Bridgestone T005 inceleme , ( Mü-kem-Mel)

fraps34

M. T. T.
Senkromeççi
16 Mar 2024
15
9
70
34
istanbul
Marka
Volkswagen
Bridgestone Turanza T005 205/55 R16 91W AO

Nihayet lastikleri değiştirdim. İnceleme geldi.

205 55 16 ebatta W sınıfı öneririm. V olan TR uretimi iken , W sınıfı polonya üretimi. W sınifınin hamuru ve yanakları biraz daha sert ve dolgun. Ama tam ideal noktada.

W sınıfı ile V sınifi ayni ebatta bile olsa W olanın tabanı daha geniş. Yere basan alan daha fazla.

Yol tutuş direksiyon hissiyatı oldukça iyi.
Yalnız Conti pc6 , t005 e göre düşük hızlarda direksiyon hareketlerine biraz daha tepkiliydi. Aracın burnu şeridi ortalarken daha bir tık daha hassastı..
Yüksek hızlarda ise t005 daha iyi. 100 kmh hızdan sonra t005 yönlendirme konusunda pc6yı ezmeye başlıyor.

Daha ıslak yolda denemedim ama ondada iyidir diye sanıyorum. Deneyince bilgiyi eklerim.

Özellikle parke taşlı yolda giderken içeri tıkırtı almıyor. Lastikte ekstra suspansiyon varmiş hissi var. Hem gergin olup hemde nasıl konforlu yapabilmişler ilginç.

Genelde üreticiler lastikleri konfor için yumuşak yaparlar ama buda kalitesiz bir konfor katar. Yol tutuş düşer , virajda yana yatar , yığılır.. vs.

Bunda ise araba yolda süzülüyor. Darbeyi lastikte emiyor tıkırtılar şasiye ulaşmıyor. Ve işin ilginci lastik olabildiğince gergin , elit bir sürüş var. Çok şaşırdım.

Virajlarda yana yatma olayı yok , tereyağindan kıl çeker gibi viraj alıyorsunuz.

Virajlarda çok zorladım. Ne önden nede arkadan kaydı.. Çok güven veriyor.

Frenler gayet iyi abs devreye girmiyor.. Kasislerden çok rahat geciyorsunuz. Tangirti vs yok.

Son 2 aydır contiental premium contac 6 kullanıyordum. Conti bridgestonenin getir goturunu yapar. Conti hobi olarak lastik üretsin.
s17.gif
Sattım kurtuldum.

Bridgestone t005 W gayet sessiz , etiket değerinden bile sessiz. Yakıt tüketimi otoban performaslı kullanımda 1 litre düştü. 170-180 kmh bandında.

205 55 16W olarak T005 tavsiyemdir. Arabayı sürmek hiç bu kadar keyifli ollmamıştı.

Kalite olarak.

Bridgestone > Hankook > Lassa > Contiental > Falken > Laufenn > petlas.

Son düzenleme:

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
268
602
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Kalite olarak.

Bridgestone > Hankook > Lassa > Contiental > Falken > Laufenn > petlas.

Videodaki arabada 235/45/18 ebatlarında Lassa driveways var, (Ford Mondeo)

Sizin yaptığınız kıyaslamaya göre Continental ve falkenların burayı bu hızda hiç dönmemesi gerekiyor anlaşılan

Son düzenleme:

fraps34

M. T. T.
Senkromeççi
16 Mar 2024
15
9
70
34
istanbul
Marka
Volkswagen
Kalite olarak Genel ortalama demiştim. Islak yol bazında bakarsak falken hem lassadan hemde continentalden daha iyidir. Tüm etkenleri ortaya koyunca geri düşüyor.

Konfor ,sessizlik , yakit tuketimi , viraj kabiliyeti ,frenleme , ıslak yol vss vs
Bir lastiği tek etmene bakarak değerlendiremeyiz.

Ama bridgestone t005 W bütün etmenlerde başa oynuyor. Alın aldırın :)

Arabada gereksiz salınımlar yok , virajda yığılmalar yok. Yolda akıyorsunuz

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım