KAPALI Araç seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Sayın abilerim ablalarım kardeşlerim son 1 haftadır amcam için bir araştırma yapıyorum fakat benim beyin mavi ekran verdi konuyu kisaca size özetliyeyim sizinde görüşlerinizi alayım;elimizde 1.2 style dsg fabia var 2015 aralık çıkışlı ve 7bin km'de daha üst sınıf bir araç almak istiyor kararıda ailenin otomobil gurusu olarak bana bıraktı ufak bir arastırmadan sonra honda civic executive otomatik veya ford focus sedan titanium fakat sunroof ve bi xenon far paketleri eksik olan iki arac arasında kaldım fiyatlar yaklaşık 105bin civarında ikisininde sizce hangisi almalıyım ve bizim elimizdeki aracı takasa versemmi daha iyi olur kendim satsammı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,539
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
belirttiğiniz bütçeye göre motor seçeneklerini de yazar mısınız? ona göre fikir belirtelim, daha doğru olur :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,054
7
51,429
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Civic ve Focus'un otm. şanzımanlı versiyonları arasında kaldıysanız ben olsam Civic'i tercih ederim. Alternatif olarak Corolla/Auris ve 308 modellerinin de yüksek donanımlarına, bir de Mazda3'e bir göz atın derim.

Gokberk

Profesör
18 May 2017
88
155
1,060
Bir tanıdık 105bine sıfır manuel 1.6dci talisman almıştı. Herhalde otomatik full dizel megane alınır o paraya diye tahmin ediyorum konu ekonomi ve ikinci else bence tercihini renaulttan yana kullanabilirsin, ama otomatik şart değilse talisman tercih edebilirsin.

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
ben senin yerinde olsam bu ikisi arasında kalsaydım hondaya o parayı atmosferik gitmeyen motoru için vermezdim. focus içinse powershiftin çıkarcağı sorunlar için vermezdim param cebimde kalırdı. Üstelik civicler için inanılmaz şaşe sorunlarından bahsediyolar kaynaklarında olan hatalarından vb. euro ncap testinden 4 yıldız almasını da göz önündürmeni bulundurmanı beklerim

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
ben senin yerinde olsam bu ikisi arasında kalsaydım hondaya o parayı atmosferik gitmeyen motoru için vermezdim. focus içinse powershiftin çıkarcağı sorunlar için vermezdim param cebimde kalırdı.

Verilere göre 1.6 Civic, 1.6 Focus'tan daha iyi gidiyor. Honda'da CVT'de başarılı bir marka olduğuna göre, doğru seçim odur diyebilir miyiz? :)

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
geçen bir video görmüştüm youtube da bmw si olan bir adam civicle gazlıyo 190 ları görüp yavaş yavaş aşağı düşüyodu hızı 200 görmüyodu ayağım ağrıdı diye isyan ediyodu :) verilere göre göremesekte palio bile 200 görüyo :)
O fiyat bandında performans beklemiycek isen corollaya bakmanı tavsiye ederim konforu çok üst seviyede şanzımanı da sorunsuz.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bambaşka bir konuya atlamanızı anlayamadım. Konu 1.6 Civic ile 1.6 Focus arasında.

O BMW sürücüsünü hatırlıyorum, her araba gücüne göre gider. Marka adı çok genel bir tanım, hangi BMW? 1.6 atmo motorlu 316 mesela tam anlamıyla yürümüyor ve benzini içiyor deniyordu ki verileri de Civic'den 1.8sn yavaş 2lt fazla yakıyor, gerçi verilere inanmıyor gibi bir hâliniz var. 2.4 Accord sürücüsüne 1.6 veya 2.0 atmo motorlu 3 verin yorumlarını dinleyin o zaman, eğer o bir ölçütse.
Palio 200 yapıyor falan komik laflar bunlar, neyi konuştuğumuz ortada gerek yok bir modeli kötülemek için bu tip yorumlara.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Toyotada olabilir aslında fakat honda ve ford hem gösterişli hemde ikinci elde beklemez fiyatta kayıp etmez diye düsündügüm icin öncelik onlarda.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,234
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Güncel kasa Civic ve Focus 1.6 kullandım.Civic kağıt üstünde ve pratikte daha çok şey vaadetti bana.Ama almadan satmayı düşündüğünüz için olaya öyle yaklaşıcam.Focusun dizeli varken 1.6 benzinli satmak daha zor ama civic zaten 2 benzinli motor seçeneğiyle olduğu için daha rahat satılabilir görünüyor.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Güncel kasa Civic ve Focus 1.6 kullandım.Civic kağıt üstünde ve pratikte daha çok şey vaadetti bana.Ama almadan satmayı düşündüğünüz için olaya öyle yaklaşıcam.Focusun dizeli varken 1.6 benzinli satmak daha zor ama civic zaten 2 benzinli motor seçeneğiyle olduğu için daha rahat satılabilir görünüyor.
Araç para biriktirme amaçlı yukseltiliyor o yüzden satarkenki durumuda önemli fabia gibi bu araçta borcu bitence satılıp daha üst segmente geçilecek buda tahmini 1 ila 1.5 yıl süre demek oluyor

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Bambaşka bir konuya atlamanızı anlayamadım. Konu 1.6 Civic ile 1.6 Focus arasında.

O BMW sürücüsünü hatırlıyorum, her araba gücüne göre gider. Marka adı çok genel bir tanım, hangi BMW? 1.6 atmo motorlu 316 mesela tam anlamıyla yürümüyor ve benzini içiyor deniyordu ki verileri de Civic'den 1.8sn yavaş 2lt fazla yakıyor, gerçi verilere inanmıyor gibi bir hâliniz var. 2.4 Accord sürücüsüne 1.6 veya 2.0 atmo motorlu 3 verin yorumlarını dinleyin o zaman, eğer o bir ölçütse.
Palio 200 yapıyor falan komik laflar bunlar, neyi konuştuğumuz ortada gerek yok bir modeli kötülemek için bu tip yorumlara.

Anlatmak istediğim motor teknolojileri mesela corolla nerdeyse 10 yıldır aynı motoru kullanıyo üzerinde yazılım oynamalarıyla belki bir kaç küçük parça değişimiyle hala kullanıyolar verimli bir motor mu? hayır değil. Honda sorunsuzluk ilkesiyle yürüyo ve hala atmosferik motor kullanıyo düşük beygirde atmosferik çok bağırıp fazla yakmaktan başka bir işe yarıycak motor değil yanlış mıyım? verimli bir motor mu hala değil. aynı segmentte skoda octavia var 1.0 lt sinan abinin de testini yaptığı motor 1.0 litre 3 silindir motor 225 km hız yapabiliyorken ve daha devri varken o kadar parayı öyle bir araca ben bağlamam. Kimsenin de ikinci el araç alırken atmosferik motor bir araba alcağını pek sanmıyorum devir değişti artık.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Honda Civic şuana kadar ülkemizde Octavia'dan 2 kattan daha fazla satmış. Ne düşük hacimli benzinlisi, ne de dizeli var. Istediği kadar 1.0 litre motoru olsun, güncel Civic'in 2. eli Octavia'dan daha iyi olacaktır. Ben kesinlikle Civic derim zira Focus da kasa değiştirecek.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Amaç parayı bir yere bağlamaksa 0 yerine 2. el tercih etmek daha doğru olur,tabi kaç yıl bineceğiniz de önemli.Toyota'nın 2. eli focus ve civici aratmaz hatta belki daha iyidir.Ben 2. el corolla advance donanımla almanızı tavsiye ederim.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Anlatmak istediğim motor teknolojileri mesela corolla nerdeyse 10 yıldır aynı motoru kullanıyo üzerinde yazılım oynamalarıyla belki bir kaç küçük parça değişimiyle hala kullanıyolar verimli bir motor mu? hayır değil. Honda sorunsuzluk ilkesiyle yürüyo ve hala atmosferik motor kullanıyo düşük beygirde atmosferik çok bağırıp fazla yakmaktan başka bir işe yarıycak motor değil yanlış mıyım? verimli bir motor mu hala değil. aynı segmentte skoda octavia var 1.0 lt sinan abinin de testini yaptığı motor 1.0 litre 3 silindir motor 225 km hız yapabiliyorken ve daha devri varken o kadar parayı öyle bir araca ben bağlamam. Kimsenin de ikinci el araç alırken atmosferik motor bir araba alcağını pek sanmıyorum devir değişti artık.
Direkt ben bu saatten sonra atmosferik almam diyorsanız o başka konu, konuşmamıza dahi gerek yok, sizin düşünceniz o yöndedir.
Atmosferikle turbo farklı karakterde araçlar. İkisini karşılaştırmaya gerek yok, sakin kullanımda turbo daha az yakacaktır, aksi kullanımda ise daha fazla. Siz tercih etmeyecek olabilirsiniz ama tercih edenler var. Hâlâ çok fazla Corolla ve Civic satılıyor oluşu bunu gösteriyor. Atmosferik motora LPG takma durumu var, o da bu atmo motorun devam edişinin destekleyici yanlarından.
Civic'in motoru değişimsiz geliyor sanırım ama Corolla'nın öyle değil. 1.6 132bg 160nm, önceki nesil 124bg'di bir önceki 110bg, yakıt tüketimi daha fazlaydı. Atmosferik 1.6 motor için 8lt şehir içi yakıt verisi bence başarılı, 1.6 atmolar eskiden arabalar daha hafif olmasına rağmen 9-10lt civarıydı. Atmosferikleri kıyaslarsanız ortalama bir motor olduğunu düşünüyorum. Toyota'nın 1.6sı, ne Mazda'nın 1.5i ne Suzuki'nin 1.6sı kadar az yakıyor, nede Civic'in 1.6'sı kadar fazla yakıyor.

Atmosferik motorlu Astra'yı ilana verdikten sonra 2 günde piyasa ortalamasında sattık. :) Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama devir değişmedi, insanlar cebine uyanı, aklına yatıyorsa alıyor. İnternet aleminde konuşulanlar çoğu konuda olduğu gibi araba konusunda da gerçekleri yansıtmıyor. İnternette herkes 0-100 hızlanma peşinde, 200 küsurla gitme derdinde, İstanbul'da trafiğe bir çıkıyor 1 saat boyunca 50-60km/s ortalamayla yol alıyor. O 0-100 hızlanmanın işe yaradığı yer çoğunlukla öndeki aracın arkasına yapışmak için hızlanmak oluyor.

@mgdedeoglu'nun dediği gibi. Bu yıl (Ocak başı -Temmuz sonu arası)Octavia 4.050 adet satmış, Civic 10.920 adet.
Yada direkt şöyle bir örnek vereyim. Üstte yazdığım zaman diliminde Astra sedan 11.219 adet satmış, hb 3.465 adet. O 11 bin küsurun içindeki 1.6 edition sayısı 3.465 adetten fazla değilse hiçbir şey bilmiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım