AÇIK Fiat Egea frenlerden gelen ses

sinan-cetin

Profesör
11 Eyl 2016
237
856
2,085
Bursa
Arkadaşlar selam, bir sorunum var ama fikrinizi almak istedim. 2020 model Egea 1.4 kullanıyorum, birkaç ay önce periyodik bakımı yaptırmaya gittiğimde frenlerden balata bitmiş gibi ötme sesi gelmeye başlamıştı. Oradaki ustaya da sordum, balataya baktı daha yüzde 50 gibi dedi, temizleyip geri taktı. Ses bir iki hafta kesilip tekrar başladı. O şekilde kullanmaya devam ettim, artık ses iyice artınca balatayı değiştirmeye götürdüm. Usta yine daha bitmemiş ama belki sertleşmiştir dedi, değiştirmesini istedim değiştirdik. 2 3 hafta ses kesilmişti, şimdi yeniden başladı. Balatadan değil ama sizce nedendir bilgisi tecrübesi olan paylaşabilirse sevinirim.

MuratV.

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2019
34
47
595
bursa
Marka
Fiat
aklınızda olsun opar yada farklı bir marka alırsanız ötme sorunu ile karşılacaksınız yine,eğer balata değişeceksiniz mopar orjinalini alın

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Gündelik olarak kullandığınız bölgede geçtiğiniz yollarda olağan dışı toz (yağmurda çamur), tozdan hallice minik taşlar vs. ler fazlaysa sıklıkla disklerle balatalar arasına toz, çamur vb. pislik giriyor olabilir.
Benzer sorunu yaşıyorum. Aracım toprak üstünde park halinde duruyor. Yağmur yağdığında yerden sıçrayan çamurlar frenlere de geliyor doğal olarak. Yola çıktığımda bir süre hem performans kaybı, hem de ses yaşıyorum. Temizleme amaçlı gereksiz kullanımlar sonrasında geçiyor =)

Serviste söyledikleri sertleşmeyi yaşıyor olsanız fren performansında dramatik şekilde durumu hissederdiniz, şikayetiniz ötme sesinden çok daha fazlası olurdu.

Olası bir sebep de tabii ki yukarıda arkadaşların değindiği balata markası konusu. Bazı balatalar fazlaca ötme yapar. Hangi marka yapmaz kısmında arkadaşlar benden daha iyi öneri verecektir.

sinan-cetin

Profesör
11 Eyl 2016
237
856
2,085
Bursa
Merhaba, kullanılan eski ve yeni balataların markalarını biliyor musunuz ?
Merhaba, bilmiyorum maalesef. Balataları değişince geçer diye düşününce ekstra dikkat etmemiştim.
Balatadan geçmediyse geriye disk kalır. Nasıl bir ses geliyor?
Böyle frene %20 basıp tatlı tatlı durmak isterken kulak tırmalayıcı ince bir ötme sesi geliyor. Fren dozajını arttırınca geçiyor mesela ama normal kullanımda hep hafif frene bastığımdan sık sık ses geliyor.
aklınızda olsun opar yada farklı bir marka alırsanız ötme sorunu ile karşılacaksınız yine,eğer balata değişeceksiniz mopar orjinalini alın
İşte dikkat etmemiştim, değişince geçer diye düşündüğüm için. Artık mecbur o yöne doğru kayacağım ciddi irrite etmeye başladı beni.
Gündelik olarak kullandığınız bölgede geçtiğiniz yollarda olağan dışı toz (yağmurda çamur), tozdan hallice minik taşlar vs. ler fazlaysa sıklıkla disklerle balatalar arasına toz, çamur vb. pislik giriyor olabilir.
Benzer sorunu yaşıyorum. Aracım toprak üstünde park halinde duruyor. Yağmur yağdığında yerden sıçrayan çamurlar frenlere de geliyor doğal olarak. Yola çıktığımda bir süre hem performans kaybı, hem de ses yaşıyorum. Temizleme amaçlı gereksiz kullanımlar sonrasında geçiyor =)

Serviste söyledikleri sertleşmeyi yaşıyor olsanız fren performansında dramatik şekilde durumu hissederdiniz, şikayetiniz ötme sesinden çok daha fazlası olurdu.

Olası bir sebep de tabii ki yukarıda arkadaşların değindiği balata markası konusu. Bazı balatalar fazlaca ötme yapar. Hangi marka yapmaz kısmında arkadaşlar benden daha iyi öneri verecektir.
İlk önerinizi bir denemekte fayda var, bu aralar sık yağmur yağdığı için arabayı da yıkamadım, bir ara araziye de park etmek durumunda kalmıştım. Yıkadıktan sonra müsait bir yerde bir tık zorlayayım :) Olmazsa zaten mecbur balatayı tekrar değişeceğiz gibi duruyor.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Balata maalesef şans işi. Ben şansa bırakmayacağım diyorsanız direk orijinal logolu ürün kullanmak gerek. Aynı markanın logosuzu dahi olsa garantisi yok ses yapabiliyor. Bir detay daha var bahsedeyim aklınızda bulunsun. Disk yüzeyinde bir yanık bölge oluştuysa da ses yapabiliyor. Özellikle hafif frende bir ötme varsa bunu disk yüzeyine bağlarlar, orta ve sert frende ses varsa bunu balataya bağlarlar. Aracınızın km'si ve disklerinizin durumu ney bilmiyorum ancak kesin çözüm için disk ve balata logolu değişim gerekli. Bütçe yetersiz logolu zor diyorsak da kaliteli markaların ürünleri ile ikisi birden değişim olmalı biraz sesi göze alarak tabi ki.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,200
5,720
Ankara
Marka
Skoda
balatalar opar ise öter, eğer yetkiliyse lancia istenmesi gerekiyor servisten en son 2.5 katıydı fiyatı, sanayideyse de ötmeyen başka marka var mı bilmiyorum

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Ben de TRW kullanıyorum mesela,hayatımda kullandığım en kötü balatalardan olabilir Accent Blue için.Aynısından Terios'a da aldım,onda gram ses ötme yokken benimkinde her frende ötme+resmen diski kazıma şeklinde ses geliyor balatalar daha olmasına rağmen.O kazımayı ayağımda hissediyorum.İlk fırsatta başka balataya geçeceğim ancak güvenemiyorum,ATE Ceramic bile ötüyor diyorlar.Orijinal balatalarında böyle bir sorun yoktu,bu da beni orijinal balata almaya itiyor.Gerçekten şans işi galiba.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben de TRW kullanıyorum mesela,hayatımda kullandığım en kötü balatalardan olabilir Accent Blue için.Aynısından Terios'a da aldım,onda gram ses ötme yokken benimkinde her frende ötme+resmen diski kazıma şeklinde ses geliyor balatalar daha olmasına rağmen.O kazımayı ayağımda hissediyorum.İlk fırsatta başka balataya geçeceğim ancak güvenemiyorum,ATE Ceramic bile ötüyor diyorlar.Orijinal balatalarında böyle bir sorun yoktu,bu da beni orijinal balata almaya itiyor.Gerçekten şans işi galiba.
Benim corsa'nın üstünde oem olarak Trw balatalar geliyor. Diskleri bilemiyorum. Aracı ilk çalıştırmada ve ilk harekette, yaz kış fark etmiyor, ötme değil ama sürtünme sesi yapıyor frenlerken. Düşük hızda daha çok duyuluyor. Bir kaç metre sonra düzeliyor ama sürtünme sesi araç içinden bile duyuluyor. Şahsen ben de memnun değilim.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
441
454
1,445
İstanbul
Bizde Accent blue 'da SANGSİNG H-Q marka balata kullanıyoruz. (Yaklaşık 10k dır,) Şuana kadar bir ses yapmadı.
Bir sonraki balata değişiminde isterseniz deneyebilirsiniz.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Ate'de gelen ses ötmeden çok hıtır hıtır ısırma sesi :) O sayede çok iyi tutuyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,037
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bizde Accent blue 'da SANGSİNG H-Q marka balata kullanıyoruz. (Yaklaşık 10k dır,) Şuana kadar bir ses yapmadı.
Bir sonraki balata değişiminde isterseniz deneyebilirsiniz.

TRW'den önce Hi-Q vardı,onlarda bu kadar ötme problemi yoktu ancak kazıma sesi vardı hatırlıyorum.Fiyatına göre oldukça güzel bir balata.ATE Ceramic'i hala araştırıyorum bakalım,olmazsa Mando denemeyi düşünüyorum.

Benim corsa'nın üstünde oem olarak Trw balatalar geliyor. Diskleri bilemiyorum. Aracı ilk çalıştırmada ve ilk harekette, yaz kış fark etmiyor, ötme değil ama sürtünme sesi yapıyor frenlerken. Düşük hızda daha çok duyuluyor. Bir kaç metre sonra düzeliyor ama sürtünme sesi araç içinden bile duyuluyor. Şahsen ben de memnun değilim.

Benim frenlerden ses genellikle şehir içi kullanımlarında geliyor,ilk başta kazıma sesi olmuyor ama bir süre sonra inanılmaz artıyor.Çok enteresan bir ses,disk mi sıkıntılı yoksa balata mı anlamadım ama diskte bir sorun yok diye tahmin ediyorum.Umarım bu süre zarfında diski bitirmemiştir.

Ate'de gelen ses ötmeden çok hıtır hıtır ısırma sesi :) O sayede çok iyi tutuyor.

Deneyimlemek isterim ancak 2.5k veripte yine kazıma sesi duyarsam arabayı yakarım herhalde :D

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım