Boş Viteste Gitmek Zararlı Mıdır?(Anketli)

Hafif eğimde vitesi boşa alıyor musunuz?

• Evet

Kullanılan: 25 16.6%
  • Hayır

Kullanılan: 84 55.6%
  • Bazen

Kullanılan: 42 27.8%

• Kullanılan toplam oy
    151
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu konu çok tartışıldı her tarafta bir sürü atılıp tutulan şeyler var biraz araştırdım herkes farklı konuşuyor.
Örneğin hafif meyilli bir yolda vitesteyken gaza basmayınca araba yavaşlıyor ama boşa alınca hızı sabit kalıyor böyle yollarda yakıt ekonomisi için vitesi boşa alırsak bu başka parçalara zarar verir mi? Şanzıman yağlaması durur mu? Dsg gibi kuru kavramalarda yağ yok orda işler nasıl olur? Fren tutmaz diyen var? Motora başka zararı olur mu?
Kafamda deli sorular arkadaşlar iyi bilen birisi bizi aydınlatırsa çok sevinirim iyi forumlar :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Rampa aşağı boşa atmak çok tehlikeli bir kere , herkes onda hemfikir . Özellikle LPGli arabalarda , başımıza gelmişliği var , 150 160 gibi hızlarda rampa aşağı boşa atmak gibi bir hata yaptı babam ve motor stop etti Korku filmi gibiydi . Yakıt olarak bildiğim kadarıyla daha çok yakıyor , viteste iken ayağı çekince yakıt kesiliyor . Kısacası yapmayın diyorlar , yapmıyorum ben , trafikte hafif yokuş aşağı veya yine şehir içi düşük hızlarda debriyajı yormamak için boşa atarım sadece . Onun dışında uzun yolda falan asla atmıyorum , alıştırdım kendimi

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Otomatik viteste, seyir halinde boşa almak diye birşey yok,denemeyin bile. Yapacağınız 3 kuruş tasarruf komple şanzıman faturası olarak geri dönebilir.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Zararlı olduğundan eminsek artık atmıyoruz o zaman teşekkür ederim cevaplar için :)

ferhanakkan

Asfalt Kurutucu
14 Eyl 2016
46
31
595
28
İstanbul
Otomatik şanzımanlarda zararlı ancak manuel şanzımanlarda bir zararı yok. Motorda arkadaşların dediği gibi stop etmesine durumuna karşılık o riske gerek yok 2 kurus az yakacak diye

Dr.supra

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
17
11
595
Edirne - Lüleburgaz
Yakıt olarak boş viteste daha çok yakıyor bilindiği gibi, ayrıca frenler motordan negatif basınç alır boş viteste haliyle düşük devirde bundan yararlanamazsınız. Son olarak zaten boş viteste yokuş inerken hiçbir araba size güven vermez kontrol sizde değildir sadece frene güvenirsin. Yanlışım varsa düzeltin.

zuspat

Profesör
11 Eyl 2016
89
43
1,020
39
Babam a o kadar dedim anlatamadım bir gün debriyaj a basmadan vites e taktı masraf çektik o günden sonra da boş a atmaz babam :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba,
Kendi kişisel araştırmalarımı paylaşacağım.
Yeni nesil otomatik arabalar, boşa alma eylemini otomatik yapıyor. Bunun için ayağı gazdan çekmek yeterli. Eski nesil tork konverterli şanzımanlarda tavsiye edilmez. Zaten bu arabalar Overdrive vites oranına çıkıp motoru çevirmeye devam ederler.
Yeni nesin benzinli manual arabalarda, Mesela hyundai i20 gibi ayağınızı rampa aşağı çektiğinizde yakıt gelişini keser. Rölanti için bile gaz gitmez. Aslında Stop Start motorlarla gelen bir özelik. Benim 1.0 motorumda ise ayağımı gazdan çeksemde çekmesemde cutoff olmuyor. Ben hızımın artmasına mani olmak, frenleri korumak adına genelde 5nci vitese takar rampa aşağı inerim. Eğerki motoru boşa alır arabanın kaymasına izin verirsem kendimi çok güvensiz hissederim. Ben birazda bu durumdan ötürü aşırı dik olmadıkca motorum ile lastikler arasındaki bağlantının kesilmesi taraftarı değilim.

Wctr

Profesör
8 Eyl 2016
135
187
1,185
Bursa
Merhaba,
Kendi kişisel araştırmalarımı paylaşacağım.
Yeni nesil otomatik arabalar, boşa alma eylemini otomatik yapıyor. Bunun için ayağı gazdan çekmek yeterli. Eski nesil tork konverterli şanzımanlarda tavsiye edilmez. Zaten bu arabalar Overdrive vites oranına çıkıp motoru çevirmeye devam ederler.
Yeni nesin benzinli manual arabalarda, Mesela hyundai i20 gibi ayağınızı rampa aşağı çektiğinizde yakıt gelişini keser. Rölanti için bile gaz gitmez. Aslında Stop Start motorlarla gelen bir özelik. Benim 1.0 motorumda ise ayağımı gazdan çeksemde çekmesemde cutoff olmuyor. Ben hızımın artmasına mani olmak, frenleri korumak adına genelde 5nci vitese takar rampa aşağı inerim. Eğerki motoru boşa alır arabanın kaymasına izin verirsem kendimi çok güvensiz hissederim. Ben birazda bu durumdan ötürü aşırı dik olmadıkca motorum ile lastikler arasındaki bağlantının kesilmesi taraftarı değilim.
LPG'de sıkıntılı boşa almak, stop ediyor. Sizin i10'da yoktur ama muhtemelen :)

ZETEC SE

Asfalt Kurutucu
7 Eyl 2016
24
23
595
O lpgde stop etme olayı 90larda kaldı.
2001 lpgli focusla 160la rampa aşağı boşa aldı. Araba rolantiye kadar düşmüyor, 1400, 1300, 1200 bazen 1500 bekliyor. Durmaya yakın 900e kadar düşüyor.

Ama broadwayde başımızada geldi o olay rüzgarlı havada 120yle filan otobandan sapağa yaklaşırken debriyaja basmanla stop etmesi bir oluyor, tekrar 5e tak debriyajı bırak devam.

Özetle boşa alıyorsun daha fazla yakıyorsun, ani hızlanman gereken durum olsa zaman kaybı, 1500 de beklese bile aniden frenin üstüne çıksan rolantide aniden düşecek motor toparlayamasa, belki stop edecek.
Bence rampa aşağıda olsa vitese takıp inmek yavaşlıyorsanda gaza basarsın istediğin hızda inersin, zaten rolantide harcayacağın yakıtla rampa aşağı gaza basarak harcayacağın yakıtın kafa kafaya gelmesi muhtemel.

abdhbal

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
1
1
545
Karburatorlu sistem LPG'li araclarda cut-off yoktur. Bu nedenle enjeksiyonlu arabalarinizla ayni kefeye koymaniz yanlis. Bosa atarsan rölanti devrinde gidersin, yağlama devam eder ve frenlerin çalışır. Eger bosa atmazsan ve viteste tutarsan kac devirde tutuyorsa motoru o kadar yakarsin cunku motordaki vakum karburatorden hava yakit karisimini cekmeye devam eder.

Stop etti diyelim, bu durumda hic korkmaya gerek yok hemen devrinize gore uygun vitese atiyorsunuz ve ayagi debriyajdan cekiyorsunuz, motor cok kolay bir sekilde calisacaktir.

Balikesir-Akhisar istikametinde bu yontemle km'de 14 krs (7lt/100km) gibi absurt degerlere (arabanin normal degeri 25 krs asagisini zor goruyor) dusmus biri olarak karburatorlu ve LPG'li aracta yapilmasini tavsiye ediyorum. Ama bilincli olmaniz gerek, arabanizin sinirlarini bilip fazla hizlanmasina musaade etmemek gerek. Once guvenlik.

Unutmayin soylediklerim "karburatorlu" araclar icin gecerli, enjeksiyon sistemleri cut-off yaparak hic yakmama gibi mukemmel bir ozellige sahip :)

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Manuel şanzıman boştayken yağlanmıyor diye biliyorum. Motor kulağı veya triger kayışı fetişiniz yoksa boşa almayın hem gereksiz hem tehlikeli:)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Çoğu araç hareket halinde boşa aldığınız zaman motor gaz vererek devri hafif yüksek tutar motorun stop etmesini önlemek için. Hele uzun yolda aracın yürüyeninde, motorunda kıyametler koparken boşa almanız fazladan yakıt harcamanıza ve güvenliğinizi riske atmanıza sebep olur. Araç kompresyondayken en çok etkilenen parçalar subaplar iticiler triger gibi parçalardır. Bu yüzden 2000-2500 devirde tutarak inebileceğiniz en uygun vitesi seçerek fren yardımıyla iniş yapabilirsiniz. Ayrıca vites düşüşlerinde sadece debriyajdan çekerek vites düşürmeniz bahsettiğim subap triger gibi motor parçalarında kasılmaya sebep olacağı için gaz vererek vites düşürmeniz daha iyi olacaktır. Faydalı olur diye düşündüm
Saygılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım