AÇIK Crossland X Otomatik Vites Geçişinde Sorun

acdirican

Cengizhan
Takipçi
2 Şub 2024
4
0
10
43
Hollanda
Marka
Opel
Merhaba

Arabam 2020 Crossland X Otomatik 130hp 52000km. Hız değişiklikleriyle ilgili bir sorunum var. 1'den 2'ye geçerken araba tuhaf, anlatılması zor bir his veriyor. Anlık duraklama veya kısa ileri hızlanma gibi bir şey. Sanki bir an bir şey arabayı tutup geri, bırakıyor. 2'den 3'e de daha hafif bir şekilde aynı şeyi hissediyorum. Başka bir sorun yok, ne ses ne de titreşim var. Manuel kullanım da problemsiz. Servis sorun olmadığını ve bu arabanın bu tür şeyleri yapabileceğini söyledi. Tiptronik viteslerin böyle davranışları olabileceğini söyleyenler de var.

Benzer bir durum yaşayan var mı?

Teşekkürler

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
414
999
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Sanırım sizin şanzıman eat6. Benim aracımda da aynısının 8 ilerisi eat8 var. Bahsettiğiniz sorun normal olmasa gerek. Şanzıman yağ değişimi ve / veya şanzıman yazılım güncellemesi için konuşabilirsiniz servis ile

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,034
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Henüz değişmediyse ilk bakımda şanzıman yağını değiştirtin. Zamanı gelmiş gibi.

acdirican

Cengizhan
Takipçi
2 Şub 2024
4
0
10
43
Hollanda
Marka
Opel
Sanırım sizin şanzıman eat6. Benim aracımda da aynısının 8 ilerisi eat8 var. Bahsettiğiniz sorun normal olmasa gerek. Şanzıman yağ değişimi ve / veya şanzıman yazılım güncellemesi için konuşabilirsiniz servis ile
Internetten okuduguma gore otomatik Opellerde ongorulen bir sanziman yagi degisim araligi yok. Servise sordugumda da benzerini soyledi. Bu konuda gorusunuz nedir?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,233
45,835
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Internetten okuduguma gore otomatik Opellerde ongorulen bir sanziman yagi degisim araligi yok. Servise sordugumda da benzerini soyledi. Bu konuda gorusunuz nedir?
Şanzıman yağı için ömürlük kavramını kullanırlar. Bakım prosedürlerinde herhangi bir arıza olmadığı müddetçe otomatik şanzıman yağının değişim gibi bir işleme sahip olmadığı genel merkez tarafından söylenir. Ama ömürlük denilen kavram arabanın sadece garanti süresi boyunca geçerli bir kavramdır. Yani hiç değişmez diye bir şey yok. Mesela Karadeniz Ereğli bölgesindeki Aysa Opel yetkili servisi de ' bize şanzıman yağı ile ilgili değişim prosedürü belirtilmiyor ama biz müşterilere 80-100 bin km aralığında şanzıman yağının değiştirilmesini tavsiye ediyoruz ' der. Yani bu prosedür yetkili servislerin veya müşterilerin insiyatifindedir. Şanzıman yağları ama arızadan ama belli bir aralık sonunda mutlaka değiştirilmelidir.

Müşterinin istemesi doğrultusunda şanzıman yağı değişimi yapacak bir yetkili servis bulmaya çalışın. Şanzımanda sizin söylediğiniz gibi bir anormallik tespit ederlerse zaten arızanın kaynağını araştıracaklardır. Yağ değişimi gerekiyorsa değişirler, başka sorun varsa onu da bulurlar. Eğer hiçbir sorun bulamazlarsa ve hissettiğiniz gibi anormallik devam ediyorsa ilk cümlemde belirttiğim gibi sizin isteğiniz doğrultusunda şanzıman yağı değişimi yapılmasını talep edebilirsiniz.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
93
45
970
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba

Arabam 2020 Crossland X Otomatik 130hp 52000km. Hız değişiklikleriyle ilgili bir sorunum var. 1'den 2'ye geçerken araba tuhaf, anlatılması zor bir his veriyor. Anlık duraklama veya kısa ileri hızlanma gibi bir şey. Sanki bir an bir şey arabayı tutup geri, bırakıyor. 2'den 3'e de daha hafif bir şekilde aynı şeyi hissediyorum. Başka bir sorun yok, ne ses ne de titreşim var. Manuel kullanım da problemsiz. Servis sorun olmadığını ve bu arabanın bu tür şeyleri yapabileceğini söyledi. Tiptronik viteslerin böyle davranışları olabileceğini söyleyenler de var.

Benzer bir durum yaşayan var mı?

Teşekkürler

Şanzıman farkı olsa bile 2016-2017 model Astra J 1.4T Sedan aracımda da aynı sorun olmuştu.
Opel yetkili servislerinin şanzıman yağı değiştirme kültürleri yok. Servise şanzıman yağını sorun. Değiştirmezlerse sanayide değiştirin. Garanti dışı bırakmaz.
Şuan EAT8 1.2T Grandland kullanıyorum. Onda henüz bu sorunu yaşamadım ama yaşayanları duydum. Şanzıman yağı ile çözüm bulanlar var. Sizin de baktırmanızda her türlü fayda var.

acdirican

Cengizhan
Takipçi
2 Şub 2024
4
0
10
43
Hollanda
Marka
Opel
Şanzıman farkı olsa bile 2016-2017 model Astra J 1.4T Sedan aracımda da aynı sorun olmuştu.
Opel yetkili servislerinin şanzıman yağı değiştirme kültürleri yok. Servise şanzıman yağını sorun. Değiştirmezlerse sanayide değiştirin. Garanti dışı bırakmaz.
Şuan EAT8 1.2T Grandland kullanıyorum. Onda henüz bu sorunu yaşamadım ama yaşayanları duydum. Şanzıman yağı ile çözüm bulanlar var. Sizin de baktırmanızda her türlü fayda var.
Peki vites geçişlerinde nasıl hissettiriyor? Normal, soğuk olması veya hızlı kalkış durumları?

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
93
45
970
İstanbul
Marka
Opel
Peki vites geçişlerinde nasıl hissettiriyor? Normal, soğuk olması veya hızlı kalkış durumları?

Hızlı kalkış durumlarında benzinli olması sebebiyle mal oluyor araba. Şanzıman motor uyumu yok. Çok rafine rafine diyenlere anlam veremedim. Bu motorla şanzımanı PSA grubundaki hemen hemen her araçta kullandım hepsine mal gibi çalışıyor asla uyum yok.
Toyota grubundaki gibi bir silkeleme veya kafayı koltuğa vurma olmuyor. Normal çalışıyor.

acdirican

Cengizhan
Takipçi
2 Şub 2024
4
0
10
43
Hollanda
Marka
Opel
Hızlı kalkış durumlarında benzinli olması sebebiyle mal oluyor araba. Şanzıman motor uyumu yok. Çok rafine rafine diyenlere anlam veremedim. Bu motorla şanzımanı PSA grubundaki hemen hemen her araçta kullandım hepsine mal gibi çalışıyor asla uyum yok.
Toyota grubundaki gibi bir silkeleme veya kafayı koltuğa vurma olmuyor. Normal çalışıyor.
Yani gecisleri hissettiriyor anladigim kadariyla :).

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım