dpf iptali ve muayene.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
millet dpf iptal edilince muyenede sıkıntı oluyormu hani sonuçta emisyon yükseliyo ya

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Kardeş sanayinin kalbinde yaşıyorum, dediklerinin hepsini yaşayarak görüyorum. Zaten onların yapmaları gerekenler ayrı. Gidip santrali fabrikayı bombalayamayız, en fazla şikayetler başvurular yapılıyor. Ama göz göre göre bireysel sığırlık yapana da sen napıyorsun diye sorarım. Gücüm o kadarına yetiyor.
panpilotam seviyorum seni <3 :D sırf muhalefet olsun diye yazmıştım :s

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bir ek yapayım, benzinli olsun dizel olsun tüm araçlar atmosferi kirletiyor. Co2 salınımı yaptığımız için bu küresel ısınmada hepimizin payı var. Yalnız bu dpf'yi iptal eden kişiler genel olarak atmosfere yaptığından bağımsız olarak direkt çevredekilerin sağlığıyla oynuyor. Ne için? Galiba faydaları araba az daha atik oluyormuş, 0.2-0.3lt kadar az yakıyormuş, bir de o parça masraflı bir şeymiş ondan iptal ettiriyorlarmış. Ee dizelin az yakmasının bir götürüsü olmalı değil mi? Bunu karşılayamayacaksan hiç bulaşma, Avrupa'da falan yapsalar bunları herhalde kan alırlar. Darısı başımıza.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bir ek yapayım, benzinli olsun dizel olsun tüm araçlar atmosferi kirletiyor. Co2 salınımı yaptığımız için bu küresel ısınmada hepimizin payı var. Yalnız bu dpf'yi iptal eden kişiler genel olarak atmosfere yaptığından bağımsız olarak direkt çevredekilerin sağlığıyla oynuyor. Ne için? Galiba faydaları araba az daha atik oluyormuş, 0.2-0.3lt kadar az yakıyormuş, bir de o parça masraflı bir şeymiş ondan iptal ettiriyorlarmış. Ee dizelin az yakmasının bir götürüsü olmalı değil mi? Bunu karşılayamayacaksan hiç bulaşma, Avrupa'da falan yapsalar bunları herhalde kan alırlar. Darısı başımıza.
Eline sağlık hocam. Benden daha sakin şekilde çok güzel açıklamışsın. Darısı başımıza...

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
vallahi şimdi çevre egzoz gazlarıymış şluymuş buymuş zerre umrumda değil :D zaten son zamanları yavrucakların bırakın yaksınlar. kutup ayıları ölüyorsa banane diye bi şarkı yapmış adamın çevreci cümleler kurması beklenmez tabi. :D
valla ergen drıve dedın su bu dedın bagrımıza bastık su baslıktan sonra sevemedım ben senı be :(

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,212
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dpf en çok benim başıma dert açıyor.. Küçük bir yerde ve kurum dolu bir şehirde yaşadığım için aracı ancak kısa mesafeli şekilde devirli kullanabiliyorum. Kışın içi kurum dolan dpf'yi otomobil kendi başına temizlemek için çok uğraşıyor. Sırf dpf'yi temizlemek için hiç işim olmasa bile 30-40 km boyunca 3 bin devir giderek yol yapıyorum düzenli aralıklarla. Ama buna rağmen söktürmek, iptal ettirmek gibi şeyler hiç aklıma gelmedi. Çünkü bunu iptal ettirmek de bir nevi başkasının hakkına tecavüz ve kul hakkı sayılır. Bu tarz şikayetleri ya da niyetleri olanların dizel motorlu bir aracı hiç almaması taraftarıyım. Alıyorsan katlanacaksın, katlanamıyorsan almayacaksın mevzu budur.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
valla ergen drıve dedın su bu dedın bagrımıza bastık su baslıktan sonra sevemedım ben senı be :(
valla şimdi aksini söylesem yalan söylemiş olurum. ama dediğim gibi şu zamanlar içten yanmalılar hele bide hibritlerin gelmesiyle dizeller son jubilelerini yapıyor. sonrasında çok arıyacaz. hani derler ya ''bidaha mı gelecez dünyaya'' ha işte bir nevi '' bidaha mı binecez dizele '' :D

deniz26

Asfalt Kurutucu
Beta Programı
5 Ağu 2017
11
10
595
valla şimdi aksini söylesem yalan söylemiş olurum. ama dediğim gibi şu zamanlar içten yanmalılar hele bide hibritlerin gelmesiyle dizeller son jubilelerini yapıyor. sonrasında çok arıyacaz. hani derler ya ''bidaha mı gelecez dünyaya'' ha işte bir nevi '' bidaha mı binecez dizele '' :D
Öncelikle merheba 2 yıldan uzun süredir burdayım ve neredeyse yazılan her konuyu okudum bu yazıyı da ona göre yazıcam yanlış anlama lütfen
Öncelikle bu son yazdığın çok bencilce hiç ailenden yada sevdiğin biri akciğer hastalığına yakalandımı neler yaşadıklarını gördünmü belki daha gençliğin verdiği heyecanla düşünüyorsun.
Eğer gerçekten dpf iptali düşünüyorsan önce Antalya'daki bir hastanede onkolojiye gidip oradaki insanların neler yaşadığını gör sonra bu bencil düşünceni gerçekleştir.
Ben bu dünyada bir canlının yaptığı bencilliği aynı şekilde ilerde yaşadığını düşünüyorum umarım sen yaşamazsın.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Biz doğayı ve dünyamızı sevmedikçe, korumadıkça onun bu iyi niyeti zamanla körelip hepsinin acısını yine bizlerden çıkaracak. Ağaç dikin ve böyle anlık zevkler uğruna emisyon azaltıcı şeylerin iptalini yapmayın.
Uzun vadede çıkaracaklarını herkesin düşünmesini beklemiyorum. Herkesten o duyarlılığı bekleyemiyorum ama trafikte biber gazı sıkar gibi egzoz dumanı sıkarak insanları direk olarak zehirleyenlere de hoşgörüyle yaklaşamıyorum.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Ben türk işi diye tabir ettigim modifiyelere karşıyım arabanın kritik ayarlarıyla oynayıp performans aldığını sanan insanları çözemiyorum uzun vadede arabasının canını çıkartıyor haberi yok.Yayları kestir düz boru çek yazılımı degistir jantları büyüt tambonları degistir normal standart araç gibi bin sonrada abi +50hp kafadan arttı yahu moduna gir bunlar gerçekten etkiliyor olsa o aracı tasarlayan mühendisler mal degiller kendileri yaparlar zaten evet işe yarayan modifiyeler var motor ömrünü kısaltıp eşsek yüküyle beygir alınabilir fakat oda şaseyi zorlar araç sınırlarının üstüne cıkar yürüyen tabut bir nevi.
Senin konuna gelecek olursam hocam bence kötü yapmışsın doğa açısından aracada öyle hissedilebilir bir artısıda yok diye biliyorum

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hobaa herkes greenpeace e bagladı. Neyse bi rahatlatim sizi dpf tikanip ariza vermedikce dusunmuyorum. Ha doldugu zaman da... :D neyse baslik iyi gerilmis

O kadar mesaj yazılmış ama konunun greenpeace olmadığını anlamamışsın veya anlatamamışız.
Dizelin akciğer hastalığı yapma olasılığının fazla olduğu kanıtlanmış bir şey, bunu destekleyen bir araştırma var zamanında ABD'de kamyoncular üzerinden araştırma yapılmış (benzinli kullanan-dizel kullanan).

DPF bu zehirli gazın etkisini azaltmaya yarıyor. Onu çıkarırsanız olduğu gibi o zehri havaya salmış olursunuz. Hiç koah hastası birini gördünüz mü? Koahtan vefat eden iki kişi biliyorum biri akrabamdı biri eski komşumuz. Günde bir kaç defa öksürük krizlerine giriyorlar, nefes darlığı çekiyorlar, bir kaç merdiven bile çıkınca nefes nefese kalıyorlar vs (bu hastalıkla ilgili kamu spotu dönüyor illaki görmüşsünüzdür sigara bırakmayla ilgili).

Önceki mesajında "dizeller jübile yapıyor" demişsin. Kimsenin dizel kullananlara bir şey dediği yok. Çok km yapanlar için Türkiye şartlarında en uygun seçenek o kalıyor. Laf söyleme amacımız dizel arabanın orijinalinde olan parçasını söktürerek çevredekilerin zehirlenmesi.

Şimdi bir arabanın dpfsini iptal ettirdik diye milleti koah mı yapacağız diye düşünmeyin. Bir bir bir diye toplanıp binler oluyor, o da ciddi bir kirlilik yaratıyor. İnsanları bilgilendirip ne kadar kişiyi vazgeçirebilirsek kârdır.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
O kadar mesaj yazılmış ama konunun greenpeace olmadığını anlamamışsın veya anlatamamışız.
Dizelin akciğer hastalığı yapma olasılığının fazla olduğu kanıtlanmış bir şey, bunu destekleyen bir araştırma var zamanında ABD'de kamyoncular üzerinden araştırma yapılmış (benzinli kullanan-dizel kullanan).

DPF bu zehirli gazın etkisini azaltmaya yarıyor. Onu çıkarırsanız olduğu gibi o zehri havaya salmış olursunuz. Hiç koah hastası birini gördünüz mü? Koahtan vefat eden iki kişi biliyorum biri akrabamdı biri eski komşumuz. Günde bir kaç defa öksürük krizlerine giriyorlar, nefes darlığı çekiyorlar, bir kaç merdiven bile çıkınca nefes nefese kalıyorlar vs (bu hastalıkla ilgili kamu spotu dönüyor illaki görmüşsünüzdür sigara bırakmayla ilgili).

Önceki mesajında "dizeller jübile yapıyor" demişsin. Kimsenin dizel kullananlara bir şey dediği yok. Çok km yapanlar için Türkiye şartlarında en uygun seçenek o kalıyor. Laf söyleme amacımız dizel arabanın orijinalinde olan parçasını söktürerek çevredekilerin zehirlenmesi.

Şimdi bir arabanın dpfsini iptal ettirdik diye milleti koah mı yapacağız diye düşünmeyin. Bir bir bir diye toplanıp binler oluyor, o da ciddi bir kirlilik yaratıyor. İnsanları bilgilendirip ne kadar kişiyi vazgeçirebilirsek kârdır.
Ben dizel almıyorum meselâ çünki bakamam dizele bakamazsamda sinek ilaçlar gibi insan zehirlerim ha ben modifiye yapmadımmı 5 yıl önce babasını a5ime yaptım 5bine degilde 50bine mâl oldu bende ona göre araç aldım gittim orj borla sipariş ettim millet gibi düz boru çektirmedim hem ses hem performansın kralını aldım gidip titanyum piston kolu piston krank sipariş ettim dereceli egzantrik aldım ayarlı süspansiyon aldım etrafıma bakıyorum parasının hepsini araca yatırıyor sonra sanayi işi modifiyeye madem modifiye yapacan ona göre araba alacan kenarda paran kalacak gidip düz boru çektiriyorlar ara bas bas bağırıyor bir yere gittiği yok ses ve çevre kirliliği cabası, yay kestiriyor hayvan gibi tabanlı jant lastik takımı alıyor oda replika ilk keskin dönüste takla atıyor yoldan çıkıyor millerin canına malına kasıt ediyor gercekten modifiyede bilgi işi

Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
DPF iptalini çok fazla eleştiren arkadaşlara bir kaç sorum olacak.
DPF söküldükten sonra hiç emisyon ölçümü yaptırdınız mı ? Ben yaptırdım. 0.1 ancak oynuyor salınan emisyon bu 1.
Ülkemize euro5 normlarında motorin gelse dpf sorunu yaşamayız, bundan dolayı da söktürmeyiz zaten. Ben zevk alarak söktürmedim bu 2.
DPF tıkandıktan sonra bu kalitesiz yakıt ve şehir içi kullanma zorunluluğu yüzünden o dpf ne ile temizleniyor düşündünüz mü?
Bir cihaza bağlanıp yüksek sıcaklık ve çözücü kimyasallarla. O kimyasalları kaç tane adam atık ayrıştırma ve imha etme kurallarına göre yapıyor ? o kimyasallar nereye karışıyor ? o cihaz dpf i ısıtmak için harcadığı enerji için doğaya ne kadar katlediyor ?
Gerçekten herşey kuralına uygun olsa, uygun yakıt olsa dpf in sökülmesini ben de istemem. Ancak o dpf oldukça kazandığınız yakıt ekonomisi, tutulan emisyon vs sonrasında daha fazla zarar olarak çıkıyor ortaya.
Ha ayrıca o zaman dizele binme zaten problem diyen de çıkar şimdi. Hadi kimyasal temizliği de geçelim . Ben o dpf i araç üstünde temizlemek için açık bi yola çıkıp 15-20 dk yüksek devirde kullanırken yaktığım yakıt nereye uçacak? dpf de tutulan CO 'dan fazlası dışarı atılacak yine zaten.

floppydrive

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
9
10
595
DPF'nin varolma sebebi emisyon olarak bahsedilen CO2 gazı salınımının 0.1 düşürülmesi değil, kanserojen miktarı çok yüksek olan NOx gazlarının salınımını azaltmak.

Öte yandan Volkswagen'in senelerce herkesi aptal yerine koymasının ve hileli yazılım kullanmasının nedeni de sadece "hissedilemeyebilir" bir etkiden çok fazla ötesi olması.

Ben o toplara girmem ama bu iş yasalarla güvence altına alınmadıktan sonra da kimsenin kimseye bir şey söylemeye hakkı yok.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@OzanDnzKonu karbondioksit değil azot oksit. DPF, NOx oranını %80'e kadar azaltmaya yarıyor. Boşuna o kadar co2 ile ilgili yazmışsınız.Madem doğrusunu yaptınız, o kadar mühendis onlarca markanın altında toplanıp boşuna kafa patlatmış bu işe, direkt olarak böyle bir filtre takmayarak çözümü bulabilirlerdi değil mi ama?

@floppydriveYasalardan önce bir de insanın kendi değerleri var. Bile bile kanserojen maddeyi salmak o kişiye doğru geliyorsa bir şey diyemem, bence etik değil. Hakaret etmiyoruz, küfür etmiyoruz, bir şey demeye hakkınız yok demenizin amacını anlayamadım, bu kadar mesajın amacı bilinçlendirmekti, Türkiye'de yalan yanlış, sonucu düşünülmeden o kadar çok yanlış iş yapılıyor ki. Yoksa söktürmeye gidenin elinden tuttuğumuz yok, bile bile söktürüyorsa hâlâ kendi bileceği iş. Ama boşa yazdık maalesef, konu sahibi işi dalgaya vurmaktan başka bir şey yapmadı.

Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
@OzanDnzKonu karbondioksit değil azot oksit. DPF, NOx oranını %80'e kadar azaltmaya yarıyor. Boşuna o kadar co2 ile ilgili yazmışsınız.Madem doğrusunu yaptınız, o kadar mühendis onlarca markanın altında toplanıp boşuna kafa patlatmış bu işe, direkt olarak böyle bir filtre takmayarak çözümü bulabilirlerdi değil mi ama?

@floppydriveYasalardan önce bir de insanın kendi değerleri var. Bile bile kanserojen maddeyi salmak o kişiye doğru geliyorsa bir şey diyemem, bence etik değil. Hakaret etmiyoruz, küfür etmiyoruz, bir şey demeye hakkınız yok demenizin amacını anlayamadım, bu kadar mesajın amacı bilinçlendirmekti, Türkiye'de yalan yanlış, sonucu düşünülmeden o kadar çok yanlış iş yapılıyor ki. Yoksa söktürmeye gidenin elinden tuttuğumuz yok, bile bile söktürüyorsa hâlâ kendi bileceği iş. Ama boşa yazdık maalesef, konu sahibi işi dalgaya vurmaktan başka bir şey yapmadı.

Ben de bir mühendisim ve çok fazla araç standartları dışına çıkmayı seven de birisi değilim. Zaten yazdığımdan da anlaşılacağı üzere eğer ülkede yakıt kalitesi iyi olsa dpf problemi yaşanmaz ve sökmek zorunda kalınmaz.
DPF takılı NOx gazlarını da tuttuk diyelim. Sonra temizlemek için kullanılan şeyler ne olacak? Veya o dpf rejenerasyonu sağlansın diye kullanırken salınan NOx ve CO ?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@OzanDnz İstedikten sonra sökmeden kullananlar var, bu konu altında bile yazılmış.
Öyle uzun uzun yazacak bilgim yok, biraz okuduklarımdan biraz mantığımlan gidiyorum. Demek ki o temizlemek için kullanılan kimyasallar veya kendi kendini temizleme işlemi sırasındaki gaz salınımı, filtre takılmamasından daha kabul edilebilir bir seviyedeki takıyorlar. Klorda kimyasaldır, zararlıdır ama mikropları öldürmesi, suyu arıtması için kullanılır vs. örnekler var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım