Honda HR-V

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
2014 Mercedes A180'i 110 bin liraya satıp, Honda HRV 1.5 i-vtec 130hp modelini 160 bin tl gibi bir fiyata sıfır km olarak satın aldık. Almaz olaydık.

Hantal, virajlarda yatıyor, yol tutuşu güven vermiyor (hiç "sonuçta yüksek araba" falan demesin kimse, çok fazla suv araç kullandım. O boyut ve yüksekliğine göre fazla yatıyor) yalıtım ve malzeme kalitesi ise 2018 model bir araca göre SIFIR. Zaten atmosferik motor, turbo mercedesten sonra alışamadım gitti çalışma prensibine.

Aracı annem teslim almıştı, iki tarafın da kapıların altındaki plastik parçalarının, davlumbazın üstündeki civataları kırık, parça da yamulmuş ve kırılmış. (Muhtemelen taşınırken)

Pandizotu vermemişler, geldiğinde sordum anneme bilmiyorum dedi. Servise söyledim 3 aydır sözde gelecek.

Sağ ve sol ön camlar kapanmıyor, on kapatmadan en az birinde kafayı yiyor ve hiç kapanmamaya başlıyor. Camlar sonuna kadar kapanıp geri iniyor. Çift kademeli tuşlara ikinci kademede basmayıp, yavaş yavaş ara vere vere (alıştıra alıştıra :D) manuel olarak kaldırınca kapanıyor sadece camlar. (Araç 3 bin kmdeyken başladı bu)

Otomatik kapı kilidi yok, kitapçığı baya kurcaladım ama özelliği açma gibi bi şey bulamadım.

Şanzumanı zaten çözemedim, kafasına göre takılıyor, alt devirlerde ASLA vites yükseltmiyor. Bağırt beni diyor. Belki de atmosferik olduğu içindir, ancak 6-7 bin devirlere kadar atmadığı oluyor. Ayrıca takur tukur çalışıyor, mütemadiyen hoplatıyor bizi.

Asla az yakmıyor, az yakmasını istiyorsanız aşırı -gerçekten aşırı- sakin kullanmalısınız. Aşırı sakin kullanınca ise ş.içi 7-8 litreleri görüyorsunuz :D (mercedes çok daha iyiydi o konuda)

Diyeceğim o ki; SAKIN ALMAYIN, ALDIRMAYIN. Paranıza yazık.

XC40'ların 1.5 otomatikleri ocak ayında gelecekmiş. Annem gözünü kararttı, onu bekliyor.

EDIT : Maksimum hız: 190 (bugün bi bayır aşağı azıcık ucundan gördüm zar zor [tek kişi] :D)
0-100'ü ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180809_191036_657.jpg
    IMG_20180809_191036_657.jpg
    165.6 KB · Görüntüleme: 193
Son düzenleme:

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Sadece merakım hiç mi gidip incelemediniz.

Annem araba konusunda oldukça ilgisizdir, araba kendisinin. Test aracı olarak sadece CRV varmış, HRV yi bayide incelemiş ardında crv ile teste çıkmış. Crv'yi beğenmiş ve aralarında çok büyük bi fark olmayacağını düşünüp almış arabayı. Ben o arada şehirdışındayım tabi. E hrv bayide gözüne güzel görününce almış işte. Ne bileyim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araciniz hayirli olsun. Ayni acemligi ve sorunlari ben de c4 alirken yasamistim. Pek arastirma yapamadik, dogru duzgun test surusu yaptiran yer de bulamadik ve almis olduk zamaninda. Tabii o zaman sifir c segment araclar 50 60 civarinda oldugu icin maddi anlamda buyuk kayip yasamadik ve sonra yeniledik zaten araci. Yenilemeyi dusundugunuz zaman foruma bir konu acarsaniz tekrar pisman olma riskini azaltmis olursunuz en azindan. Forumdaslar elinden geldigince yardimci olmaya calisacaktir seciminizde.

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Anlattıklarınıza göre arabada bir sorun olabilir. Memnun şekilde kullananlar var çünkü. Hepsinde olsa bu sorunlar ortalıkta okuyor olurduk.
Kullandığım bir araba değil ama beğensem bile ben olsam Honda Türkiye nedeniyle almazdım.

Hocam honda kullanan herkes nedense markaya karşı bi sempati besliyor, normaldir. Ben tamamen tecrübelerimi aktardım yazıda. Ayrıca tek anormal olan, yani arızalı yeri camlar. İşin komiği o zaten, araba 3 bin kmdeyken böyle bi arızayla karşılaştık. Dediğim gibi servis zaten rezalet.
Araciniz hayirli olsun. Ayni acemligi ve sorunlari ben de c4 alirken yasamistim. Pek arastirma yapamadik, dogru duzgun test surusu yaptiran yer de bulamadik ve almis olduk zamaninda. Tabii o zaman sifir c segment araclar 50 60 civarinda oldugu icin maddi anlamda buyuk kayip yasamadik ve sonra yeniledik zaten araci. Yenilemeyi dusundugunuz zaman foruma bir konu acarsaniz tekrar pisman olma riskini azaltmis olursunuz en azindan. Forumdaslar elinden geldigince yardimci olmaya calisacaktir seciminizde.

Telekkür ederim, araç annemin. Sanırım XC40 alacak borca girerek, hayırlısı olsun bakalım. Araştırıyoruz daha.

Honda'ya zerre kadar güvenim kalmadı .

Keşke sizde biraz araştırsaydınız almadan önce ...

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok aceleye getirdiler, ben şehirdışındayken alındı.. Önyargıyla "gerçekten honda mı alacaksın mercedesin üstüne?" dedim ve önyargımda sonuna kadar haklı çıktım. Araca iyimser yaklaşsamda olmadı...

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,288
1
9,438
4,970
kocaeli
Bizim için çok önemli şeyler bunlar (virajda yatma - malzeme kalitesi) ama anneniz kullanacaksa çokta önemli şeyler değildir heralde .

Ama markaya karşı fc5'in çıkmasından itibaren çok olumsuz bir intiba oluştu bende . Bu da kanıtlar nitelikte ...

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Bizim için çok önemli şeyler bunlar (virajda yatma - malzeme kalitesi) ama anneniz kullanacaksa çokta önemli şeyler değildir heralde .

Ama markaya karşı fc5'in çıkmasından itibaren çok olumsuz bir intiba oluştu bende . Bu da kanıtlar nitelikte ...

Araba konusunu çok umursamayan biri olarak annem bile sevmedi, siz düşünün. Ocak ayını bekliyor satmak için. XC40 ların 1.5 otomatikleri gelecek türkiyeye

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Valla hayırlı olsun mu diyeyim geçmiş olsun mu diyeyim bilemedim. Elden çıkarana kadar canınız sağolsun diyelim geçelim. Yalnız forum forum olalı böyle Garaj başlığı görmedi :) "Bizim malımız en iyisi" demeden objektif bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkürler.

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Konfor aranıyorsa o fiyatlarda mondeo önermek istiyorum 1.6 dizel manuel

Annem suv istiyor hocam, Volvo xc40'a taktı kafayı. Araştırıyoruz bakalım. Teşekkür ederim tavsiyeniz için

Valla hayırlı olsun mu diyeyim geçmiş olsun mu diyeyim bilemedim. Elden çıkarana kadar canınız sağolsun diyelim geçelim. Yalnız forum forum olalı böyle Garaj başlığı görmedi :) "Bizim malımız en iyisi" demeden objektif bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkürler.

Hocam doğrusu neyse o, kimse bugün kalkıpta bu arabaya 160 bin lira para bayılmasın. Gerçekten yazık.

Elden çıkarmaya gelince de piyasası yok gibi duruyor, belki galeriye veririz. Başa bela oldu. Şu volvo da 1.5lerinin otomatiğini getirse artık..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Annem suv istiyor hocam, Volvo xc40'a taktı kafayı. Araştırıyoruz bakalım. Teşekkür ederim tavsiyeniz için

Hocam doğrusu neyse o, kimse bugün kalkıpta bu arabaya 160 bin lira para bayılmasın. Gerçekten yazık.

Elden çıkarmaya gelince de piyasası yok gibi duruyor, belki galeriye veririz. Başa bela oldu. Şu volvo da 1.5lerinin otomatiğini getirse artık..
Hocam tüm onyargılardan sıyrılıp 500x'e de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Fiat kalitesinin çok çok üstünde bir araba. İç mekanı da öyle, altyapısı da öyle. Bir dönem alınası araçlarımda Mazda3 ile yan yana koyduğum bir modeldi. O derece beğenmiştim. :) Uygun zamanınızda özellikle yüksek donanımlılarına göz atmanızı öneririm. Forumda Ibiza Cupra'sı olan bir üyemizin ailesinde 1.4T otm şanzımanlısı vardı (kendisi artık üye değil), o da alındıktan sonra çok beğendiğini söylemişti.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
İşte honda Türkiye diyince kızıyorlar birde.isterse honda benzin yakmayan giderken havaya oksijen salan araba yapsın honda Türkiye yüzünden almam.civata bile olsa kırıksa hatalı ayıplı maldır

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
vo

volvo da Çinlilerin elinde geely yapıyor işçilik kusurları olma ihtimali yüksek xc90 dan biliyorum

spartacus

Elit Apaçi
22 Tem 2018
291
483
945
Marka
Alfa Romeo
Cam açıp kapama ve pandizot sorunu kabul edilemez fakat şöyle de düşünebilirsiniz hocam. Öyle ya da böyle birisi Mercedes birisi Honda. Siz Mercedes ten Honda ya geçince hrv deki eksiklikler sizin gözünüze daha da batmış olabilir

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hocam honda kullanan herkes nedense markaya karşı bi sempati besliyor, normaldir. Ben tamamen tecrübelerimi aktardım yazıda. Ayrıca tek anormal olan, yani arızalı yeri camlar. İşin komiği o zaten, araba 3 bin kmdeyken böyle bi arızayla karşılaştık. Dediğim gibi servis zaten rezalet.

Yani herkes diye genelleyemem ama öyle bir kitle var.
Arabanın yatması vs. yapısal bir şey, sorun derken onu kastetmedim üstteki mesajımda. Ama cam sorunu falan olmaması gereken şeyler. O sizin araca özgü olabilir. Maalesef Honda Türkiye müşteri memnuniyeti konusunda iyi değil.
Bu arada performansa laf etmişsiniz ama atmosferik 1.5 motor için çokta kötü durmuyor teknik verileri, ona da değinmeden edemeyeceğim. :) Sanırım turbo destekli motordan sonra sizi tatmin etmedi.

planco

Elit Apaçi
21 Eki 2018
138
155
935
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Hocam tüm onyargılardan sıyrılıp 500x'e de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Fiat kalitesinin çok çok üstünde bir araba. İç mekanı da öyle, altyapısı da öyle. Bir dönem alınası araçlarımda Mazda3 ile yan yana koyduğum bir modeldi. O derece beğenmiştim. :) Uygun zamanınızda özellikle yüksek donanımlılarına göz atmanızı öneririm. Forumda Ibiza Cupra'sı olan bir üyemizin ailesinde 1.4T otm şanzımanlısı vardı (kendisi artık üye değil), o da alındıktan sonra çok beğendiğini söylemişti.

XC40'la aynı fiyat aralığındaysa bakalım, dediğim gibi annemin tercihi o yönde :D

vo

volvo da Çinlilerin elinde geely yapıyor işçilik kusurları olma ihtimali yüksek xc90 dan biliyorum

Geely yapmıyor hocam, sadece finansal destek sağlıyor. Ailede XC60 var, inanılmaz güzellikte bi araç. 1 yıl olacak henüz bi kusurunu buldum diyemiyorum.

Cam açıp kapama ve pandizot sorunu kabul edilemez fakat şöyle de düşünebilirsiniz hocam. Öyle ya da böyle birisi Mercedes birisi Honda. Siz Mercedes ten Honda ya geçince hrv deki eksiklikler sizin gözünüze daha da batmış olabilir

Tabi hocam ama öncesinde Qashqai gibi kendi sınıfından araçlar da kullandım, bilemiyorum. Sınıfında bile ideal bi araç değil bence. Tabi ki mercedes'ten geçmenin etkileri olacak ama şunu da göz önünde bulundurmak lazım: A180 dediğimiz araç mercedesin en ucuz aracıydı aldığımızda. Yani mercedes standartlarında bi araç değildi zaten, bunu herkes bilir. Ayrıca henüz kendime ait bi arabam olmadığı için farklı farklı çok fazla araç kullanıyorum, sadece mercedes'i değil ki...

Yani herkes diye genelleyemem ama öyle bir kitle var.
Arabanın yatması vs. yapısal bir şey, sorun derken onu kastetmedim üstteki mesajımda. Ama cam sorunu falan olmaması gereken şeyler. O sizin araca özgü olabilir. Maalesef Honda Türkiye müşteri memnuniyeti konusunda iyi değil.
Bu arada performansa laf etmişsiniz ama atmosferik 1.5 motor için çokta kötü durmuyor teknik verileri, ona da değinmeden edemeyeceğim. :) Sanırım turbo destekli motordan sonra sizi tatmin etmedi.

Aynen hocam, olmaması gereken şeyden kastınızı anladım zaten ama sıfır araçta böyle sorunlar olması ister istemez sinirlendiriyor insanı. Performans konusunda oldukça ciddiyim, rodajının düzgün yapılması için elimden geleni yaptım şu an 8 bin kilometrede araç, ama kalkışından ve ara hızlanmalarından hiç memnun değilim. Öncesinde turbolu araçlar kullanmanın tabi ki etkisi vardır ama bunu göz önünde bulundursam bile beni memnun etmedi.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım