Geleceğin Klasikleri

Bir arabayı ne klasik yapar?

• Nadirliği

Kullanılan: 17 48.6%
  • Günümüzdeki ederi

Kullanılan: 2 5.7%
  • Tasarımı

Kullanılan: 12 34.3%
  • Hikayesi

Kullanılan: 21 60.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Merhabalar, forumun eski versiyonunda böyle bir konu açmıştım. O başlık kaybolmuş sanırım. Yeniden böyle bir liste yapmanın zamanı gelmiş diye düşündüm.

Öncelikle bir arabayı neyin klasik yapacağını konuşmak gerekiyor. Her eski arabaya maalesef klasik diyemeyiz. Döneminin özel araçlarından olmalı. Sıradan bir modelin özel üretim versiyonu da olabilir. Ancak özel versiyon olmayıp sıradan otomobilin bir hikayesi varsa o da klasiktir. Örneğin; ben Beetleları klasik görmem ama Behzat Ç.'deki 06 UR 653 plakalı araba benim için özeldir. Bulursam alır, saklarım.

C7ThcsHX4AAfj6J.jpg

Bir iki araba ile başlayayım.
Mercedes-Benz CL Serisi

Şu an küçük motor hacimli babaları bile 650.000 TL'ye satılıyor. Temizinden büyük motorlu bir AMG 30 sene sonra bayağı para edecektir.

Mercedes-Benz-CL65_AMG-2003-800-21.jpg
Mercedes-Benz-CL-Class_AMG_styling-2007-800-02.jpg

Mini Cooper S John Cooper Works GP R53
Bunu geçen konuda da paylaşmıştım. Sadece 2000 tane üretilmiş olması bu arabayı zaten başından özel kılıyor. Model numarasının ise tavanda yazıyor olması bambaşka bir his veriyor. Sıradan Cooper Sler'den ayıran bazı belirgin özellikleri var ki bunun en başında hafifletilmiş olması geliyor. Arka koltukların sökülüp arka kuleler arasına takılan gergi halihazırda hızlı bir hothatch olan Cooper S'ten çok daha fazlası olduğunu anlatıyor. Jantları, kırmızı dikiz aynaları, kendine özgü bodykiti ve rengi ile diğer Miniler'in yanında pırlanta gibi parlıyor.

mini_hatch_2006_photos_6_800x600.jpg

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,290
16,204
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Yukarda oy kullanmadım ama hepsi klasik olma için gerekli özellik.discovery channelda dünyaya iz bırakmış klasikler belgeselini izlediğimde 2 cv in 5 milyon satan bir araba nasıl klasik olabilirki diyordu biri.20 milyon satan ford t ve klasik kaplumbağa da klasik oldu(ikisini bir tutmuyorum)tasarımın ilgi çekmesi gerekiyor sanırım sonra yıllanması gerekiyor yada bir kitle tarafından klüpleştirilip fiyatları yukarı beraber tırmandırmaları lazım(bknz s 2000)
Bu arada o iz bırakan klasik listesi
1 ford t
2 vw kafer (namı değer tosba)
3 mini cooper
4 citroen 2 cv(döşova)
5 fiat 500 (topolino yugo zastava)

Modern arabalardan ise şu an üretilen yüksek motorlu b sınıf arabalar klasikleşip birer antik hothac olurmu bilemem ama değerlenicekleri kesin.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Megane 3 RS geldi aklıma şimdilik yaptığı işler filan çok iyi önümüzdeki yıllarda çokça aranan bi model olacak

godofwar

Asfalt Kurutucu
13 Mar 2019
75
113
535
ben klasikler konusunda ferhat albayrak'a katılmıyorum. bir aracın klasik olması için yaşlı, orijinal ve yüksek kondisyonda olması yeterlidir bana göre. zamanında çok satmış olmasının da bir aracın klasik olmasının önünde bir engel olacağını düşünmüyorum. çünkü yıllar ilerledikçe zaten o aracın sayısı git gide azalacaktır. sadece nadir versiyonlar(gti gibi) ve araçlar tabiki daha özel klasikler olacaktır.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Klasik araba, Amerikan Klasik Araba Kulübü'nün tanımına göre 30 ila 49 yaşında olan, yaşlı araçlara verilen isimdir. 50 ile 99 yıllar pre-antika, 99 yıl ve üzeri araçlar da antika araç klasmanına girse de, Klasik araba denince kasıt, 30 yastan daha büyük ve antika olmayan neredeyse bütün araçları kapsamaktadır. ...Alıntıdır...

Kişisel bir cevap verecek olursak, bütün otomobillerin bir hikayesi bir kitlesi, sevenleri vardır.. tek değişen şey bu kitlenin çoğunluğu, azınlığı..

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Klasik araba, Amerikan Klasik Araba Kulübü'nün tanımına göre 30 ila 49 yaşında olan, yaşlı araçlara verilen isimdir. 50 ile 99 yıllar pre-antika, 99 yıl ve üzeri araçlar da antika araç klasmanına girse de, Klasik araba denince kasıt, 30 yastan daha büyük ve antika olmayan neredeyse bütün araçları kapsamaktadır. ...Alıntıdır...

Kişisel bir cevap verecek olursak, bütün otomobillerin bir hikayesi bir kitlesi, sevenleri vardır.. tek değişen şey bu kitlenin çoğunluğu, azınlığı..
Lpg olmadigi surece hemfikirim

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım