Ebayden Araba Parçası Almak

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Senelerden beri yurt dışından alışveriş yapıyorum. Az çok prosedüre hakimim fakat ebayden 90-100GBP civarında bir araba parçası almam gerekiyor. Ebayden ilk alışverişim olacak ve aynı zamanda ilk defa yurt dışından bu denli yüksek meblağlı ürün sipariş edeceğim. Takıldığım nokta bu ürünün vergi ödemesini nasıl yapacağım? Kapıdaki PTT elemanına nakit vermem gerekmez diye düşünüyorum :D İnternette hep aracı kurumlar çıkıyor konuyla alakalı. Para kaptırmak istemiyorum yoktan yere, aydınlatabilecek birisi var mı?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Bu konuda @stan abi daha iyi bilgi verebilir ben de başıma gelenlerden dolayı bir kaç kelam edeyim.
Şimdi satın aldığınız ürünün öncelikle yasaklı bir ürün olmaması (2.el yedek parça vs. yasak sanırım.) gerekir ve bu ürünün fiyatının kesinlikle aldığınız tutarda gösterilmesi şart. (150$ verdim faturada 100$ yazıyor vs. olmasın.) Genellikle araç parçası sipariş ettiğinizde bulunduğunuz ildeki gümrük müdürlüğüne çağırılıyorsunuz. Aracınızın ruhsatını, şase numarasını istiyorlar şu aracım için getirdim takacağım vs. gibi. Sinan abinin başına da gelmişti sanırım Taunus'un parçası için. Memura gerekli belge veya resimleri gösterip ürünün çekilmesini sağlayabiliyorsunuz. Genelde ödeme dekontunu veya kredi kartı ekstresini de görmek isterler 150$ sınırını aşmış mı görmek için.
150$ üstü ürünler kesinlikle gümrükten geçmiyor buna çok dikkat edin mümkünse kargo ücretiyle de beraber geçmesin bu rakamı. Geçtiği anda yandığınızın resmidir en az 1 ürün parası daha masraf çıkarırlar ürünü geri göndermeye bile kalksanız dünya masraf. İşte tam burada aracı kurum devreye girer ürün gümrükten geçmediği için ticari firma gibi ithalat yapmanız isteniyor. Vekalet verip yok ordino yok konşimento zart zurt bir ton masraf ödeyerek ürünü gümrükten çıkarmaya uğraşıyorsunuz ki Allah göstermesin.
Ürün geldi bir sıkıntı yaşanmadan geçti diyelim satın aldığınız fiyat üzerinden vergi tutarı belirleniyor (AB %18 diğerleri %20.) bunu kapıda PTT memuruna nakit olarak ödüyorsunuz.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
@Bedirhan 2 Parça söyleyeceğim birini arkadaşım adına söylemeyi düşünüyorum, toplam fiyat 150 euroyu geçtiği için. Ruhsat sahibinin mi getirtmesi gerekiyor ille parçayı? Aks kafası söyleyeceğim bu arada. 2. el değil 0 parçalar.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
@Bedirhan 2 Parça söyleyeceğim birini arkadaşım adına söylemeyi düşünüyorum, toplam fiyat 150 euroyu geçtiği için. Ruhsat sahibinin mi getirtmesi gerekiyor ille parçayı? Aks kafası söyleyeceğim bu arada. 2. el değil 0 parçalar.
Yani ruhsat konusunda kesin bilgi vermem doğru olmaz ama sizin adınıza olsa daha kolay olur diye düşünüyorum. Çünkü mevzu tamamen gümrük memurunun bu işe ikna olup onay vermesiyle alakalı :( Kendi adınıza ayrı ayrı da sipariş verebilirsiniz onun yıllık belirli bir limiti oluyor ama peş peşe verince gümrük memurları kıllık yapar mı bilemiyorum.
TT forumda bu konu hakkında şöyle bir yazı var.

1678133724322.png

Edit: Belirtilen rakamlar eski gümrük yasası için geçerli, diğer hususları dikkate alabilirsiniz.

Son düzenleme:

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
@Bedirhan O zaman işin en mantıklı yanı şöyle; ürünleri birer birer alıp teslim aldıktan sonra diğerinin siparişini vereyim. Bu şekilde 100 euro civarı tutan bir ürün için ekstra bir işlem yapmam gerekir mi? Yani vergi konusunda ben değil onlar beni bulacak anladığım kadarıyla, gümrüğe takılmazsa da direkt kapıda ödüyorum vergiyi.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
@Bedirhan O zaman işin en mantıklı yanı şöyle; ürünleri birer birer alıp teslim aldıktan sonra diğerinin siparişini vereyim. Bu şekilde 100 euro civarı tutan bir ürün için ekstra bir işlem yapmam gerekir mi? Yani vergi konusunda ben değil onlar beni bulacak anladığım kadarıyla, gümrüğe takılmazsa da direkt kapıda ödüyorum vergiyi.
Yani bence de 1 adet sipariş verin ürün elinize ulaştıktan sonra 2.sini isteyebilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam ayda 5 adet ürün getirme hakkımız olması lazım. Yine bir resmi gazeteden doğrulamak gerekir.
Aynen öyle, üründe genellikle bir sorun yoksa memur tarafından vergisi belirlenerek kapınıza gelir. Olası bir durumda onlar size telefon yada posta-tebligat yoluyla ulaşıyor. Takip numarasından anlarsınız zaten gümrüğe geldiğinde bir süre hareket olmazsa arayıp durumu öğrenirsiniz onlar sizi yönlendirirler.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Ayda 5 adet sınırınız var. 150 euro ithalat sınırı tek bir kargo için geçerlidir. Yani 5x150=750 euro'luk alışveriş yapabilirsiniz. Önemli olan aynı konşimento üzerinde gelmemeleri. Farklı kargolarda, hatta farklı günlerde gelmeleri en sağlıklısı.
Kargo, gönderici ülkenin devlet postasıyla gönderilirse (USPS, Royal mail vs.) Türkiye'de PTT tarafından teslim alınır. Gümrük vergisini PTT hesaplar ve kapıda postacıya ödersiniz. Evet 4 haneli vergiler çıksa bile nakit olarak postacıya ödüyorsunuz.
DHL, UPS, Fedex gibi özel şirketlerle gönderilirse Türkiye'de yine o şirketler tarafından teslim alınır. Onlar size mail ve sms yoluyla ulaşıp oluşan vergiyi ödemenizi isterler. Online olarak ödersiniz, 1-2 gün sonra normal kargo gibi teslim edilir.

Eğer gönderinin üzerinde fatura mevcutsa onun üzerinden vergi hesaplanır, sizden ekstra bir şey istenmez. AB ülkelerinden geliyorsa %18 vergi kesilir. Diğer ülkelerden gelirse (Çin, Abd vs.) %30 vergi kesilir.
Eğer ürünün faturası üzerinde değilse, sizden ne kadar ödediğinizi göstermenizi isterler.
Bu noktada satın aldığınız yerin faturayı düzgün kesmesi çok önemli. Bahsi geçen 150 euro ithalat sınırına kargo ücreti dahil değildir. Faturada alınan mal ücreti ve kargolama ücreti ayrı ayrı gösterildiği zaman, ürün + kargo = 200 euro ödeseniz bile, ürünler 150 euro ve altında kaldığı sürece sadece %18/30 vergiyi öder kapınızda teslim alırsınız. İthalata girmez. Fakat dediğim gibi, satın aldığınız yer faturada bununla uğraşmazsa karambole 150 euro üstü ödediğinizle de kalabilirsiniz. Dikkatli olmak, önceden satıcıya sormak lazım.

150 euro üstü mal alımlarında süreç nasıl işliyor tam bilmiyorum. Ama bildiğim şey, çok ama çok önemli bir şey değilse bulaşılmaması gerektiği.

Ürünler sıfır ise ruhsat sahibi vs. gerekmez. İsteyen herkes satın alabilir.

Ek: Geçtiğimiz kasım ayında yurtdışından 5 farklı kargoyla sıfır parça alımım oldu. Çin, ABD ve AB'den. Beşi de sıfır ve faturası doğru şekilde kesilmiş ürünlerdi. Geneli 50-80 euro arası. AB'den gelen kargo ile beraber 150'yi geçiyordu ama kargo hariç 140 küsür idi. Onda da dediğim gibi bir sıkıntı yaşamadım (DHL ile gelmişti).

Son düzenleme:

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
@Bedirhan @nacker Okuduğum bir kaynakta gümrüğe aynı anda 2 farklı kargom girerse toplamı 150€'yu aştığında sorun olabildiğinden bahsetmişlerdi. Standart shipping olarak geliyor ve anladığım kadarıyla ptt ile gelecek o zaman. Evde nakit bulundurucaz artık bir miktar. :) Teşekkürler. 213 euro yapıyor bu arada 2 ürün toplamı. Sizce garanti midir aynı anda söyleyeyim mi? Yoksa nolur nolmaz zamandan kaybedip tek tek mi söyleyeyim?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
@Bedirhan @nacker Okuduğum bir kaynakta gümrüğe aynı anda 2 farklı kargom girerse toplamı 150€'yu aştığında sorun olabildiğinden bahsetmişlerdi. Standart shipping olarak geliyor ve anladığım kadarıyla ptt ile gelecek o zaman. Evde nakit bulundurucaz artık bir miktar. :) Teşekkürler. 213 euro yapıyor bu arada 2 ürün toplamı. Sizce garanti midir aynı anda söyleyeyim mi? Yoksa nolur nolmaz zamandan kaybedip tek tek mi söyleyeyim?
Vallahi ne desem bilemedim çünkü net bir bilgim yok. Mantıken 2 farklı faturanın ayrı değerlendirilmesi lazım ama aynı anda gümrüğe girdiklerinde problem olur mu hiç bilemiyorum inan ki.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Gümrük işlerinde kurallara güvenmeyin.

Örneğin, gmrük vergisi sadece ürün değeri üzerinden kesilmesi gerekirken, memurun insiyatifine göre kargo ücretini de vergilenerek fiyata katabiliyorlar. Bu noktada memur ile çatışırsan, ürününü geçirmemkle üstü kapalı tehdit ediliyorsun. Tecrübe ile sabittir.

O sebeple sizin yerinizde olsam, aynı anda iki paket gümrüğe getirtmezdim. mümkünse 3-5 gün arada fark olsun.

Son olarak 1500€ limiti, geçen sene 1 Mayıs'ta 150€'ya düşürüldüğünde malesef haberim yoktu. İngiltere'den yaklaşık 500 kusur paund'luk LSD getirmiştim, 5 Mayıs tarihinde. Ürün fiyatı o günkü kur ile yaklaşık olarak 8 bin TL ediyordu. %20 vergi ile alıp geçerim diye düşünürken, ürün + kargo + vergi (%50 oranında) + ardiye + gümrük ücreti toplam 20.000TL ödemiştim.

Üzmüştü.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
@stan Aydınlattığın için teşekkürler abi. Aynı zamanda da geçmiş olsun, üzücü olmuş. Maalesef devamlı olarak ansızın düşürüyorlar bu limiti.

kaanerdogan35

kaan erdoğan
Takipçi
27 Eki 2023
1
0
10
24
Aydın
Marka
Opel
Merhaba, Opel Insignia aracım için yüksek basınç pompası sipariş etmeyi düşünüyorum ebayden ancak direkt insignia için yok. 55585049 numaralı parça lazım ve cascada için olduğu belirtilen parça numarası uyan şu parça var :
Anladığım kadarıyla ürün yan sanayi fakat ürünün markası yazmıyor. Bu konu için satıcıya mesaj attım cevap bekliyorum. Bu ürünün fiyatı 96.99$ ve shipping için belirtilen ücret $58.79. Ürünü getirtirken gümrükte sorun yaşar mıyım? Ayrıca ürünü sipariş edersem dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Daha önce parça getirten deneyimli ağabeylerimin, arkadaşlarımın soruları cevaplaması , önerilerde bulunması çok sevindirir. Herkese iyi forumlar 😃

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım