565-575 bin TL'ye hangi arabayı alırsınız ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hem bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi merak ettim aslında hep konuşulur biraz da tartışabiliriz.Küçük bir ekleme: Otomobil fiyatlarının artmış olmasını TV'lerden anlayabiliriz eskiden Tiguan verirlerdi yarışmalarda şimdi Polo fiyatı çevresindeki araçlar hediye ediliyor.

Ben R-line'dan çok hoşlanmadığım için eklemedim o yüzden fiyat 15 bin TL kadar aşağıda.

https://binekarac.vw.com.tr/app/con...-MKSUKA6-MLSE9VC-MRCOER2-MSSR3Y5?page=summary

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Dogus’un fiyat politikasiyla alakasi yok. Aracin yurda bir gelis fiyati var sonucta, bunun da vergisi var. Kimse kafasina gore arac fiyatlandirmiyor “Dur lan su araca 500k yazalim” diye..
Passat’a verilmez o para ayri mesele..
Alman’dan sasmayacaksin bir yerde dogru..Passat’a verilmez o paralar da Mercedes, Bmw, Audi’ye verilir. Alman’dan sasilmamis olunur ;)

Doğuş'un arabaları kafadan fiyatlandırılıyor.Valla Lexusudur İnfinitisidir geliştiği için artık pek Alman hayranlığı kalmadı bende.En pahalı donanımları en ufak darbede bozulacak kaporta parçalarına yerleştiriyor Alman markalar,çok söz edilmişti bir ara bundan.Kafa karıştırıcı.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Doğuş'un arabaları kafadan fiyatlandırılıyor.Valla Lexusudur İnfinitisidir geliştiği için artık pek Alman hayranlığı kalmadı bende.En pahalı donanımları en ufak darbede bozulacak kaporta parçalarına yerleştiriyor Alman markalar,çok söz edilmişti bir ara bundan.Kafa karıştırıcı.

Elinizde bir kaynak var mı kafalarına göre fiyatlandırdıklarına dair ?

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Kafadan fiyatlandirildigi hakkında elle tutulur bir bilginiz var mı?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Elinizde bir kaynak var mı kafalarına göre fiyatlandırdıklarına dair ?

Kaynak almanya fiyat listesi.
2.0 tdi 150 bg dsg highline passat 37550 euro link
2.0 tdi 190 bg dsg 4x4 L&K superb 45470 euro link

Türkiye fiyat listesi
2.0 tdi 150 bg highline Passat 377100 tl
2.0 tdi 190 bg dsg 4x4 L&K Superb 366900 tl

Almanya da 8000 euro daha pahalı olan araba nasıl Türkiye de 10000 tl daha ucuz oluyor.

Geçen senle de konuştuk masa da 12000 tl kesin kazanç yazılı kağıt gördüm demiştin. Serbest piyasa talep çok istediği gibi fiyata satıyorlar işte :)

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hem bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi merak ettim aslında hep konuşulur biraz da tartışabiliriz.Küçük bir ekleme: Otomobil fiyatlarının artmış olmasını TV'lerden anlayabiliriz eskiden Tiguan verirlerdi yarışmalarda şimdi Polo fiyatı çevresindeki araçlar hediye ediliyor.

Ben R-line'dan çok hoşlanmadığım için eklemedim o yüzden fiyat 15 bin TL kadar aşağıda.

https://binekarac.vw.com.tr/app/configurator/vw-tr/tr/passat/31306/39260/highline/3G249T-MKSUKA2-GPA5PA5-GPH1PH1-GPJ7PJ7-GPM3PM3-GPN5PN5-GWLHWLH-GZEAZEA-MTKV4I3-MSSH4KF-MMFA9S8/2018/1/F14 P0P0/F56 LW/GPA6PA6-GPACPAC-GPAHPAH-GPAXPAX-GPELPEL-GPJGPJG-GPN3PN3-GPS4PS4-GPW2PW2-GPW9PW9-GPXXPXX-GWD4WD4-GWL7WL7-GZMEZME-MAHV1M6-MBTR9Z3-MCDR77F-MEPH7X5-MESI7W2-MGPS6M3-MHUDKS2-MINDFC1-MKBB6SJ-MKSUKA6-MLSE9VC-MRCOER2-MSSR3Y5?page=summary

araban 611k olmuş :(

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot

Türkiye fiyat listesi

Almanya da 8000 euro daha pahalı olan araba nasıl Türkiye de 10000 tl daha ucuz oluyor.

Geçen senle de konuştuk masa da 12000 tl kesin kazanç yazılı kağıt gördüm demiştin. Serbest piyasa talep çok istediği gibi fiyata satıyorlar işte :)

Serbest piyasada istediğini yapar orası ayrı. Burada Doğuş'u savunmayacağım. Tabii ki kar ediyorlar, o bir arabadan 2000 TL kazanıyoruz lafı külliyen yalan :)
Ama bir arabada bu kadar değişkenin olması özel ithalat ile alakalı da olabiliyor. Distribütör indirimleri vs.. bunların hiçbirini bilmiyoruz müşteriye aktarılmayan bilgiler oldukları için. Almanya'da satılan bir Passat'taki standart donanımla Türkiye'deki bir olmayabiliyor.. En basitinden benim araç işte..2016 model sıfır opsiyonlu aynı pakete sahip araç 2018 modelden nasıl daha dolu olabiliyor ? Hatta bazı motor tipleri Almanya'da satılmıyor. Bazı modellere bindirim, bazılarına indirim yapabiliyorlar..Yani tek başına kafasına göre fiyatlandırma yapılıyor lafı dümdüz söylenmiş bir laf..
Benim dikkat ettiğim kadarıyla asıl voleyi en çok satan modellerden vuruyorlar. Daha lüks modeller veya motor hacmi yüksek modeller az satıldığı için bu çok satan araçlarda yaptıkları bindirimi onlarda indirim yaparak satıyorlar

Burada benim takıldığım nokta kafasına göre fiyatlandırma yapılıyor denilerek sadece fiyat listesi paylaşılıp altında yorum bile yapılmadan konunun kapatılması..Hepimiz her şeyi bilmiyoruz. Bilmediğimiz bir şey varsa anlatın da bilelim değil mi ? Burada benim bildiğim de hatalı olabilir, ama ortaya lafı söylüyorsan altını da doldurmak lazım..

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Serbest piyasada istediğini yapar orası ayrı. Burada Doğuş'u savunmayacağım. Tabii ki kar ediyorlar, o bir arabadan 2000 TL kazanıyoruz lafı külliyen yalan :)
Ama bir arabada bu kadar değişkenin olması özel ithalat ile alakalı da olabiliyor. Distribütör indirimleri vs.. bunların hiçbirini bilmiyoruz müşteriye aktarılmayan bilgiler oldukları için. Almanya'da satılan bir Passat'taki standart donanımla Türkiye'deki bir olmayabiliyor.. En basitinden benim araç işte..2016 model sıfır opsiyonlu aynı pakete sahip araç 2018 modelden nasıl daha dolu olabiliyor ? Hatta bazı motor tipleri Almanya'da satılmıyor. Bazı modellere bindirim, bazılarına indirim yapabiliyorlar..Yani tek başına kafasına göre fiyatlandırma yapılıyor lafı dümdüz söylenmiş bir laf..
Benim dikkat ettiğim kadarıyla asıl voleyi en çok satan modellerden vuruyorlar. Daha lüks modeller veya motor hacmi yüksek modeller az satıldığı için bu çok satan araçlarda yaptıkları bindirimi onlarda indirim yaparak satıyorlar
2000 tl kar olayına inanan var mı cidden :D o geçen 190k lık arabayı 140k alan arkadaşın arabası opel insignia dı adamlar şimdi hurda indirimi kampanyalar filan taş çatlasa 15k olsa bayinin kazancı 35k buluyor. Şimdi Opel Türkiye boş paket dizel otomatik insignia dan 35k kazanacak ama doğuş passat tan 2k kazanacak :D
Yüzlerce etken var tabii ki fiyatı etkileyecek ama 8000 euro diyoruz şuanki kur ile 56000 tl demek aradaki 10000 tl farkı ekle 66000 tl fark demek. Şimdi hangi indirim,donanım 66000 tl fark ettirecek. Yoksa illaki donanım farklılıkları filan falan vardır. İstersen oturup donanımları da denkleştirip yazayım ama uğraşmaya değmez bu iş elinde sonunda bizim bilmediğimiz bir şeyler vara gider.
Bide örnekte özellikle superb seçtim. Passat için geçerli şartlar superb de de benzer olur diye.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
2000 tl kar olayına inanan var mı cidden :D o geçen 190k lık arabayı 140k alan arkadaşın arabası opel insignia dı adamlar şimdi hurda indirimi kampanyalar filan taş çatlasa 15k olsa bayinin kazancı 35k buluyor. Şimdi Opel Türkiye boş paket dizel otomatik insignia dan 35k kazanacak ama doğuş passat tan 2k kazanacak :D
Yüzlerce etken var tabii ki fiyatı etkileyecek ama 8000 euro diyoruz şuanki kur ile 56000 tl demek aradaki 10000 tl farkı ekle 66000 tl fark demek. Şimdi hangi indirim,donanım 66000 tl fark ettirecek. Yoksa illaki donanım farklılıkları filan falan vardır. İstersen oturup donanımları da denkleştirip yazayım ama uğraşmaya değmez bu iş elinde sonunda bizim bilmediğimiz bir şeyler vara gider.
Bide örnekte özellikle superb seçtim. Passat için geçerli şartlar superb de de benzer olur diye.

Hesabını kitabını yapmaya gerek yok. Yapsak ne olacak sanki adamlar ulan çok geçiriyormuşuz biraz da müşteriyi düşünelim mi diyecekler :D
Yani dediğim gibi takıldığım nokta yazıyı yazan arkadaşın kafasına göre fiyatlandırma yapıyor diyerek ortada fiyat listesi paylaşıp başka bir şey yazmaması. Almanya'daki kar marjını ve Türkiye'deki kar marjını, dist. indirimlerini falan biliyorsa bizi de aydınlatsın. Şartların neye göre belirlendiğini ve nasıl işlediğini çok detaylı bilmiyorum, muhtemelen buradaki çoğu kişi de bilmiyordur. Gizli bilgiler bunlar. Ortaya laf atıp bir şey yazmadan gitmiş, arkasından biz tartışıyoruz konuyu :)

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Almanya'daki kar marjını ve Türkiye'deki kar marjını,
İşte zaten kafasına göre belirlemesi bu kar marjının yüksek olması ile bağlantılı olmaz mı. Aslında kafasına göre değil de pahalı satıyor dese eminim kimse bir şey demez hatta serbest piyasa satışı yüksek bir model talep yüksekse fiyatta yüksektir deriz.
Kar marjını az çok anlamak için aynı sınıf 2 arabayı alıp atıyorum hem almanya hem de Türkiye ile kıyaslayarak az çok anlaşılır.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW

Türkiye fiyat listesi

Bu şimdi kafalarına göre fiyat belirlemek mi oluyor?
Doğuş, borusan vs.vs. farketmez, kimse Almanya'ya danışmadan fiyat belirleyemez. Hadi Passat'ı 10 kağıt daha ucuz yapalım demiyor yani kimse. Doğuş grubu, Volkswagen'in Türkiye'deki dağıtıcısı. Öyle kendi kendine ''şu kadar Passat yollayın bize '' bile diyemiyorlardır emin olun. Kotaları vardır, belli politikalar vardır bunların ne olduğunu bilemeyiz. Fakat bilebileceğiniz şey bunların (kotaların, fiyat politikalarının vs) gerçekten olduğudur. Kafalarına göre fiyat belirlemek ne ya? Türkiye büyük pazar evet de, Amerika kadar da büyük değil. Komik oluyor böyle yorumlar.

Bütün firmalar kur yüzünden inanılmaz darbe alıyor. Bu zamanlarda Türk şirketlerinde çalışan Türk çalışan ve yöneticilere forumlardan ''kafalarına göre belirliyorlar'' diye ''sallamak'' pek mantıklı gelmedi açıkcası. 12 bin TL net kar yazıyormuş vs. vs. çevirin bakalım yeni kurlarla, Kaç Euro ediyor o para? Koskoca VW bir tane passattan sadece 2 bin Euro mu kazanıyor? Az bile bence.

Eğer otomobil fiyatlarının artışında suçlu arıyorsak, bence hedef belli.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hadi Passat'ı 10 kağıt daha ucuz yapalım demiyor yani kimse.
Peki kar marjını arttırmak için hadi passat ı pahalı yapalım diyemiyorlar mı*

Örneğimi de vermişim almanya da 8000 euro yani 56000 tl daha pahalı olan superb nasılsa burada 10k daha ucuz eğer aksini iddaa ediyorsanız buradakilere saldırmak yerine bilgiye bilgi ile karşılık verin hepimiz öğrenelim :)

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Peki kar marjını arttırmak için hadi passat ı pahalı yapalım diyemiyorlar mı*
Kafalarına göre diyemiyorlar tabii ki, gidip pazar araştırması yapıyorlardır. Bunun üzerine Almanya ile konuşup ona göre fiyat belirleniyordur. Bu her sektörde böyledir. Bunları bilmek için işletme dersleri almış olmak yeterli, süreci bilmekten bahsediyorum bu arada. Süreci yönetmeyi herkes yapamaz, fakat süreci bilebilir, yeri geldiğinde de tahmin edebilirsiniz.

Örneğimi de vermişim almanya da 8000 euro yani 56000 tl daha pahalı olan superb nasılsa burada 10k daha ucuz eğer aksini iddaa ediyorsanız buradakilere saldırmak yerine bilgiye bilgi ile karşılık verin hepimiz öğrenelim
Saldırmıyorum, buradan sallamak kolay diyorum. Kimseyle tartışma niyetim yok fakat her gün Türkiye pazarıyla ve yeni kurlarla cebelleşen yöneticilere buralardan sallayarak haksızlık ediyoruz diyorum.

Superb konusuna gelince, şu an satacakları Superb'u muhtemelen Euro 5 civarındayken gümrükten geçirmişlerdir. Bu sebeple aslında arabanın fiyatı eski kurla yeni kurun arasında bir fiyatlandırmayla sunulmuştur. Bu kadar basit.
Şu an ne durumda bilmiyorum fakat geçen gün Audi de kuru 6.40'a sabitlemişti, o aralar Euro ise 8 civarlarıydı.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Kafalarına göre diyemiyorlar tabii ki, gidip pazar araştırması yapıyorlardır. Bunun üzerine Almanya ile konuşup ona göre fiyat belirleniyordur. Bu her sektörde böyledir. Bunları bilmek için işletme dersleri almış olmak yeterli, süreci bilmekten bahsediyorum bu arada. Süreci yönetmeyi herkes yapamaz, fakat süreci bilebilir, yeri geldiğinde de tahmin edebilirsiniz.

Kafalarına göre tabiri zaten yanlış ama pazar göre fiyatı yüksek sunmak anlamında söylenmiş. En azından ben öyle anladım

Saldırmıyorum, buradan sallamak kolay diyorum. Kimseyle tartışma niyetim yok fakat her gün Türkiye pazarıyla ve yeni kurlarla cebelleşen yöneticilere buralardan sallayarak haksızlık ediyoruz diyorum.

Hocam doğuş olsun,opel olsun,ford olsun bayilerden bir çok tanıdık insan var. Net bir şekilde diyorum dizel oto insignia ortalama 30-35k kar marjı var diye. Şimdi satış sayısı bu kadar yüksek olan passat bundan yüksek olmayacak mı. Sınıf düştükçe kar marjı da düşüyor onu da söyleyebilirim ama minimum 10k kazanılıyor bir arabadan.

Superb konusuna gelince, şu an satacakları Superb'u muhtemelen Euro 5 civarındayken gümrükten geçirmişlerdir. Bu sebeple aslında arabanın fiyatı eski kurla yeni kurun arasında bir fiyatlandırmayla sunulmuştur. Bu kadar basit.
Şu an ne durumda bilmiyorum fakat geçen gün Audi de kuru 6.40'a sabitlemişti, o aralar Euro ise 8 civarlarıydı.

Ben fiyat listesine göre yazdım. Onun yalancısıyım. Artık kim kaça sabitlemiş bilemem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım