Arabalar Vs Yayalar

Yaya geçidinde bekleyenlere yol verir misiniz?

• Kullanılan toplam oy
    58
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,917
2
24,228
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Arkadaşlar trafikte en büyük tehlikelerden biri de bildiğimiz üzere yayalar... Sabah iş-okul acelesiyle dikkatsizlik edenler; trafikten bi'haber yola atlayanlar; 3-5 sn kazanmak için ışığı beklemeden olduk olmadık yerlerden yola çıkanlara kadar envai yaya tehlikesi yollarımızda karşımıza çıkıyor.Bence bunun en büyük sebebi nasıl taşıt trafik kurallarını bilmiyorsak yaya kurallarını da bilmiyor olmamızdan gibi.Sizin de başınıza gelen böyle yaya vs araba anılarınız varsa burada paylaşabilirsiniz.. :)

Ufak bir video bırakıyorum buraya konuyu başlatma adına.. İyi forumlar

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Istanbul da yayalara yol vermek sorun. Aslinda istanbulda hayvan arac insan ne olursa olsun yol vermek yasak. Hemen korna basliyor yan serit varsa kendisi durmuyor . Aradan motor bi anda cikabiliyor veya motorlar genelde isik falan dinlemeden yayalarin arasina atliyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yaşlı, hamile, engelli olmadığı sürece yaya geçidi haricinde yola atlayıp geçmeye çalışanlara yol vermem. Kendisine kırmızı yandığı halde diğerleri beklerken yaya geçidinden bile olsa karşıya geçmeye çalışan yayaya yol vermem. Onun haricinde bütün yaya geçitlerinde dururum.

Hayvanlara, bilhassa köpeklere muhakkak durup yol veririm. Özellikle yaya geçidinde oturup sağına soluna bakan, geçmek için fırsat kollayan köpek gördüğüm vakit insanlara gösterdiğimden daha fazla sabır gösteriyorum. Bayılıyorum arabaların önüne atlamayıp yol bekleyen köpeklere.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Yaya geçidindeysem, yan yoldan daha büyük bir yola bağlanacaksam çok büyük oranda veririm. Sokak arasında da yol vermeye çalışırım ama bahçede gezen öküz gibi yolu ortalayıp yürüyen varsa basarım kornayı. Aslında bunlar hep kurallara saygı, iyi tasarlanmış yollar ve işaretlerle sağlanabilecek şeyler. Ayrıca yaya olduğumda, araçlar kırmızıda dururken bile şeridi hep kontrol ederim, ayı çok memlekette. Bir de İstanbul'da yürünecek kaldırım bile yok, yayalara da hak vermek gerekiyor açıkcası.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,917
2
24,228
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Bayılıyorum arabaların önüne atlamayıp yol bekleyen köpeklere.
Anlıyorum abi kural tanımazlar içinde köpeğin kıymeti paha biçilmez oluyor
Aslinda istanbulda hayvan arac insan ne olursa olsun yol vermek yasak.
Diyorsun.. Burda da farklı değil İzmirde eskiden trafikte yayaya yol verme vs kültürdü.Son 2 senedir gökdelenleştikçe insanlar aç gözlüleşti üzüntü verici
Yaya geçidindeysem, yan yoldan daha büyük bir yola bağlanacaksam çok büyük oranda veririm. Sokak arasında da yol vermeye çalışırım ama bahçede gezen öküz gibi yolu ortalayıp yürüyen varsa basarım kornayı. Aslında bunlar hep kurallara saygı, iyi tasarlanmış yollar ve işaretlerle sağlanabilecek şeyler. Ayrıca yaya olduğumda, araçlar kırmızıda dururken bile şeridi hep kontrol ederim, ayı çok memlekette. Bir de İstanbul'da yürünecek kaldırım bile yok, yayalara da hak vermek gerekiyor açıkcası.
+1

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Araç kullanıyorken ara sokaklarda boş, trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda yayalara yol vermeye çalışırım, veririm. Şehir içinde yaya geçidi olan bir yerde bile beklemem genelde videoda bazı yerlerde olduğu gibi arkadan gelip yanımdan geçecek olan aracın yayaya çarpma ihtimali çok yüksek oluyor.

Son zamanlarda hep yayayım malum. En çok sövdüğüm anlar ara sokaklarda sinyal vermeyen araçlar oluyor. Bazen sinyal vermediği için onu gereksiz bekliyorum, bazen üstüme geliyor, geçmeye başlamışım orda bi duraklasam takılsam vs ezecek hiç yavaşlamaya yeltenmeyenler var.

Antalya’nın saçma ışıklandırma sisteminden ötürü bazen sağa dönüşlerde hem yayaya yeşil hem araca yeşil mesela, o ışığın altına ek olarak sağa dönerken yayaya yol ver yazıyor, orda durup yayaya yol versen arkadakiler çıldırır, yayaya yol verme kültürümüz yok ama yayalar da az değil.

En çok şaşırdığım olaylardandır. Bir gün yaya geçidinde bekliyorum trafik biraz yoğun karşıya geçicem, bir araç durdu yolu ortaladı 4’lü yaktı bana yol verdi geçtim ve devam etti bunu da öyle anlatayım dedim ülke karışık her türlüsü var.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Mutlaka yol veririm. Fakat trafiğin akışını bozmamak kaydıyla...60-70 ile giderken yayayı görüp de yol vereceğim diye kasmam. Müsaitlik durumuna göre durumu değerlendiririm. Zamanında tabanvaydık. O yüzden halden anlarım.

Su birikintilerinden bile geçerken hızımı çok çok düşürüyorum. Çünkü ben yayayken, yanımdan hızını azaltmayıp su sıçratanlara çok küfür etmişimdir :D Küfür yemeye ne gerek var :)

Bir de kurallara uyunca, yol verince vs. içimde nedense garip bir huzur oluyor. Ben aslında Avrupa da doğmalıymışım. Kurallara bayılıyorum :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Anlıyorum abi kural tanımazlar içinde köpeğin kıymeti paha biçilmez oluyor
O güzel hayvanın herhangi bir eğitimi yok. Sadece Allah'ın ona verdiği sınırlı akıl ve içgüdülerle yaşanmışlıklardan yola çıkıp kendince akıl yürütüyor. Bu araba gelirken onun önüne atlarsam beni ezer diyor. Yolda insanım diye yürüyenlerin bir çoğu bu kadarını akıl edemezken, etse bile umursamazken nasıl sevmeyeyim, bayılmayayım bu sessiz kullara.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
O güzel hayvanın herhangi bir eğitimi yok. Sadece Allah'ın ona verdiği sınırlı akıl ve içgüdülerle yaşanmışlıklardan yola çıkıp kendince akıl yürütüyor. Bu araba gelirken onun önüne atlarsam beni ezer diyor. Yolda insanım diye yürüyenlerin bir çoğu bu kadarını akıl edemezken, etse bile umursamazken nasıl sevmeyeyim, bayılmayayım bu sessiz kullara.

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
Abi Türkiye burası diğe bi terim var, bize düşen her an bi yerden bişey çıkacak gibi sürmek, refleks ve algılarımızı yolun her kısmından gelecek tehlikeye duyarlı olacak şekilde açmak. Yada uyara uyara gidecen , her kör noktada dat dat vs :).

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
Usta ben hayvanlardan tırsıyorum. Bi kere normal giderken ortada duran köpekçikler bi atladı arabanın üstüne köpekle kaldırımın arasından sıfır geçtim, yine ara yolda bi kedicik çıktı aniden bir fren yaptım sol sağ tekerin ortasında kaldı kedicik , bi günde gece bi saldırdılar arabaya ben gidiyorum onlar geliyor tak tak kapılara vuruyorlarmı dişmi atıyolar hem onları incitmiycem hem kendim incinmiycem derken patlıyordum.abimde köpeğe çarptı araba pert olmadı ama haşat oldu.köpekciğğn akıbeti ne oldu bilmiyorum aniden atlamış.

Son düzenleme:

trkskbn

Profesör
Beta Programı
21 Eki 2016
377
807
1,895
Işıklar hariç yaya geçidi olsun veya olmasın genelde yol veririm şehiriçinde, cadde ve sokaklarda. Hayatımın bir çoğunu yaya olarak geçirdiğim için kendime karşı nasıl bir saygı bekliyorsam aynısını karşımdakine de uyguluyorum. Yaz olur yayanın başına güneş geçer arabadaki klimasıyla oturur, yağmur yağar onlar ıslanır, rüzgar eser onlara sıkıntı olur bu li
steyi uzattıkça uzatırız. Araçlarımızın içinde zaten konforlu giderken bencilliğin anlamı yok bana kalırsa. He diyeceksiniz ki korna mahlukatlar var, doğru. Böyle durumda çeker el frenini beklerim olduğum yerde (aynısı ışık yanmadan korna çalanlar içinde geçerli onlar yüzünden sinir olmamak için her kalkışta launch control yapar gibi kalkıyorum). Ancak şöyle bir durumda var, adamlara yol veriyorum geri bana yol vereni mi dersin, korkup geri kaçan mı dersin. Gerçi onlarada hak veriyorum hiç insanlık görmemişler hayatlarında, kameraya alsam ağlanacak halimize gülüyoruz deriz. Ayrıca şuradan belirteyim yol verdiğimiz yayalarda yol onlatın tapulu malıymış gibi davranmayıp azıcık hareket etsin, 2 metrelik yolu 5 dakikada geçip kendilerini ezdirecek duruma getirtmesinler milleti.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Maalesef yine bu baslikta yurtdisindan ornek video koymak zorunda kaldim ama bunu aha bakin yabancilara ehe ehe degil yapmamiz gereken bunlar oldugu icin paylastim.orada bir yaya ya saygisizlik yap adami operler. Bunu bizzat 3 farkli ulkede her yurtdisina cikan turk gibi ya harbi yola atlasam dururlarmi diye salak salak test ettim gercektende durum bambaska. Burada bizim polisler anca cam filmine ceza yazsin kimse kusura bakmasinda kostek olmadikca adam olmaz bu insanlar

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Maalesef yine bu baslikta yurtdisindan ornek video koymak zorunda kaldim ama bunu aha bakin yabancilara ehe ehe degil yapmamiz gereken bunlar oldugu icin paylastim.orada bir yaya ya saygisizlik yap adami operler. Bunu bizzat 3 farkli ulkede her yurtdisina cikan turk gibi ya harbi yola atlasam dururlarmi diye salak salak test ettim gercektende durum bambaska. Burada bizim polisler anca cam filmine ceza yazsin kimse kusura bakmasinda kostek olmadikca adam olmaz bu insanlar
Aynen öyle abi ben sağıma soluma bakmadan yola atlıyordum :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım