Corolla egzoz kiti ve modifiye hk. yardim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaslar 11 model corolla sahibiyim 1.4 d4d dizel aracima egzos taktirmak istiyorum hafif tok bir ses versin araba birde stok suspansiyonu sert ozellikle arka torsiyon oldugu icin cok hopluyor kasislerde arka. Arac biraz yuksek geliyor bana biraz alcaltmak ve suspansiyonu yumusatmak istiyorum yayi mi kestireyim 3.5luk falan spor yay mi alayim yani toptan yardimci olursaniz sevinirim araca 18" jant ve 45 yanakli lastik takmayi planliyorum yaza bunlarda goz onune alarak yardimlarinizi bekliyorum egzoslar hakkinda cok bilgim yok :).

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
dizel motora cok mantıklı degıl elektrıklı supurgesınden hallıce olur. yapacagınız ıslemlerı atmosferık bır arabada yapın paranıza yazık olur.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
1) Dizel motorlarda egzoz işi pek mantıklı değil. Çünkü motor yüksek devir çevirmediği için istenildiği gibi ses alınamıyor. Tabiiki yaptırılır ama boşa para harcanmış olur.

2) Orjinal yayları kestirmek, sıcak ya da soğuk pres ile yeniden şekillendirmek yayların mukavemetinin kaybolmasına sebep olur ki kendi açımdan baktığımda bence intihar etmeyi düşünmekle aynı şeydir.Yapılacaksa kaliteli markaların yayları ya da coiloverları alınmalıdır.

3) Otomobili ve yayları yumuşatmak istiyorum diyorsun ancak alçaltmak istediğini söylüyorsun. İkisi birbirine zıt şeyler.

a) Otomobili her türlü alçatma tekniği ile alçaltmak konfordan ödün vermek demektir. Otomobili alçaltmak için önerilen yaylar spor yaylardır ve konfordan uzaklardır. Özellikle arkası torsiyon olan bir otomobilde alçaltma işlemi için spor yaylar kullanmak çok daha sert ve konforsuz bir otomobile sahip olmak demektir ki kesinlikle tavsiye etmem.

b) Otomobili yumuşatmak ve torsiyonun etkisini en aza indirmek istiyorsan konfor amortisörü satın alman gerekir. Basitleri ve ucuzları bir işe yaramamakla birlikte gerçekten dişe dokunur derecede işe yarayanları çok pahalıdır. Yani o paralarla otomobili satıp üstüne amortisöre yatıracağın parayı eklesen daha konforlu bir otomobil satın alabilirsin.

4) 18" jant ve 45 yanaklı lastiklerde konfora olumsuz yönde etki edecek etmenlerdir.

Özetle dediklerini yaparsan (spor yay ile alçatma + 18" jant ve 45 yanaklı lastiklet) değil otomobili yumuşatmak, sertleşmesine ve hatta özellikle arkalar torsiyon olduğu için esneme payını iyice azaltarak demirin üstünde gidiyormuş gibi hissedersin..

Özetle parana yazık olur.

Son düzenleme:

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
1) Dizel motorlarda egzoz işi pek mantıklı değil. Çünkü motor yüksek devir çevirmediği için istenildiği gibi ses alınamıyor. Tabiiki yaptırılır ama boşa para harcanmış olur.

2) Orjinal yayları kestirmek, sıcak ya da soğuk pres ile yeniden şekillendirmek yayların mukavemetinin kaybolmasına sebep olur ki kendi açımdan baktığımda bence intihar etmeyi düşünmekle aynı şeydir.Yapılacaksa kaliteli markaların yayları ya da coiloverları alınmalıdır.

3) Otomobili ve yayları yumuşatmak istiyorum diyorsun ancak alçaltmak istediğini söylüyorsun. İkisi birbirine zıt şeyler.

a) Otomobili her türlü alçatma tekniği ile alçaltmak konfordan ödün vermek demektir. Otomobili alçaltmak için önerilen yaylar spor yaylardır ve konfordan uzaklardır. Özellikle arkası torsiyon olan bir otomobilde alçaltma işlemi için spor yaylar kullanmak çok daha sert ve konforsuz bir otomobile sahip olmak demektir ki kesinlikle tavsiye etmem.

b) Otomobili yumuşatmak ve torsiyonun etkisini en aza indirmek istiyorsan konfor amortisörü satın alman gerekir. Basitleri ve ucuzları bir işe yaramamakla birlikte gerçekten dişe dokunur derecede işe yarayanları çok pahalıdır. Yani o paralarla otomobili satıp üstüne amortisöre yatıracağın parayı eklesen daha konforlu bir otomobil satın alabilirsin.

4) 18" jant ve 45 yanaklı lastiklerde konfora olumsuz yönde etki edecek etmenlerdir.

Özetle dediklerini yaparsan (spor yay ile alçatma + 18" jant ve 45 yanaklı lastiklet) değil otomobili yumuşatmak, sertleşmesine ve hatta özellikle arkalar torsiyon olduğu için esneme payını iyice azaltarak demirin üstünde gidiyormuş gibi hissedersin..

Özetle parana yazık olur.
Tesekkur ederim hocam cok guzel yazmissiniz.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
@AlkanExclusive ' in dediği 1. Madde hariç hepsine katılıyorum güzel özetlemiş ancak 1. Madde benim fikrime ve düşünceme göre yanlış. Dizel arabalar çok güzel tok ses verebiliyor ki sizin istediğin de bu sonuçta. Yalnız sadece egzoz ile dizel arabada hiçbir devirde neredeyse ses alamazsınız. Motordan egzoz ucuna komple düz boru , egr ve dpf iptali yaparsanız fazlasıyla tatmin edecek bir sonuca ulaşırsınız. Ancak değer mi? Orası tamamen size kalmış.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
@AlkanExclusive ' in dediği 1. Madde hariç hepsine katılıyorum güzel özetlemiş ancak 1. Madde benim fikrime ve düşünceme göre yanlış. Dizel arabalar çok güzel tok ses verebiliyor ki sizin istediğin de bu sonuçta. Yalnız sadece egzoz ile dizel arabada hiçbir devirde neredeyse ses alamazsınız. Motordan egzoz ucuna komple düz boru , egr ve dpf iptali yaparsanız fazlasıyla tatmin edecek bir sonuca ulaşırsınız. Ancak değer mi? Orası tamamen size kalmış.
Benim bahsetmek istediğim şey de oydu zaten. Gidip marka bir egzoz takarak ses alınamaz. Ancak düz boru ve iptaller ile alınır ancak buna da gerek yok. Çünkü bir Akrapovic'in, Einsenmann'ın kalitesinde ses almak mümkün değildir.

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Düz boru , ortaya içi boş kazan = dolmuş sesi
51lik düz boru sona warex = 1.7dtiların çoğundaki ses
Kendi aracımda 51lik düz boru var ama beğenerek kullanmıyorum hoş değil :(

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
1.7 tdi derken onlarin stock sesi mi yoksa egzos kiti takilmis hali mi bizim semtte golfler cupralar falan var dizel falan ama cok tok ses cikiyor onlardan

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
boyle ses cikiyor iste bizim semttekilerden ve cok hosuma gidiyor boyle ses icin nasil bir araba lazim yani minimumu nedir iste benzinli 1.6 falan diye yoksa satip ibiza aldiracak bu ses illa :)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,304
1
9,457
4,970
kocaeli
boyle ses cikiyor iste bizim semttekilerden ve cok hosuma gidiyor boyle ses icin nasil bir araba lazim yani minimumu nedir iste benzinli 1.6 falan diye yoksa satip ibiza aldiracak bu ses illa :)
Semt bağcılar galiba ?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Görünüş olarak istediğini yap. Konfordan ödün vericeksin her halükarda bunu da unutma ama :)
Şahsi fikrim corolla da egzoz pek hoş olmaz :/

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım