AÇIK Astra H Hararet Yüksek Derecelere Çıkıyor

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Uzun yolda tam gaz 180-190 civarı uzun bir yokuş çıkarken arabada hararet lambası yanıp söndü. Bende duruma hemen müdahale ettim ve çok hızlı şekilde düşürdüm. Sonrasında harareti takip ettiğim esnada hafif gazlı gittiğim anda 105 derecelerin üzerinde seyrettiğini gördüm. Ustama sorduğumda uzun süre tapa gaz gittiğin için olabilir biraz daha gözlemle bakalım dedi, geçen zamanda sürekli gözlemlemeye çalıştım harareti ve uzun yolda sıcak sayılmayacak bi havada yine hararetin gaza biraz süreyle yüklendiğimde 115-117 lere kadar çıktığını gördüm. Bolu tüneli sonrası aşağı inişte arabamı salmama rağmen (hava yaklaşık 10-15 derece) çok yavaş düştüğünü gördüm. Suyu devamlı olarak takipteyim eksilme yok. Ustaların kucağına düşmeden size sormak istedim.

Antifriz yeni değişti bu arada, bakımda tek benim almadığım malzeme oydu. Usta koydu ve lubex markaydı
1.3 Cdti motor 2011 model astra H

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Conta mı yandı? İşçilik dahil o kadar tutmaz diye düşünüyorum yoksa ya :/
Bi faydası olur mu bilmiyorum ama, bugün şehiriçi sakin kullanımda 88-96 derece arasında gezindi. Dur kalk trafik dahil. Ek olarak 3-4 gündür binmiyorum arabaya çalıştırdığım anda çok fazla mavi duman attı. Yolda giderken bir problem yok.
Mavi duman yağ yaktığını gosteriyor. Conta yaniklarinda yaga su karışır, suya da yağ karışır. Bu da yağ yakmaya sebep olur.

Ben yetkili serviste yaptirdigim için böyle maliyet çıkti. Dışarida da yaptırabilirdim ama güvendiğim usta yok. Conta değişimi önemli işcilik istiyor. Hele conta çok yanmış ve silindir yüzeyine, bloğa zarar vermişse daha da iyi iscilik istiyor.

Senin aracını bilemem. Ama benim 1.6 TDCİ aracta motor komple sokuldu conta değişimi için. Motor üst kapağı taslanmak için rektefiyeciye gönderildi. Silindir yüzeyinde ufak zarar gören kısım zimparalandi. Çok şükür blogu catlatmamisti. Conta elemanları değişti. Conta değişimi sırasında triger, devirdaim vs hepsi sokulmek zorunda. Bunlar sokulunce bir daha takilamiyor. Haliyle onlar da değişti.

Seni endişelendirmek istemem ama arabana daha fazla binmeden hemen ustaya gotur. Geciktirmeye devam edersen masrafın büyür. Conta hasarini geciktirdigi için blogu çatlatan, yeni sandık motor almak zorunda kalan ya da kapsamlı rektefiye yaptırmak zorunda kalanlar biliyorum.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Mavi duman yağ yaktığını gosteriyor. Conta yaniklarinda yaga su karışır, suya da yağ karışır. Bu da yağ yakmaya sebep olur.

Ben yetkili serviste yaptirdigim için böyle maliyet çıkti. Dışarida da yaptırabilirdim ama güvendiğim usta yok. Conta değişimi önemli işcilik istiyor. Hele conta çok yanmış ve silindir yüzeyine, bloğa zarar vermişse daha da iyi iscilik istiyor.

Senin aracını bilemem. Ama benim 1.6 TDCİ aracta motor komple sokuldu conta değişimi için. Motor üst kapağı taslanmak için rektefiyeciye gönderildi. Silindir yüzeyinde ufak zarar gören kısım zimparalandi. Çok şükür blogu catlatmamisti. Conta elemanları değişti. Conta değişimi sırasında triger, devirdaim vs hepsi sokulmek zorunda. Bunlar sokulunce bir daha takilamiyor. Haliyle onlar da değişti.

Seni endişelendirmek istemem ama arabana daha fazla binmeden hemen ustaya gotur. Geciktirmeye devam edersen masrafın büyür. Conta hasarini geciktirdigi için blogu çatlatan, yeni sandık motor almak zorunda kalan ya da kapsamlı rektefiye yaptırmak zorunda kalanlar biliyorum.
Tekrardan teşekkürler, dediğim gibi önümüzdeki hafta ustaya göstereceğim.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Güncel;
Conta ve aşınma testlerimiz az - az ile normal arası çıktı. Pazartesi sabah ustadan randevu alındı.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-11-16 at 23.23.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-16 at 23.23.35.jpeg
    489.2 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Image 2023-11-17 at 15.24.54.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-17 at 15.24.54.jpeg
    509.5 KB · Görüntüleme: 0

mete25

Panpa
4 Mar 2019
524
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Güncel;
Conta ve aşınma testlerimiz az - az ile normal arası çıktı. Pazartesi sabah ustadan randevu alındı.
Geçmiş olsun. Bu aşamada belki de sadece conta değişimi ile sorun giderilebilir. Bazen bazı ustalar iyi veya kötü niyetle komple motor revizyonu gerektiğini söylüyor. Size gereksiz masraf yaptırmayacak güvenilir bir usta ile en az masrafla sorununuzu çözersiniz inşallah.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Güncel;
Geçmiş olsun hocam.

Çok şükür ki kaçak minimum düzeyde ve conta yıpranması az seviyede. Muhtemelen silindir yüzeylerine zarar vermemiştir. Ama bu ilerliyor hocam. İlerlemeden çaresine bakıp conta değişimini yaptırın. İlerleyince çok iş açıyor başa.

Conta tamirinden sonra harareti ve motor suyunu tekrardan bir gözlemlersiniz.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Güncel;
Sanayiye gidildi, usta contayla alakalı herhangi bir işlem şuan için gerekli değil dedi. Su pompası ve devirdaim değiştirildi.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-11-20 at 15.59.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-20 at 15.59.39.jpeg
    345 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Image 2023-11-20 at 15.59.37.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-20 at 15.59.37.jpeg
    379 KB · Görüntüleme: 0

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Başlığı yeni gördüm, kapağı açtırmamanız çok iyi olmuş. Conta testine göre hemen harekete geçilmemesi gerek. Araçta herhangi bir conta yakma belirtisi yoksa egr gibi motor suyuna karbondioksit karıştıracak yan parçalara bakılmalıdır. Bazen antifriz eskiyse bile test kaçak var sonucunu verebiliyor ama antifriziniz yeniymiş. Devirdaim ve termostatı 0 lamışsınız, harareti biraz daha gözlemlemeye devam edin. Umarım bu kadar masrafla kurtulursunuz :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Başlığı yeni gördüm, kapağı açtırmamanız çok iyi olmuş. Conta testine göre hemen harekete geçilmemesi gerek. Araçta herhangi bir conta yakma belirtisi yoksa egr gibi motor suyuna karbondioksit karıştıracak yan parçalara bakılmalıdır. Bazen antifriz eskiyse bile test kaçak var sonucunu verebiliyor ama antifriziniz yeniymiş. Devirdaim ve termostatı 0 lamışsınız, harareti biraz daha gözlemlemeye devam edin. Umarım bu kadar masrafla kurtulursunuz :)
Kapak açıldığı zaman masrafı çok fazla, arabada şuan herhangi bir belirti veya gereklilik görünmüyor. 205 bin kmde bir araba için contada eser miktarda kaçak olsa dahi normaldir diye düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım