KAPALI Insignia'dan Sonra Yeni Araç Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Herkese merhaba.

Aracım 2013 üretimi 2014 trafiğe çıkışlı Opel Insignia. 0 km aldım 10 yıl ve 158bin kmdir kullanıyorum. Cosmo donanımıyla en dolusu (opsiyonlar hariç), SIDI Turbo motoru ve düz vitesiyle çok keyifli. Gelgelelim bir Avrupa otomobili olarak artık yaşını belli etmeye başladı. Yılbaşı gelmeden henüz kampanyalar varken ve zamlar gelmemişken değiştirsem diyip 0km modellere bakıyorum ve pek az seçeneğimin olduğunu görüyorum. Bu konuda sizden yardım istiyorum.

Ana kıstaslarım: Turbo motor, düz vites, bağımsız süspansiyon, ve AFL far. Malesef bunları aynı anda sunan bir araç kalmadı, en az birinden feragat etmem gerekiyor.

• İlk seçeneğim D sınıfı olsa çok iyi olurdu ama dünya SUV furyasına kapıldığı için varolan modeller azaldı ve düz vites koymuyorlar.
  • İkinci sırada C sınıfı araçlara baktım. Daha önce 8 yıl Megane II kullandığım için sınıfa aşinayım. Megane IV boş pakette 1.3 TCE motor koyuyor fiyatı da uygun ama bağımsız yok. Ayrıca kasa da eskidi. Astra da 1.2T motor ve yeterli donanım koyuyor ama hem bağımsız yok hem de çarpışma testi %80 puanla 4 yıldız. Focus dolu donanımla 1.0T motor koyuyor, onda da bağımsız yok. Golf de boş pakete 1.0 TSI motoru koyuyor, tabi ki bağımsız yok. Görebildiğim kadarıyla dolu donanımı veren sadece Focus. D sınıfından geçmek için donanım bazında sanırım Focus iyi bir C sınıfı seçenek olur. Motor olarak 170 beygirin dengini göremedim. Gönül isterdi ki Elantra NLine getirsinler ama güncel atmosferiğin fiyatına bakınca NLine herhalde 2 milyona falan satılır :(
  • C Crossover'larda Kuga'yı ve Qashqai'yi görebildim, ikisi de yerden yükseltilmiş torsiyonlu araç. O yüzden eledim.
  • B sınıfını ise hacim anlamında yetersiz geleceği için düşünmüyorum. Yazdıklarımdan sürüş karakterimi anlamışsınızdır :) İ20N'e hayır demezdim ama :cool:

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Sebebi de 10 yıl sonra aracımı değiştirmeye karar verip kafa karışıklığı yaşıyor olmam.

Bütçe olarak 1.2-1.3 milyon civarını düşünüyorum. Aracım için ilanlar 800-900 bin civarında.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Öncelikle D segment bir otomobilden sonra bu araçların hiçbiri sizi sürüşte tatmin etmez. Yani kullanırsınız, sürüşünü de beğenirsiniz ama İnsignia'dan iyiymiş veya onun gibiymiş dedirtmez asla. Bu tecrübeyle sabit. Sürüş anlamında eli iyi olan bir D segmentin keyfini hiçbir C segment veremez. Bunu bilerek yönelmeniz mantıklı olacaktır.

Bayiler liste fiyatı üzerinden indirim yapıyorlar. O yüzden biz liste fiyatı üzerinden yorum yaparız ama bayilere gittiğinizde farklı donanımlar için farklı fiyatlar alabilirsiniz. Yine de liste fiyatları üzerinden yorum yapacak olursak bu araçların içinde en mantıklı, sürüşü gerçekten en güzel olanı yeni Astra diye düşünüyorum. Focus, st-line olmadığı sürece alınmaz. Ona da zaten bütçeniz yetmez.

Benim bu araçlar arasından, özellikle tasarım - sürüş kalitesi - motor şanzıman birlikteliği ve donanım eğrisinde en mantıklı olarak önerebileceğim araç Astra olur. Sürüşü sahiden güzel bir araba. Bir ihtimal, liste fiyatı 1.5 milyon olsa da bayide indirim bulursanız 308 Allure donanımı da buna ekleyin derim.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Evet haklısınız, yapacağım geçiş tatmin etmeyecek bunun farkındayım. Sanırım daha fazla ekonomi odaklı düşünüyorum. Gelecek yıl nasıl bir durumda olacağımız belirsizken yılbaşı öncesi bu son 2 ay arabayı sıfırlamak için fırsat gibi geliyor. Böyle bir işe girişmişken de dolu bir arabadan sonra boş paket düşünemiyorum. Aynı anda her istediğimin olmayacağının farkındayım o yüzden optimum aracı bulmaya çalışıyorum.

Bu arada makyajlanmadan Astra/308 kardeşlere pek elim gitmeyecek gibi. Güvenliği yükseltmeleri şart.

Dipnot: Birinci köprüden geçebilseydi Ssangyong Musso'yu hiç düşünmeden alırdım :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet haklısınız, yapacağım geçiş tatmin etmeyecek bunun farkındayım. Sanırım daha fazla ekonomi odaklı düşünüyorum. Gelecek yıl nasıl bir durumda olacağımız belirsizken yılbaşı öncesi bu son 2 ay arabayı sıfırlamak için fırsat gibi geliyor. Böyle bir işe girişmişken de dolu bir arabadan sonra boş paket düşünemiyorum. Aynı anda her istediğimin olmayacağının farkındayım o yüzden optimum aracı bulmaya çalışıyorum.

Bu arada makyajlanmadan Astra/308 kardeşlere pek elim gitmeyecek gibi. Güvenliği yükseltmeleri şart.

Dipnot: Birinci köprüden geçebilseydi Ssangyong Musso'yu hiç düşünmeden alırdım :D
Astra ve 308'in makyajlı olanlarını beklerseniz o zamana ne değişir bilinmez. Çünkü ne zaman makyajlanırlar, Türkiye'ye ne zaman gelirler hiç belli değil.

Ben de yakın zamanda araç değiştirdim. Bütçem ve o an ki piyasalar c segmente çıkmama yetmediği için dolu Corsa aldım. Bu süreçte tabi giriş veya orta paket C segmentleri de çok uzun süre araştırdım. Kimisi sürüş olarak memnun ediyor, donanım - motor vs olarak etmiyor. Kimisi de tam tersi. Bunların hepsini bir denge oranında sunabilenler genelde Psa grubundan çıkıyor.

Karar sizin tabi ki. Donanımı benim için okey dediğiniz ve bütçenize uyan modelleri bir ayıklayıp onları test sürüşü yapın derim o zaman. Sürüş olarak hangisini beğenirseniz onlar üzerinden bir eleme yaparız. Ama belirttiğiniz bütçede psa araçlarını çıkarınca geriye optimum seçenekte fazla marka ve model kalmıyor.

Son düzenleme:

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
223
350
1,085
29
ankara
Marka
Ford
Muhtemelen tercih etmezsiniz fakat ben yine de yazayım. Suzuki s cross test edebilirsiniz. Test ettiğimde oldukça güzel bir sürüşü vardı. Ayrıca çakma alışveriş suv larından da değildir kendisi.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Siz yazınca Tiguan'ları da hatırladım :) 1 yıl Eclipse Cross kullanmıştım, bağımsız süspansiyonla önde standart kule gergisiyle farklı bir tadı vardı. Şu an Focus'ları ayrıntılı inceleyince Active adında yerden yükseltilmiş donanımında bağımsız süspansiyon kullandıklarını öğrendim. Az önce Sinan Bey'in videosunu izledim, övdüğü yerler yerdiği yerlerden fazlaydı. HB yerine SW daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Şöyle örnek bir ilan linki vereyim,

Bayide canlısını görmem lazım. Sanırım ufaktan yükseliyorum bu araca :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Focus un manueli şansımzanı çok iyiydi ya ...
Bu yaz kiralamıştım .. 1.0 motordu .. yeterliydi ama biraz daha fazla güç çok ta güzel olurdu ..

Manuel deyince aklıma geldi :) .... Mondeo lar hep otomatik mi ??

mete25

Panpa
4 Mar 2019
531
1,290
2,520
Ankara
Marka
BMW
Kırıkkale-Ankara arasında sağlı sollu üst üste keskin virajlı ve zeminin tırtıklı olduğu çok sıkıntılı bir bölüm var yolu geçenler muhtemelen hatırlayacaktır. Bu virajları 130 ile alan bir insignianın içinde bulunmuştum. Hala hayatta olduğum için şanslı hissetmekle beraber aracın yola çok güzel oturduğunu söyleyebilirim.

Konuya dönecek olursak güncel torsiyon çubuğu kullanan araçlar ve SUVlar konusunda bir şans vermenizi ve denediğiniz zaman hoşunuza gidebileceğini düşünüyorum.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
623
735
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Siz yazınca Tiguan'ları da hatırladım :) 1 yıl Eclipse Cross kullanmıştım, bağımsız süspansiyonla önde standart kule gergisiyle farklı bir tadı vardı. Şu an Focus'ları ayrıntılı inceleyince Active adında yerden yükseltilmiş donanımında bağımsız süspansiyon kullandıklarını öğrendim. Az önce Sinan Bey'in videosunu izledim, övdüğü yerler yerdiği yerlerden fazlaydı. HB yerine SW daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Şöyle örnek bir ilan linki vereyim,

Arabanı bulmuşsun üstat 😁 Hayırlı olsun.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Tam olarak bunu yazmaya gelmiştim. Manuel vitesi var mı bilmiyorum ama araç güzel. Bağımsız süspansiyonlu diğer seçenekler Honda Civic ve Toyota Corolla.

Bu arada D sınıfından Mazda 6 skyactiv (model yılı çok yükselmeyecek olsa da eskime payı çok düşük bir araçtır), Toyota Camry ve Honda accord'a da bakmanızı öneririm.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Yorum ve öneriler için teşekkür ediyorum. Ford Focus Active X donanımı ve üzerine Dinamik LED paketi + Bang&Olufsen ses sistemi olunca benim tüm ihtiyacımı karşılıyor. Küçük bagaj olmasın diye SW seçersem çok mu yaşlı arabası gözükür orada kararsız kaldım. Tabi bir de 170 beygirden 125 beygire inme durumu var. İlk fırsatta aracı canlı inceleyip deneme sürüşü yapıp karar vermem gerekiyor :)

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
623
735
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Küçük bagaj olmasın diye SW seçersem çok mu yaşlı arabası gözükür orada kararsız kaldım.

Ben çok SW seven bir insan değilim ama Focus'a yakışmış. Şunun havası var ;

Mercedes-Benz-C-200-4Matic-All-Terrain-768x512.jpg

İlla kekoluk yapıcaz ya 😁 Ben bu arabayı alsam arkadaki F O C U S yazısını sökerdim. Ne bileyim fazlalık geldi gözüme. Daha yakışıklı duracak gibi.
Egzozları da büyüttüm biraz. Spacerları da taktık mıydı ttıııısssshhhaaaaa 🐍

focus8.jpg
focus sw.jpg

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
251
249
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Yorum ve öneriler için teşekkür ediyorum. Ford Focus Active X donanımı ve üzerine Dinamik LED paketi + Bang&Olufsen ses sistemi olunca benim tüm ihtiyacımı karşılıyor. Küçük bagaj olmasın diye SW seçersem çok mu yaşlı arabası gözükür orada kararsız kaldım. Tabi bir de 170 beygirden 125 beygire inme durumu var. İlk fırsatta aracı canlı inceleyip deneme sürüşü yapıp karar vermem gerekiyor :)
Canlıda SW Focus çok daha yakışıklı, bence güzel bir tercih olacaktır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Allroad arabaya yay takip yere yaklaştıran ilk orneklerden biri olabilirsin 😂 aslına bakılırsa daha ucuz yollu st line focus oluyor işte. Hem st line focusta bağımsız süspansiyon yok. Seninki bağımsız süspansiyonlu st line olur böylece 😂

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım