Çok Dereceli ve Tek Dereceli Viskozite Değerine Sahip Şanzıman Yağları Karıştırılabilir mi?

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Selamlar arkadaşlar,

Elimde 2 adet çok dereceli manuel şanzıman yağı var diyelim. Bunlardan birisi 75w 80, diğeri de 75w 90 viskozite değerlerine sahip olsun. Yabancı forumlardan araştırdığım kadarıyla bu iki yağ tipi karıştırılarak 75w 85 gibi ara derece viskozite problemsiz olarak elde edilebiliyor. Hatta bir başka örnek olarak kışın vites geçişlerini yumuşatmak için manuel şanzıman yağını atf ile karışım yapanlar olduğunu biliyorum. Ne derece sağlıklı oluyor bilmiyorum ama zor vites geçişlerinden kurtardığını birçok kişi aktarıyor.

Ancak benim sorum biraz daha farklı. Aşağıdaki API GL4 sertifikalı bu yağlardan birisi 75w değerli ve diğeri 75w 90 değerli olduğu takdirde karışım sonucunda ne elde ederiz? Elde etmek istediğim viskozite değeri 75w 80. Farklı oranlarda ekleme yaparak bu yağlar ile amaçladığım viskoziteyi elde edebilir miyim?

0000534_liqui-moly-top-tec-mtf-5100-75w-20842-sanziman-yagi_550.jpeg
p.jpg

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Benim tavsiyem karıştırılmaması yönünde olur,hem de farklı markalarla.Çünkü viskozite sadece 75W yazmasıyla da olmuyor,kaynama noktası,donma noktası,her 75W yağın 100 derecede aynı akma noktasına sahip olmaması gibi bir çok etken yağın yapısının tahmin ettiğinizden çok daha bozulmasına yol açabilir.Örneğin iki benzersiz yağ karıştırıldığında birinin yanma noktası düşer,donma noktası yükselir ki,bu isteyeceğimiz son şey olur.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Selamlar.

Teknik açıdan bakılınca manzara çok net: İki ayrı viskozitede yağ birbiriyle karıştırılmaz. 75W ile 75W90 dahi birbirinden ayrı yağlardır.

Özellikle şanzımanda yağ kaynaklı hasarlar kendini uzun vadede belli ettiği için, birileri denemiş şimdilik tutmuş olarak değerlendiriyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım