AÇIK Hız Sabitleyici Çalışmıyor Passat b5.5 2003 1.9TDI

klos

Efe Kağan Yan
Senkromeççi
2 Mar 2024
5
0
60
19
Denizli
Marka
Volkswagen
Öncelikle merhabalar. 2003 model Passat b5.5 1.9TDI Trendline aracımla yolda ilerlenken hız sabitleyicinin çalışmadığını farkettim. Araç trendline olduğu için hı sabitleyici kontrolleri sinyal kolu üzerinde bulunmakta. (sonradan takma değil fabrikasyon gösterge panelinde hız sabitleyici lambası bulunuyor, araç gümrük girişli.) Hız sabitleyicisin switchini açınca gösterge oanelinde ışığı yanıyor ama daha sonra hız arttırma tuşuna basınca hiç bir tepki vermiyor gazı çekince yavaşlıyor. Kolun içi temizlendi tuşlar çalışıyor, debriyaj ve fren müşürü çalışıyor. Başka bir sebep gelmedi aklıma sizce sebep ne olabilir?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hız düşürme tuşuna basıp hızı sabitlenebiliyor mu, sonra yine hız düşürme butonuyla hız düşürülebiliyor mu? Eğer bunlar sorunsuzca oluyorsa benim sorun adayım yine hız arttırma butonu (dolaylı olarak sinyal kolu) olur.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Korna basmamaya başladığında direksiyon göbeğindeki sargıya bakarız kopukluk var mı diye hani, kollara giden kabloların da bu sargıdan geçtiğini tahmin ediyorum.

klos

Efe Kağan Yan
Senkromeççi
2 Mar 2024
5
0
60
19
Denizli
Marka
Volkswagen
hız düşürme tuşuna basıp hızı sabitlenebiliyor mu, sonra yine hız düşürme butonuyla hız düşürülebiliyor mu? Eğer bunlar sorunsuzca oluyorsa benim sorun adayım yine hız arttırma butonu (dolaylı olarak sinyal kolu) olur.
Hız düşürme tuşuyla da denedim olmuyor.

klos

Efe Kağan Yan
Senkromeççi
2 Mar 2024
5
0
60
19
Denizli
Marka
Volkswagen
Korna basmamaya başladığında direksiyon göbeğindeki sargıya bakarız kopukluk var mı diye hani, kollara giden kabloların da bu sargıdan geçtiğini tahmin ediyorum.
Koldaki geriye kalan her şey çalışıyor(sinyaller, uzun, selektör ve hız sabitleyici switchi). yine de sorun kol veya arkasındaki bir kabloda olabilir mi? bi kol bulup denemeyi düşünüyorum aslında

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hız düşürme tuşuyla da denedim olmuyor.
Geçici olarak sinyal kolunun yenisini takarak kol kontrolü yapılır. Eğer sorun düzelmezse o zaman hız sabitlemeyi devreden çıkaracak diğer tüm yerlerin kontrolü gerekiyor. Çalışıyor dediğiniz fren ve debriyaj müşürleri olağan şüphelidir. Ayrıca araç VAG, hız sabitleyiciyi "akıllı şekilde" bloklayacak başka bir parametre kodlandıysa o da bir sebep olabilir. Sisteme fren arızası vb. bir kod düştüyse öyle bir şeylerden de bloklayabilir.

klos

Efe Kağan Yan
Senkromeççi
2 Mar 2024
5
0
60
19
Denizli
Marka
Volkswagen
Geçici olarak sinyal kolunun yenisini takarak kol kontrolü yapılır. Eğer sorun düzelmezse o zaman hız sabitlemeyi devreden çıkaracak diğer tüm yerlerin kontrolü gerekiyor. Çalışıyor dediğiniz fren ve debriyaj müşürleri olağan şüphelidir. Ayrıca araç VAG, hız sabitleyiciyi "akıllı şekilde" bloklayacak başka bir parametre kodlandıysa o da bir sebep olabilir. Sisteme fren arızası vb. bir kod düştüyse öyle bir şeylerden de bloklayabilir.
Araç vagcoma bağlandı, herhangi bir arıza gözükmedi. Müşürlerde vagcomda sorunsuz gözüküyordu. Artık yeni bir kolla deneyeceğim olmazsa da kodlamasını yeniden yaptırmayı düşünüyorum.

klos

Efe Kağan Yan
Senkromeççi
2 Mar 2024
5
0
60
19
Denizli
Marka
Volkswagen
Bu konuyla alakalı mıdır bilmem ama arabada bir problem daha farkettim. Araçtan gaza bastıkça bir hava sesi geliyordu, sanki cam fitilinden hava kaçıyormuş gibi. Turbo hortumlarından şüphelendim. Çekişte de düşüklük vardı zaten. Kontrol etmek için tamponu söktüğümüzde intercoolerın giriş kısmından turbonun yarım çıktığını gördüm. Intercoolerı söküp temizledik. Her şeyi geri taktık araba kendine geldi. Performansta gözle görülür bir artış oldu. Ama araca herhangi bir arıza düşmedi basınç azalması sebebiyle. Babamla konuştuğunda turbo hortumunun aynı yerden daha önceden tamamen çıktığını, arabanın gaz hiç yemediğini, arabayı rolantide sanayiye götürdüğünü söyledi ama yine hiçbir arıza düşmemişti. Acaba hız sabitleyicisinin çalışmamasının bu durumla bi alakası olabilir mi?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-04-12 saat 13.59.03_f13d8711.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-04-12 saat 13.59.03_f13d8711.jpg
    153.7 KB · Görüntüleme: 0
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım