KAPALI Aşırı Yakıt Tüketimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Merhaba arkadaşlar son 2 haftadır aşırı yakıt tüketiminden müzdaripim istanbulda yaşıyorum şehiriçi 8-9lt yakan arabam son 2 haftadır 11lt yakıt tüketiyor 100tl lik benzin ile 160 km gitmeye başladım açıkçası aklıma bir sorunmu var acaba,diye düşünüyorum
bu tüketimin artmasının sebebi ne olabilir? Yakıt filtresi veya bujilerden kaynaklanıyor olabilirmi? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Not: Araç Hyundai i10 1.2 otm

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hava filtresi, yakıt filtresi, bujiler, yakıt kalitesi, düşük lastik havaları, şanzımanda aktarma sırasında güç kaybına yol açan herhangi bir sorun tüketim artışına sebep olabilir. Havanın basık olması bile tüketimde %5-%10 arası fark eder. Arabanın bakım zamanı yaklaştıysa yazdıklarım arasından birkaç etken birden devreye gireceği için tüketimdeki artış normaldir.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
hava filtresi, yakıt filtresi, bujiler, yakıt kalitesi, düşük lastik havaları, şanzımanda aktarma sırasında güç kaybına yol açan herhangi bir sorun tüketim artışına sebep olabilir. Havanın basık olması bile tüketimde %5-%10 arası fark eder. Arabanın bakım zamanı yaklaştıysa yazdıklarım arasından birkaç etken birden devreye gireceği için tüketimdeki artış normaldir.
Arabanın gelecek bakımı haziran ayında bu yıl 5.yıl 60k bakımına girecek henüz km 'si 37k hazirana kadar max 40k olur yıldan dolayı 60k bakımına girecek

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Bende de benzer sıkıntı var.Bakımını yaptırdım 1.25 Fiesta sürekli şehiriçi kullanım 10.1 gösteriyor şu an.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Yarın sabah bakarım ortalama hıza en son hatırladığımda hız 30 km nin altındaydı.

Benim bildiğim, o araba hareket halinde iken ayağını her gazdan çektiğinde vitesi büyültür , damperi kitler, sail moda girer. Bulduğun her rampa inişinde, her düzlükte ayağını gazdan çekip arabanın 4 de takmasını sağla sonra gaza hafif basarak hızını koru.

Bu senin vites oranların üzerinden arabanın yaptığı hız. Hatırladığım kadarı ile 2200 devirde damper kitliyordu. Bu da saate hızının epey yüksek oluyor. kadranda 75 km felan sanırım. GPS olarak ise 65 km. 3ncü vitesin 1:1 oranına sahip. Yanı en az 50 km hız yapman anlamına geliyor.
Kısacası saate 45 km hızın altında sürdüğün sürece tork konverterinin motora yarattığı yük sana aşırı yakıt tüketimi olarak geri döncektir.

devir.PNG

Son düzenleme:

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Bende de benzer sıkıntı var.Bakımını yaptırdım 1.25 Fiesta sürekli şehiriçi kullanım 10.1 gösteriyor şu an.
Bakımınıda yeni yaptırmışsınız @bt hocamında dediği gibi havalardan dolayıda artmış olabilir, allah yardımcımız olsun bu yakıt fiyatlarıyla araba yürütmek iyice zorlaştı hyundai serviside 60k bakımı için 830 tl fiyat verdi, en iyisi bulabilirsem güvenilir bir özel servis bulmam lazım

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Benim bildiğim, o araba hareket halinde iken ayağını her gazdan çektiğinde vitesi büyültür , damperi kitler, sail moda girer. Bulduğun her rampa inişinde, her düzlükte ayağını gazdan çekip arabanın 4 de takmasını sağla sonra gaza hafif basarak hızını koru.

Bu senin vites oranların üzerinden arabanın yaptığı hız. Hatırladığım kadarı ile 2200 devirde damper kitliyordu. Bu da saate hızının epey yüksek oluyor. kadranda 75 km felan sanırım. GPS olarak ise 65 km. 3ncü vitesin 1:1 oranına sahip. Yanı en az 50 km hız yapman anlamına geliyor.
Kısacası saate 45 km hızın altında sürdüğün sürece tork konverterinin motora yarattığı yük sana aşırı yakıt tüketimi olarak geri döncektir.

Ekli dosyayı görüntüle 11886
Paylaştığınız veriler için teşekkür ederim yukarıda yazdığınız gibi ayağımı her gazdan çektiğimde vites büyültüyor yazdıklarınızı deneyeceğim.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Paylaştığınız veriler için teşekkür ederim yukarıda yazdığınız gibi ayağımı her gazdan çektiğimde vites büyültüyor yazdıklarınızı deneyeceğim.

Bulabilseydim, fabrika bsfc data sheetini çıkarcaktım. Benim sana en güzel tavsiye, dur kalk trafiğe girmektense, açık olan yoldan yolu uzatarak git daha ekonomik olcaktır

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arabanın gelecek bakımı haziran ayında bu yıl 5.yıl 60k bakımına girecek henüz km 'si 37k hazirana kadar max 40k olur yıldan dolayı 60k bakımına girecek
Daha önce yazmayı unutmuşum, başıma gelince hatırladım. Aldığınız yakıt da direk olarak fark ediyor. Evvelki gün Sapanca'dan benzin doldurup Ankara'ya gittim, dönüşte tekrar almak zorunda kaldım. Depo hesabıyla ortalama 7.6lt yakmış basmamış olmama rağmen. Dönüşte ise Bolu Dağı'nda depo doldurduktan sonra otoyol virajlarına bile sınırlarda girerek tam gaz geldim. Göstergedeki takibime göre bir önceki depoyla 70 km yaptığım benzinle, çok daha agresif gitmeme rağmen bu depoda 110km'den fazla yaptım.
Farklı yerlerden yakıt alarak tekrar deneyin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım