Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,202
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Farkettiğim ve kullanıcı yorumlarından da anladığım kadarıyla bu motor tasarruftan ziyade sağlamlık üzerine tasarlanmış. Ciddi sağlamlar, yakıtı da fena değil yine ama 1.3 dizelden daha az değerler beklerdim.
Taksicilerin en sevdiği dizeller bunlar ankarada

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bence şehiriçi için ya tüplü yada dizel ki tüplüyü aradan çıkartalım ki olay karışmasın. Tam tersine uzun yolda eğer cruise kullanılacaksa turbo benzin derim. Biraz daha kullanımla değişen bir durum şehiriçi ama turbo benzinliler ağır trafikte tüketimi yükseltebiliyor.

Sen de bu kadar sakin kullanmayla bir gün yiyeceksin o arabanın başını. Bir kere devir çevirsene bi, böyle 5 bin falan, araba unutacak yakında devir çevirebildiğini, dizel sanacak kendini.

Genc şimdi arabam 100 beygir olsa, gerek yok diyip yuksek devir cevirmezsin. Anlarim.
Benim motor 3 silindir 70hp. Dynoda 51 hp. Ben zaten dik yokuşlari deviri devirli cikiyorum. Hatta senin düşündüğünden cok daha fazla.

Son düzenleme:

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Farkettiğim ve kullanıcı yorumlarından da anladığım kadarıyla bu motor tasarruftan ziyade sağlamlık üzerine tasarlanmış. Ciddi sağlamlar, yakıtı da fena değil yine ama 1.3 dizelden daha az değerler beklerdim.
140 150 max otoban kullanımı 5 5.1 görünüyor. Şehiriçi o kadar ekonomik değiller bana göre kısa mesafede ama sağlamlık konusunda doğru. Çok şükür bize 2 yıldır periyodik bakım hariç bir şey çıkarmadı.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Dün bu yazıları okuduktan sonra gaza geldim ankara dönüş yolunda hiç yapmam 5 dakika 160 la gittim soranlarada kurum söküyorum dedim pejo 301 1.6 hdi ile.
tekrar edicek olursam evin diğer arabası polo 1.0 tsi şehir içi klima açık 8.5-9 yakıyor dizel olsa maksimum 6 yakardı.ama şehir dışı 90la giderken 3.4 leri gördüğüm bile oldu .İstanbul trafiğinde tsi intihardır.

Son düzenleme:

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Dün bu yazıları okuduktan sonra gaza geldim ankara dönüş yolunda hiç yapmam 5 dakika 160 la gittim soranlarada kurum söküyorum dedim pejo 301 1.6 hdi ile.
tekrar edicek olursam evin diper arabası polo 1.0 tsi şehir içi klima açık 8.5-9 yakıyor dizel olsa maksimum 6 yakardı.ama şehir dışı 90la giderken 3.4 leri gördüğüm bile oldu .İstanbul trafiğinde tsi intihardır.
1.0 tsi Ibiza var ailede, Ankara şehir içinde 5.5, şehirler arası 120 civarı 6 yakıyor. Demem o ki, 1.0 TSI + DSG tam bir şehir içi makinesi.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
1.0 tsi Ibiza var ailede, Ankara şehir içinde 5.5, şehirler arası 120 civarı 6 yakıyor. Demem o ki, 1.0 TSI + DSG tam bir şehir içi makinesi.
1.0 tsi ibiza var abimde bursada 4.4 ile şehir içi geziyor trafikte işe gidip geliyor istanbula geldim 8.5 oldu diye servise gidiyor ben kaçtım kurtuldum istanbul farklı bir yer.bendeki 1.0 tsi polo malatyada şehir içi 5.2 yakıyor.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Ki yanlış hatırlamıyorsam carviser 8.8 -9 civarı.otopark.com testinde 8.5 yaktırmıştıki ikiside serin havalarda klimaya ihtiyaç duymadan bu testleri yapmıştı(polo 1.0tsi için diyorum).keza doğan kabak şehir için 9 a yakın binersiniz dedi.bu arada şehir içini tanımlıyım 3 sene boyunca evden işe 3 km yi 30 dakikada gittim.Haftada 5 gün yürürdüm bir gün araba çalışsın diye arabayla giderdim ama öyle bir trafik başka hiçbir şehirde yok zaten.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,128
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Araç kendi kendine hiç rejenerasyon yapmaya çalışmadıysa, yani stop ettikten sonra sanki hararet yükselmiş de düşürmeye çalışıyormuş gibi yüksek devirde fan çalıştırmadıysa muhtemelen kurumlanma adına fazla bir sorun yoktur. Çünkü kurumlanma oluşmuşsa ve kullanıcı sürüş tarzıyla bunu gidermediyse otomobil algılayıp söylediğim işlemi yapmaya başlıyor. Yani kendi kendine kurumları yok etmeye çalışıyor. Benim araç 65 bin km'de ve bunu 2 defa yaptı sadece. Onda da kış ayıydı ve hiç uzun yol yapamadım. Sürekli düşük devir kullandım ve normaldi yani. Araç baktım kendi kendine temizlemeye çalışıyor uzun yola çıktım. Biraz yüksek devir gittim ve bir daha yapmadı.
Ben şöyle söyleyeyim. Aslında baya bir rejenerasyon yapıyor, fakat araç yavaşlamadan fanı açmıyor :) Hatta şöyle söyleyeyim. Muhtemelen her 1000 km'de bir mutlaka yapar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben şöyle söyleyeyim. Aslında baya bir rejenerasyon yapıyor, fakat araç yavaşlamadan fanı açmıyor :) Hatta şöyle söyleyeyim. Muhtemelen her 1000 km'de bir mutlaka yapar.
Ben genelde motoru stop edip araçtan indikten sonra bu sesi duyduğum için yürür halde yapıp yapmadığını bilemiyorum hocam. Belki araç seyir halindeyken rejenerasyon sırasında motorun çalışmasında bir gariplik yahut farklılık gibi bir etkisi oluyorsa oradan anlayabilirim diyeceğim ama öyle bir şeye de hiç şahit olmadım. Ama yürür haldeyken de yapıyor diyorsanız doğrudur. O konuda yapmaz diye iddia edemem :)

hakanrs

Düz Yol Gazcısı
24 Eyl 2018
11
9
145
İstanbul
Marka
Renault
Dizel motorun ömrünü kullanım tarzı çok etkiliyor. Düşük devirde gaza fazla basılması, kötü yakıt kullanılması, yağın geç değiştirilmesi motorun ömrünü yüksek performanslı kullanımdan çok daha fazla yıpratıyor. Yani bakımları düzgün yapılmış, maksimum tork aralığında kullanılmış bir dizel motorun ömrü yine iyi kullanılmış atmosferik bir motora çok yakındır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım