Clio 4 Kaptör (?)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Merhabalar herkese...

Bu forumda sorduğum sorulara gerçekten çok iyi cevaplar aldığımı ifade etmek isterim. Bu meyanda herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Yalnız bir sorunum daha baş gösterdi.

2014 model, 1.2 Clio 4 benzinli aracımın geçen gün lastiklerini bi akrabada değiştirmiştim. Kendisi sanayide lastik değişim işine de başlamıştı. Yalnız lastiği değiştirirken böyle küçük saat pili gibi bir parça kırılmıştı. Sonra tekrar onu yapıştırıp takmıştı.

İlk 2 gün sorun yoktu ama sonra göstergede lastik kaptörüne baktırın gibi uyarı lambası yanmaya başladı.

Muhtemelen o kırılan sensörden bu arızayı verdi.

2 sorum bulunuyor.

a-) Bu sorun büyük bir sorun mudur? Pahalıya mı mâl olur ?

b-) Cumartesi günü uzun yola çıkacağım için yolda bana bir arıza çıkarır mı? Çünkü gelince yaptırmak istiyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler...

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
a-) Büyük bir sorun değildir ancak maliyetli bir sorundur. Örnek ürün LİNKİ.

b-) Uzun yolda ekstrem bir arıza çıkarmaz ancak lastiğiniz patlarsa uyarı alamazsınız. O yüzden sık sık lastik havalarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
a-) Büyük bir sorun değildir ancak maliyetli bir sorundur. Örnek ürün LİNKİ.

b-) Uzun yolda ekstrem bir arıza çıkarmaz ancak lastiğiniz patlarsa uyarı alamazsınız. O yüzden sık sık lastik havalarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Eksik olmayın.

- Normalde işte küçük bir şey gibi görünüyor ama işte muhtemelen lastikçi janttan lastiği sökerken iyice kanırtarak sensörü kırdı.

-- Yani diyorsunuz ki uzun yol dönüşünde değiştirsem bir problem olmaz..?

-- Sanki bir yerde okumuştum, değiştirilmez ve öyle arıza lambası sürekli durursa aracın beynine zarar verir daha büyük zararlara yol açar gibisinden... O yüzden endişe ettim.

--- Bir de internette universal ürünler var. Uyum sağlar mı acaba? Çünkü orijinal siteleri bulunamıyor pek.

Son düzenleme:

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford

- Normalde işte küçük bir şey gibi görünüyor ama işte muhtemelen lastikçi janttan lastiği sökerken iyice kanırtarak sensörü kırdı.

-- Sanki bir yerde okumuştum, değiştirilmez ve öyle arıza lambası sürekli durursa aracın beynine zarar verir daha büyük zararlara yol açar gibisinden... O yüzden endişe ettim.

--- Bir de internette universal ürünler var. Uyum sağlar mı acaba? Çünkü orijinal siteleri bulunamıyor pek.
Ben sorun olacağını düşünmüyorum.

Renault gibi bir markada universal ürüne ben girmezdim, orijinali direkt var.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Son düzenleme:

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Çok teşekkür ediyorum.
Dediğiniz gibi yapayım. Site zaten güvenilir duruyor.

Bir de bazı bu tarz yedek parça satımı yapan siteler araç şase no istiyor. Verilmesinde bir mahzur olur mu acaba?
Herhangi bir problem teşkil etmez, parçanın aracınıza uyumlu olup olmadığına bakıyorlar. Kötü niyetli insanlar gelip araçların camlarından dahi okuyabilir şase numarasını çoğu araçta.

Onlineyedek parça güvenilir sitedir, uzun zamandır oradan alışveriş yaparım. İçiniz rahat olsun.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Herhangi bir problem teşkil etmez, parçanın aracınıza uyumlu olup olmadığına bakıyorlar. Kötü niyetli insanlar gelip araçların camlarından dahi okuyabilir şase numarasını çoğu araçta.

Onlineyedek parça güvenilir sitedir, uzun zamandır oradan alışveriş yaparım. İçiniz rahat olsun.
Çok ama çok teşekkür ederim.

Sabahleyin siparişimi verdim. Kargoya hemen vermişler.

Otopark ailesine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bundan sonra lastik değiştireceğiniz zamanlarda basınç sensörlerinin tekrar kırılmaması için lastikçi arkadaşınızı yahut başka gideceğiniz lastikçiyi, jant ve lastik arasına levye sokup lastiği janttan sıyırırken sibobun yakın çevresine, sensör olduğu için levyeyi denk getirmemelerini rica ederseniz böyle bir sorunla bir daha karşılaşmazsınız hocam.

Yani işin özü; lastiği sökecek aparatlar ne olursa olsun sibop kısmından uzak bir şekilde işlem yapılmalı.

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Bundan sonra lastik değiştireceğiniz zamanlarda basınç sensörlerinin tekrar kırılmaması için lastikçi arkadaşınızı yahut başka gideceğiniz lastikçiyi, jant ve lastik arasına levye sokup lastiği janttan sıyırırken sibobun yakın çevresine, sensör olduğu için levyeyi denk getirmemelerini rica ederseniz böyle bir sorunla bir daha karşılaşmazsınız hocam.

Yani işin özü; lastiği sökecek aparatlar ne olursa olsun sibop kısmından uzak bir şekilde işlem yapılmalı.

O kadar ama o kadar haklısınız ki yani lastik değişimini 300-400 liraya hallettik derken bize şimdiden bin lirayı geçen bir maliyete sebep oldu.

Ama işte gittim bide tekerleği ona verdiydim. Ayıp olmadan nasıl acaba geri alsam onu düşünüyorum....

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O kadar ama o kadar haklısınız ki yani lastik değişimini 300-400 liraya hallettik derken bize şimdiden bin lirayı geçen bir maliyete sebep oldu.

Ama işte gittim bide tekerleği ona verdiydim. Ayıp olmadan nasıl acaba geri alsam onu düşünüyorum....
Tekerleği ona verdim derken çıkma eski lastikleri mi ona verdiniz hocam ? Yoksa depolatma işlemini mi onda yapıyorsunuz ?

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Tekerleği ona verdim derken çıkma eski lastikleri mi ona verdiniz hocam ? Yoksa depolatma işlemini mi onda yapıyorsunuz ?

Depolatma tarzı vermiştim. Lastik otel gibi deniliyor ya hani öyle işte...

Gerçi bugün kırılan parçanın maliyetini karşılama kararı aldı. Son durum bu yani... Hayırlısı...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Depolatma tarzı vermiştim. Lastik otel gibi deniliyor ya hani öyle işte...

Gerçi bugün kırılan parçanın maliyetini karşılama kararı aldı. Son durum bu yani... Hayırlısı...
O zaman sorun edecek bir şey kalmamış demektir. Zaten kırdıysa kendisinin karşılaması gerekirdi. Ama yine de içinize sinmiyorsa ve ayıp olur lastikleri nasıl isteyeyim diye düşünüyorsanız artık evde, balkonda ya da apartmanın bodrumunda vs saklamak istediğinizi de söyleyebilirsiniz bahane olarak.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Meseleyi çözmüşsünüz geçmiş olsun da, ben de bir küçük ekleme yapayım:

Universal ürüne özellikle Clio 4 'te hiç girmeyin. Bizzat şahit olmuştum: Orj olmayan jant kapağında bile lastik basınç sensörü arıza verebiliyor bu modelde, orj jant kapağı takınca düzeliyordu. Öyle bir saçma hassasiyeti vardır bunların. Hiç gerek yok. Premium marka değil sonuçta, mümkün olduğunca yedek parçasını orj alın geçin. =)

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
O zaman sorun edecek bir şey kalmamış demektir. Zaten kırdıysa kendisinin karşılaması gerekirdi. Ama yine de içinize sinmiyorsa ve ayıp olur lastikleri nasıl isteyeyim diye düşünüyorsanız artık evde, balkonda ya da apartmanın bodrumunda vs saklamak istediğinizi de söyleyebilirsiniz bahane olarak.
Evet, herkes dediğiniz gibi kırdıysa onun ödemesi icap eder diyordu. Nitekim son an da ödemeyi kabul etti.

Yazlıkları değiştirirken dediğiniz şeyi teklif edeceğiz bakalım. Umarım olumlu geçer...

figo102009

Asfalt Kurutucu
9 May 2021
62
30
670
38
Türkiye
Marka
Renault
Meseleyi çözmüşsünüz geçmiş olsun da, ben de bir küçük ekleme yapayım:

Universal ürüne özellikle Clio 4 'te hiç girmeyin. Bizzat şahit olmuştum: Orj olmayan jant kapağında bile lastik basınç sensörü arıza verebiliyor bu modelde, orj jant kapağı takınca düzeliyordu. Öyle bir saçma hassasiyeti vardır bunların. Hiç gerek yok. Premium marka değil sonuçta, mümkün olduğunca yedek parçasını orj alın geçin. =)
İlk kez duydum, gerçekten de çok saçma imiş =)

Bakalım Renault-Mais olarak yukarıdaki linkten parçayı verdim. Şase no vererek uyumlu parçayı söyleyip dün kargoladılar.

Cumartesi falan takarız inşaAllah..

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım