Bakım aralığı sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

egeerdogan

Asfalt Kurutucu
13 Eki 2016
32
28
595
Serviste belirtilen 10.000 veya 15.000 km bakım aralığını fazla buluyorum. Hele ki 15.000 aşırı fazla. Bu sebepten bindiğim tüm otomobillerin bakımlarını 7-8 bin km de bir yaparım. Ancak bir şey farkettim araç yaptiğı yolun çogunu İstanbul şehir içi yoğun trafikte yapıyor bu da 7-8 bin bakım aralığini geciktiriyor bende aracın yaktığı yakıt cinsinden bakım aralığı belirledim her 300 350 litre yakıt yaktığinda bakım yapacağım. Sizce bu rakam dogru mudur ?

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Bence bu da çok az :) Ortalama 100km'de 10lt yaktığınızı farzetsek ki yüksek bir orandan verdim, 3000-3500km'de bir bakım yapmanız gerekir. 10bin km'de bir bakım yaptırmak Türkiye şartlarına göre çok iyi ki siz 7-8bin km'de bakım yaptırdığınızı söylüyorsunuz bence gayet yeterli.

Ha yüklenmiş stage1-2 gibi araç kullanıyorsanız o zaman yağınızı en azından belirttiğiniz aralıkta değiştirebilirsiniz.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Serviste belirtilen 10.000 veya 15.000 km bakım aralığını fazla buluyorum. Hele ki 15.000 aşırı fazla. Bu sebepten bindiğim tüm otomobillerin bakımlarını 7-8 bin km de bir yaparım. Ancak bir şey farkettim araç yaptiğı yolun çogunu İstanbul şehir içi yoğun trafikte yapıyor bu da 7-8 bin bakım aralığini geciktiriyor bende aracın yaktığı yakıt cinsinden bakım aralığı belirledim her 300 350 litre yakıt yaktığinda bakım yapacağım. Sizce bu rakam dogru mudur ?
15.000 Km'ye eğer 2 yılda ulaşıyorsanız evet fazla. Fakat bunu aşmak için yakıt miktarı ile bir standart koymanın mantığını da anlayamadım. 300 litre yakıt, 60 litre benzin eder. Bu da eeeeeen iyi ihtimalle 100 km'de 6 litre yakıt harcayan bir otomobil için 6.000 km eder. 6.000 km de benim için 2 ay demek, sizin için belki de 6 ay olacak. Yani değişkenlik gösteren bir şey... Neden yakıt miktarı da, belirli bir periyot değil ?

Edit: Bir de 10 bin de bir götürmenin sorunu nedir? Yani yılda 15.000 km yapsanız 1 kez götürmüş olacaksınız. Nedir bunda normal olmayan?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım