E90 320D Bakım Hakkında

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Selamlar... E90 aracım 136.000 km'de ve bakımı geldi. İnternetten ürünleri sipariş ettim. Bana bu markalar iyi ya da bu marka yerine şu markayı tercih etseydin diyebilir misiniz? Önerilere en sonuna kadar açığım.
Engine flush+ durulama yağı ve würth radyatör temizliği yaptıktan sonra
Yağ/Hava/Karbonlu Polen Filtresi: Hengst
Şanzıman yağı filtresi: ZF
Yağ: Motul 5w40 X-Clean
Ön-Arka Disk/Ön-Arka Balata: Daha sipariş etmedim ancak Ferodo/TRW/Textar üçlüsünden birisi olacak. (Buna karar vermekte güçlük çekiyorum, yardımcı olursanız sevinir.)
Şanzıman yağı: Motul
Soğutma Suyu: Motul'un hangi ürünü oluyorsa + MoCool
Bunların üstüne Ceratec eklemeyi düşünüyorum.
Bu kadar yaptıktan sonra difransiyel dişli yağı ile direksiyon hidroliğini de Motul'un uyan ürünleriyle değiştirmeyi istiyorum ancak bütçe çok sarsılabilir :) .
Önerilerinize açığım.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Soğutma suyu için Motul o kadar şart değil bence. 3lt Castrol Radiocool antifriz koyup -40°C civarlarında değerleri yakalayabiliyorum. Ne kadar zorlasam da hararet de yapmıyor. Tavsiye ederim.
Diğerleri için yorumum yok =)

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Soğutma suyu için Motul o kadar şart değil bence. 3lt Castrol Radiocool antifriz koyup -40°C civarlarında değerleri yakalayabiliyorum. Ne kadar zorlasam da hararet de yapmıyor. Tavsiye ederim.
Diğerleri için yorumum yok =)
hocam forum'da ercan hocamın açtığı bir konu var ve castrol radiocool diğer markalara göre daha çok korozyona sebep veriyor. Böyle olunca ben de castrol'ün her ürününden uzak durmaya çalışıyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hocam forum'da ercan hocamın açtığı bir konu var ve castrol radiocool diğer markalara göre daha çok korozyona sebep veriyor. Böyle olunca ben de castrol'ün her ürününden uzak durmaya çalışıyorum.
Konuyu hatırlıyorum. Yalnız 1 yılı deviriyorum, bende herhangi bir korozyon belirtisi yok. Sistem hala pırıl pırıl. :/ Antifriz çok mucize bir ürün değil. İhmal edilmesin, düzenli olarak ölçülsün, 2 yılda bir değisşin yenilensin yeter gözüyle bakıyorum.

recruit

Tan
Asfalt Kurutucu
6 May 2020
65
23
670
38
Ankara
Marka
BMW
Selamlar... E90 aracım 136.000 km'de ve bakımı geldi. İnternetten ürünleri sipariş ettim. Bana bu markalar iyi ya da bu marka yerine şu markayı tercih etseydin diyebilir misiniz? Önerilere en sonuna kadar açığım.
Engine flush+ durulama yağı ve würth radyatör temizliği yaptıktan sonra
Yağ/Hava/Karbonlu Polen Filtresi: Hengst
Şanzıman yağı filtresi: ZF
Yağ: Motul 5w40 X-Clean
Ön-Arka Disk/Ön-Arka Balata: Daha sipariş etmedim ancak Ferodo/TRW/Textar üçlüsünden birisi olacak. (Buna karar vermekte güçlük çekiyorum, yardımcı olursanız sevinir.)
Şanzıman yağı: Motul
Soğutma Suyu: Motul'un hangi ürünü oluyorsa + MoCool
Bunların üstüne Ceratec eklemeyi düşünüyorum.
Bu kadar yaptıktan sonra difransiyel dişli yağı ile direksiyon hidroliğini de Motul'un uyan ürünleriyle değiştirmeyi istiyorum ancak bütçe çok sarsılabilir :) .
Önerilerinize açığım.

184 lük motor modelinden bende de var filtrelerde mann kullanmanızı tavsiye ederim 5w-40 kalın değil mi yaklaşık aynı km de benim araçta ben 5w-30 kullanıyorum çok memnunum gram eksiltme falanda yok Daha rahat çalışır motor antifriz olarak mobil kullanıyorum bende antifrizde renk olarak mavi rengi kılanın kesinlikle benim motor ustam kesinlikle kırmızı antifriz kullanma der şanzıman yağı kesinlikle zf nin yağını tercih edin

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Konuyu hatırlıyorum. Yalnız 1 yılı deviriyorum, bende herhangi bir korozyon belirtisi yok. Sistem hala pırıl pırıl. :/ Antifriz çok mucize bir ürün değil. İhmal edilmesin, düzenli olarak ölçülsün, 2 yılda bir değisşin yenilensin yeter gözüyle bakıyorum.
ya castrol yağında kötü bir tecrübe yaşadığımdan beri maalesef bi soğuk yaklaşıyorum. O yüzden castrol kullanmam muhtemelen ancak gene de çok teşekkür ederim.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
ya castrol yağında kötü bir tecrübe yaşadığımdan beri maalesef bi soğuk yaklaşıyorum. O yüzden castrol kullanmam muhtemelen ancak gene de çok teşekkür ederim.
Önerilere bu kadar sonuna kadar açık olma hocam ya :d

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
184 lük motor modelinden bende de var filtrelerde mann kullanmanızı tavsiye ederim 5w-40 kalın değil mi yaklaşık aynı km de benim araçta ben 5w-30 kullanıyorum çok memnunum gram eksiltme falanda yok Daha rahat çalışır motor antifriz olarak mobil kullanıyorum bende antifrizde renk olarak mavi rengi kılanın kesinlikle benim motor ustam kesinlikle kırmızı antifriz kullanma der şanzıman yağı kesinlikle zf nin yağını tercih edin
Güle güle kullanalım İNŞÂALLAH hocam.
1- Ürünleri aldığım parçaçı Hengst-Mann-Mahle için orjinal tedarikçi ve kalite olarak uzun dönemde hepsi için gayet sorunsuz şekilde motorumu koruyacağımdan bahsetti. Hengst'de aldığım yerde bu 3 marka arasında en ucuz filtreydi. Durum bu olunca Hengst aldım, aracımın üzerinde önceki bakımda taktığım Mann filtreler bulunuyor. Bu bakımda Hengst deneyeceğim.
2-Araç sıfırdan bizde ve 136.000 km'dir 5w40 ya da 0w40 kullandık ve motor buna alıştı. Zaten kitapçıkta da 5w40, 5w30, 0w30 kullabilirsiniz diyor yanlış hatırlamıyorsam. Ceratec koyduğumda da baya bi fark oluşacağını düşünüyorum.
3-Antifrizi ustam mavi renk motul koyacak muhtemelen çünkü bakımlara 2CR Ankara'ya götürüyorum ve Motul bayiisi.
4-Şanzıman yağı için de Motul ile memnun olanları çok duydum. Daha almadım ve bakıma gitmedim ama şanzıman yağı motul olacak gibi.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
5W40'a gelene kadar cümle çok güzel geldi. 5W40 motorun karakterini nasıl etkilemiştir bilmiyorum bu yağı servis mi önermişti? Bu arada aracınız direkt alınası E90 listesine düştü benim için :D
Çok teşekkür yorumlarınız için. w40 viskoziteli yağ karakterini ne yönde etkiler bilmiyorum ama Almanya'da oturan bir arkadaşımla konuştuğumda orada 0 satılan BMW'lerin w40 yağ ile dolum yapıldığını söylemişti (onun yalancısıyım). Hep kaliteli marka yağlar kullanmaya çalıştım (motul,mobil...). Bu bakımda ceratec yağ katkısı ile aracın iyice zirveye çıkacağını düşünüyorum. Ustamda w30 daha ince bir yağ ancak uzun vadede w40 motorunu çok daha iyi korur demişti.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
456
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Motor yağ seçimi bence doğru tüm atmosferik ve 100 bin 150bin km üstü bmw araçlarımda Ankara şartlarımda 5w40 kullandım. 320d'lerde daha çok kullanılıyor bu viskozite. Ben motor yağ katkısı önermiyorum. Motul zaten aldığınız yağa araç için gerekli tüm katkıları koymuştur. Bu katkı içindeki bir maddenin yağ içinde başka bir madde ile tepkimeye girmesi istemediğimiz bir şey sonuçta. Eğer bir sorun sıkıntınız yoksa ekstra yağ katkısı bence koyulmamalı.

Filtre tercihi bence doğru Hengst, Mann ve Mahle parçacılarda da orijinal olarak satılıyor. Mann markaların çok fazla sahtesi olduğu için ben de Mahle kullanıyorum. Hengst'de kullanılabilir gönül rahatlığıyla. Aklınızda bulunsun geçenlerde Ankara'da Mahle'nin distribütörünü keşfettim tüm parçacıların verdiği fiyatlardan %15-20 daha ucuza hepsini Mahle olarak satın aldım.

Soğutma sıvısı olarak geçen ay değiştirirken Shell Mavi Konsantre kullandım. Bmw araçlarında kırmızı kesinlikle tavsiye edilmiyor. Mavi kullanıldığı zaman da 2 senede bir kez değişim şart. %30 konsantre antifiriz ve %70 saf su ile -30 derece elde ettim öneririm. Özellikle konsantre olayına dikkat etmek ya da hepsini kullanıma hazırlardan doldurmak gerekiyor.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Motor yağ seçimi bence doğru tüm atmosferik ve 100 bin 150bin km üstü bmw araçlarımda Ankara şartlarımda 5w40 kullandım. 320d'lerde daha çok kullanılıyor bu viskozite. Ben motor yağ katkısı önermiyorum. Motul zaten aldığınız yağa araç için gerekli tüm katkıları koymuştur. Bu katkı içindeki bir maddenin yağ içinde başka bir madde ile tepkimeye girmesi istemediğimiz bir şey sonuçta. Eğer bir sorun sıkıntınız yoksa ekstra yağ katkısı bence koyulmamalı.

Filtre tercihi bence doğru Hengst, Mann ve Mahle parçacılarda da orijinal olarak satılıyor. Mann markaların çok fazla sahtesi olduğu için ben de Mahle kullanıyorum. Hengst'de kullanılabilir gönül rahatlığıyla. Aklınızda bulunsun geçenlerde Ankara'da Mahle'nin distribütörünü keşfettim tüm parçacıların verdiği fiyatlardan %15-20 daha ucuza hepsini Mahle olarak satın aldım.

Soğutma sıvısı olarak geçen ay değiştirirken Shell Mavi Konsantre kullandım. Bmw araçlarında kırmızı kesinlikle tavsiye edilmiyor. Mavi kullanıldığı zaman da 2 senede bir kez değişim şart. %30 konsantre antifiriz ve %70 saf su ile -30 derece elde ettim öneririm. Özellikle konsantre olayına dikkat etmek ya da hepsini kullanıma hazırlardan doldurmak gerekiyor.
hocam çok teşekkür ederim.
Yağ katkısını dediklerinizi göz önünde bulundurarak değerlendireceğim.
Bu bakım için siparişimi verdim, ancak diğer bakımlar için bu dediğiniz yere kesinlikle giderim. Mahle distribütörünün adı nedir?
Aracımda zaten mavi antifriz var ancak değiştirme zamanım geldi. Shell'de kullanabilirim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Konuyu tamamen okuyamadım atladıysam düzeltirsiniz. Motul yağ ve Ceratec kullanmak istiyorsunuz sanırım, motul yağlarına katkı konmasını önermiyor bildiğim kadarıyla. Luqui Moly de eğer ceratec i farklı marka yağlarla kullanmayı önermiyorsa ikisini karıştırmamak lazım bence. Ya katkısız olarak Motul, ya da Ceratec ile Luqui Moly kullanın derim

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
456
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
hocam çok teşekkür ederim.
Yağ katkısını dediklerinizi göz önünde bulundurarak değerlendireceğim.
Bu bakım için siparişimi verdim, ancak diğer bakımlar için bu dediğiniz yere kesinlikle giderim. Mahle distribütörünün adı nedir?
Aracımda zaten mavi antifriz var ancak değiştirme zamanım geldi. Shell'de kullanabilirim.
Ertürk Motorlu Araçlar İvedik Şubesi şaşmazda da şubeleri var ancak Mahlelerin neredeyse tümü İvedik'te söylerseniz ertesi güne şaşmaza da getiriyorlar. Hatta benim yağ filtresinin içinden yağ tapası çıkmadı oradaki arkadaş ayrıca stoktan ücretsiz verdi contasıyla birlikte, çok memnun kaldım diyebilirim.

Antifirizde de fiyat olarak Shell'in ürünleri daha uygun. Onlarda uzun süredir bu işin içindeler. Hatta ben internetten alacaktım, baktım benzinliklerde satılanlar ile aynı para sahte ürün falan olmasın diye uygun bir Shell istasyonundan temin ettim. Konsantre alıp saf su ile karıştırmak ya da kullanıma hazır 2 adet 3lt alıp hepsini ondan kullanmak lazım. Saygılar.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Konuyu tamamen okuyamadım atladıysam düzeltirsiniz. Motul yağ ve Ceratec kullanmak istiyorsunuz sanırım, motul yağlarına katkı konmasını önermiyor bildiğim kadarıyla. Luqui Moly de eğer ceratec i farklı marka yağlarla kullanmayı önermiyorsa ikisini karıştırmamak lazım bence. Ya katkısız olarak Motul, ya da Ceratec ile Luqui Moly kullanın derim
Motul'u ilk defa kullanacağım ve siparişini verdim. O zaman dediğiniz gibi Ceratec'i hiç kullanmayıp, bir sonraki bakımda Liqui Moly ile kullanmak en doğru olacak. Bazı forumlarda Motul+Ceratec yapan bir çok yazı okudum ancak.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Motul'u ilk defa kullanacağım ve siparişini verdim. O zaman dediğiniz gibi Ceratec'i hiç kullanmayıp, bir sonraki bakımda Liqui Moly ile kullanmak en doğru olacak. Bazı forumlarda Motul+Ceratec yapan bir çok yazı okudum ancak.
Yani herkes her şeyi yazar ama bence biraz da üreticinin dediklerine bakmak lazım. Emin değilim ama sanki üzerlerinde böyle yazılar vardı yağ gelince bakarsınız

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,048
1
1,135
2,570
Ankara
Marka
BMW
Ertürk Motorlu Araçlar İvedik Şubesi şaşmazda da şubeleri var ancak Mahlelerin neredeyse tümü İvedik'te söylerseniz ertesi güne şaşmaza da getiriyorlar. Hatta benim yağ filtresinin içinden yağ tapası çıkmadı oradaki arkadaş ayrıca stoktan ücretsiz verdi contasıyla birlikte, çok memnun kaldım diyebilirim.

Antifirizde de fiyat olarak Shell'in ürünleri daha uygun. Onlarda uzun süredir bu işin içindeler. Hatta ben internetten alacaktım, baktım benzinliklerde satılanlar ile aynı para sahte ürün falan olmasın diye uygun bir Shell istasyonundan temin ettim. Konsantre alıp saf su ile karıştırmak ya da kullanıma hazır 2 adet 3lt alıp hepsini ondan kullanmak lazım. Saygılar.
Ben'de Ankara'dayım ve Ertürkler'İ biliyorum. Bu bakımda filtreleri onlineyedekparca'dan aldım ve gerek fiyatlar gerek şase sorgulamaları gerek ürün çeşitliliği gerçekten inanılmaz memnun kaldım. Bundan sonraki bakımda tavsiyeleriniz üzerine Ertürk'leri arayacağım.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Hatta ben internetten alacaktım, baktım benzinliklerde satılanlar ile aynı para sahte ürün falan olmasın diye uygun bir Shell istasyonundan temin ettim.

Bende de sizin gibi sahte yağ, filtre, antifiriz korkusu var. Tüm sarf malzemelerini bayilerinden, distribütöründen almaya özen gösteriyorum markalarda öyle işletmelere bayilik vermiş kikimisi çok iyiyken kimisi tam odun oluyor. LM yağı auto cherden aldım 2x5w30 ford onaylı yağ, engine flush vs baya da bir şey daha ekledik 1.000 liraya (ford connect ve s60'ın sıvılarının hepsini aldım) yakın ödeme yaptım fiyattada yardımcı oldular memnun kaldım. Aynı gün mann filtre İstanbul Anadolu yakasında Kayışdağdaki bayisine gittim çalışan kapı duvar 1.6 dizel s60 filtre seti sordum fiyat vermedi elimde yok siparişle gelir dedi :) Zorla filtrelerin fiyatını sordum piyasanın üzerinde bir fiyat söyledi elim boş ümraniye sanayideki ford parçacıma gittim filtron hava filtresi, mann multifonksiyonel polen filtresi, ford yağ filtresi ve oem mazot filtresini alıp çıktım asıl plandan sapmak durumundan kaldım. Keşke her markanın güvenilir e satışı olsa veya düzgün bayileri olsa da uygun fiyata orjinal filtreleri alıp çıkabilsek.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım