HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
219
157
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Herkese merhaba.

Geçen hafta yeni takım lastiklerimi taktırmıştım. Lastikçim titreme görürsen gel düzelteyim dedi. 120 gibi direksiyonda başlayan 140da artık bacaklarıma vuran 160da kesilen bir titreme görünce gidip düzelttirdim. Buraya kadar sorun yok.

Haftasonu uzun yola gittiğimde tekrar titremeyi farkedince düzeltilememiş demek ki diye içimden geçirdim ama baktım ki bu sefer ki çok değişik bir titreme. Tıpkı sinüs eğrisi gibi eşit aralıklarla bir artıyor bir azalıyor. Benim gaza çok veya az basmamla, yolun eğimli olup olmamasıyla, ya da asfaltın kalitesiyle hiç bir şekilde ilgisi yok. 130 gibi başlıyor ama kaçta bitecek diye üst hızlara bakamadım. Uzun süre 150 ile seyahat ettim ve titremeyi şöyle tarif etmeye çalışayım; titreme başlıyor bir kaç saniye artarak devam ediyor, üst noktaya ulaşıyor ve bir kaç saniye azalarak devam edip kesilecek sanıyorsunuz ama dip noktadan tekrar artmaya başlıyor. Sonsuz bir döngü gibi, sinüs eğrisi gibi. Tamamen eşit zaman aralıklarında.

Sanayiye gitmeden size bir sorayım dedim. Neyden nasıl olabilir ki bu?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese merhaba.

Geçen hafta yeni takım lastiklerimi taktırmıştım. Lastikçim titreme görürsen gel düzelteyim dedi. 120 gibi direksiyonda başlayan 140da artık bacaklarıma vuran 160da kesilen bir titreme görünce gidip düzelttirdim. Buraya kadar sorun yok.

Haftasonu uzun yola gittiğimde tekrar titremeyi farkedince düzeltilememiş demek ki diye içimden geçirdim ama baktım ki bu sefer ki çok değişik bir titreme. Tıpkı sinüs eğrisi gibi eşit aralıklarla bir artıyor bir azalıyor. Benim gaza çok veya az basmamla, yolun eğimli olup olmamasıyla, ya da asfaltın kalitesiyle hiç bir şekilde ilgisi yok. 130 gibi başlıyor ama kaçta bitecek diye üst hızlara bakamadım. Uzun süre 150 ile seyahat ettim ve titremeyi şöyle tarif etmeye çalışayım; titreme başlıyor bir kaç saniye artarak devam ediyor, üst noktaya ulaşıyor ve bir kaç saniye azalarak devam edip kesilecek sanıyorsunuz ama dip noktadan tekrar artmaya başlıyor. Sonsuz bir döngü gibi, sinüs eğrisi gibi. Tamamen eşit zaman aralıklarında.

direksiyon kutusu ve lastik en büyük iki aday. direksiyon kutusu temiz çıkarsa, balansta sorun yoksa lastik deseninde bir şey olabilir. yine lastik olabilir yani.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
539
1,295
2,520
Ankara
Marka
BMW
Herkese merhaba.

Tekrar balansa götürdüğünüzde titreşim farklı hızlara yayılmışsa teker balanslarından kaynaklı bir problem olduğu netleşmiş diyebiliriz. Muhtemelen sorun lastiklerinizdedir. Lastikte tel eğilmiş olabilir şekli bozulmuş olabilir veya jantta eğrilik olabilir muhtemelen jantın içinde lastiği çevirip tekrar balans denemiştir lastikçiniz. Titreme yapan tekeri tespit edip incelemek lazım.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
457
1,065
2,695
Ankara
Marka
BMW
Herkese merhaba.

E60 aracımda önlere sıfır lastik almıştım neredeyse aynısı gibi bir olay başıma geldi. Yaptırmadığım şey kalmadı. Lastikler sıfır olduğu için onları hiç düşünmüyordum tabi. Lastik tabanında atlama çıktı hatta bunu jant-lastik balans makinesine bağlıyken korumasını kapatmadan izleyince de belli ediyordu. Ancak tabi lastikçi jantlar yamuk dedi, düzelmeye gitti geldi sonuç değişmedi. Ön takımda bir kaç parça değiştirdim, diskleri tornalandı fayda etmedi. Çıkma lastik taktırıp denediğimde araç anında duruldu. Sonrasında lastikleri garantiden iade aldılar. Tabi ben uğraştığımla kaldım ve başka sıfır lastik aldım.

Normal balans gibi 90-100 gibi başlayıp 110 gibi kesilmiyordu mesela. 70-80'le giderken bir yolda sallıyor başka bir yolda sallamıyordu mesela. Aynı dediğiniz gibi yüksek hızlarda sabit hızla giderken balans bir başlayıp bir azalıyordu. Hatta lastikleri jantın üstünde çevirerek dahi denedik ama araç her müdahale ettiğimizde farklı bir hal alıp farklı hızlarda sallama yapıyordu.

Tabi bunlar benim yaşadığım tecrübelerim belki sizde farklı bir durum vardır ama lastikte olabilecek hatayı da göz ardı etmeyin. Özellikle balans makinesinde gözle izleyin lastik bir yükselip bir alçalıyor mu çok önemli.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,068
6,948
5,020
github.com
Marka
BMW
farklı jant lastikle deneme şansınız varsa o şekilde deneyip kendiniz görün. yüksek olaslılıkla jant ya da lastiklerden kaynaklanıyor

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
219
157
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Jantlarım orjinal, bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Zira geçen haftaya kadar kullandığım kış lastiklerinde böyle bir olay yaşamamıştım. Bu yeni takım lastiklerin de ikinci defa jant üzerinde yapılan balansından sonra böyle garip tepkiler oldu.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
773
1,677
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Merhabalar, herkes fikirlerini yazmış. Bu konuda konu sahibi ve benzer durumlarda görüş belirtenler lastik markalarını yazarsa daha faydalı olabilir.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,433
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhabalar, herkes fikirlerini yazmış. Bu konuda konu sahibi ve benzer durumlarda görüş belirtenler lastik markalarını yazarsa daha faydalı olabilir.
MAntıklı. Yarıştıralım:D:
Benim balans tecrübesi yaşatan lastiklerim:
40k km'yi geçkin Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 balansını bozmuştu.
10k km yapmış Falken Ziex ze310 sırt desenindeki hatlardan balansı bozuk üretilmişti.
Hankook Kinergy Eco, 130 üstü hızı genel olarak kaldıramıyordu, titremeye başlıyordu. Somut bir sebebi bulunamadı.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
219
157
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Güncelleme yapayım; 1 saatten uzun süre tekerin balansıyla uğraşıldı gram gram, sonunda lastik sökülüp başaşağı takıldı ve neredeyse kusursuz oldu. Fazla deneme imkanım olmadı ama 160-165 km civarı hızda tatlı bir vuruntu hissettim. İlerleyen dönemde farklı koşullarda mutlaka deneyeceğim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım