KAPALI Clio 4 rolanti dalgalanması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaşlar henüz 4. ayına giren 1200 kmlik aracım(benzin) bazen rolantideyken dalgalanma yapıyor. Yani tam olarak dalgalanma mıdır bilmiyorum ancak babamın 2011 corollasında(dizel) böyle birşey olmuyor. Devir çubuğu böyle hemen hemen 1 mm lik bi hareketle böyle tık tık tık yapıyor. Sorun ne olabilir?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Normaldir hocam. Direksiyonu çevirirken, frene basınca, farları rezisdansları kaloriferi açınca bunların hepsi devir dalgalanmasına sebep olur. Özellikle hidrolik sistem motor vakumuna bağlı olduğu için fren ve direksiyon sistemi devir dalgalanmasını en çok artıran sistemler
Motor ideal sıcaklığa gelene kadar da ecu tarafından yükseltilip alçaltılabilir tam olarak ısındığında geçiyosa sorun yok

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,234
5,320
İzmir
Marka
Toyota
2011 corolla dizelde de yapıyor ama ilk bir dakika cold start da yapar. Dediğiniz dalgalanma olayı cold startta ecu nun yaptığı olağan birşey olabilir.Çok sık gördüğüm olay.Eğer motor optimum sıcaklıkta trafikteyken; farlarınızla,direksiyonla,klimayla oynamadan dururken bu sorunu yaşıyorsanız dikkat edilmesi gereken bir sorun olabilir diyebiliriz

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Normaldir hocam. Direksiyonu çevirirken, frene basınca, farları rezisdansları kaloriferi açınca bunların hepsi devir dalgalanmasına sebep olur. Özellikle hidrolik sistem motor vakumuna bağlı olduğu için fren ve direksiyon sistemi devir dalgalanmasını en çok artıran sistemler
Motor ideal sıcaklığa gelene kadar da ecu tarafından yükseltilip alçaltılabilir tam olarak ısındığında geçiyosa sorun yok
2011 corolla dizelde de yapıyor ama ilk bir dakika cold start da yapar. Dediğiniz dalgalanma olayı cold startta ecu nun yaptığı olağan birşey olabilir.Çok sık gördüğüm olay.Eğer motor optimum sıcaklıkta trafikteyken; farlarınızla,direksiyonla,klimayla oynamadan dururken bu sorunu yaşıyorsanız dikkat edilmesi gereken bir sorun olabilir diyebiliriz
Farlardan olabilir çünkü kapalı garaj farlar otomatikte çalışır çalışmaz açılıyor onlardan olabilir o zaman teşekkürler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,064
7
51,439
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Farlardan olabilir çünkü kapalı garaj farlar otomatikte çalışır çalışmaz açılıyor onlardan olabilir o zaman teşekkürler.
Hocam hep durur halde olacağını düşündüğüm için ilk başta fikir yürütemeyip sadece konuyu takip ettim kusuruma bakmayın. Arkadaşlar da sağolsun doğru güzel şeyler yazmış. Sürüş alışkanlıklarımı eski arabalarda edindiğim için far sensörlü arabalarımızda dahi çoğu zaman farları kapatıp arabayı öyle çalıştırırım. =) İnsanlar gülüyor ama farlar ciddi akım çeker. Rölesi filan çok zorlanır. Eski arabalarda da arıza potansiyeli oluşturur. Aracınız yeni ama bir süre benim yaptığım gibi siz de deneyin, belki işinize yarar.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Hocam hep durur halde olacağını düşündüğüm için ilk başta fikir yürütemeyip sadece konuyu takip ettim kusuruma bakmayın. Arkadaşlar da sağolsun doğru güzel şeyler yazmış. Sürüş alışkanlıklarımı eski arabalarda edindiğim için far sensörlü arabalarımızda dahi çoğu zaman farları kapatıp arabayı öyle çalıştırırım. =) İnsanlar gülüyor ama farlar ciddi akım çeker. Rölesi filan çok zorlanır. Eski arabalarda da arıza potansiyeli oluşturur. Aracınız yeni ama bir süre benim yaptığım gibi siz de deneyin, belki işinize yarar.
Gülenler bilmiyormuş abi. Ben her zaman farları kapalı çalıştırırım. Stop ederken de farları kaparım. Otomatikse önce boşa alır el frenini çeker sonra p ye alıp stop ederim. Manuelse de ayağım debriyajda olur frene basarım el frenini çekerim vitese takar öyle stop ederim. Bunlara dikkat etmek lazım zaten hep eski arabalar kullanıyoruz :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım