forum artık bitti mi?

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
223
350
1,085
29
ankara
Marka
Ford
evet arkadaşlar soru gayet basit aslında. eskiden de aktif birisi değildim fakat sıkılmadan uzun zaman boyunca forumlarda gezdiğimi hatırlıyorum. bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama otopark.com forumda da az trafik var sanki. bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum... yakında bu tarz siteler sizce kapanır mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,235
45,838
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sosyal medya, forum kültürünü bitirdi. Ülkedeki ekonomik çöküş ve olumsuz yöndeki istikrar da üstüne tüy dikti.

Bir kac sene evvel her hafta açılan focus,astra,golf,jetta vs hangisini alayim ? Hangi premium D'yi alayim ? vb basliklar suan 2 ayda bir belki aciliyor. O yuzden bizde otomobil forumunda daha cok ssd aldim, hangi beyaz esya markasi daha iyi, saatler neye gore tercih edilir, 3 bira 2 paket kisa parliement aldim konulari ustunden gidiyoruz.

Aslina bakarsaniz bu ulke, insanda otomobil konusma şevki ve istegi de birakmadi artik.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,726
3
9,660
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Cenk abi beğenmek isterdim ama yapamıyorum sen anla :D

Forum bitti mi , aslında hayır , bizler yine kemik kadro olarak her daim buradayız , birbirimizle bilgi alışverişi yapıyoruz , sohbet etmeye çalışıyoruz , işte cenk abinin de bahsettiği başlıklarda kendimize göre eğleniyoruz diyelim :)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bence forumlar bitmez. İlgi azaldı orası doğru ancak forum dediğimiz şey bir konu özelinde toplanan insanların buluşma yeri olduğundan kolay kolay bitmez. Şu an için bence en sıkıcı kısmı cep telefonu entegrasyonu. Mobilde daha rahat kullanımı olan bir forum mantığının ben hala geleceğine inanıyorum. Reddit bu bağlamda aslında iyi gibi ama orada da içerikler yayınlanıp bitip gidiyor. Arşiv kısmı çok kötü. Takip ettiğim bazı yabancı forumlar fazlasıyla aktif. Türkiye’de ise hemen tüm forumlar sosyal medyaya yenik düştü. Otopark yine bu anlamda iyi bir örnek. Son dönemde yeni araç başlıkları çok az. O da şu anki ekonomide son derece normal bence.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,066
3
15,352
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Otomobil fiyatları düşmedikçe otomobil forumları canlılık kazanmaz.

Aynı şey YouTube kanalları için de geçerli. Sıfır otomobil incelemelerinin izlenmesi geçen yıllara göre çok daha düşük. İnsanlar daha çok özel otomobiller, projeler, eski araç tanıtımları filan izliyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Bence forumlar bitmez. İlgi azaldı orası doğru ancak forum dediğimiz şey bir konu özelinde toplanan insanların buluşma yeri olduğundan kolay kolay bitmez. Şu an için bence en sıkıcı kısmı cep telefonu entegrasyonu. Mobilde daha rahat kullanımı olan bir forum mantığının ben hala geleceğine inanıyorum. Reddit bu bağlamda aslında iyi gibi ama orada da içerikler yayınlanıp bitip gidiyor. Arşiv kısmı çok kötü. Takip ettiğim bazı yabancı forumlar fazlasıyla aktif. Türkiye’de ise hemen tüm forumlar sosyal medyaya yenik düştü. Otopark yine bu anlamda iyi bir örnek. Son dönemde yeni araç başlıkları çok az. O da şu anki ekonomide son derece normal bence.
forum biter, bitti. otopark.com sizi aldatmasın, buradaki muhabbetin ve dostluğun bedelini ödemeyi kabul eden bir yönetimi var buranın. yarın Sinan kalkıp ben bu forumun mali külfetini taşımak istemiyorum, buraya yatıracağım tutarı sosyal medyaya harcarım dese çok daha karlı çıkabilir bu işten.

her web sitesinin olduğu gibi forumların da bir mali yükü var sahibine. hele mobil versiyonu olacaksa daha fazla. ama sosyal medyada bir sayfa açmak: 0 TL. bu yüzden bitti zaten forumlar. 10 yıl önce 1milyon tekil hiti olan bir forumda yöneticiydim ve geçimimi oradan sağlıyordum. Forumlar o zamana kadar kazandırmaya devam ettiler. ama biz o gün de bunları yazıyorduk, sosyal medyaya adapte olabilen tutundu, inat edenler silinip gitti. (bkz shiftdelete net)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
forum biter, bitti. otopark.com sizi aldatmasın, buradaki muhabbetin ve dostluğun bedelini ödemeyi kabul eden bir yönetimi var buranın. yarın Sinan kalkıp ben bu forumun mali külfetini taşımak istemiyorum, buraya yatıracağım tutarı sosyal medyaya harcarım dese çok daha karlı çıkabilir bu işten.

her web sitesinin olduğu gibi forumların da bir mali yükü var sahibine. hele mobil versiyonu olacaksa daha fazla. ama sosyal medyada bir sayfa açmak: 0 TL. bu yüzden bitti zaten forumlar. 10 yıl önce 1milyon tekil hiti olan bir forumda yöneticiydim ve geçimimi oradan sağlıyordum. Forumlar o zamana kadar kazandırmaya devam ettiler. ama biz o gün de bunları yazıyorduk, sosyal medyaya adapte olabilen tutundu, inat edenler silinip gitti. (bkz shiftdelete net)
Mali yönünü kaldırmadığı ve sosyal medya entegrasyonu olmadığı durumlarda bitmesinin kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikiriz. Benim demek istediğim forum mantığı şekil değiştirir ama bitmez. Belirli konularda özelleşmiş paylaşım yapan yerler firmalar için inanılmaz bir kaynak. O gibi yerlere reklam vermek sosyal medya reklamından bile etkili çünkü ilgisi olan herkesi bulduğun bir ortam. Bu nedenle içerik kalitesi de iyi olabilir, maddi anlamda kazanç da sağlanabilir. Bu ilgiyi yakalayan her platform da devam eder. Bunun çok güzel örnekleri de var dünyada. Maalesef Türkiye’de ise pek yok. Bu mantık eskiden dergilerde vardı. İnanılmaz para dönerdi. Alanında iyi bir dergiye reklam vermek büyük bir işti. Mobile entegre bir forum mantığı ile insanların ilgi duyduğu konularda firmaların reklamını gördüğü, denediği şeyleri paylaştığı, fikir telakkisinde bulunduğu bir ortam fazlasıyla hızlı büyüyor. Forumların şu an en büyük sıkıntısı hala sosyal medyalara bir alternatif olacak kadar iyi bir kullanım kolaylığı sunamaması. Yine mobil değil desktop odaklı kullanımın olması. Bu boşluk bence öyle ya da böyle dolacak. YouTube, Instagram, Ekşisözlük, Discord ya da Reddit gibi yerler bunu tam sağlamıyor.

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,367
7,206
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Sosyal medyanın etkisi olduğu kadar, bence en çok alım gücünün çok düşmesi forumu vurdu. Her bütçeden araç başlıkları vardı. İnsanlar iyi veya kötü bir araç alabiliyordu şimdi o durumdan eser yok. Elinde aracı olanın da şu pahallılıktan dolayı ne kadar konu açma, mesaj yazma hevesi olur onu da bilemiyorum.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Mali yönünü kaldırmadığı ve sosyal medya entegrasyonu olmadığı durumlarda bitmesinin kaçınılmaz olduğu konusunda hemfikiriz. Benim demek istediğim forum mantığı şekil değiştirir ama bitmez. Belirli konularda özelleşmiş paylaşım yapan yerler firmalar için inanılmaz bir kaynak. O gibi yerlere reklam vermek sosyal medya reklamından bile etkili çünkü ilgisi olan herkesi bulduğun bir ortam. Bu nedenle içerik kalitesi de iyi olabilir, maddi anlamda kazanç da sağlanabilir. Bu ilgiyi yakalayan her platform da devam eder. Bunun çok güzel örnekleri de var dünyada. Maalesef Türkiye’de ise pek yok. Bu mantık eskiden dergilerde vardı. İnanılmaz para dönerdi. Alanında iyi bir dergiye reklam vermek büyük bir işti. Mobile entegre bir forum mantığı ile insanların ilgi duyduğu konularda firmaların reklamını gördüğü, denediği şeyleri paylaştığı, fikir telakkisinde bulunduğu bir ortam fazlasıyla hızlı büyüyor. Forumların şu an en büyük sıkıntısı hala sosyal medyalara bir alternatif olacak kadar iyi bir kullanım kolaylığı sunamaması. Yine mobil değil desktop odaklı kullanımın olması. Bu boşluk bence öyle ya da böyle dolacak. YouTube, Instagram, Ekşisözlük, Discord ya da Reddit gibi yerler bunu tam sağlamıyor.
Konu reklama gidecekse forum en başta elenir hocam. Sosyal medyanın olayı bu zaten. Forum dediğiniz başı sonu belli bir format. Facebook daha ilk günlerden beri beğen butonu istatistiklerine, kullanıcıların fare hareketlerine kadar uzanan geniş reklam metrikleri kullandığını bildiriyor potansiyel reklam verici kişi/kurumlara. İnsanlar forumlarda çoğunlukla anonimken, sosyal medyada doğum tarihi, ilişki durumu hatta akşam içtikleri çay markasının kendilerini memnun edip etmediğine kadar ayrıntılı bilgiyi bizzat kendi rızaları ile veriyor.

Ben düğün fotoğrafçısıyım, şimdi kadınların takıldığı bir foruma reklam vermek işime gelmez. Çünkü evlenmesine daha çok olan ya da evlenip benimle işi bitmiş olan insanlar da görecek reklamımı, bu sayı da görüntülenme rakamına dahil olacak. ama sosyal medya nişanını yeni yapmış, gelinlik modeli arayan, kuaför araması yapmış kişilere doğrudan reklam gösterme seçeneği sunuyor bana. Bu foruma lastik reklamı versem belki kullanıcıların birçoğunun ihtiyacı yok, ama reklamı görecekler. Sosyal medya lastik araması yapan kullanıcıya gösteriyor reklamımı. Arada dağlar kadar fark var ve inanın forumların bitmesi devede kulak gibi bir şey. Forumların yerini doldurması için alternatif olarak saydığımız platformlar da dikkat ederseniz hep sosyal medya ile entegre çalışıyor. Twitter hesabını bağla, facebook ile üyelik al vs vs

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Daha önce de böyle bir konu açılmıştı ..
Orada da yazmıştım .. forum bitmez.. ama kullanım sıklığı, özellikle ekonomik koşullardan dolayı azalır .. nedeni basit.. insansların bütçeleri yeni bir araç almaya ve hatta onu idame ettirmeye yetmiyor artık .. haliyle bu forumlara girip araçlar ile ilgili bişey paylaşmak zorlaşıp, yeni araçları incelemek öğrenmek de git gide cazibesini yitiriyor bir çoğu için...

Tabiki bir kısım arkadaşımız baya bir "petrol head" :) bütçe olsun olmasın onlar hep buralarda olur... büyük fedakarlıklar yaparak araçlarını güncel tutmaya çalışır, onlara özenirler... onlar hep burada olurlar

Bu forum, veya markanın mazisi eski... ben 2003-2004 yıllarında tanıştım bu forum ile.. o zamanlar bir kaç organizasyona katılmıştım (Drag yarışları gibi) ... Şahsen tanışıklığım olanlar bile vardı .. sonra koptum heralde 10 yıl kadar... sonra geri döndüm :) illaki bişeyler paylaşılıyor... yeri gelince araba harici konular hakkında da samimi bilgi alışverişi yapıyoruz...

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Konu reklama gidecekse forum en başta elenir hocam. Sosyal medyanın olayı bu zaten. Forum dediğiniz başı sonu belli bir format. Facebook daha ilk günlerden beri beğen butonu istatistiklerine, kullanıcıların fare hareketlerine kadar uzanan geniş reklam metrikleri kullandığını bildiriyor potansiyel reklam verici kişi/kurumlara. İnsanlar forumlarda çoğunlukla anonimken, sosyal medyada doğum tarihi, ilişki durumu hatta akşam içtikleri çay markasının kendilerini memnun edip etmediğine kadar ayrıntılı bilgiyi bizzat kendi rızaları ile veriyor.

Ben düğün fotoğrafçısıyım, şimdi kadınların takıldığı bir foruma reklam vermek işime gelmez. Çünkü evlenmesine daha çok olan ya da evlenip benimle işi bitmiş olan insanlar da görecek reklamımı, bu sayı da görüntülenme rakamına dahil olacak. ama sosyal medya nişanını yeni yapmış, gelinlik modeli arayan, kuaför araması yapmış kişilere doğrudan reklam gösterme seçeneği sunuyor bana. Bu foruma lastik reklamı versem belki kullanıcıların birçoğunun ihtiyacı yok, ama reklamı görecekler. Sosyal medya lastik araması yapan kullanıcıya gösteriyor reklamımı. Arada dağlar kadar fark var ve inanın forumların bitmesi devede kulak gibi bir şey. Forumların yerini doldurması için alternatif olarak saydığımız platformlar da dikkat ederseniz hep sosyal medya ile entegre çalışıyor. Twitter hesabını bağla, facebook ile üyelik al vs vs

Haklı olduğunuz çok konu var. Anlıyorum bakış açınızı ancak forum mantığı güncelleniyor ve eninde sonunda yeni bir format gelip kasıp kavuracak bence. Bu yeni formatta da sosyal medya gibi bir kullanımı olacağını, daha hızlı içerik tüketmeye yönelik olacağını, fikir belirtmenin çok daha kolay olacağı, oyunlaştırmanın artacağı ve en önemli, belki de tek önemli özellik olarak bir konuya özel olacağını düşünüyorum. Anonim ya da gerçek kişi olmak ilgi duyulan konularda her zaman çok önemli olmayabiliyor. Yerine göre önem kazanıyor ancak anonim elbette bu tarz şeylerde daha tercih sebebi oluyor.

Reklam konusunda da özellikle yapay zekanın çok yardımı var ve ağırlığı gitgide artacak. Sonucunda sosyal medya / forum içinde kime hangi sıklıkla ne reklamı göstereceğini otomatik belirleyip müşteriye fatura göndermesine kadar gelişmesi işten bile değil. Sabit bir üyelik ücreti ödeyip platformda reklamınızı hedef kitlelerine göstereceksin. Bunun yanında duruma göre az ya da daha çok para verip genele reklam da yapılacak elbette. Bu forumda mesela piyasaya yeni girmiş bir markanın reklamını görsek hepimiz haberdar olur bu neymiş diye bir bakarız. Sonuçta sarf malzemesi ve birkaç senede bir ihtiyacımız oluyor yeni bir alıma. Bu bakımdan reklam sadece anlık ihtiyaca yönelik olmayabiliyor.

Belki ben duygusal düşünüyorum ama ilgi alanıma giren konularda başka insanlarla fikir alışverişi yapmak, o konudaki diğer örnekleri görmek çok keyifli bir şey. Bu nedenle sosyal medyadan daha fazla çekiyor beni kendine. Çok avantajları olduğuna düşünüyorum ve bitmesin istiyorum elbette :) Pozitif düşünmeye devam edeceğim yine de bu anlamda.

Emekli Shitpost’çu

Senkromeççi
27 Eki 2023
15
16
70
19
İstanbul
Marka
Yok
Artık 21. yüzyıldayız teknoloji çok çabuk gelişiyor, forum'un yine aktif belli bir kullanıcı kitlesi var ama ilerleyen dönemlerde belki bu kitle bile eskisi kadar forumu kullanmaz. Şöyle bir örnek vereyim; donanım arşivi'nin discord sunucusu forumundan daha aktif (en azından benim gördüğüm kadarıyla). Bence geleceğe yönelik sosyal medya'ya biraz daha ağırlık verilmesi özellikle de bir discord sunucusu'nun olması çok iyi olur, pandemi döneminde herkes evde olduğu için eskisi kadar yoğun bir aktifliği olmasa da hâlâ daha çok kullanılıyor iyi bir reklam ve yönetim ile topluluk daha çok kişiye ulaşır. Yönetimin bunu gözden geçirip değerlendirmesi lazım.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,072
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
acikcasi forum gibi gormuyorum burayi, az sayida insanin gorus bildirdiği ama boş konusan insanlarin zamanla biraktigi daha özel bir platform oldu, kalabalik artinca kalite düşüyor, nerede kiminle
nasil konusmasi gerektigini bilmeyen insanlardan dolayi çoğu platforma girmiyorum, kac senedir internette en cok kullandigim yer burası.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,436
2,645
Marka
Ford
Valla umarım bitmemiştir, daha @Cenk hocamdan Runflat lastik tavsiyesi isteyeceğim ve eşime düşük bütçeli otomatik araç almak için forumdan fikir soracağım.

İşin şakası bir yana evet artık eski bildiğimiz forum kültürü ne yazık ki yerini sosyal medya hesapları ve alttaki yorumlara bıraktı. Ama yinede her sitede iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar insan, edindiği bilgi ve tecrübeleri başkalarıyla paylaşmaya devam ediyor. Bu sitenin sahibi domain firmasina para vermeye devam ettiği sürece de bu forumda belli başlı kişiler her zamanki gibi devam eder.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım