KAPALI 50.000 tl ye kadar dizel?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Öncelikle herkese merhabalar.
Yaklaşık 4 yıldır siteyi takip ediyorum. Üniversite öğrencisiyim. Foruma işimin düşmesi bugüne nasipmiş.
Annemin arabası olan Hyundai Getz'imizi satmak üzereyiz. Getz'in yerine benzer ebatlarda şehir içinde kullanılabilecek araba bakmaktayız.
-Maksimum 50 bin tl'ye çıkabiliriz.(otomatik veya sunroof gibi opsiyonlar olursa biraz esnetilebilir )
-Başlıkta da belirttiğim gibi dizel olması. Şuan araç çok kilometre yapmayacak ancak benimde aracı kullanacak olmamdan dolayı az yakması çok önemli.
-Binme maliyetinin mümkün oldukça ekonomik olması
-Donanımın olması mümkünse bol oyuncaklı :)
Aklıma 1.3 Cdti Corsa D'ler geldi. Vergisinin düşük olması. Motorun Fiat dolayısıyla yaygın olması avantaj gibi duruyor. Corsa D ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Kronik sorun vs. var mı?
Açıkçası Corsa'ya pekte alternatif bulamadım. Corsa yerine önerebileceğiniz araçlar var mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şu ilandaki gibi biraz km yapmış ama temiz 2014 i20'ler düşürülebilir. Yedek parça ve bakım fiyatları olarak Corsa'dan iyidir. Ama Corsa da 1.3 dizelleriyle aşırı ekonomik. 70hp'likleri aşırı az yakıyor ama aynı oranda da az gidiyor. 95hp Ecoflex modelleri ise hem ekonomik hem seridir.
Corsa'ların az km'lilerinden uzak durun derim. :) Çünkü başa bela sebebi bulunamayan bir hatası çıkmış olabilir ve o yüzden satılıyor olabilir. :) Opel'lerin elektronik tarafında öyle sürprizler olabiliyor. Son 5-6 yılki arabalarında daha çok karşılaşılıyor ama Corsa D'de de çıkabilir. Bunun dışında Corsa D, son üretilen Astra H modelleri ile birlikte Opel'in güvenebileceğim son iki modelidir. :)
Corsa D ile aynı altyapıya ve aynı motora sahip Punto'lar vardır. Şu ilandaki gibi dolu ve makul km'de olanlarını bulabilirsiniz. Özellikle marka imajı ve iç mekan malzemesi nedeniyle piyasası Corsa'dan bir tık daha ucuz oluyor. Ama içi düz konsol değil de örnek ilandaki gibi "evo" makyajlı olanlardan bakarsanız kötünün iyisidir, kalite konusunda üzmez.

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Corsa'nın ecoflex'lerinden galiba çok az satılmış 2. elde çok nadir var. Denk getirmekte bir hayli zor. Corsa ların elektronik aksamlarına dikkat edeceğim bilgilendirme için teşekkürler. i20 lerinde dediğiniz gibi kilometreleri yüksek ve tahminimce corsa kadar az yakmaz. Punto'yu annem beğenmedi. Galiba bu fiyat aralığında dizel b segmenti corsa kadar mantıklı bir araç yok. Yorumunuz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. :)

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
İ20 yi direk kafanızdan silmeyin bence. Okuluma ilandaki kombinasyona sahip i20 ile gitmek isterdim. Yazın reception sefimde 1.2 benzinlisi vardı o bile az yakıyordu yakıt olarak kestirip atmayın dizel sonuçta ne kadar fazla yakabilir? 5 yakmaz da 6 yakar hani. Yukarda tam da benim aklıma ilk gelen araç atılmış aynı donanımda düşük km 2 3 bin lira daha pahalisi bulunabilir. Gerçekten gece gündüz hoş duran bi araba alınır binilir bence :)

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
1.3 CDTI Astra H bakabilirsin ikinci defa aldık toplamda yaklaşık 90.000 km kullandık periyodik bakım harici arıza vermedi hiç sıkıntısız çalışıyor ama düşük km temiz bakmaya çalışın

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...comfort-plus-otomatik-kazasiz-506935797/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-1.6ehdi-otomatik-c-4-boyasiz-512203615/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...lus-temiz-bakimli-uygun-fiyat-514541818/detay

Kendim 2 sene kadar kullanmıştım bu araçtan. Kişisel zevklerime hitap etmediği için aracı sattım. Tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman sürüş anlamında herkese hitap etmeyebiliyor. Kimisi de dert etmiyor. Bir diğer unsur da arka süspansiyonlar pat küt edebiliyor. Yinede 50 bin lira civarında alınabilecek 2.el mantıklı araçlardan olduğunu düşünüyorum. En azından b segment bir arabaya göre daha fazla memnun eder. Otomatik şanzımanı istemezseniz aynı araçların manueline bakabilirsiniz. Fiyatları da daha uygun olur.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Yıllık 10k'dan fazla yol yapılmayacaksa dizel alınmamalı
Az yakma diye bir olay yok. Özellikle şehir içinde dizel otomobil de benzinli otomobil de üç aşağı beş yukarı aynı yakıyor

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Az yakma diye bir olay yok. Özellikle şehir içinde dizel otomobil de benzinli otomobil de üç aşağı beş yukarı aynı yakıyor
Maalesef buna katılamayacağım şehir içinde aynı koşullarda dizel 6 LT yakarken TSI 9 dan aşağı düşmüyordu kaldı ki bu fiyata genelde atmosferik araçlar var onlar dahada fazla yakıyor az yaksın diye tüp takılıyor onlarda en az 10 LT gaz yakıyor km başına ücret olarak dizele yakın bir sonuç verse de gidişi çok daha kötü oluyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Maalesef buna katılamayacağım şehir içinde aynı koşullarda dizel 6 LT yakarken TSI 9 dan aşağı düşmüyordu kaldı ki bu fiyata genelde atmosferik araçlar var onlar dahada fazla yakıyor az yaksın diye tüp takılıyor onlarda en az 10 LT gaz yakıyor km başına ücret olarak dizele yakın bir sonuç verse de gidişi çok daha kötü oluyor.

Dizle manuel olursa evet 6 litre yakabilir. Megane 4 dci ile 5.9 - 6.2 arasında yakıyordum
Şu anda Egea 1.6 DCT kullanıyorum 7.5 - 8.0 arası yakıyor. 7.5'in altında hiç inmedi. Bana kalırsa çok fazla
9 litre için hangi TSI'dan bahsediyorsunuz bilmiyorum ancak uzun dönem 1.2 TSI, 1.4 TSI ve 1.0 TSI kullandım hiç bu rakamı görmedim. Rakam çok abartı geldi. C180'le bile 7.5 - 8.5 arası yakıyordum, 9'u gördüğü nadirdi
Bahsettiğim rakamlar şehir içi
Dizelin motorun bakımlarını ve sorun çıkardığında cebe vereceği zararı saymıyorum

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Dizle manuel olursa evet 6 litre yakabilir. Megane 4 dci ile 5.9 - 6.2 arasında yakıyordum
Şu anda Egea 1.6 DCT kullanıyorum 7.5 - 8.0 arası yakıyor. 7.5'in altında hiç inmedi. Bana kalırsa çok fazla
9 litre için hangi TSI'dan bahsediyorsunuz bilmiyorum ancak uzun dönem 1.2 TSI, 1.4 TSI ve 1.0 TSI kullandım hiç bu rakamı görmedim. Rakam çok abartı geldi. C180'le bile 7.5 - 8.5 arası yakıyordum, 9'u gördüğü nadirdi
Bahsettiğim rakamlar şehir içi
Dizelin motorun bakımlarını ve sorun çıkardığında cebe vereceği zararı saymıyorum
Bizim kullandığımız rota sabah çalıştırdıktan sonra dik bir yokuş ardından 1.5 km sonra kontağı kapattığımız bir rotaydı 1.4 TSI bu kombinasyonda çok yakmıştı.Otomatik dizel kullanmadık o konuda haklı olabilirsiniz çok kayıp olabiliyor aktarma organlarında.Birde şans sanırım toplamda 200.000 km'den fazla dizel araç kullandık genelde 20-30 bin gibi alır 70-80 bin gibi satarız ancak iki tane aracı 130 bine kadar kullanmamıza rağmen periyodik bakım harici bir masrafla karşılaşmadık:)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Bende bunu savunuyordum fakat olay pratikte öyle değil ne yazık ki. Sıkarak kullandığımız vakitlerde 1.5 Crdi ile 7 litre yaktığımız senaryoda benzer şartlar ve eş değer yürüyen bir benzinliyle en iyimser 10 litre yakardık.

Hyundai İ20' yi ben sürücü kursu aracı olarak kullandım ayrıcada kullanmıştım zaten. Oturduğun an alışılan çok pratik bir araç. 90 beygir kulağa az geliyor ama 1500 devirden sonra kafa kaldırdığını gördüm gayet tatmin edici; zaten Crdi' ın turbo doldu dolacak derdi pek yoki alt devirlerden itibaren geliyor. Crdi çok yakıyor gibi bir kanı var ama kurs aracının ortalaması bile 5.5 litreydi, şehir içi tempolu bile gidilse 6' nın üstüne çıkacağını sanmam. İri bir adamsanız sıkabilir biraz, içi sınıfına göre geniş bile denebilir fakat büyük araç alışkanlığı olan adam sıkılır. Ben hep ticari veya sedan üzerinde olunca bunda daraldım, ki çok yarma da değilim. Gerçi Getz' den geçecekmişsiniz, size devasa gelecektir. Ayrıca Hyundailer yıpranmıyor.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bende bunu savunuyordum fakat olay pratikte öyle değil ne yazık ki. Sıkarak kullandığımız vakitlerde 1.5 Crdi ile 7 litre yaktığımız senaryoda benzer şartlar ve eş değer yürüyen bir benzinliyle en iyimser 10 litre yakardık.

Hyundai İ20' yi ben sürücü kursu aracı olarak kullandım ayrıcada kullanmıştım zaten. Oturduğun an alışılan çok pratik bir araç. 90 beygir kulağa az geliyor ama 1500 devirden sonra kafa kaldırdığını gördüm gayet tatmin edici; zaten Crdi' ın turbo doldu dolacak derdi pek yoki alt devirlerden itibaren geliyor. Crdi çok yakıyor gibi bir kanı var ama kurs aracının ortalaması bile 5.5 litreydi, şehir içi tempolu bile gidilse 6' nın üstüne çıkacağını sanmam. İri bir adamsanız sıkabilir biraz, içi sınıfına göre geniş bile denebilir fakat büyük araç alışkanlığı olan adam sıkılır. Ben hep ticari veya sedan üzerinde olunca bunda daraldım, ki çok yarma da değilim. Gerçi Getz' den geçecekmişsiniz, size devasa gelecektir. Ayrıca Hyundailer yıpranmıyor.
170 kilo üstüyüm, i20 beni sıkmıyor. Yeterli mi :D

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Araç normal kullanımda 5k yıllık yapıyor lakin babamın kendi aracıyla 25k km yapıyor olması(kendi aracının km sini düşük tutmak için annemin aracı artık şehir içinde kullanılır. Haftasonları şehir içinde 100km üstü yapılıyor. Ve benimde tatillerde aktif olarak kullanacak olmam dizele mecbur kıldı.) Getz 8 litre ş.içi yaktığı içinde dizel daha cazip geliyor.

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670

Açıkçası 44k ya Corsa bulunca benzer donanımdaki i20 ye 10k tl fark vermek mantıklı gelmedi. Getz 8 yıldır bizdeydi. Hiç sorun çıkarmadan periyodik bakımlarla kullandık ama yakıt tüketimi benzinde pahalılaşmaya başlayınca birde babamda dizel clio olunca artık batmaya başladı. Yazın şehir içi klima açmadan ama kısa mesafelerde 9 küsürler yakıyordu. Ailede de ister istemez hyundai çok yakıyor kanısı oluştu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım