Fiat Linea Çift Turbolama

34GM7898

Ünal Özbay
Asfalt Kurutucu
17 Kas 2020
61
86
560
32
İstanbul
Marka
Fiat
Arkadaşlar aracım linea 1.3 E5 2013 model 154.000 km.
Aracıma 1 ay sonra dr.ecu'da yazılım yaptıracağım bu yazılıma ek olarak turboyu büyütmek yada çift turbo yapma fikri geldi aklıma.
Dr.ecu'da araç 130 beygir olacak (şuan 95 beygir) çift turbo ile ne kadar güç artışı olabilir bilemiyorum ancak aklımda birkaç seçenek var
birincisi turboyu çiftlemek yada big turbo yapmak.
Çift turbo için seçeneklerim çift olacak şekilde 1549 veya 2260 simdi çift turboda masraf 15.000/20.000 TL pistonlar büyüyecek arkalar disk olacak fren sistemi değişecek büyük inter ooler falan birçok işlem gerekecek.
Tek turbo ile yaparsam yine ayni turbo seçenekleri ile yapmayı düşünüyorum. Teknik detaylar hakkında bilgileri olan varsa nelerle karşılaşırım benim asıl isteğim çift turbo artı yazılım ancak maddi yön beni tek turboya yöneltiyor iki turbodan birini tek turbo yapacağım 1 sene içindede aynı turbodan ekleyip tabi motoruda buna göre revize edeceğim egzoz sistemide dahil. Araç komple değişecek belki araç 1.6 yada 2.0 olacak.
Peki ben tam olarak ne istiyorum sizden onu anlatayım; bu işten anlayan ustalarımdan tavsiyeler öneriler bilgiler istiyorum ne zorluklarla karşılaşırım bu iş tr'de linea aracında tek olacak (çift turbolama) bilgi ve onerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Bilemiyorum stage 2 yazılım olacak kâh turbo montajından önce kâh sonra. Ama önce yaparsak turbo montajindan sonra atılan yazılım çöp olurmu sıfırdan yazılım ücreti çıkarmı bunlae hep sorun
Şimdi şöyle diyeyim ama yanlış anlamayın lütfen. Çift turbolu linea yapmayı düşünüyorsanız 1 yazılım parası haryacağınız paranın yanında çok çok az kalacak. Yani eğer bütçe sınırlı ise girmenizi tavsiye etmem bu topa. Hem araba yürümez hem de paranızdan olursunuz. Görünüşe göre arabanın kendi ecu'su yetmeyecek yeni biir beyin lazım size. Ayrıyetten çift turbo dediğinizi sizin manifoltun ölçülere uygun öyle bir çift turbo düzeneği var mı bunları netleştirdiniz mi ? Bana biraz havada proje gibi geldi

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Aracım allah nazarlardan saklasın temiz simdi satıp 1.6 temiz bulmak zor

Valla hocam linea piyasasına hakim değil ama şuan yazınızda 15-20 lira harcama yapacağınızdan bahsediyorsunuz onu bütçenize ekleyip bulabileceğinizi düşünüyorum.
Bunun dışında bildiğim kadarıyla bu motorun üst limiti 120 bg. Yani motor içindeki parçaları da değişmeniz gerekebilir.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Dürüst konuşmam gerekirse, bence bu kadar masrafın linea'ya yapılması yazık olur.
Bir kere o kadar yüksek gücü kaldıracak bir altyapısı yok aracın. Yeni amortisör, geniş lastik falan bir yere kadar kurtarır, fakat sonrasında iş şasiye düştüğünde Allah korusun kötü şeylerle sonuçlanabilir.
Bir upgrade mutlaka olacaksa bence sadece normal yazılım + fren, gerekirse süspansiyonlara yapın. Linea zaten hafif bir araç, sadece yazılım bile uçurur onu.

34GM7898

Ünal Özbay
Asfalt Kurutucu
17 Kas 2020
61
86
560
32
İstanbul
Marka
Fiat
Dürüst konuşmam gerekirse, bence bu kadar masrafın linea'ya yapılması yazık olur.
Bir kere o kadar yüksek gücü kaldıracak bir altyapısı yok aracın. Yeni amortisör, geniş lastik falan bir yere kadar kurtarır, fakat sonrasında iş şasiye düştüğünde Allah korusun kötü şeylerle sonuçlanabilir.
Bir upgrade mutlaka olacaksa bence sadece normal yazılım + fren, gerekirse süspansiyonlara yapın. Linea zaten hafif bir araç, sadece yazılım bile uçurur onu.
Teşekkür ederim bende bu işin oluru olmazını araştırıyorum. Çift turbo evet uçuk bir proje peki tek turbo hakkında ne düşünüyorsunuz. Şuan bir başka arkadasım 1.6 lineasına dün 1549 turbo taktirdi enjektör büyüttü ve bugün yazılımı yapılacak bu işlemle 200+ olacak araç.
1.3 için aynı işlem sizce uygun olurmu

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Çift turbo falan hayal olur lafta kalır, yapacaksanız hibritleyip soğutmayı da güçlendirerek tek turbo üzerinden yaparsınız. 15-20 bin değil de 10 falan harcarsınız yürüyeniyle birlikte

Değer değmez başka bi konu ama lineanın da altyapısı fena değildir yay bikaç gergi iyi bi lastikle gücü sıkıntısız aktarır. Örnekleri var

Son düzenleme:

34GM7898

Ünal Özbay
Asfalt Kurutucu
17 Kas 2020
61
86
560
32
İstanbul
Marka
Fiat
Şimdi şöyle diyeyim ama yanlış anlamayın lütfen. Çift turbolu linea yapmayı düşünüyorsanız 1 yazılım parası haryacağınız paranın yanında çok çok az kalacak. Yani eğer bütçe sınırlı ise girmenizi tavsiye etmem bu topa. Hem araba yürümez hem de paranızdan olursunuz. Görünüşe göre arabanın kendi ecu'su yetmeyecek yeni biir beyin lazım size. Ayrıyetten çift turbo dediğinizi sizin manifoltun ölçülere uygun öyle bir çift turbo düzeneği var mı bunları netleştirdiniz mi ? Bana biraz havada proje gibi geldi
Çift turbo olamayacak gibi onu anlamaya başladım. Tek turbo 1549 yada sadece yazılımla devam edeceğim ama tek turbo 1549 uyumlu olurmu motorda işlem gerektirirmi 1.3 için onunda araştırma bilgisi lazım ona göre karar vericem teşekkür ederim:)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Açıkçası değmez. Araba da pek kaldıracak gibi gelmiyor, çift turbo da motor için ciddi stresli bir durum olmakla birlikte 1.3 motorda piston ne kadar büyütülür ve yine değer mi bilemedim.
Yerinizde olsam satıp üstüne 10-15 bin lira verip hızlı bir şeyler bakardım. İşin özü bunu araba da motor da kaldırmaz, hadi kaldırdı diyelim pek randımanlı olmaz.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Çift Turbo işi 1.3 mjet olmuyor üzgünüm.
Her yazılımda dosya masrafı alabilir firma için bir şey diyemeyeceğim , bizim firmada setup kurulup sonrasında yazılımı deneriz , üzerinde güncellemeler yaparak optimal değeri tutturup araç sahibine bu şekilde teslim yaparız , herhangi bir sorunda ise yazılım tekrardan düzenlenir ve güncellenme şansına sahiptir.
Aracınıza uygun sök-tak turbo vardır , direk hiç bir işlem gerektirmeden söküp takılma yapılabilir bir turbodan bahsediyorum.
Hybrit turboyu desteklerim denenir , intercooler yeterli gelmezse intercooler değişir gibi gibi biraz ıvır zıvırı olur.
Haritalama yani mapping ve setup düzgün yapılırsa 1.3 motordan 150-165 bg güç çıkarmak mümkün olur stage2+ tarzından konuşursam.
Ekstradan bir kaç ürün daha gerekebilir bu durumlar için lütfen firmanızla detaylı konuşun :)

Toplamda masrafınız benim gözümde 5000 TL civarında tutacak ve 150-165 bg gibi güçleri göreceksiniz , sağlıcakla ve otoparkla kalın :)

nurullahsng

nurullah süngü
Takipçi
15 Kas 2020
4
4
20
24
bursa
Marka
Fiat
çift turbo olayı zahmetli olucaktır. piston, turbo, beyin, enjektör dedikmi 15k gitti e alt takıma el attık hadi lastikleri değiştirelim derken fiyat biraz daha arttı bilemiyorum uçan linea görmek isteriz tabikii. sağlıcakla kalın efendim umarım amacınıza ulaşırsınız

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Çift Turbo işi 1.3 mjet olmuyor üzgünüm.
Her yazılımda dosya masrafı alabilir firma için bir şey diyemeyeceğim , bizim firmada setup kurulup sonrasında yazılımı deneriz , üzerinde güncellemeler yaparak optimal değeri tutturup araç sahibine bu şekilde teslim yaparız , herhangi bir sorunda ise yazılım tekrardan düzenlenir ve güncellenme şansına sahiptir.
Aracınıza uygun sök-tak turbo vardır , direk hiç bir işlem gerektirmeden söküp takılma yapılabilir bir turbodan bahsediyorum.
Hybrit turboyu desteklerim denenir , intercooler yeterli gelmezse intercooler değişir gibi gibi biraz ıvır zıvırı olur.
Haritalama yani mapping ve setup düzgün yapılırsa 1.3 motordan 150-165 bg güç çıkarmak mümkün olur stage2+ tarzından konuşursam.
Ekstradan bir kaç ürün daha gerekebilir bu durumlar için lütfen firmanızla detaylı konuşun :)

Toplamda masrafınız benim gözümde 5000 TL civarında tutacak ve 150-165 bg gibi güçleri göreceksiniz , sağlıcakla ve otoparkla kalın :)

1605744404241.png

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Öncelikle çift turboya hem gerek yok hem de olsa bile çeşitli westgate problemleri ve turbonun dolma problemi olur,çift turboyu doldurmaya yetmeyeceğini düşünüyorum 1.3 ünitenin.Bunun haricinde bütçe bir kenara ayrılırsa max ne yapabilirsiniz ona bakmak lazım.Örneğin yazılım ve pedal box yaparsınız ilk evela,sonra egzoz sistemi komple değişir,egr dpf iptali olur.Biraz daha ilerlemek isterseniz performans hava filtresi,intercooler büyültme ve cold air intake girişirsiniz,en son olarakta turbo hybridlenebilir,enjektörler değişebilir,mazot pompası basıncı ayarlanabilir en büyük güncelleme böyle olur,tabii olayın duman ve emisyon muhabbetini konuşmuyoruz,yoksa önermezdim zira şu halde lokomotiften farkınız kalmazdı.Bütün bunlar herhalde motoru bir 150 hp - 320nm yapmaya yeter lakin kaç km böyle yürür orası muamma.En iyisi stage 1 yazılım ile güvenli limitlerde dolanmak bence.

34GM7898

Ünal Özbay
Asfalt Kurutucu
17 Kas 2020
61
86
560
32
İstanbul
Marka
Fiat
Öncelikle çift turboya hem gerek yok hem de olsa bile çeşitli westgate problemleri ve turbonun dolma problemi olur,çift turboyu doldurmaya yetmeyeceğini düşünüyorum 1.3 ünitenin.Bunun haricinde bütçe bir kenara ayrılırsa max ne yapabilirsiniz ona bakmak lazım.Örneğin yazılım ve pedal box yaparsınız ilk evela,sonra egzoz sistemi komple değişir,egr dpf iptali olur.Biraz daha ilerlemek isterseniz performans hava filtresi,intercooler büyültme ve cold air intake girişirsiniz,en son olarakta turbo hybridlenebilir,enjektörler değişebilir,mazot pompası basıncı ayarlanabilir en büyük güncelleme böyle olur,tabii olayın duman ve emisyon muhabbetini konuşmuyoruz,yoksa önermezdim zira şu halde lokomotiften farkınız kalmazdı.Bütün bunlar herhalde motoru bir 150 hp - 320nm yapmaya yeter lakin kaç km böyle yürür orası muamma.En iyisi stage 1 yazılım ile güvenli limitlerde dolanmak bence.
Peki sizce benim araç şuan turrboya hiç dokunmadan yazılım ile sorunsuz kaç beygire çıkabilir 120/130 BG birde ben arabada birsey iptal etmek istemiyorum herşeyi kalsın istiyorum dumanda istemiyorum

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Peki sizce benim araç şuan turrboya hiç dokunmadan yazılım ile sorunsuz kaç beygire çıkabilir 120/130 BG birde ben arabada birsey iptal etmek istemiyorum herşeyi kalsın istiyorum dumanda istemiyorum

Stage 1 ile 95 lik 1.3 herhalde 110-120 hp verebilir,standart bir 1.6 dizel verisi alınabilir diye düşünüyorum pratikte,ama reelde nasıl olur tabii ki deneyimlemek lazım..

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,862
26,211
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Euro5 motorsa o stok haliyle bile dpf den dolayı sıkıntı çıkarabiliyor. Ben de iptal edilmemesinden yanayım

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,728
3
9,664
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

110 BG 250 NM olarak çıtır çıtır gider hiç bir şey iptal edilmeden tabiri doğruysa sağlıklı olarak :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım