Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Sakarya -> Bahçelievler -> Bahçeşehir -> Sakarya

1692265638745.png
1692265667534.png

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
2016 Avensis 1.6 D4D
5 kişi biraz iri çekirdek aile ve parmak girmeyecek kadar dolu bagaj. (Pick-up'dan sonra bagaj alışkanlığını değiştirmek kolay olmuyor takdir edersiniz ki :D)
Biraz basık gitmiş olduk hatatat
Rota Gebze-Trabzon
Bolu Gerede'ye olan ki kısmında seri otoban sürüşü (130-170) ancak kalan yolda genellikle 90-110 arası (Bitmek bilmeyen hız koridorları sebebi ile, 30km koridor mu olur) sakin bir yolculuk oldu. 2 araç gittiğimiz için yaklaşık 2 saatte bir mola vermek durumunda kaldık.
Toyota mühendisleri de sağolsun Trip km'sine göre bir yakıt ortalaması tutma özelliği koymamışlar araca depodan depoya yada stop ettiğinizde bilgi veriyor. Az da olsa yakıt alsanız bile depo ortalamasını sıfırlıyor. Ekranda araç kısmı var ama ben bu kadar aptalca bir şey neyse inceleme yazısı yazarsam eğer orada bahsedeceğim 😅
Ben de her stop ettiğimde not aldım ve şöyle bir istatistik çıktı. Bir kaç tanesini şöyle paylaşayım:

1692277962731.png

899 km ortalaması 5,43lt / 100 km olarak hesapladım.

Aynı rotada beraber seyahat ettiğimiz Astra H 1.3 CDTİ aracın ortalaması da 4.7lt / 100 km idi. (3 kişi + yarım bagaj şeklinde.) Şöförü artık dayanamayınca yolun son 200 km kadarında onu kullanmak durumunda kaldım bizim arabaya olan sevgim arttı 😁

Totalde 2500 km yol yapmış oldum 20 gün içerisinde diğer istatistikleri de toparlayıp daha sonra paylaşacağım.

Onatygt

Onat YİĞİT
Profesör
4 Şub 2022
136
433
1,585
Kayseri
Marka
Volkswagen
Kime dediysem aynısını söylüyor zaten ahahah 😂

Dur daha bin km'yi doldurdum servise gidip yağ değiştireceğim. Şimdi servisi ikna etmesi var daha 😂
Abi bizim Freelander'da rodaj 3500km sürdü zorunluluktan. Ama devir çevirdikçe motor kendine geliyordu. Bana kalsa adam akıllı bir 200km sürekli devir çevirirdim de babam gerek yok dedi ve geçti. :D

• Haha
Tepkiler: Cenk

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi bizim Freelander'da rodaj 3500km sürdü zorunluluktan. Ama devir çevirdikçe motor kendine geliyordu. Bana kalsa adam akıllı bir 200km sürekli devir çevirirdim de babam gerek yok dedi ve geçti. :D
Şimdi 1000 km'yi geçti. 3 bin deviri hiç geçmedim. 1500 km'ye kadar kademeli devir cevirmeye başlayacağım. Ondan sonra rodaj evresini de bitiriyoruz 😂

Baban iyisini yapmış. İlk 1000 km zorlamamak lazim motoru 😂

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
2016 Avensis 1.6 D4D

899 km ortalaması 5,43lt / 100 km olarak hesapladım.

Totalde 2500 km yol yapmış oldum 20 gün içerisinde diğer istatistikleri de toparlayıp daha sonra paylaşacağım.

1692448786704.png

Bu sefer rotamız Trabzon'dan memleket Kastamonu Cide'ye dönüş. Yine ful bagaj ama bu sefer 4 kişi gerçekleşti bu yolculuğumuz. Tek araba olmanın rahatlığı ile daha seri bir yolculuk oldu.
Özellikle Sinop'dan Boyabat'a giden yol (Dranaz Geçidi) gittiğim en keyifli ancak bir o kadar tehlikeli yollardan biri oldu. Kendimi Euro Truck Simulator'deki Scandinavia DLC'sinde hissettim :D Gidiş-geliş, tüneller, inişler-çıkışlar ve bol virajları ile tehlikeli ve hızlı bir yol, zifiri karanlıkta bixenon farların iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. @Cenk abinin dediği gibi iyi bir aydınlatmanın ne kadar önemli bir güvenlik ekipmanı olduğunu anlıyorsun. Yollarda çok az araba vardı ancak olanlarda önünü görmekte zorlandığı için gidemiyordu diyebilirim.

Boyabat'a kadar ki ortalama şöyle; (Bunun içerisinde köyden iniş, ve 20dk kadar rolantide bekleme var.)
1692449635314.png

Hedefe kadar ki diğer veriler şöyle:
94,4 km 6,0 Lt / 100 km 1,19h
167,6 km 6,4 Lt / 100 km 2,45h Özellikle yolun bu kısmı (Kastamonu Merkez-Cide) oldukça ağır bir yol. Yeri geldiğinde 2.vitese kadar düşmek durumunda kalıp, aracın gücünün cüssesine göre yetersiz kaldığını oldukça hissettiğim bir bölüm oldu :D Yolda çok fazla selden kalan hasarlar olduğu için dikkatli ve yavaş gitmek gerekiyor.

Totalde yolculuk:
801 km 6,08 LT / 100 km olarak gerçekleşmiş oldu.

Bonus:
Muhtemelen pirinç tarlalarının yakınından geçerken nasibimizi aldık, temizlemesi gerçekten zor hala bir kısmı duruyor 😬

av1.png

Benimkiler yakıt tüketiminden ziyade biraz yol hikayesi gibi oluyor kusuruma bakmayın hatatat

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
Ekli dosyayı görüntüle 43045

Bu sefer rotamız Trabzon'dan memleket Kastamonu Cide'ye dönüş. Yine ful bagaj ama bu sefer 4 kişi gerçekleşti bu yolculuğumuz. Tek araba olmanın rahatlığı ile daha seri bir yolculuk oldu.
Özellikle Sinop'dan Boyabat'a giden yol (Dranaz Geçidi) gittiğim en keyifli ancak bir o kadar tehlikeli yollardan biri oldu. Kendimi Euro Truck Simulator'deki Scandinavia DLC'sinde hissettim :D Gidiş-geliş, tüneller, inişler-çıkışlar ve bol virajları ile tehlikeli ve hızlı bir yol, zifiri karanlıkta bixenon farların iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. @Cenk abinin dediği gibi iyi bir aydınlatmanın ne kadar önemli bir güvenlik ekipmanı olduğunu anlıyorsun. Yollarda çok az araba vardı ancak olanlarda önünü görmekte zorlandığı için gidemiyordu diyebilirim.

Boyabat'a kadar ki ortalama şöyle; (Bunun içerisinde köyden iniş, ve 20dk kadar rolantide bekleme var.)
Ekli dosyayı görüntüle 43046
Hedefe kadar ki diğer veriler şöyle:
94,4 km 6,0 Lt / 100 km 1,19h
167,6 km 6,4 Lt / 100 km 2,45h Özellikle yolun bu kısmı (Kastamonu Merkez-Cide) oldukça ağır bir yol. Yeri geldiğinde 2.vitese kadar düşmek durumunda kalıp, aracın gücünün cüssesine göre yetersiz kaldığını oldukça hissettiğim bir bölüm oldu :D Yolda çok fazla selden kalan hasarlar olduğu için dikkatli ve yavaş gitmek gerekiyor.

Totalde yolculuk:
801 km 6,08 LT / 100 km olarak gerçekleşmiş oldu.

Bonus:
Muhtemelen pirinç tarlalarının yakınından geçerken nasibimizi aldık, temizlemesi gerçekten zor hala bir kısmı duruyor 😬

Ekli dosyayı görüntüle 43047

Benimkiler yakıt tüketiminden ziyade biraz yol hikayesi gibi oluyor kusuruma bakmayın hatatat
Bu tarz anlatım daha iyi hocam bence :) .

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
412
998
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Mini Countryman 1.5 benzinli ve All 4

Ankara - Konya arası sakin kullanım verisi.

Ekli dosyayı görüntüle 42817

Çok az yakmayan ama sabrın varsa az yakma potansiyeli olan bir araç. İlginç bir şekilde ağır araba, 1500 kg üzeri
Aynı yolun dönüşü. Karaman - Ankara. Ortalama hız 100 iken yakıt 6ya yaklaşmış. Bagaj, hatta ön koltuk dahi iğne sığmayacak kadar dolu, arabada 2.5 kişi var. Ortalama hızı Konya’nın saçma çevre yolları düşürüyor. Hayatımda gördüğüm en iğrenç ve saçma, şöförlerin de garip olduğu yol. Neyse.

Bir de Ankara’da Gölbaşı’ndan itibaren hep iniş. O da yakıtı düşürüyor. Uzun yolda yakıtı iyi olan ama şehir içi kısa ve yokuşlu mesafelerde çok yakan bir araç.
IMG_7004.jpeg

Son düzenleme:

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
Tüketim :
477 km'de 43,77 litre,
100 km'de 9,17 litre LPG

Güzergah : 250km'si şehirler arası geri kalanı, sanırım komple, şehir içi. Kuruş olarak TL bazında tüketim : 1,42 TL.

Beklediğimden baya az çıktı yakıt, ben ortalama 11 litre filan bekliyordum bu kullanım koşulunda.

Araç : Vectra 2.0i C20NE

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım