AÇIK Ford Mondeo EHS ABS Sorunları

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
Herkese merhaba, aracım Ford Mondeo 2016. Aracımda 1 senedir aralıklı olarak yokuş kalkış, EHS ABS yakıyor, direksiyon sertleşiyor, anlamsızca gaz tepkimesi oluyo. Bu gün özellikle düz yolda bile arıza verir oldu. ABS kablosu diyen var, lastiklerle alakalı diyen de var.
Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba ?

25328DDD-B030-4B36-9E26-335397560CC8.png
ADA4B77E-DD8D-4B0E-94B5-9EB5ACB76002.jpeg

@Cenk siz bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? Forumda da yeniyim nereye yazacağımı ögrenemedim ama :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,232
45,832
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Merhabalar hocam. Arızanın kaynağını buradan söylemek zor. Ama genelde peş peşe gelen bu tarz elektronik arızalar, sensörlerden birinin arızalanmasından kaynaklı olabiliyor. Misal ABS sensörü arızalandığında yokuş kalkış, elektronik park freni v.s ona bağlı bir çok elektronik aksam da uyarı verebiliyor. Yerinizde olsam yetkili servise gider aracı bilgisayara bağlatırdım. Orada arıza kodundan hangi parçada ne sorun olduğu çıkar.

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
Merhabalar hocam. Arızanın kaynağını buradan söylemek zor. Ama genelde peş peşe gelen bu tarz elektronik arızalar, sensörlerden birinin arızalanmasından kaynaklı olabiliyor. Misal ABS sensörü arızalandığında yokuş kalkış, elektronik park freni v.s ona bağlı bir çok elektronik aksam da uyarı verebiliyor. Yerinizde olsam yetkili servise gider aracı bilgisayara bağlatırdım. Orada arıza kodundan hangi parçada ne sorun olduğu çıkar.
Teşekkürler

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,361
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
ABS kablosu bir ihtimal. Rotlarda salıncaklarda geometrik bir bozukluk bazen sensörleri şaşırtabiliyor. Ön düzenin mekanik tarafı bir kontrol edilsin. Ama tüm bunlardan önce aküyü ölçtürün. İlk bakılması gereken yer akü voltajı. Farelerin beyinlere sensörlere giden kablolara birkaç ısırık atması gibi binde bir başa gelecek ekstrem ihtimaller var ama bizim başımıza gelmese burada aklıma da gelmezdi :')

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
Arıza kodları önemlidir. Bu yüzden yukarıda da söz edildiği gibi cihaza bağlatarak kayıtları görmek gerek...
U0415 arıza kodu veriyor

ABS kablosu bir ihtimal. Rotlarda salıncaklarda geometrik bir bozukluk bazen sensörleri şaşırtabiliyor. Ön düzenin mekanik tarafı bir kontrol edilsin. Ama tüm bunlardan önce aküyü ölçtürün. İlk bakılması gereken yer akü voltajı. Farelerin beyinlere sensörlere giden kablolara birkaç ısırık atması gibi binde bir başa gelecek ekstrem ihtimaller var ama bizim başımıza gelmese burada aklıma da gelmezdi :')
U0415 kodu veriyor lastikler biraz eskidi o da olabilir diye düşünüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,232
45,832
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
U0415 arıza kodu veriyor

ABS modülü ile alakalı gibi duruyor. Direkt modülün kendisi mi, kablolardan mı, sensörlerden mi bilemem. Dediğim gibi servise götürmeniz gerekiyor.

Daswagen

Asfalt Kurutucu
4 Ocak 2020
25
17
595
Forum
81-2.jpg

Cenk zaten olasılıkları başarılı şekilde sıralamış, çözümlemeyi yapmış; ben de kısaca değineyim.

"Bu büyük olasılıkla ABS sensörü sorunudur. ABS sistemi, sensörlerden alınan verileri kullandıkları için diğer tüm sistemlerle bağlantılıdır.

ABS modülü konektörünü çıkarıp temizlemeyi deneyebilirsiniz. CAN sisteminde yapabilecek bir test, ABS modülü konnektöründeki CAN Yüksek ve CAN düşük kablolarını (bükümlü kablo çifti) bulmak ve 2 kablo arasındaki direnci ölçmektir, yaklaşık 60ohm olmalıdır."

Tavsiye edilen kontrol sırası;
Kablo > Soket > Sensör > ABS Modülü

Servis kolaylıkla çözecektir diye düşünüyorum...

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
81-2.jpg

Cenk zaten olasılıkları başarılı şekilde sıralamış, çözümlemeyi yapmış; ben de kısaca değineyim.

"Bu büyük olasılıkla ABS sensörü sorunudur. ABS sistemi, sensörlerden alınan verileri kullandıkları için diğer tüm sistemlerle bağlantılıdır.

ABS modülü konektörünü çıkarıp temizlemeyi deneyebilirsiniz. CAN sisteminde yapabilecek bir test, ABS modülü konnektöründeki CAN Yüksek ve CAN düşük kablolarını (bükümlü kablo çifti) bulmak ve 2 kablo arasındaki direnci ölçmektir, yaklaşık 60ohm olmalıdır."

Tavsiye edilen kontrol sırası;
Kablo > Soket > Sensör > ABS Modülü

Servis kolaylıkla çözecektir diye düşünüyorum...
Özel servise gittim öncelikle birden fazla arıza veriyo dedi elektronik hepsini tetiklemiş dedi sıfırladı yanınca gel dedi gezdim dolaştım yanmadı 2 3 hafta sonra tekrar arıza verdi yetkili sevise götüriyim dedim 2500 tl + kdv arıza tespiti için istiyolar ne yapıcamı bilemedim frene basınca abs hemen devreye giriyo vurmaya başlıyo pedala

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,633
1
5,130
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Özel servise gittim öncelikle birden fazla arıza veriyo dedi elektronik hepsini tetiklemiş dedi sıfırladı yanınca gel dedi gezdim dolaştım yanmadı 2 3 hafta sonra tekrar arıza verdi yetkili sevise götüriyim dedim 2500 tl + kdv arıza tespiti için istiyolar ne yapıcamı bilemedim frene basınca abs hemen devreye giriyo vurmaya başlıyo pedala
Arızayı silince düzelmiş oldu yani... Yetkili servisin istediği de güzelmiş.

Şimdi arabayı en yakın petrole sakin sakin götürüp, tüm tekerlerin tercihen iç kısmına, dibine kadar sokmadan güzelce su basıyorsunuz yıkamada. Dıştan da biraz olur. Sonra bir süre normal gittikten sonra 2-3 km sonrasında tekrar deniyorsunuz. Eğer gene abs arızası olursa başka bir özel servise gidip hangi teker sensöründe hata olduğunu sorup değiştirin.

Teker sensöründen veya kablosundan yaparsa zaten ABS, ESP vs arızaları vermesi doğal. "Birden fazla arıza veriyor hepsini tetiklemiş" nedir yahu :) bir daha gitmeyin o özel servise. Yetkili de döşeyecek yer arıyor, cihaza bağlandığı gibi görecek.

Son düzenleme:

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
768
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Aracın aküsü yeni mi? Benzer arızaları Opel Corsa D aracında yaşayan bir arkadaşım vardı. Sorunları akü değişimi sonrasında düzeldi.

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
Arızayı silince düzelmiş oldu yani... Yetkili servisin istediği de güzelmiş.

Şimdi arabayı en yakın petrole sakin sakin götürüp, tüm tekerlerin tercihen iç kısmına, dibine kadar sokmadan güzelce su basıyorsunuz yıkamada. Dıştan da biraz olur. Sonra bir süre normal gittikten sonra 2-3 km sonrasında tekrar deniyorsunuz. Eğer gene abs arızası olursa başka bir özel servise gidip hangi teker sensöründe hata olduğunu sorup değiştirin.

Teker sensöründen veya kablosundan yaparsa zaten ABS, ESP vs arızaları vermesi doğal. "Birden fazla arıza veriyor hepsini tetiklemiş" nedir yahu :) bir daha gitmeyin o özel servise. Yetkili de döşeyecek yer arıyor, cihaza bağlandığı gibi görecek.
Dün yıkattım arabayı arıza vermedi yolda giderken birden arıza veryo bazen kendi kendine arıza ışıkları sönüyor bazen kontak kapatım acamadan gitmiyor esp yokuş kalkış otomatik park asstanı ve direksiyon sertleşiyo gaza basınca araba kendini silkeliyor

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat
Dün yıkattım arabayı arıza vermedi yolda giderken birden arıza veryo bazen kendi kendine arıza ışıkları sönüyor bazen kontak kapatım acamadan gitmiyor esp yokuş kalkış otomatik park asstanı ve direksiyon sertleşiyo gaza basınca araba kendini silkeliyor
Bahsettiklerinize benzer arızayı Fiat Linea'da yaşadık. Araç çukura girince, manevra yapınca veya kontak açtıktan hemen sonra ABS arızası veriyordu. Kontak aç-kapa yapınca düzeliyordu. Böyle bir zaman devam ettikten sonra artık sürekli uyarı vermeye başladı. Nedeni lastiğin oradaki bir ABS sensörünün kablosu çıktı, deforme olmuş (taş vs. geldi sanıyorum, nedenini tam anlamadım). Kabloyu değiştirdikten sonra düzeldi.

Fikir vermesi açısından yazdım. Diğer yaşadığınız durumlar hakkında pek bilgim yok. Belki ABS'den gelen (veya gelemeyen) yanlış verilerden dolayı diğer elektronik parçalarda hata oluşuyordur.

ford

fatih cin
Senkromeççi
22 Kas 2022
6
0
60
38
güngören
Marka
Ford
Dün yıkattım arabayı arıza vermedi yolda giderken birden arıza veryo bazen kendi kendine arıza ışıkları sönüyor bazen kontak kapatım acamadan gitmiyor esp yokuş kalkış otomatik park asstanı ve direksiyon sertleşiyo gaza basınca araba kendini silkeliyo

Herkeze selamlar sonun da arızayı bulduk hallettik çok şükür abs kablosu degişti olmadı porya bilyesi degişti oldu sensor bilyeyi okumuyomuş

Ekli dosyayı görüntüle 41344Ekli dosyayı görüntüle 41344

Rahmi

Rahmi ipek
Takipçi
7 Ocak 2024
2
0
10
ABS ESP ESR YOKUŞ KALKIŞ SISTEMI
Marka
Ford
Merhaba 2 hafta önce şarj dinamosu arıza verdi şarjı kesti tamir ettik sonrası bu arıza oluştu akü dediler akü değiştik dinamo dediler gene dinamo konjektor değişti. Yaklaşık 5 bin TL masraf ettim boşu boşuna, arızayı bulamadılar. ABS bakın dedim ABS sorun yok dediler kabloyu sokup taktılar ne kadar emin ellerde belirsiz. Bana burdan yardımcı olur musunuz lütfen.

Ekli dosyalar

• 20231213_133021.jpg
    20231213_133021.jpg
    861.7 KB · Görüntüleme: 0

Rahmi

Rahmi ipek
Takipçi
7 Ocak 2024
2
0
10
ABS ESP ESR YOKUŞ KALKIŞ SISTEMI
Marka
Ford
Merhaba bu arizayla karşılaştım bugün araç ilerleme yecek derecede direksiyonu sertlesti daha önceden abs esr esh arızası verdi sol lastik abs sensöru değiştim arıza gitti 2 hafta sonra gene aynı arızayı verdi Sağ abs sensoru kopuktu usta degismeye gerek yok diyip çelik lehim attı arıza gitti bugün benzin aldıktan sonra çalıştırdım arizalari yaktı esr esh direksiyon bu kez abs yanmadı bilgisi olan varmidir acaba rica etsem yardımcı olurmusunuz

Ekli dosyalar

• 20240126_211837.jpg
    20240126_211837.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 0

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,361
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba bu arizayla karşılaştım bugün araç ilerleme yecek derecede direksiyonu sertlesti daha önceden abs esr esh arızası verdi sol lastik abs sensöru değiştim arıza gitti 2 hafta sonra gene aynı arızayı verdi Sağ abs sensoru kopuktu usta degismeye gerek yok diyip çelik lehim attı arıza gitti bugün benzin aldıktan sonra çalıştırdım arizalari yaktı esr esh direksiyon bu kez abs yanmadı bilgisi olan varmidir acaba rica etsem yardımcı olurmusunuz
demek ki sensörü değişmeye gerek varmış. zayıflamış akü veya bir yerlerde kısa devre gibi duruyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım