En Son Ne Aldınız?

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
904
1
1,754
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
IMG_0656.jpeg

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,810
1
4,133
3,770
İstanbul
Marka
MINI

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,393
2
3,030
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Türkiye'deki arabanın (Suzuki Swift) trafik ve kaskosu gelmiş. Trafik 3160, Kasko 3250 lira. Trafikle kaskonun aynı tutması kadar saçma bir şey varsa o da kasko yaptıranın trafik sigortası da yaptırması zorunluluğu :D Karşı tarafı iki kere korumuş oluyoruz, devlete de fahiş bir poliçe ücreti veriyoruz. Harika :)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,359
4,220
varsova
Marka
Porsche
turkiyeye geldim gelmisken alisveris yapayim diyordum , sonuc birkac turk markasindan takim elbise spor giyim ayakkabi canta vs 30 bin lira gitti bu enflasyona alisamadim, turk lirası olarak dusununce cok para harcamisim ama topu topu hepsi bir valiz esya

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,393
2
3,030
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
turkiyeye geldim gelmisken alisveris yapayim diyordum , sonuc birkac turk markasindan takim elbise spor giyim ayakkabi canta vs 30 bin lira gitti bu enflasyona alisamadim, turk lirası olarak dusununce cok para harcamisim ama topu topu hepsi bir valiz esya

Abi Türkiye'de tekstil dahi artık saçma bir hal aldı. Giydiğin çoğu markayı Almanya'da daha ucuza buluyorsun artık. Çoğunlukla Türkiye'de üretilen Tommy ya da Lacoste gibi markalar dahi daha ucuz Almanya'da. Spor kıyafet konusunda zaten arada uçurum oluştu. Bize ziyarete gelen hemen herkes artık bavulu doldurup gider halde tekstil ürünleriyle. 2019 itibariyle ben tamamen bıraktım Türkiye'den alışverişi. O zamana kadar hatta 2020'yi de sayabilirim, Türkiye en üst markalar (Gucci, Prada vs.) haricinde hep çok iyi fiyatlardaydı. En üst grupta da hatta sezon mağazaları taksit olanağı ve TL'nin dalgalı gitmesi sebebiyle yine uyguna geliyordu çoğu zaman. Bu çok fazla döviz girişine de sebep oluyordu. Saat, mücevher, lüks giyim almadan dönen yoktu paralı turistlerde. Şimdi hatıra olsun diye yalandan alan varsa var. Ya da Araplar gibi zaten her şeyi alanlar var :D Ortası yok.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,697
5,320
26
Avcılar-Darıca
Abi Türkiye'de tekstil dahi artık saçma bir hal aldı. Giydiğin çoğu markayı Almanya'da daha ucuza buluyorsun artık. Çoğunlukla Türkiye'de üretilen Tommy ya da Lacoste gibi markalar dahi daha ucuz Almanya'da. Spor kıyafet konusunda zaten arada uçurum oluştu. Bize ziyarete gelen hemen herkes artık bavulu doldurup gider halde tekstil ürünleriyle. 2019 itibariyle ben tamamen bıraktım Türkiye'den alışverişi. O zamana kadar hatta 2020'yi de sayabilirim, Türkiye en üst markalar (Gucci, Prada vs.) haricinde hep çok iyi fiyatlardaydı. En üst grupta da hatta sezon mağazaları taksit olanağı ve TL'nin dalgalı gitmesi sebebiyle yine uyguna geliyordu çoğu zaman. Bu çok fazla döviz girişine de sebep oluyordu. Saat, mücevher, lüks giyim almadan dönen yoktu paralı turistlerde. Şimdi hatıra olsun diye yalandan alan varsa var. Ya da Araplar gibi zaten her şeyi alanlar var :D Ortası yok.
Abi şöyle söyleyebilirim Türkiye'de mağazalar turistler için diye düşünüyorum artık. Aynı ürünün mağaza ve internet fiyatı arasında uçurum fiyat farkları var. Bunu onlarca kez yaşadım artık mağazaları deneyim merkezi gibi denemek için kullanıp internetten sipariş veriyorum başka çaremiz kalmadı.

Mağazaya girmeye utanır olduk hatatat

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,893
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi şöyle söyleyebilirim Türkiye'de mağazalar turistler için diye düşünüyorum artık. Aynı ürünün mağaza ve internet fiyatı arasında uçurum fiyat farkları var. Bunu onlarca kez yaşadım artık mağazaları deneyim merkezi gibi denemek için kullanıp internetten sipariş veriyorum başka çaremiz kalmadı.

Batsalar gram üzülmem. Serbest piyasa kardeşim diyerek haksız öyle para kazanıyorlar ki. Arkadaşım Türkiye'de Zara'ya ürün tedarik eden tekstil firmasında çalışıyor. Adedini 100-200 liraya mal ettikleri ürünleri binlerce lira etiket fiyatıyla piyasaya sürüyorlar. Sonra serbest piyasa diye 10-30 katı gelir elde ediyorlar bir üründen. Mağazalarda görüyorsunuzdur yeni sezon diye 3000 liradan giriş yapan ürün, aylar sonra %50 indirim %70 indirim diye 1500, 1000 lira fiyatlarına düşüyor. Hiç düşündünüz mü 3000 lira fiyatı olan bir şeyi zarar etmeden nasıl yarı fiyatına, hatta daha azına düşürebiliyor diye ? Yarı fiyatına bile düşürdüğünde aslında kat kat kar ediyorlar. Allah gözlerini doyursun bunların. Alayı haram yiyor.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,393
2
3,030
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes

Durum cidden kötü. Ancak bence Online’da da fiyatlar bayağı rezalet. Ben hep online sipariş edip gidince toplar gelirdim. 2020’den beri hiçbir şey almadım çünkü hep saçma fiyatlardalardı. Almanya’da ve İtalya’da çok daha iyi fiyatlar bulunuyor. Fransa’da da çok daha kaliteli butikler Türkiye’deki seri üretim kadar ucuz olabiliyor. Kalite farkı ise inanılmaz tabii.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,393
2
3,030
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Batsalar gram üzülmem. Serbest piyasa kardeşim diyerek haksız öyle para kazanıyorlar ki. Arkadaşım Türkiye'de Zara'ya ürün tedarik eden tekstil firmasında çalışıyor. Adedini 100-200 liraya mal ettikleri ürünleri binlerce lira etiket fiyatıyla piyasaya sürüyorlar. Sonra serbest piyasa diye 10-30 katı gelir elde ediyorlar bir üründen. Mağazalarda görüyorsunuzdur yeni sezon diye 3000 liradan giriş yapan ürün, aylar sonra %50 indirim %70 indirim diye 1500, 1000 lira fiyatlarına düşüyor. Hiç düşündünüz mü 3000 lira fiyatı olan bir şeyi zarar etmeden nasıl yarı fiyatına, hatta daha azına düşürebiliyor diye ? Yarı fiyatına bile düşürdüğünde aslında kat kat kar ediyorlar. Allah gözlerini doyursun bunların. Alayı haram yiyor.
Hocam bu hangi üründe böyle değil ki? Sonuçta bu firmalar ticarethane. Satabildiği ölçüde yüksek satacak. Biz de mesela en yüksek maaşa ya da en iyi ortama gidiyoruz iş olarak. Biz de yani emeğimizi elimizden gelen en yüksek bedele satıyoruz 😃

Bence sıkıntı Türkiye'de bir denetim, bir ticari ahlak olmaması. Ortam sürekli tüketicinin aleyhine. Lacoste Türkiye'de ürettiği ürünü İtaya'ya kadar götürüp niye %30 daha ucuza satıyor mesela? Dövizin baskılanması da çok kötü etkiledi ihracat piyasasını. Benim de bir arkadaşım Defacto'da. Fas'a dahi üretim kaydıranlar olmuş son dönemde. Spor ürünler zaten tamamen Vietnam'a, Bangladeş'e falan kaydı. Portekiz bile tekstil piyasasına girdi son dönemde. Türkiye en üst kategorinin bir altındaki kalitede giriş ve orta seviye tekstilde çok güçlüydü. Bu gücünü her geçen gün kaybediyor. Yazık oluyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,261
45,893
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam bu hangi üründe böyle değil ki? Sonuçta bu firmalar ticarethane. Satabildiği ölçüde yüksek satacak. Biz de mesela en yüksek maaşa ya da en iyi ortama gidiyoruz iş olarak. Biz de yani emeğimizi elimizden gelen en yüksek bedele satıyoruz 😃

Bence sıkıntı Türkiye'de bir denetim, bir ticari ahlak olmaması. Ortam sürekli tüketicinin aleyhine. Lacoste Türkiye'de ürettiği ürünü İtaya'ya kadar götürüp niye %30 daha ucuza satıyor mesela? Dövizin baskılanması da çok kötü etkiledi ihracat piyasasını. Benim de bir arkadaşım Defacto'da. Fas'a dahi üretim kaydıranlar olmuş son dönemde. Spor ürünler zaten tamamen Vietnam'a, Bangladeş'e falan kaydı. Portekiz bile tekstil piyasasına girdi son dönemde. Türkiye en üst kategorinin bir altındaki kalitede giriş ve orta seviye tekstilde çok güçlüydü. Bu gücünü her geçen gün kaybediyor. Yazık oluyor.
İster üretim ister hizmet sektörü olsun fark etmiyor. Her yapılan işin hakkaniyetli bir rayici olmak zorunda. x kuruşa mal ettiğin ürünü ya da hizmeti, katlandığın maliyetlerin de çok üstünde, bulunduğun coğrafyanın sosyal-ekonomik tarafına bakmadan x30'a sattığın vakit bu en hafif tabiriyle ahlaksızlık oluyor. Serbest ekonomi dediğin halkı köşeye sıkıştırıp sömürmek değil, adil rekabetle üretim, hizmet kalitesini ve kazanç dengesini optimum seviyede tutmaktır. Ama hizmet ve üretim sektöründekilerin alayı serbest ekonomiyi sadece kendi açısından değerlendirip olabildiğince vurgun yapma peşinde. Arkalarına sığındıkları serbest ekonomi tanımı ve istersen alma, kullanma zorla satmıyoruz açıklaması ahlaksızlıklarını ne yazık ki örtmüyor. Bu hemen her sektör için geçerli maalesef. Tekstil burada sadece konuştuğumuz örnek sektör hocam.

Türkiye'de döviz - TL ikilisinin hali ortada. Lacoste gibi firmalar, eğer ki ihracat yapıyorlarsa Türkiye'de TL'nin değer kaybı ile ucuz iş gücü konusunda ciddi maliyet kazancına sahip. Katlandıkları maliyet ise varsa dövizle gelen hammadde. Dolayısıyla Türkiye'de TL üzerinden satış yaparken yine TL üzerinden kazanacağı için fiyatı bindirdikçe bindiriyor. Yurt dışına satış yapacağı vakit %30 indirimle satabiliyor çünkü TL ile oluşturduğu iş gücünün karşılığını dövizle satış yaparak elde edebiliyor. Böylece daha fazla indirim oranı uygulayabiliyor yurt dışı satışlarında. İhracat payı düşük ya da hiç olmayan yerel ticarethaneler zaten kan ağlıyor. Bakanlık çıkıp ihracatta rekor kırıyoruz diye A haber mizanseni yapıyor. Kırarsın tabi. Halkın öyle ucuz iş gücüyle çalışıyor ki ihracat yapan firmaların çoğu burada karın tokluğuna işçi çalıştırıp yurt dışına satış yapıyor. Tabi burada olan halka oluyor. Ucuz iş gücüyle çalışıp fahiş fiyatlarla satın almak zorunda oldukları ürünler oluyor ne yazık ki. Gerektiğinde bu büyük firmaların vergilerini bile sıfırlayan yönetim organları, bunları denetlemek gibi bir göreve hiç girişmiyorlar bile. Ahlaksızlık tabandan tepeye doğru yayılmış vaziyette.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım