Astra J 205/60/16 Lastik Önerisi

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
Herkese merhabalar.
Otopark forumun yeni bir üyesiyim. 2017 model Astra J aracımızda ilk aldığımızdan beri kullandığımız Continental Contipremiumcontact 2 lastiklerimizi 40.000 km'nin ardından değiştirmeye karar verdik. (Lastik konusunda bilgim olmadığından bu km'nin ya da yıl süresinin doğru bir değişim periyodu olup olmadığı konusundaki yorumlarınızı da bekliyorum. Değiştirmeye karar vermemizin sebebi diş kalınlığının oldukça azalması ve özellikle sırtın kenar kısımlarında derin olmayan küçük çatlaklar oluşması.) Öncelikle şimdiye kadar kullandığımız lastiklerden memnun kaldığımızı belirterek 205/60/16 ölçülerinde lastik önerilerinize açığız. Astra J için farklı ölçülerde ekonomik sınıf lastik önerilerinin olduğu başlıklar gördüm ancak hem doğru değişim periyodunu sormak hem de bu ölçülerde beklentilerimizi karşılayacak lastik önerisi için ayrı başlık açmayı uygun buldum. Çorlu opel servisinden bilgi aldığımızda ellerinde Continental Premiumcontact 5 lastik olduğunu ve bu ürünü önerdiklerini söylediler. Diğer konuları okuduğumda pc 6 ürünün daha çok önerildiğini gördüm bunlar arasında çok fark var mıdır? Premiumcontact serisi ile ecocontact serisi arasında ne fark vardır? Lastik seçiminde aracımız çok güçlü olmamasına (1.6 115ps) ve performanslı sürüşü tercih etmememize rağmen güvenliği önemsediğimizden ötürü kuru ve ıslak zemin tutuşunu öncelik olarak belirledik. Bu anlamda ekonomi, konfor ve ses odaklı olan ürünler ile tutuş odaklı olan ürünler arasındaki açıklığın güvenlik açısından ne kadar olduğunu da merak ediyoruz. Edirne, Çorlu ve Kırklareli şehirlerinde lastik için bayi önerilerinize de açığım. (Bu nokta forum kurallarına aykırı ise kaldırabilirim.) Kesin bir fiyat aralığı belirlememiş olsak da fiyat performans ürünü arıyoruz. Farklı fiyat aralıklarında ürünler önerebilirseniz sevinirim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,724
3
9,659
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Benim gördüğüm servise gelip giden 16 janta sahip astralar genelde şunları kullanıyorlardı ve sahipleri memnunum iyi lastik diyorlardı ki Adana gibi leş bir ortamda yolların berbat olduğu bir yerde kullanıyorlar siz düşünün :)

-Falken ZE310
-Falken AS210

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
Teşekkür ederim yorumunuz için ancak falken daha önce hiç kullanmadık. Continental ile arasındaki fiyat farkı çok yüksek olduğundan biraz çekimser yaklaşıyoruz. Ecocontact 6 lastiklerini tercih etmeyi düşünüyoruz. Bu lastikler için olumlu olumsuz yorumunuz var mıdır? @Cenk Cenk bey sizin de görüşünüzü almak isterim. Başka lastik önerilerine de açığız tabiki.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,724
3
9,659
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Teşekkür ederim yorumunuz için ancak falken daha önce hiç kullanmadık. Continental ile arasındaki fiyat farkı çok yüksek olduğundan biraz çekimser yaklaşıyoruz. Ecocontact 6 lastiklerini tercih etmeyi düşünüyoruz. Bu lastikler için olumlu olumsuz yorumunuz var mıdır? @Cenk Cenk bey sizin de görüşünüzü almak isterim. Başka lastik önerilerine de açığız tabiki.
Toledoda var çok güzel iş görüyor bana kalırsa ve harbiden az yaktırıyor :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,857
26,205
5,720
Ankara
Marka
Skoda
2yıl 15bin kmdir kullanıyoruz 205-55-16 ebatlısını biz memnunuz baya. Bizdeki XL olduğundan yanakları ekstra güçlüymüş kötü yollarda kaldırım çarpmalarında falan da sorun yaşamadık özellikle ıslaktaki tutuşundan da memnunuz. en son baktığımda pahalıydı ama o parayı verecek olsak alır mıyım bilmiyorum bizde arabanın üsütnde geldi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,233
45,835
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Cok sportif bir surus beklentiniz yoksa tutusu, konforu ve omruyle eco contact 6 memnun eder sizi. Butce olarak pahali gelirse de falken'e yonelebilirsiniz. Omrunu nispeten daha erken doldurmasi disinda olumsuz bir yorum pek gormedim. Ama butce oldugu surece ec6 gibi premium modellere yonelmek her sekilde daha mantikli.

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
Toledoda var çok güzel iş görüyor bana kalırsa ve harbiden az yaktırıyor :D
Teşekkür ederim. Yakıt konusunda ben de umutluyum ve farkı paylaşmayı düşünüyorum. Aracımızın özerindeki PremiumContact 2 ler C sınıfı yakıt verimliliği sunuyordu. Yol bilgisayarında uzun dönem ortalama yakıt tüketimini lastikleri değiştirmeye gidince fotoğraf çekip buraya atarım. Ecocontact 6 lar ile de uzun dönem kullanımdan sonra tekrar atarım ve eğer fark varsa görürüz diye umuyorum.
2yıl 15bin kmdir kullanıyoruz 205-55-16 ebatlısını biz memnunuz baya. Bizdeki XL olduğundan yanakları ekstra güçlüymüş kötü yollarda kaldırım çarpmalarında falan da sorun yaşamadık özellikle ıslaktaki tutuşundan da memnunuz. en son baktığımda pahalıydı ama o parayı verecek olsak alır mıyım bilmiyorum bizde arabanın üsütnde geldi
Merhaba çok teşekkürler yorumunuz için ancak bir noktayı anlayamadım. Ecocontact 6 lastikleriniz mi XL model? Ben Continental'in internet sayfası üzerinden ürün gamını incelediğimde böyle bir modele denk gelmedim maalesef. Premiumcontact 6 modelinde böyle bir durum söz konusu sanırım. Daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim.
Cok sportif bir surus beklentiniz yoksa tutusu, konforu ve omruyle eco contact 6 memnun eder sizi. Butce olarak pahali gelirse de falken'e yonelebilirsiniz. Omrunu nispeten daha erken doldurmasi disinda olumsuz bir yorum pek gormedim. Ama butce oldugu surece ec6 gibi premium modellere yonelmek her sekilde daha mantikli.
Çok teşekkürler yorumunuz için. Sanırım EcoContact 6 bizim içim doğru seçim olacak. Deneyimlerimi bu başlık altında paylaşmayı düşünüyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,857
26,205
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Teşekkür ederim. Yakıt konusunda ben de umutluyum ve farkı paylaşmayı düşünüyorum. Aracımızın özerindeki PremiumContact 2 ler C sınıfı yakıt verimliliği sunuyordu. Yol bilgisayarında uzun dönem ortalama yakıt tüketimini lastikleri değiştirmeye gidince fotoğraf çekip buraya atarım. Ecocontact 6 lar ile de uzun dönem kullanımdan sonra tekrar atarım ve eğer fark varsa görürüz diye umuyorum.

Merhaba çok teşekkürler yorumunuz için ancak bir noktayı anlayamadım. Ecocontact 6 lastikleriniz mi XL model? Ben Continental'in internet sayfası üzerinden ürün gamını incelediğimde böyle bir modele denk gelmedim maalesef. Premiumcontact 6 modelinde böyle bir durum söz konusu sanırım. Daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim.
Evet 2019 üretim eco contact6 xl lastiklerimiz. Güncelde belki yoktur bilemiyorum bizim aracın üstünde gelmişti fabrikadan o dönem baktığımda vardı satışı 2019 ortalarında 500tl civarıydı fiyatı şuan göremedim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,033
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese merhabalar.
Otopark forumun yeni bir üyesiyim. 2017 model Astra J aracımızda ilk aldığımızdan beri kullandığımız Continental Contipremiumcontact 2 lastiklerimizi 40.000 km'nin ardından değiştirmeye karar verdik. (Lastik konusunda bilgim olmadığından bu km'nin ya da yıl süresinin doğru bir değişim periyodu olup olmadığı konusundaki yorumlarınızı da bekliyorum. Değiştirmeye karar vermemizin sebebi diş kalınlığının oldukça azalması ve özellikle sırtın kenar kısımlarında derin olmayan küçük çatlaklar oluşması.) Öncelikle şimdiye kadar kullandığımız lastiklerden memnun kaldığımızı belirterek 205/60/16 ölçülerinde lastik önerilerinize açığız. Astra J için farklı ölçülerde ekonomik sınıf lastik önerilerinin olduğu başlıklar gördüm ancak hem doğru değişim periyodunu sormak hem de bu ölçülerde beklentilerimizi karşılayacak lastik önerisi için ayrı başlık açmayı uygun buldum. Çorlu opel servisinden bilgi aldığımızda ellerinde Continental Premiumcontact 5 lastik olduğunu ve bu ürünü önerdiklerini söylediler. Diğer konuları okuduğumda pc 6 ürünün daha çok önerildiğini gördüm bunlar arasında çok fark var mıdır? Premiumcontact serisi ile ecocontact serisi arasında ne fark vardır? Lastik seçiminde aracımız çok güçlü olmamasına (1.6 115ps) ve performanslı sürüşü tercih etmememize rağmen güvenliği önemsediğimizden ötürü kuru ve ıslak zemin tutuşunu öncelik olarak belirledik. Bu anlamda ekonomi, konfor ve ses odaklı olan ürünler ile tutuş odaklı olan ürünler arasındaki açıklığın güvenlik açısından ne kadar olduğunu da merak ediyoruz. Edirne, Çorlu ve Kırklareli şehirlerinde lastik için bayi önerilerinize de açığım. (Bu nokta forum kurallarına aykırı ise kaldırabilirim.) Kesin bir fiyat aralığı belirlememiş olsak da fiyat performans ürünü arıyoruz. Farklı fiyat aralıklarında ürünler önerebilirseniz sevinirim.
Lastik değişim kararınız yerinde olmuş. Continental'in 5. seriye kadarki bütün lastikleri en iyi ihtimalle 40.000 km'de dişlerini bitirir. Süre olarak da ideal koşullarda saklandıkça raf ömrü 10 yıl, araç üzerinde en fazla 5 yıl derler. Bahsettiğiniz diğer belirtilerle de lastikler beni değiştir diyormuş zaten =)

Opel servisinin önerdiği pc5 modeli için sizinkiyle temel olarak benzer karakterde olup genel olarak her bakımdan bir tık iyileştirilmiş hali diyebiliriz. Kötü lastik değildir. Eskilerinden memnunsanız ondan da memnun kalırsınız.

Benim gördüğüm servise gelip giden 16 janta sahip astralar genelde şunları kullanıyorlardı ve sahipleri memnunum iyi lastik diyorlardı ki Adana gibi leş bir ortamda yolların berbat olduğu bir yerde kullanıyorlar siz düşünün :)

-Falken ZE310
-Falken AS210
Geçen gün başka konuda isimleri geçmişti malum, elimiz sıcak :) Benim buradan önerim ZE310 olur. EU etiket değeri aşağıdaki linkte mevcuttur.
Alternatif olarak Dunlop SP Sport FM800 öneririm. Etiket değeri aşağıdadır.

Bu iki lastik aynı fabrikada üretilen, kaliteleri birbirine çok yakın iki fiyat/performans ürünüdür. Ben Dunlop'un daha sakin sürüşe yatkın, yakıt ekonomisi odaklı bir modeli olan SP Touring R1 modelini uzun süredir kendi aracımda kullanıyorum. 70 yanak olmasına rağmen tutuşundan çok çok memnunum. Etiketteki değerleri aynı.

Bu lastikler ne kadar fiyat/performans ürünü olsalar da, Continental veya Goodyear gibi markalarla kalite farklarını uzun vadede gösterebilirler. O yüzden bir set lastik bitirmeden ürünlerin ömürleri hakkında konuşmam doğru olmaz.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,724
3
9,659
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bu lastikler ne kadar fiyat/performans ürünü olsalar da, Continental veya Goodyear gibi markalarla kalite farklarını uzun vadede gösterebilirler. O yüzden bir set lastik bitirmeden ürünlerin ömürleri hakkında konuşmam doğru olmaz.
Abi ben biraz fikir vereyim FM800 ve ZE914 , ZE914EC kullanmış halada kullanan birisi olarak ki arkadaşlarımın bir çoğu FM800 , bir tanesi R1 , bir abim ZE310 , yine başka bir abim AS210 kullanıyor , FM800 benim bitirdiğim takım (Kaldıysa 3-4mm kalmıştır) thailand üretimdi ki 2 adetini bir abime verdim hala kullanıyor kendisi ki lastikler neredeyse 7-8 yaşına girecekler dişlerde yada yanaklarında çatlak vb. zımbırtılar yok hala yol tutuyorlar :) ZE914 ise uzun yolda ısındığı vakitte bana çok keyifli virajlar yaşattı hakkını yemeyeyim kendisinin fakat lastikler artık 2mm altında indiğinde Adana da bir yağmur başlangıcına denk düştüm ışıktan kalktım ve kaldırımın 3-5 cm yanından döndüm güzel kaymışlardı iyi bir aksiyon yaratmıştı bana 215 / 55 R16 ebadı ama geri kalan tüm deneyimimde efsaneydiler özellikle fırtınada Adana-Erzurum yapmıştım böyle bir yağmur yok yol göl gibi araba yüzüyor kimi zamanlar ama tık demediler , ZE914ECXL gelirsek şu an hali hazırda 215 45 R17 Alfada kullanıyorum , kış biter yazlıklar takılır , çukura düştüğüm oldu , virajlara soğuk haliyle girdiğim vs. biraz performanslı kullandığım vakitlerde hiç üzmedi , özellikle merak konfordur ama o yönünden bir yorum yapamam çünkü benim ebadımda birde XL olunca lastikler bana kütük geliyor ama frenmiş tutuşmuş hiç tedirgin olmadım hiç bir zaman , FM800 için ise DOBLO-A3-301-MEGANE-PARTNER araçlarını kullanan arkadaşlarımın az çok yorumlarını yazayım , Doblo kullanan arkadaşım aşırı agresif ve sert sürüyor sadece fazla yıprandığını söylüyor ama dişlerini ölçtüğümde daha 1mm yeni kaybetmiş olduğunu gördüm ki bu lastikler uzun zamandır üzerinde ve her kalkışta patinaja maruz kalan lastikler , geri kalan her durumundan memnun , A3 standart bir kullanıcıda iyi lastik güzel yol tutuyor diyor sadece kendisi ve yakıtının düştüğünü söylüyor , 301 orijinal ebadında değil sadece kalkışlarda patinaja düştüğünden şikayetçi , Megane ise karda bile gitti ben yapma etme dedim bilerek karlara soktu sürdü aracını dönüşlerde hiç kaymadığını ve çok konforlu olduğunu söyledi 15 jant megane orijinal ebadıyla , Partnere gelirsekte bu arabaya takılacak en güzel en ideal lastik dedi 215 55 R16 için ne bir kayma nede bir tutuş düşüklüğü olmadığını ve aşırı rahat gezdiğini ben bizzat biliyorum ve kullandım çokta güzel olmuştu bu araca :)

Edit ; AS210 u ve ZE310u atlamışım , AS210 ; çook yol yaptı kar kış köy yolları dağ tepe çamur çukur hala kullanılıyor ve bu lastik yazları 50 derece üstü ısılara maruz kalıyor , gayet memnun sahibi bilerek alınan bir lastik ömrünü biz yaz-kış-yaz-kış-yaz-değişim diye belirledik kendisi de farkında gayet hoş :) Focus1. ZE310 ; Mondeoda makam gibi kullanılan bir araçta 18 janta takılı , yağmur , şantiye , Adana asfaltı falan tık demiyor , tutuş çok güzel fakat Mondeoda ilk kalkışta yapışınca pedala tutuş yok eh lastikte haklı araba çok güçlü geliyor , geri kalan her durumda çok iyi :)

Son düzenleme:

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
Evet 2019 üretim eco contact6 xl lastiklerimiz. Güncelde belki yoktur bilemiyorum bizim aracın üstünde gelmişti fabrikadan o dönem baktığımda vardı satışı 2019 ortalarında 500tl civarıydı fiyatı şuan göremedim
Teşekkürler bilgilendirme için. Gün içerisinde tekrar araştıracağım.
Lastik değişim kararınız yerinde olmuş. Continental'in 5. seriye kadarki bütün lastikleri en iyi ihtimalle 40.000 km'de dişlerini bitirir. Süre olarak da ideal koşullarda saklandıkça raf ömrü 10 yıl, araç üzerinde en fazla 5 yıl derler. Bahsettiğiniz diğer belirtilerle de lastikler beni değiştir diyormuş zaten =)

Opel servisinin önerdiği pc5 modeli için sizinkiyle temel olarak benzer karakterde olup genel olarak her bakımdan bir tık iyileştirilmiş hali diyebiliriz. Kötü lastik değildir. Eskilerinden memnunsanız ondan da memnun kalırsınız.

Geçen gün başka konuda isimleri geçmişti malum, elimiz sıcak :) Benim buradan önerim ZE310 olur. EU etiket değeri aşağıdaki linkte mevcuttur.
Alternatif olarak Dunlop SP Sport FM800 öneririm. Etiket değeri aşağıdadır.

Bu iki lastik aynı fabrikada üretilen, kaliteleri birbirine çok yakın iki fiyat/performans ürünüdür. Ben Dunlop'un daha sakin sürüşe yatkın, yakıt ekonomisi odaklı bir modeli olan SP Touring R1 modelini uzun süredir kendi aracımda kullanıyorum. 70 yanak olmasına rağmen tutuşundan çok çok memnunum. Etiketteki değerleri aynı.

Teşekkürler yorumunuz için. Anladığım kadarıyla falken ve dunlop sessiz ve biraz daha konforlu olup fiyat performans ürünleri olsalar da, Continental'den memnun kaldığımız ve marka güvenilirliğini daha iyi bulduğumuz için şimdilik yine onunla devam edeceğiz gibi görünüyor.

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
Merhabalar tekrar. Bu konuyu lastikçimize danıştık. XL modelinin olduğunu ancak o modelin yük endeksinin faklı olduğunu ve dolayısıyla araçta konforu önemli ölçüde düşüreceğini söyledi. Bundan ötürü normal seri olan Ecocontact 6lardan sipariş verdik.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,724
3
9,659
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Merhabalar tekrar. Bu konuyu lastikçimize danıştık. XL modelinin olduğunu ancak o modelin yük endeksinin faklı olduğunu ve dolayısıyla araçta konforu önemli ölçüde düşüreceğini söyledi. Bundan ötürü normal seri olan Ecocontact 6lardan sipariş verdik.

60 Yanakta çok bir şey kaybettirmezdi ama düşüreceği doğrudur , normal sipariş fiyat farkı yoksa mantıklı ki XL lastiğin daha pahalı olması lazım , yani sipariş verdiğiniz lastiğin daha ucuz olması gerekmekte :)

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
785
1,503
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia

EC6'nın ıslak performansı B. Bu biraz aklımı kurcaladı. PC6'ya göre nasıl bir kayıp yaşarız acaba !

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,233
45,835
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
EC6'nın ıslak performansı B. Bu biraz aklımı kurcaladı. PC6'ya göre nasıl bir kayıp yaşarız acaba !
Sadece 96W hiz ve yuk endeksli olan modelinin islak frenlemesi B. Digerlerinin hepsi A ve A seklinde. O yuzden bu hiz ve yuk endeksindeki modeli secmezseniz sorun olmaz. B olan etiketli versiyonda da islak zeminde fren mesafesi biraz daha uzun olur.

arda.inanc

Arda
Taklacı Güvercin
19 May 2021
6
3
295
23
Kırklareli
Marka
Opel
EcoContact6'lar ile geçen 8 ay ve yaklaşık 6.000 km'nin ardından herkese tekrardan merhabalar.

28 Mayıs 2021'de EcoContact 6'lara geçerken çektiğim ortalama yakıt ve lastiklerin durumu ile ilgili birkaç kareyi ekliyim.

Eski PremiumContact 2'ler:
IMG_20210528_174716.jpg
IMG_20210528_174723.jpg

Yeni EcoContact6'lar:
IMG_20210528_183242.jpg
IMG_20210528_183503.jpg

Eski ortalama yakıt tüketimi:

IMG_20210528_174820.jpg
IMG_20210528_174831.jpg

Güncel ortalama yakıt tüketimi

20220125_170736.jpg
20220125_170737.jpg

Öncelikle yukarıdaki yakıt tüketimleri farklı dönemlere ait olduğundan karşılaştırmanın pek doğru olacağını sanmıyorum. Güncel olanlar yoğun şehir içi kullanım verileri. Gözlemlediğim kadarıyla yakıt tüketiminde belirgin bir değişim olmadı. Konfor, yol tutuşu ve yol sesinde de önemli bir değişim olmadı.

Ancak başlığa aylar sonra böyle bir entry girmeye beni motive eden önemli bir şey farkettim geçtiğimiz günlerde. Yabancı bir forumda EcoContact 6'ların standart olan 8mm diş kalınlığında değil de 6.5mm diş kalınlığında üretildiğini okudum ve bunu alırken hiç bir yerde görmemiştim. Bu gün lastik havalarını kontrol ettirmek için lastikçime uğradığımda diş kalınlıklarını ölçtürdüm ve 6mm olduğunu gördüm. Lastikçim de bu duruma oldukça şaşırdı. (EC6'lar ile şimdiye kadar sadece 6000km yol yaptım dolayısıyla 2mm aşınması pek olası değil gibi.) Bu durum beni oldukça rahatsız etti. Lastiklerin ömrünü belirleyen temel bir etmen olduğunu düşünüyorum diş kalınlığının. Dolayısıyla bu konuyu forumda paylaşmak ve EcoContact 6 almayı düşünenleri bu konuda bilgilendirmek istedim.

Son düzenleme:
  • Wow
Tepkiler: bt
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım