç sürmek dışında araç kullanmadım.

Yakın zamanda da evlendim. Hatunla bazen yeri geliyor şehir içinde ve dışında geziyoruz bir yerlere gitmek istiyoruz hep dolmuş-otobüs kovalıyoruz. Bu nedenle araba almak istiyorum. Yani özetle;

Şoförlüğümü geliştirmek ve acemiliğimi atabileceğim bir araba almak istiyorum kısmetse. Önerilerinize açığım. Özellikler olarak ise;

-Yıl içinde çok fazla yol yapma durumu olmayacak (10.000 km anca olur sanırım)
-Manuel kullanabiliyorum ama otomatik varken bana gereksiz geliyor. (manuel fanları gereksiz yorum yazmasın lütfen)
-HB kasa tercihen (park açısından vs)
-2 sene sonra elden kolay çıkarabileceğim, ikinci el piyasası iyi olan
-Yedek parça, bakım vs beni üzmeyecek kolay olan
-Park sensörü olursa benim gibi acemi birisi için daha iyi olur alışana kadar
*** Benzin/lpg mi dizel mi konusuna gelince onu da yeni araştırdım. Sanırım çok fazla yol yapma ve şehir içine her gün girmeyeceğim için benzin/lpg daha iyi gibi bir izlenim edindim. Doğru mudur bilmiyorum.

Umut92

Asfalt Kurutucu
5 Mar 2019
7
10
595
Öncelikle ilk araçların makus kaderi olarak (Allah kazadan korusun) tamponlar çamurluklar çizilecektir, ezilecektir. Sahibinin bu duruma üzülmemesi için tavan hariç boyalı araçlara bakarak fiyatı düşürebilirsiniz. Otomatik için ya çift kavrama (DSG, EDC, Powershift vb.) ya da tork konvertörlü tam otomatik (genelde 4 vites olurlar, yeni modellerde 8'e 9'a kadar çıkardılar) bir araç bakmanız gerek. Tek kavramalı robotik şanzımanlar acemiler için hiç iyi sonuçlar vermez. Hele ki yokuşlarda kalkarken. CVT şanzuman da acemiler için iyidir. Fakat ben devir sabitken arabanın hızlanmasına alışamadım hala. yılda 10bin km için LPG taktırmaya gerek yok fakat LPG li bir araç satın alınabilinir.

1- Ford Focus HB 1,6 benzin otomatik (2006-2009 4vites tam otomatiktir. LPG ye uygundur. Çok sağlamdır. Kolay kolay bozulmaz.)
2- Peugeot 308 1,6 benzin otomatik (Lpg ile sorun yaşayanlar olabiliyor. Tam otomatik ama nazik kullanmak gerekir. Tasarımı şıktır.)
3- Honda Jazz 1,4 benzin otomatik (CVT dir. Kasa tiplerine göre fiyatı çok fark eder. Her kasası alınabilir. Küçük, basit ve sorunsuzdur.)
4- Clio 3 1.6 benzin otomatik (4 vites tam otomatiktir. Sorunsuzdur. Diğer 3'üne göre ikinci eli en hızlı olan otomobildir.)

not: km olarak üst sınır 99.000 km olarak arama yapılabilir.
Aradığım bilgilendirici yorumlardan bir tanesi. Teşekkürler. Bu aralar Aveo HB kasalara da bakıyorum. Model olarakta Getz, i20, coralla-yaris ve aveo arasındayım.

KorcanTufan

Profesör
10 Eki 2016
82
180
1,060
İstanbul
Marka
Honda
Aradığım bilgilendirici yorumlardan bir tanesi. Teşekkürler. Bu aralar Aveo HB kasalara da bakıyorum. Model olarakta Getz, i20, coralla-yaris ve aveo arasındayım.

Toyota grubunda tek kavramalı robotik şanzıman çok var onlardan alma. Aveo'yu satman zaman alır. Muadili olan Opel modelini tavsiye ederim. Getz ve i20 birbirinin devamı olduğu için i20'yi tavsiye ederim.

Toyota için bonus ilan;
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-sahibinden-sorunsuz-666865750/detay

Not: Tam otomatik olan tiptir. ilan örnektir. aynı kasada sunroof olan versiyonu en dolusudur ama fiyat 50yi görür. Bence bu kasa 50 etmez. 40 eder mi? eder ;)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

O yoruma ek olarak, eski bir 308 1.6 vti otomatik kullanıcısı olarak bir şeyler eklemek isterim.
4 ileri tork konvertörlü şanzıman var ilk kasa 308'de, neden özellikle nazik kullanmak gerekir yazılmış narin bir şanzımanmış gibi bilmiyorum bildiğimiz 4 ileriydi baş ağrıtmaz. Ama o motoru LPG ile kullanmak pek iyi bir fikir değil. Benzinde de eğer İstanbul'da yaşıyorsanız şehir içinde 10-11 lt yakıt tüketimi sürpriz olmaz.

Çift kavramalı şanzımanların da alınmaması gerektiğini düşünüyorum, hele de binlerce km görmüş nasıl kullanıldığı belli olmayan bir arabada.

Toyotalardaki otomatik vitesin tek kavrama mı tork konvertörlü mü olduğunu fotoğraflardan da anlayabilirsiniz. Tork konverörlülerde vites topuzunda düğme olur, yukarıdan aşağıya P-R-N-D diye sıralı olur vitesler. Tek kavramalı araçlarda vites kolu ortada durur, bir yanda N ve R diğer yanda M bulunur (örnek ilan: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...k-dizel-degisen-yok-en-dolusu-641857774/detay).
Zaten üstte atılan E120 kasa Corolla'da tek kavrama yanlış hatırlamıyorsam sadece dizellerde bulunur, benzinlilerde yok.

Son düzenleme:

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
O yoruma ek olarak, eski bir 308 1.6 vti otomatik kullanıcısı olarak bir şeyler eklemek isterim.
4 ileri tork konvertörlü şanzıman var ilk kasa 308'de, neden özellikle nazik kullanmak gerekir yazılmış narin bir şanzımanmış gibi bilmiyorum bildiğimiz 4 ileriydi baş ağrıtmaz. Ama o motoru LPG ile kullanmak pek iyi bir fikir değil. Benzinde de eğer İstanbul'da yaşıyorsanız şehir içinde 10-11 lt yakıt tüketimi sürpriz olmaz.

Çift kavramalı şanzımanların da alınmaması gerektiğini düşünüyorum, hele de binlerce km görmüş nasıl kullanıldığı belli olmayan bir arabada.

Toyotalardaki otomatik vitesin tek kavrama mı tork konvertörlü mü olduğunu fotoğraflardan da anlayabilirsiniz. Tork konverörlülerde vites topuzunda düğme olur, yukarıdan aşağıya P-R-N-D diye sıralı olur vitesler. Tek kavramalı araçlarda vites kolu ortada durur, bir yanda N ve R diğer yanda M bulunur (örnek ilan: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...k-dizel-degisen-yok-en-dolusu-641857774/detay).
Zaten üstte atılan E120 kasa Corolla'da tek kavrama yanlış hatırlamıyorsam sadece dizellerde bulunur, benzinlilerde yok.
O fiyat nedir ya mişlet ne sanıyor bu arabaları

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle ilk araçların makus kaderi olarak (Allah kazadan korusun) tamponlar çamurluklar çizilecektir, ezilecektir. Sahibinin bu duruma üzülmemesi için tavan hariç boyalı araçlara bakarak fiyatı düşürebilirsiniz. Otomatik için ya çift kavrama (DSG, EDC, Powershift vb.) ya da tork konvertörlü tam otomatik (genelde 4 vites olurlar, yeni modellerde 8'e 9'a kadar çıkardılar) bir araç bakmanız gerek. Tek kavramalı robotik şanzımanlar acemiler için hiç iyi sonuçlar vermez. Hele ki yokuşlarda kalkarken. CVT şanzuman da acemiler için iyidir. Fakat ben devir sabitken arabanın hızlanmasına alışamadım hala. yılda 10bin km için LPG taktırmaya gerek yok fakat LPG li bir araç satın alınabilinir.

1- Ford Focus HB 1,6 benzin otomatik (2006-2009 4vites tam otomatiktir. LPG ye uygundur. Çok sağlamdır. Kolay kolay bozulmaz.)
2- Peugeot 308 1,6 benzin otomatik (Lpg ile sorun yaşayanlar olabiliyor. Tam otomatik ama nazik kullanmak gerekir. Tasarımı şıktır.)
3- Honda Jazz 1,4 benzin otomatik (CVT dir. Kasa tiplerine göre fiyatı çok fark eder. Her kasası alınabilir. Küçük, basit ve sorunsuzdur.)
4- Clio 3 1.6 benzin otomatik (4 vites tam otomatiktir. Sorunsuzdur. Diğer 3'üne göre ikinci eli en hızlı olan otomobildir.)

not: km olarak üst sınır 99.000 km olarak arama yapılabilir.
1. maddede kendimce küçük bir düzeltme yapayım: Focus'un Lpg'ye uygunluğu diye bir durum kesinlikle yok. Maf sensörü ve bobin lpg nedeniyle sık sık çıkardığı masraflar. Buji, hatta lpg sistemi kötü durumdaysa supap da yiyor. Evet, eski tip 1.6 motor olup yaktığı için lpg çok tercih ediliyor ama sık sık baş ağrıtıyor.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
o bahsettiğiniz 4 ileri eski tip sorunsuz şanzımanların yakıt tüketimine ciddi olumsuz yansıması var ayrıca performans düşüklüğü var manueli ile kıyaslarsanız bır de otomatiğin ağırlığı var tabi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
o bahsettiğiniz 4 ileri eski tip sorunsuz şanzımanların yakıt tüketimine ciddi olumsuz yansıması var ayrıca performans düşüklüğü var manueli ile kıyaslarsanız bır de otomatiğin ağırlığı var tabi

Tabii ki tüketime etkisi var ama güvenilir otomatik şanzıman deyince yaşı ilerlemiş arabalarda tk bulunan arabalara bakmak en mantıklısıdır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Patron

Senkromeççi
12 Eyl 2018
2
1
95
Tokat
Hayırlı olsun diyelim. Benim tavsiyem Nissan Micra olur. Onun dışında bulabilirseniz Opel Corsa, Chevrolet Lacetti bakabilirsiniz. Hepsi güzel arabadır, kendinizi Hb olsun diye kısıtlamayın. Sedan da olsa alacağınız araç çok büyük olmayacak. Sedan soracak olursanız sizin adınıza en iyisi 2005-2007 Clio diyebilirim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım